W itloofmineer vlieg 100 5.000.000 Afrikaanse Loterij. 5 MILJOEN KALVEREN Verlangt ge sterke flink opgroeiende op 29 oktober te Lokeren. De bestrijding van de 21 okt. 1961 (Vervolg van le bladzijde). van de slachtkuikens. Amerika, dat met zijn sterk doorgevoerde industrialisatie reeds stappen voor is, beschikt bovendien over massa s goedkope granen (wij moeten ze daar trouwens voor een groot deel gaan kopen) zodat daar productie- voorwaarden heersen, die een voortdurende bedreiging zijn voor onze mesters. Zolang in België de vraag niet hoger gaat dan de productie kan er nog niet zoveel gebeuren, tenzij men invoer zou toelaten, maar eens dat onze productie de vraag over treft, moeten wij er weer een afzet voor vinden in het buitenland en dan krijgen wij de poppen aan het dansen. Zoals bekend stonden de mesters lang zonder officiële hulp en heb ben ze netjes invoerheffingen hel pen betalen zonder er iets voor in de plaatste krijgen. Maar de na derhand verleende uitvoerpremies schijnen niet het doel bereikt te hebben dat men beoogde. Wij menen echter dat wij in staat moeten zijn aan de hand van een gewone berekening uit te maken in hoever wij tegen buitenlandse mededinging opkunnen, om dan uit de maken of wij de speculatie aandurven of niet. Momenteel is het zo dat geen enkele mestkui- kenhouder kan zeggen waar hij aan toe is, afhankelijk als hij is van de wisselvallige invoerheffingen en uitvoerpremies. En zo maar blind te vertrouwen op de waakzaam heid van onze overheid lijkt ons op zijn minst riskant Bovendien zit hier nog een moei lijkheid bij verhoging van de uit- voerpremie zou men de zaak weer vlot kunnen brengen. Maar dat zou ook als gevolg hebben dat de ze bedrijfstak zich nog meer zou gaan uitbreiden, wat ons, in de hui dige verhoudingen, niet verant woord lijkt. Het past hier te wijzen op de handelswijze van sommige voeder- fabrieken, die wij moeilijk kunnen goedpraten. Talrijke gevallen zijn ons bekend dat men hemel en aar de heeft beloofd aan kwekers die aan de mestkuikens wilden begin nen. En voorbeelden van mensen die er rijk op werden heeft men al tijd bij de hand om de beginneling op dreef te krijgen. Ook de kuikenbioeiers spelen wel eens hetzelfde spelletje, maar telkens met hetzelfde slot als het moeilijk begint te worden kan de kweker zijn plan trekken. De sterk op- en aflopende prijzen voor slachtpluimvee op voet bewijzen hoe speculatief heel de zaak is Na goede prijzen rijzen de nieuwe in stallaties als paddestoelen uit de grond, om na een brutale inzinking, zoals wij nu kennen, slachtoffers achter te laten. De kweker hier in België moet bovendien bedenken dat de distri butie sector hier een zware han dicap is voor een normale afzet. Het is bekend dat kippenvlees veel goedkoper is dan ander en toch voelt de verbruiker daar niet zo veel van. Het verbruik wordt daar door flink geremd. Het is boven dien bekend dat verlieslatende prijzen voor de kwekers, daarom nog geen verlies zijn voor de slach terijen, wel integendeel Waar de regering hier in hoofd zaak waakzaam en redelijk moet blijven moet de private sector zijn verantwoordelijkheid nemen en niet te lichtzinnig mensen verlei den tot een avontuur dat op een zwaar verlies kan uitlopen. De houding van de overheid. Wij hebben reeds de voeder- graanpolitiek van de regering be sproken en daarbij vastgesteld dat het beoogde doel reeds voorbijge streefd is. Wij willen even op terug komen, vooral dan in het licht van de huidige spanningen in ons land. Het pluimvee heeft weinig te maken met politiek, zal men zeg gen. Dat zou zo moeten zijn, maar toch krijgen wij de indruk dat het niet altijd zo is. Onlangs schreef een oud-minister tegen het federa lisme dat voor 't ogenblik in ieders mond ligt. En als een sterk tegen argument haalde hij aan dat wij, Vlamingen, door federalisme onze machtspositie zouden prijsgeven. De machtspositie van de Vlamin gen Als wij die machtspositie even bekijken in verband met de land bouwpolitiek van de regering, dan merken wij daar bitter weinig van. Wie profiteert van die graanpoli tiek De graanboeren En die wo nen zeker niet in Vlaanderen. Wie profiteert van de suikerpolitiek Toch ook niet de Vlaamse boeren. Wie vaart het best met de gewaar borgde tarweprijs Zeker niet de boerkens uit de Kempen Moeten wij daaruit afleiden dat de zorg van onze overheid meer gaat naar de andere kant van de taalgrens Wij moeten het gaan geloven. Nog onlangs hebben wij een sprekende les gekregen toen de varkensprijzen te hoog werden. Hoe lang heeft het geduurd eer ze, desnoods met geld bij te leggen, varkens uit het buitenland lieten komen Eeist de kostprifs van de varkens omhoog jagen door te dure voe ders en nadien de prijzen drukken, omdat ze te hoog werden Is het zulke hulp dat onze Vlaamse kwe kers van de overheid verwachten Of zijn ze zo naief te gaan denken dat ze evenals de Borinage 20 mil jard zo maar cadeau zullen krijgen? Eer het zover is zullen ze eerst langs de andere kant van de taal grens moeten gaan wonen. En nu de kweker zelf Wat hem te doen staat is gauw gezegd De straten opbreken om de regering in paniek te brengen, dat kan hij niet en dat ligt boven dien niet in zijn aard. Dat is dan ook de reden waarom hij geen ca deautjes moet verwachten. Hem blijft alleen nog zijn vakkennis, zijn werklust, zijn spaarzaamheid en zijn zorg. Het enige waarop hij door dik en dun nog kan betrou wen. De huidige vriendjespolitiek zal wel niet eeuwig stand houden en allicht komt toch eens het ogen blik waarop wij onze kansen ten volle zullen kunnen verdedigen. Dan moet U ons speciaal kal- vermeel gebruiken. Het is een volledig voeder wel ke de groei en ontwikkeling der jonge dieren verzekert en bevor dert. Nadien voedert men ons jong- veemeel Nr 1 speciaal voor groei of Nr 2 speciaal voor vetaanzet. Beschrijving en Levenswijze. Alhoewel men van de witloofvlieg spreekt zijn er in werkelijkheid twee parasieten die ieder jaar be langrijke schade aanrichten in de witloofteelt. Het betreft namelijk de grijze mineervlieg (Napomyza la teralis) en de zwarte mineervlieg (Ophiomyia pinguis). Eigenaardig is dat ze zelden allebei in gelijk aantal voorkomen. Sommige jaren wordt de meeste schade aange richt door de larven van de grijze vlieg terwijl andere jaren de zwar te vlieg in grotere mate verant woordelijk is. Voor de praktijk is echter het on derscheid tussen beide vliegen van minder belang daar ze dezelfde schade veroorzaken. De volwassen insekten, 2 tot 4 mm grote vliegen kan men gans de zomer waarnemen in de witloof- velden waar ze hun eitjes op de bladeren leggen. Uit die eitjes ko men larven, maden genoemd, te voorschijn. Deze beginnen dade lijk gangen te vreten in de blade ren vandaar de naam mineer- vliegen Vanaf einde augustus tot einde september komen de zogenaamde winterlarven te voorschijn. Deze maden vreten van boven naar on der gerichte gangen in de bladste len. Bij het trekken van het witloof worden de meeste larven niet ver wijderd met de bladeren daar zij zich reeds dieper in de koppen verschuilen. Ze worden aldus medegenomen naar de kuilen waar ze de rotten de bladresten verlaten om de jon ge kroppen aan te vallen. Hierin vreten zij gangen die aanvankelijk doorschijnend en moeilijk zicht baar zijn, Daar die gangen niet al leen in de buitenste bladeren ge vreten worden maar soms 2, 3 of meer bladeren doorkruisen is het onmogelijk bij het kuisen van de kroppen alle beschadigde blade ren en alle larven te verwijderen zonder veel gewichtsverlies en tijd rovend werk. Bestrijding. Vanaf 1957 werden door het Rijksstation voor Insektenkunde te Gembloers opzoekingen onderno men om een efficiënt bestrijdings middel te vinden en om een prak tische bestrijdingsmetode op punt te zetten. In het Landbouwtijd schrift van apiil 1961 (tijdschrift van het Ministerie van Landbouw) verscheen een artikel door de Heer W.E. Van den Bruel, Directeur van bovengenoemd Station, gewijd aan de resultaten van proeven uit gevoerd tijdens de periode gaande van 1957 tot 1960. Hierbij werden een aantal be strijdingsmiddelen aangeraden die min of meer goede resultaten kon den geven. De opzoekingen wer den echter voortgezet en tijdens het seizoen 1960-61 werden een aantal insekticiden, waaronder ne gen nieuwe, onderling vergeleken met betrekking tot hun doelmatig heid. De resultaten van die proeven werden door de Heer Ir. J. Louns- ky van het Rijksstation te Gem bloers medegedeeld tijdens het XIIIs Internationaal Symposium voor Fytofarmacie te Gent in mei 1961. Toen zei de Heer Lounsky Van praktisch standpunt uit is ROGOR een buitengewoon doel matig insekticide dat zeer aktief is aan dosissen gaande van 0,30 tot 0,60 gr aktieve stof per m2 kuil. Het produkt is daarbij zeer interessant daar het weinig giftig is Praktische bestrijdingsmetoden. Twee metoden kunnen met suc ces toegepast worden. 1° Behandeling op het veld. Daar de meeste parasieten zich in de onderste gedeelten van de hartbladeren bevinden is het nood zakelijk grote hoeveelheden pre paraat aan te wenden voor de be spuiting. Tien tot veertien dagen voor het trekken van de pennen zal m®n een bespuiting uitvoeren bij mid del van 1,5 liter ROGOR L 40 in 1.000 1. water per ha. 2° Bestrijding in de kuilen. Direkt na het opzetten in de kui- len worden de pennen behandeld met een preparaat bevattende 75 cc ROGOR L 40 per 100 1. water. Het is hier eveneens aangeraden over vloedig te bespuiten (1 1. oplossing voor 1 m2 kuil.) Voorzorgsmaatregelen Alhoewel ROGOR geen bijzon der gifiig produkt is zal men toch de gebruikelijke voorzorgsmaatre gelen in acht nemen. Besluit. Wij beschikken thans over een doelmatig produkt dat, degelijk toegepast, een oplossing brengt aan het moeilijk probleem dat de bestrijding van de witloofvlieg tot nu toe gebleven was. Een laatste raadgeving gebruikt het produkt aan de aangeraden koncentraties en past de hierboven beschreven bestrijdingsteknieken zorgvuldig toe en U zult tevreden zijn met de bekomen resultaten. in de Voor 100 fr. kunt U inderdaad winnen Trekking der 15de tranche - DE KOORNBLOEM n

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2