kwaliteit en verpakking van witloof Het Zwartbonte Vee KONIJNENKORRELS buiten Europa. Buitengewone Uitslagen - 21 okt. 1961 3 Ministerieel besluit betreffende de voorschriften inzake bestemd voor uitvoer. (2de bijdrage en slot) C Kleinverpakking. De afmetingen en de aard van het gebruikte matriaal moeten zo danig zijn dat één, twee of maxi mum drie lagen van deze kleinver pakking behoorlijk kunnen ge plaatst worden in een kist, een krat of een raam, waarvan de buitenaf metingen met een der volgende ty pes overeenstemmen 30 of 31 X 24,5 cm 50 X 30 cm; 55 X 38,5 cm 60 X 43 cm. Het model van deze kleinverpak- kingen en het materiaal waaruit zij vervaardigd zijn, moeten vooraf door de Nationale Dienst voor af zet van land- en tuinbouwproduk- ten goedgekeurd worden. Art. 8. In de houten of karton nen kisten moeten de kroppen ge plaatst zijn, evenwijdig met de klei ne zijwanden. Deze beschikking is niet verplich tend wanneer de kroppen in klein verpakking aangeboden zijn. Art. 9. De waar moet van de bo dem, van de zijwanden en van het deksel gescheiden zijn door be schermend materiaal, dat door de Nationale Dienst voor afzet van land en tuinbouwprodukten moet aanvaard zijn. Het beschermend materiaal mag eveneens tussen de witlooflagen geplaatst worden. Elk beschermd materiaal dat zich in de kisten bevindt, moet nieuw, zuiver en reukloos zijn. Het mag niet gekleurd zijn door middel van een giftig of afgevend produkt. Het moet de vermelding dragen België Belgique of de verta ling ervan in de taal van bestem ming. Deze vermelding moet goed merkbaar en gemakkelijk leesbaar zijn. Zij moet minstens éénmaal voorkomen op het deel dat de bo venste laag van de kroppen dekt Op het beschermd materiaal dat zich in de kisten bevindt mogen eveneens handelsaanduidingen en recepten aangebracht worden, met uitzondering van elke andere ge drukte tekst. Deze aanduidingen mogen niet rechtstreeks in aanraking komen met het produkt. Art. 10. De kisten mogen slechts verpakte produkten, beschermend materiaal en eventueel reclame vouwbladen voor witloofverbruik bevatten, voor zover deze laatste met de groenten niet in aanraking komen. Art. 11. De inhoud van elke ver pakking moet eenvormig zijn, en het verschil in lengte van de krop pen in eenzelfde rij mag niet meer bedragen dan 4 cm. Art. 12. Elke verpakking van de categorie Extra mag bevatten hoogstens 5 t.h. kroppen, die aan de voor deze categorie gestelde kwaliteitseisen niet beantwoorden, doch wel aan deze bepaald voor de categorie I hoogstens 10 t.h. kroppen die aan de voorgeschreven afmetingen niet beantwoorden, doch niet meer dan 1 cm ervan afwijken. Het totaal van de afwijkende kroppen mag echter de 101. h. niet overschrijden. Elke verpakking in categorie I mag bevatten hoogstens 101. h. kroppen die aan de voor deze categorie gestel de kwaliteitseisen niet beantwoor den geen enkele krop mag echter gebreken vertonen die van aard zijn om hem voor vers verbruik on geschikt te maken ,- hoogsten 101. h. kroppen die aan de voorgeschreven afmetingen niet beantwoorden. Het totaal van de afwijkende kroppen mag echter de 15 t. h. niet overschrijden. Art. 13. De netto inhoud van de houten of kartonnen kisten wordt op 5 kg vastgesteld evenwel mag het netto-gewicht voor de verzen dingen naar overzeese landen of wel 5 kg ofwel 10 Engelse pond (4,534 kg) bedragen. Een gewichtsoverschot van 5 t.h. per kist is toegelaten. Art. 14. Buiten de vermelding voorzien in artikel 7 voor de kar tonnen kisten moeten op iedere verpakking op zichtbare wijze vol gende aanduidingen gedrukt zijn -. de vermelding witloof of een overeenstemmende melding in ge bruik in het land van bestemming het netto gewicht of minimum netto gewicht het rangnummer van de uitvoer der waarvan melding in artikel 16 van dit besluit ,- de vermelding België Belgique of de vertaling van deze vermel ding in de taal van het land van bestemming de melding Categorie Extra of Categorie I naargelang het ge val. Deze melding wordt ofwel ge drukt op de kisten, ofwel aange bracht bij middel van een kwali teitslabel afgeleverd door de Na tionale Dienst voor afzet van land en tuinbouwprodukten. Geenandere kwaliteitsbenaming is toegelaten. Toezicht op de naleving der voorschriften. Art. 15. De Nationale Dienst voor afzet van land- en tuinbouwpro dukten is belast met het toezicht op de verzendingen van witloof die voor uitvoer werden aangeboden. De met het toezicht belaste amb tenaar mag de uitvoer weigeren van de ganse koopwaar die deel uitmaakt van eenzelfde zending wanneer een gedeelte van de la ding niet beantwoordt aan de ge stelde eisen Art. 16. Ten einde de doeltreffend heid van de controle, die door de Nationale Dienst voor afzet van land- en tuinbouwprodukten wordt uitgevoerd, te verzekeren, houdt deze Dienst een register van uit voerders van witloof. Uitvoer van witloof, door perso nen die niet in dat reg ster zijn in geschreven is verboden. De in het register ingeschreven personen mogen gebruik maken van de benaming erkend Aan de in het register ingeschreven personen wordt een inschrijvings nummer gegeven. Zie vervolg onderaan hierneven) In een voorgaande bijdrage ver telden we een en ander over de verspreiding van het zwartbonte ras in Europa. Zij die in dit ras een biezonder belang stellen zullen voorzeker ook wel benieuwd zijn te weten hoe de toestand er uit ziet buiten West Europa, waar de verspreiding zeker het sterkst is. In Oost-Europa ontmoet men voornamelijk zwartbont vee in het noorden van de Sovjet Unie. Dit vee is afkomstig uit de Baltische landen en uit Oost Pruisen, waar uit het respectievelijk in 1940 en 1945 weggevoerd werd. Daarbuiten werden er in de jaren 1947-48 uit Zweden 220 stieren en 3.500 koeien ingevoerd. Gedurende de laatste jaren werden er eveneens aanzien 1 lijke hoeveelheden bevroren sper ma uit Nederland naar Rusland overgebracht. In Rusland beperkt men zich overigens niet tot het zuiver hou den van het zwartbonte ras, maar hebben er vele kruisingen plaats tussen de daar bestaande rassen en het zwartbont. Het officiële cij fer 1 o/0 zwartbont geeft dus niet de werkelijke toestand weer be treffende de invloed van dit ras. Overigens zijn er, naast het Euro pese zwartbont, nog vier verschil lende zwartbonte rassen, waarvan de oorsprong duister is. In Azië is het zwartbonte vee vooral in Israël verspreid, waar het overigens gekruist wordt met het damaskusras, een ras van klein ge stalte en geringe melkvoortbren- ging, maar met een wonderbaar aanpassingsvermogen voor woes tijnachtige streken. Door deze krui sing kon een ras voortgebracht worden dat voldoende melk geeft en goed gedijt op ondankbare grond. Ook in de Liban bestaat er een belangrijke zwartbonte veestapel, die voortdurend in omvang toe neemt. Maar buiten deze twee lan den van het Midden-Oosten is het zwartbont eerder zeldzaam in dit VERBLIND door de glans van uw balatum en linoleum, onder houden met boenwas BRILLSEC die glanst zonder te wrijven. Produkt LAVECIRE. Vraagt BRILLSEC bij uw drogist. Art. 17. Bijzondere afwijkingen van het bepaalde in dit besluit kunnen in bijzondere gevallen door de Minister van Landbouw of door de door hem daartoe ge machtigde ambtenaar toegestaan worden, inzonderheid wanneer blijkt dat de waar voldoet aan de eisen gesteld door een buitenland se koper, of door een welbepaalde buitenlandse markt. Art. 18 Dit besluit is niet van toe passing 1° Op de verzendingen van wit loof naar het groothertogdom Luxemburg 2° Op de verzendingen bij mid del van postcolli. Art. 19. Dit besluit zal in werking treden vijftien dagen nadat het in het Belgisch Staatsblad is verschenen. Van dat ogenblik af wordt het mi nisterieel besluit van 1 september 1959, betreffende de uitvoer van witloof, opgeheven. deel van de wereld. In China daarentegen werd er, onder kommunistisch regiem, veel zwartbont vee ingevoerd, voorna melijk uit Nederland Dit vee werd in de staatshoeven ondergebracht, met als gevolg dat de melkop brengst aanstonds aanzienlijk steeg Dit kwam de propaganda voor de staatshoeven ten goede. De meeropbrengst is echter niette wijten aan het regiem, maar wel voor 99 aan het ingevoerde zwartbont In de Verenigde Staten telde men tot in 1885 twee zwartbonte rassen het Friese en dit van Hol- stein. Sedert 1885 kruisen deze twee rassen onder elkander en spreekt men er nog enkel over holsteiners. Tot 1887 werd er veel zwartbont vee ingevoerd, maar in dat jaar werden er strenge beperkingen op gelegd aan deze invoer, en in 1905 werd hij helemaal stopgezet. Aldus helemaal afgescheiden van de streek van herkomst, heeft het Ame rikaanse zwartbonte ras een eigen karakter aangenomen en werd een speciaal type zwartbont in het le ven geroepen. Dit type domineert in de grote verbruikscentra en op de Oost en Westkust. In het zuiden echter ontmoet men vooral het Jersey vee. In Argentinië maakt het melk vee ongeveer 20 uit van gans de veestapel de helft is zwartbont, de andere helft van ongekende af komst, maar toch in zekere mate verwant met het Dairy Shorthorn ras. Dit laatste ras ruimt echter sti laan plaats voor het zwartbont, dat vóór de jongste wereldoorlog af komstig was uit Europa, maar daar na ingevoerd werd uit de States, en op dit ogenblik voornamelijk uit Kanada. De huidige toestand ziet er als volgt uit 25 Europees zwartbont, 25 Amerikaans, en 50 kanadees. Door verschillen de kruisingen ontstond er dan ook een soort Hollands-Argentijns zwartbont, waarvan het type ech ter nog niet vaststaat. In de andere Zuid Amerikaanse landen is het zwartbont overheer send, en verdringt er steeds meer en meer de Jerseys en de Dairy Shorthorns. In Australië en Nieuw Zeeland is het Jersey ras overheersend. Maar sinds men in die landen een grote re aandacht is gaan besteden aan de kaasproduktie en andere melk- derivaten, wint het zwartbont veld. Deze ontwikkeling ondervindt ech ter een handicap door het feit dat enkel invoer uit Groot-Brittanje toe gelaten is hebben we geboekt met ons vol ledig voeder voor konijnen. Redt U Zeiven hebben bij de kwe kers een ongewone uitslag gege ven en worden om hun hoge waar de ten zeerste gekocht. Wie deze voeders nog niet kent stelle niet uit ene proef te doen. DE KCORNBLOEM

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3