VAN DE HAS OP DE TAK. Plantaardappelen. De Mars op Brussel. Beste Rarresmeersel Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 17 okt 1961 Morgen, zondag 22 October, heeft dus de lang verwachte en degelijk voorbereide Mars op Brussel plaats. Het lijdt niet de minste twijfel dat duizenden en duizenden Vlamingen, uit alle gou wen, van alle gezindheden of ge loofsbelijdenis, eendrachtig door de straten van Brussel zullen trek ken en een luid HALT zullen roe pen. Halt voor wat Halt voor wie Halt allereerst aan Brussel zelf, of beter gezegd aan de Belgische politiekers die te Brussel nog steeds het goede weer maken en er in de eerste plaats verantwoorde lijk voor zijn dat de Brusselse ver fransende olieplek steeds verder om zich heen grijpt en langzaam maar zeker oer-Vlaamse gemeen ten uit de Brusselse omgeving steeds meer en meer aan de ver fransing prijs geeft. Halt dus aan de gebiedsroof. De Mars op Brussel heeft ech ter nog andere doeleinden. De Vlamingen willen het de Brusse laars en de Walen diets maken dat ook op het economisch gebied drastische maatregelen dienen ge troffen. Het is meer dan tijd dat het manna van de staatsgelden ook eens de weg naar Vlaande ren vindt en dat meer aandacht gewijd worde aan de noodzakelij ke industialisatie van de Vlaamse gewesten opdat het niet langer no dig blijve dat Vlaamse mensen, om den brode en bij gebrek aan werk gelegenheid in eigen streek, iedere dag tientallen kilometers naar Brussel of Wallonië dienen af te leggen. Wij menen ook dat er zal be toogd worden voor de zo nood zakelijke zetelaanpassing als voor de vervlaamsing van het bedrijfs leven. Al zaken waarover alle Vlamingen zonder onderscheid ac- coord gaan. - Op 1 januari a.s. zal de Engel se misdadiger Peter Knebworth zijn straf van 10 jaar hechtenis uit gezeten hebben en zullen de poor ten van de vrijheid zich voor hem openen. Hij hoeft echter geen schrik te hebben van de toekomst, want Peter is een schatrijk man in de gevangenis geworden. Niet dat het Engels beheer van de gevan genissen het werk van de gevan gene zo duur betaalt. Twee jaar geleden echter stierf zijn vader en liet hem een fortuin achter van 80.000 ponden sterling (11 miljoen Een tijdje geleden stierf een rijke oom die hem op zijn buurt 100.000 pond naliet. Peter heeft vanuit de gevange nis een peperdure Rolls-Royce van 7000 pond gekocht en het is zijn wil dat deze hem op 1 januari aan de gevangenispoort zal ko men afhalen. Dwaze weddingschappen ge beuren niet alleen in de Ver. St. Zij kunnen ook in het meer nuch tere Holland gebeuren. Alhoewel de weddingsschap weinig met het becrip nuchter te maken had, inte gendeel. Een overmoedige 23-jarige jon ge man uit Utrecht was naar Rot terdam getrokken om aldaar de bloempjes eens buiten te gaan zet ten. Ineen kroeg ging hij de wed dingsschap aan dat hij vijftien gla zen cognac achtereen in zijn frak kon gieten. Dertien glazen kapte hij zonder verpinken naar binnen. Nummer veertien werd hem nood- ottig.. Vrienden brachten hem naar zijn hotelkamer terug en verwit tigden de dokter. Deze liet hem direct naar het ziekenhuis over brengen doch de jongen stierf al vorens hij binnengebracht werd. Dit brengt ons een gezegde van een professor uit onze studenten tijd in herinnering die gekscherend met onze apenstreken de draak stak en zegde Inderdaad Wat is de jonkheid te beklagen. Wij verwijzen nog naar onze vroegere bijdragen over de nieu we soorten aardappelen. Wij vernamen dat deze varië teiten reeds verleden jaar en zelfs vóór twee jaar in ons land wer den geplant en goede uitslagen hebben gegeven. Wij zullen volgende planters aan voordelige voorwaarden kun nen aanbieden Patrones Holland, goede vervanger voor Record. Pimpernel Holland, rood schillige, goede vervanger voor Gineke. Isold Duitsland, goede soort, vervanger van Record. Fina- zeer goede vervanger van Bintje en Record. Verders kunnen wij aanbieden IJsselster Holland, die dit jaar beste uitslagen gaf. Lori Duitsland, die op de meeste plaatsen zeer veel heeft opgebracht. Ook kunnen wij alle soorten le veren, zowel de sinds lang geken de, als de nieuwe rassen. in nieuwe emmers van 10 kg beschikbaar in magazijn. te Anderlecht voor deze week. Varkens Er werden in totaal 3209 dieren ter markt gebracht of 20 meer dan de vorige week. De prijzen waren onveranderd en de toon der markt was eerder kalm. Naar onze mening hebben de officiële helden eens te meer de toon der markt neergedrukt door invoer uit de vreemde en zal het niet gemakkelijk gaan om weer in de goede baan te komen. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon) 24,5-29 fr. vlees varkens 23 24 fr. half-vette varkens: 21,5-23 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht 19,5 21 fr. zeugen 20-23 fr. Hoornvee. De markt kende een normaal verloop met een aanvoer van 4075 koppen. De beste dieren werden vlug ver kocht terwijl de andere eerder traag van de hand gingen. De prijzen Ossen dikbil 50-56 fr; goed ge vormde 44 47 fr. ;60t.h opbrengst: 29 38 fr. 55 t.h. opbrengst 23 27 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 18-21 fr. 50 t.h. opbrengst: 16-17 fr. Vaarzen dikbil50 56 fr. goed gevormd44-47 fr.60 t.h. opbrengst 29 38 fr. 55 t.h. opbrengst 21 28 fr. Stieren 60 t.h. opbrengst 29 34 fr. 55 t.h opbrengst 24 28 fr. zware 23-27 fr.worstdieren 13-15 fr Kalvermarkt Op de kalvermarkt was het eer der kalm met schier onveranderde prijzen. De aanvoer 967 dieren tegen 963 voor de vorige week. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil 75 tot 87 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 56 tot 63 fr.; goed gevormd 48 lot 55 frgewone 37 tot 41 fr,- minderwaardige 34 tot 36 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkl Grote 2,00 fr. tot 2,05 fr. Middensoort(50/60 gr.) 1,40 fr tot 1,75 fr. Kleine 1,05 fr. tot 1,30 fr. Prijs op tournée Extra Grote 1,85 fr Grote 1,70 fr. of grote dooreen 1,75 fr. Middensoort 1,25 fr. Kleine 1,00 fr. Verslag van de Prijzencommissie Marktbeschouwingen De verandering van de uitvoer toelagen van de eieren heeft een gunstig gevolg gehad op de markt- verrichtingen. De uitvoerpremie bedraagt thans 0,45 fr voor de eieren -j- 60 gr 0,55 fr voor de eieren 50/60 gr 0,45 fr voor de eieren 50 gr De vraag in het binnenland is goed, bijzonder voor extra grote eieren, alsook in het buitenland, waar grote belangstelling is voor deze soort. Standaard- en kleine eieren zijn minder in de vraag en zullen moeilijker verkocht worden. Frankrijk heeft zijn perekwatie on veranderd behouden, dit maakt cir ca 0,77 fr B F. per ei. Niettegenstaande verwachten wij ook enige vraag voor de mid delsoort eieren in Frankrijk. De klei ne eieren zullen minder goed kun nen uitgevoerd worden. Naar men loort worden terug eieren uit Ar- gentië verwacht voor eind oktober week, waarvan de uitvoer naar Duitsland circa 50.000 kisten zal be dragen en 12.C00 kisten voor Italië, welke een minder goede invloed op onze uitvoer zal teweegbren gen. Aangevoerde hoeveelheden 1.540.000 eieren. BROEDEIER VEILING Aangevoerd 36.000. Verkocht 20.0C0 2,30 a 4,00 fr.) Botermarkt 1245 kg. 76 d 80 fr. Tendens van de markt onver anderd. Zwijnen 21 22 fr Biggen: 27 30 fr. Kalveren: 35 44 fr Namens het vlaamse aktiekomi- teit Brussel en taalgrens werd een oproep gericht aan de Burgemees ters van 630 gemeenten om hun bevolking op te roepen vooi de grote vlaamse betoging van 22 ok tober e.k. Hier volgt de tekst van genoem de oproep Het is U bekend dat de rond Brussel en op de taalgrens gelegen Vlaamse gemeenten, aan een ster ke verfransingsdruk zijn blootge steld. Verfransing van die gemeenten betekent broodroof voor onze Vlaamse kinderen en verdere be knotting van de mogelijkheden van ons Vlaamse volk in de Belgische Staat. Daarom geen toegevingen aan de Franssprekenden die zich in Vlaanderen vestigen. Zij moeten zich aanpassen aan de taal van de streek, zoals onze Vlaamse mensen moeten doen die om de brode naar Wallonië uitwijken. Om deze eis van sociale recht vaardigheid in het parlement te doen zegevieren, neemt onze ge meente deel aan de betoging, op zondag 22 oktober 1961, te Brussel ingericht door het Vlaams Aktie- komitee Brussel en Taalgrens dat 49 sociale en kulterele verenigin genvan verschillende opinies groe peert. Wij roepen U allen dringend op om daaraan deel te nemen. GEEN GEBIEDSROOF BAAS IN EIGEN HUIS Men meldt ons uit Aalst het overlijden van de heer Benediktus SCHOCKAERT Echtgenoot van Mevrouw Mathilde Huylebcoeck. Aan de getroffen Families bieden wij onze oprechte deelneming.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4