Amerikaanse Landbouwoverschotten 1 Allerheiligen - Allerzielen Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Verwacht men een afname van de AAS AL ©ME LEEESKESSEJI SS LEZERS, AALST 28 OKTOBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40'.te JAARGANG Nr 1997 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Yoor de Ontwikkeling en de §tondsve.rdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Hoe verbeisterend het ook op het eerste gezicht moge schijnen, de overvloedige oogsten zijn een nachtmerrie voor de Amerikaanse schatkist en voor de Amerikaanse belastingbetaler die de schatkist moet spijzen. De reden hiervan is dat voor de productie geen vol doende afzet tegen lonende prij zen kan worden gevonden zodat de Amerikaanse regering verplicht was de opbrengstoverschotten op te kopen en te stockeren om de boeren van de ondergang te red den. Is er thans een verbetering in het zicht in deze toestand Landbouwdeskundigen in de Ve- renige-Staten verwachten volgens Wallstreet Journal een geleide lijke daling van deze enorme land bouwoverschotten. Deze hadden einde juli 1.1. een waarde van 8,5 miljard dollar, doch men verwacht dat midden 1962 deze waarde een daling zal ondergaan tot onder 8 miljard dollar en weer een jaar la ter tot 7,5 miljard dollar. Deze uitslag zal worden bereikt door scherpere kontrole door de overheid op de vorming van nieu we voorraden, terwijl verwacht wordt dat de vermindering van de aanwezige stocks zal geschieden door verhoogde verkopen aan het buitenland en door toeneming van het binnenlands verbruik tenge volge van de bevolkingsaanwas. Deze vooruitzichten worden na tuurlijk met vreugde begroet door de Amerikaanse belastingbetalers die tot nu toe 3 miljard dollar per jaar hebben moeten opbrengen voor de financiering van de rege lingsaankopen. Men schat het indexcijfer der landbouwvoortbrenging dat geba seerd is op het gemiddelde der ja ren 1947-1949 voor het lopend jaar op 113, wat 8 punten lager is dan de index van 1960. De tarweoogst zal dit jaar waarschijnlijk 120 mil joen bushels bedragen tegenover 140 miljoen in 1960, de oogst van voedergranen 131 miljoen ton wat 15 lager is dan vorig jaar. De katoenoogst wordt 400.000 balen lager geraamd dan deze van 1960, toen 14,3 miljoen balen werden ge oogst. De behoefte aan voedergranen en tarwe wordt daarentegen 15 miljoen ton hoger geschat dan de voortbrenging, wat dienvolgens betekent dat tot dekking hiervan de voorraden zullen moeten aan gesproken worden. Evenwel dient er rekening mede gehouden dat dit jaar de oogst de nadelige gevolgen heeft onder gaan van abnormale droogten en ziekten. De katoenoogst heeft scha de geleden van slecht weder. An derzijds is de mindere oogst ook het gevolg van de beperking van het areaal. Tegen bepaalde ver goedingen hebben de boeren dit jaar de bezaaide oppervlakte met broodgranen beperkt met 18 en deze voor voedergranen met 25 De regering wil op deze weg voortgaan. Men verwacht hierdoor voor 1962 en 1963 aanzienlijke ver minderingen van de overschotten aan brood- en voedergranen. Over het jaar 1961 zullen over- schotvoorraden tot een totaal be drag van 4,7 miljard dollar worden afgezet. Hiervan is 1,2 miljard ver strekt in de vorm van giften, de resterende posten worden betaald in de valuta of deviezen van het kopende land. In 1960 hadden reeds dergelijke verrichtingen plaats tot een bedrag van 2,1 mil jard dollar. Men rekent er in de Verenigde Staten op, dat de periode van stij gende prijzen, welke vele landen doormaken, zal leiden tot de stij ging van de welvaart en tot een hoger verbruik van levensmidde len waaronder ook landbouwpro ducten. Daarbij komt dat de tarwe oogst in enkele belangrijke pro ductiegebieden, zoals Canada, de terugslag hebben ondervonden van ongunstige weersomstandig heden. Er wordt aangedrongen op een verruiming van de ruilverrichtin- gen waarbij landbouwproducten worden geruild tegen grondstoffen. Dergelijke overeenkomsten zijn nu alleen nog mogelijk met landen die niet in staat zijn in dollars te betalen. Men wil deze beperking laten vallen, om aldus meer land bouwoverschotten aan het buiten land kwijt te geraken. Men wil ook de mogelijkheid scheppen om landbouwproducten uit te voeren naar landen die niet in staat zijn dadelijk te betalen. Met El Salva dor is dergelijke overeenkomst ge sloten waarbij de koopprijs betaald wordt in twintig jaar. Soortgelijke overeenkomsten kunnen wellicht worden afgesloten met Venezuela, Oostenrijk, Ethiopië, Liberia, Liba non en de Federatie van Rhodesia en Nyassaland. (Zie vervolg 2' bladzijde 2" kolom.) De dagen der doden... Door de kille novemberlucht gal men de klokken hun droevig do- denlied. Hoort ge ze, de klokken Gedragen op de vleugelen der lucht, dringen hun tonen overal door. Ze dringen door in de paleizen der rijken, evengoed als in de scha mele hutten der armen. Overal, overal verkondigen ze het zijn van de dag waarop de do den herdacht worden. Gedenk, o mens Gedenk dat ook diezelfde klok ken eens zullen luiden voor U, wan neer gij dit rijk zult verlaten heb ben en zult rusten onder de groene graszode waar ook uwe voorvade ren de slaap der rechtvaardigen slapen. De stem der klokken is de stem van God in zijn Naam verkon digen ze aan de mensen de broos heid en de onstandvastigheid van het huidige leven. Ze zijnde spreekbuizen van Hem die de wereld geschapen heeft, de Meester van alles wat bestaat. En het is of ze ons toefluisteren de woorden van de grote Messias Dat niemand die geboren is de dood kan ontgaan, en dat hij ons kan overkomen als we hem het minst vrezen De klokken die luiden op deze dodendag voor hen die gingen iiaar het eeuwig leven, zijn als zo vele waarschuwingen voor ons, kleine mensen, die soms in een hoogmoedige roes, denken dat wij zelve de meesters zijn en dat niets ons kan deren. Ze manen ons aan tot voorzich tigheid, opdat we niet in vijand schap zouden leven met de al machtige God op de stond wan neer deze het ogenblik gekomen acht om ons het aardse leven te ontnemen dat hij ons zelve gege ven heeft. Stervelingen, begrijpt de stem der klokken, want velen hebben oren maar horen niet hun hart is geworden als het goud waarnaar ze streven hard en ongevoelig. Want zulks helaas, moeten we maar al te dikwijls bestatigen. Wanneer de mensen in hun be krompen verstand nu eenmaal me nen dat het doel van het leven het vergaren is van schatten, wanneer ze hun ziel verkocht hebben aan de geldduivel, dan gaat het ware doel, het verwerven der eeuwige zaligheid, voor hen verloren. Helaas, hoevelen zullen begrij pen Na deze korte overwegingen willen we onze aandacht meer spe ciaal wijden aan het gebeuren op de dag der doden zelf. Gewoonlijk op Allerheiligen, als de laatste bladeren van de bloe men in het slijk tuimelen, is het we der aan de dag gelijk kil en droe vig. Want als er één dag in 't jaar is waarop de mensheid in 't alge meen in rouw verkeert, dan is het wel op Allerheiligen. Wie immers heeft niemand te be treuren Geen ouder, bloedver want of kennis Op die dag zien we de droeve bevestiging van het gezegde De wereld is een tranendal We zien de mensen uit alle stan den van de maatschappij de rij ken die afgestorven familieleden betreuren, aan met veel praal en pracht onderhouden graven, met arduinen grafzerken en verlicht met veelkleurige lampen we zien de schamelen, geschaard rond een graf, een houten kruisje en een paar pinkelende waskaarsen;maar toch zijn die twee standen één voor de onverbiddelijke dood ze zijn mensen en gingen heen En eikendeen treurt om iemand die ging om nooit meer terug te Zie vervolg 2' bladzijde 1kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de oostkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt Li Zelvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1