Europese landbouw. Weekblad Rechtskundige Dienst Van de hennenhouders zelf Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt De ontwikkeling van de wordt ook een inspanning gevraagd. AALST 4 NOVEMBER 1961. 4CLte JAARGANG Nr 1998 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93 O. CAUDRON. Het comité voor landbouwvraag stukken van de Economische Com missie voor Europa (E.C.E.) heeft in samenwerking met de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties een studie gepubliceerd (European Agricul ture 1965) waarin getracht wordt te bepalen hoe voortbrenging, ver bruik, afzet en inkomen van de boeren met betrekking tot een aan tal belangrijke landbouwproduk- ten zich in de komende vijf jaar zullen ontwikkelen op basis van de doortrekking van de huidige ont wikkelingslijn. Noord- en West-Europa. Gedurende de verlopen tien jaar had in Noord- en West-Europa een gestadige toeneming plaats van de technische middelen die ter be schikking staan van de landbouw. Verder werd een aanzienlijke ver hoging vastgesteld van de vakken nis van de boer en een sterke voortdurende afvloeiing van de arbeidskrachten uit de landbouw, met als gevolg een snelle vermeer dering van de productiviteit per man. Het stijgend aanbod van pro ducten vond een groeiende markt die in koopkracht snel toenam. Belangrijker investeringen en uitgaven waren mogelijk door overheidssteun aan de landbouw en door uitbreiding van min of meer beschermde markten voor landbouwproducten. Zuid-Europa. In de minder geïndustrialiseerde landen van zuid-Europa was de opbrengst per eenheid van opper vlakte en per diereneenneid mer kelijk lager dan in Noord en West- Europa en lag de ontwikkeling la ger ofschoon de landbouw in een aantal landen tijdens de jongste jaren bevorderd werd in het kader der overheidsprogramma's door een actieve landbouwpolitiek. Er zijn in de landen van Zuid Eu ropa trouwens een aantal invloed rijke natuurlijke factoren die het de landbouw moeilijk maken een vergelijkbaar peil van productivi teit te bereiken met deze in Noord en West Europa, zoals minder re genval, gronderosie en bergketens. Nochtans zijn natuurlijke en struc turele factoren niet de enige oor zaak van het lage productiviteits- peil. De vooruitgang wordt voor de meeste boeren in deze landen ge remd tengevolge een laag in komen dat de aankoop verhindert van betrekkelijk dure voortbren- gingsmiddelen en grondstoffen ver eist door de moderne landbouw. De koopkracht welke de land bouwers bieden verstrekt een on voldoende markt aan de nijverheid voor de vervaardiging in massa van werktuigen en materialen die zou toelaten aan de landbouwers te leveren tegen lagere prijzen. Oost-Europa. In de Sovjet-Unie en de andere landen van Oost Europa heeft de economische politiek de landbouw plotseling nauw verbonden met het industrieel productieplan dan wanneer tot voor zeer korte tijd de landbouw maar een zeer onderge schikte plaats had in het investe ringsprogramma. Achter het ijzeren gordijn heb ben sedert 1956 grondige verande ringen plaats gehad in het land bouwbeleid. Dit is er thans op ge richt het peil van de landbouw- voortbrenging en van productivi teit per man op te voeren. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom.) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 5 nov. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. In vorige bijdragen hebben wij, ter gelegenheid van de moeilijke toestand, waarin de pluimveehou derij verkeert, uitgeweid over de gevolgen van de door de regering gevolgde graanpolitiek. Daarbij spraken wij onze vrees uit, dat in de huidige omstandigheden niet veel kan verwacht worden van een doelmatige regeling, die onze toe komst veilig stelt. De beloofde agressieve landbouwpolitiek, die ons destijds werd beloofd, blijkt een belofte te blijven. Wij hebben dan ook de hennen houders de raad gegeven vooral op zichzelf te betrouwen, op hun werklust en zorg, op hun vakken nis en hun nauwgezetheid. Dit lijkt ons in alle geval een steviger basis te zijn dan alleen maar loze belof ten. Nu moeten wij het toch zeggen zoals het is -. op dit gebied valt toch nog wat te doen, met andere woorden er ligt nog een vrij grote afstand tussen hennenhouders, die het perfect goed en deze, die het zo maar half en half doen. Wij mo gen niet vergeten dat de twee lan den, die op de buitenlandse markt onze grootste mededingers zijn, nl. Nederland en Denemarken, niets onverlet laten om steeds maar betere resultaten te behalen. Dat wil nu niet zeggen dat hier in ons land geen vooruitgang is of dat er hier geen goede vakmensen zitten. Maar van 't ogenblik dat de vooruitgang bij ons geen gelijke tred houdt met deze van onze me dedingers, betekent dit in de grond dat wij terrein verliezen. Daar onze regering het ons bovendien niet gemakkelijker maakt, ligt het voor de hand dat wij ons zelf zullen moeten behelpen en er dus voor moeten zorgen dat wij met onze tijd meegaan. Bij ons dagelijks contact met ver schillende hennenhouders moeten wij echter vaststellen dat er nog te veel zijn, die op de oude wijze blij ven voortdoen, precies of de we reld, om hen een plezier te doen, is blijven stilstaan. Als wij langs de enekant die bedrijven zien waar alles in orde is, waar niets verloren gaat en waar alles op zijn juiste plaats staat, waar men zich boven dien goed rekenschap geeft van wat de dieren kosten en wat ze kun nen opbrengen, als wij dergelijke bedrijven vergelijken met andere, waar de hennen grotendeels voor zichzelf moeten zorgen, dan moeten wij wel tot het besluit komen er is nog veel te doen. Toen vóór enkele weken de eierprijzen ineenstortten en ieder een kloeg over de markt, kregen wij volgende woorden van een hennenhouder te horen de eieren zijn nog veel te duur, althans te oordelen naar wat sommige op hun bedrijf uitsteken. Harde woorden, inderdaad, maar toch met een ze kere graad van juistheid. Als het mogelijk is dat sommige kwekers nog in leven blijven, dus nog geld verdienen niettegenstaande de lichtzinnige wijze waarop zij de hennenhouderij aanpakken, dan kunnen wij ons terecht afvragen wat moet er dan verdiend worden door mensen die het goed doen In werkelijkheid is het echter zo dat de hennenhouderij bij velen slechts een bijzaak is, zodat ze, daar ze hun zaken niet goed na gaan, nooit te weten komen of ze geld verdienen ofwel verliezen. Juist omdat ze dat nooit weten en er trouwens ook geen moeite voor doen, sukkelen ze voort op de oude voet, verliezen geld zonder het te weten en zien dan ook niet de noodzakelijkheid in een extra in spanning te doen. Ze klagen mee over de lage prij zen, omdat anderen dat doen, maar nooit kunnen ze zeggen welke leg zij moeten hebben of welke prijzen ze moeten bekomen om niet toe te dragen. Bij velen is het bijhouden van een leglijst overbodig. Ze vin den het niet nodig een voorduren de controle te hebben over de pre staties van hun dieren. Al de druk te daarom vinden ze beuzelarij en tijdverlies. Een boer mag immers niet rekenen (maar zo leren de ketters Hoewel wij vroeger reeds her haaldelijk op deze nagel hebben geklopt, toch voelen wij ons nog maals verplicht daar op terug te komen, omdat wij er vast van over tuigd zijn dat slechts voor hen die zich tot het uiterste inspannen een toekomst is weggelegd. Daarom zullen wij, in vogel vlucht, een oogslag werpen op de verschillende, zij het soms kleine fouten, om nogmaals de aandacht van de pluimveehouders er op te vestigen dat het welslagen afhangt van vele kleinigheden, van de zorg (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1