Europese landbouw. Van de hennenhouders zelf Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers De ontwikkeling van de wordt ook een inspanning gevraagd. AALST 11 NOVEMBERf 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 1999 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van d@ Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij een samenvatting gebracht van de studie gepubliceerd door het Comité voor Landbouwvraagstuk ken van de Economische Commis sie voor Europa in samenwerking met de Voedsel en Landbouwor ganisatie (FAO) van de Verenigde Naties, in zover deze studie han delde over de toestand en de evo lutie in Noord en West-Europa, in Zuid-Europa en Oost Europa als ook over de voortbrenging van enkele belangrijke produkten zoals granen, aardappelen, melk, vlees, eieren en slachtpluimvee. De verdere hoofdstukken van bedoelde studie zijn gewijd aan de produktiviteit in de landbouw, het vraagstuk der voortbrengst- overschotten en aan het land bouwinkomen. Hierover wensen wij thans een beknopte toelichting te verstrekken. De produktiviteit. De studie stelt vast dat de toene ming van het onevenwicht tussen voortbrenging en verbruik een hinderpaal vormt voor het alge meen streven om het inkomen van de landbouwers te verbeteren en meer in overeenstemming te bren gen met het inkomen in andere takken van bedrijvigheid. De huidige stelsels van prijssteun welke door de overheden worden toegepast vertonen niet zelden de neiging hun doel voorbij te stre ven. De voortbrenging wordt in derdaad door de prijssteun bevor derd en neemt doorgaans sneller toe dan het verbruik. De vooruit zichten kunnen dan ook niet als geruststellend worden beschouwd. Er kan moeilijk worden verwacht dat het inkomen van de boer door hogere prijzen op blijvende wijze kan worden verbeterd, omdat de prijzen tengevolge van de opvoe ring van de voortbrenging een da lende tendens ondergaan. Anderzijds kan ook worden ver wacht dat de omzet van een ver hoogde voortbrenging tegen lage re prijzen er niet zal toekomen het inkomen van de boer te vermeer deren. Over ruime tijd gezien, zul len de regeringen over geen ander doelmatig middel beschikken tot verbetering van het landbouwin komen dan de vermindering van de arbeidsbezetting in de land bouw aan te moedigen. Dit komt neer op de verhoging van de ar- beidsproduktiviteit in delandbouw. De studie betoogt dat de wel vaart van de landbouw nauw sa menhangt met de opvoering van de voortbrenging per ingezette werkkracht net zoals in de andere takken van economische bedrijvig heid. De overschotten. Rekening houdend met de be volkingsaangroei zouden, volgens de hierbesproken studie, voort brenging en afzet van landbouw- produkten er in 1965 in West-Euro pa uitzien als volgt de totale vraag zou met 15 tot 18% toene men en zelfs met hogere percenta ges wat betreft fruit en rundvlees Voor broodgraan en aardappelen zou geen toename doch eerder een afname plaats hebben Anderzijds wordt verwacht dat de voortbrenging met iets meer dan 20 zal stijgen in West Euro pa en in de landen van de Europe se Ekonomische Gemeenschap. Hogere percentages gaande tot 30 worden verwacht in het Mid dellands Zeegebied en lagere tot ongeveer 15 in de Noord-West Europese landen die geen lid zijn van de Europese Gemeenschap pelijke Markt. De grotere toename van de voedselvoortbrenging dan de vraag in West-Europa zal natuurlijk lei den tot een achteruitgang bij de totale omvang van de invoer van bepaalde voedingsmiddelen. Omstreeks 1965 kunnen voor een aantel produkten ernstige over schotproblemen ontstaan, bijzon der in het noordwesten van het Europese vasteland. Om hieraan een oplossing te kunnen geven komen twee midde len in aanmerking, nl. een krach tige aanmoediging van het ver bruik en een versnelde algemene ekonomische ontwikkeling. De inkomenstijging blijft achter. Recente ervaringen wijzen uit dat de bedrijfsuitgaven in de West- Europese landbouw, niettegen staande de uitbreiding van de me chanisatie en het toenemend ge bruik van kunstmest, sneller toe nemen dan de opbrengsten en dat dientengevolge het netto-inkomen van de boeren lager ligt dan de omzet van de bedrijven. Een merkelijke vermindering van de ingezette arbeidskrachten lijkt dan ook de enige weg die over blijft om een betere verhouding te scheppen tussen het inkomen per (Zie vervolg onderaan hierneven) II. Wij bespraken een vorige keer de moeilijke omstandigheden, waarmee de pluimveehouderij te kampen heeft en trokken daaruit het besluit dat de hennenhouder zich op de eerste plaats moet be trouwen op zijn eigen inspannin gen, zijn vakmanschap en zijn zorg. Wij handelden ook reeds over de keuze van het ras en pro beerden onze lezers een inzicht te geven in het probleem wit of bruin. Wij gaven toe dat over 't alge meen genomen de witte rassen be ter presteren dan de bruine. Maar dat wil niet zeggen dat alle witte rassen goed zijn, zomin als zouden de bruine minderwaardig zijn. Want ook onder deze laatste heeft men er goede en natuurlijk ook wel slechte. Met de jaren zijn wij tot het besluit gekomen dat er tus sen de verschillende rassen onder ling minder verschil bestaat dan tussen de verschillende stammen van eenzelfde ras. Het is niet zo zeer de gekke naam die het kuiken gekregen heeft die zijn waarde be paalt, maar wel de afkomstm.a.w. van welke broeierij het afkomstig is. Een goed kuiken is het resultaat hoofd in de landbouw en het inko men in andere bedrijfstakken. In de Ocst-Europese landen ma ken de produktieplannen gewag van een aanzienlijke verhoging der voortbrenging gaande tot 3 V2% en 4 per jaar. In Roemenië en Sowjet Rusland wordt deze verho ging op meer dan 8 gepland. Deze uitbreiding van de produk- tie dient mogelijk gemaakt door een sterke vermeerdering van de investeringen in de landbouw. Daar de Oost-Europese landen zonder uitzondering de invoer van landbouwvoortbrengselen wensen te behouden op een gering per centage van de voorziening in de behoeften van de bevolking, zijn de vooruitzichten betreffende het verbruik sterk afhankelijk van het bereiken van de produktiepro- gramma's die overigens zeer hoog zijn gesteld. Of deze programma's of plannen in 1965 werkelijk bereikt worden of niet, het komt als vaststaand voor dat aanzienlijke verhogingen zullen plaats vinden van het ver- bruikspeil per hoofd der bevolking tijdens de komende jaren in de communistische landen. van een goede selectie, ongetwij feld, maar evenzeer van de zorg waarmee de broedhennen werden behandeld, van de voeding die zij hebben gekregen, van hun gezond heidstoestand, evenzeer trouwens van de zorg waarmee de kuikens werden uitgebroed. Wij kunnen er daarom niet genoeg de nadruk op leggen schaf U kuikens aan bij een goed gekende broeierij, die alle waarborgen biedt van dege lijkheid. Niet een waarborg met allerlei vleugelmerken en papier tjes, maar wel de waarborg van gewetensvolle vaklui, die met hun goede naam en hun vakkennis borg staan voor een goede hoeda nigheid. Wij zijn dan ook van oor deel dat het niet zoveel belang heeft dat een kuiken een paar franks meer kost, als het maar een goed is, want daar hangt alles van af. Na de aankoop krijgen wij al de perikelen van de opfok. Hier over gaan wij het nu niet hebben, hoewel daar heel wat over te zeg gen valt en zelfs ervaren kwekers toch nog altijd kans zien daar fou ten te maken. Speciaal willen wij het nu hebben over de huisvesting van onze dieren, zowel voor de kleine als voor de grote. De huisvesting. De kosten voor nieuwbouw stij gen van dag tot dag en een van de grote problemen bij de oprichting van een hok is wel hoeveel gaat dat kosten. Waar het om uitgeven van geld gaat, laten sommigen zich wel eens verleiden dingen te doen waarover ze later spijt heb ben. Het is werkelijk jammer dat men, omwille van een lagere kost prijs, soms met een installatie komt te zitten, die de rest van het leven moeilijkheden oplevert. Wij zijn van mening dat men geen zorg genoeg kan besteden aan de bouw en de inrichting van het hok. Niet dat men geld moet uitgeven aan nodeloze dingen. Maar daar waar het nodig is moet men doen wat er te doen is. Men kan een fout maken bij de aan koop van de kuikens. Maar daar van draagt men toch maar de ge- volgen gedurende een paar jaren. Men kan zich vergissen in de keus van zijn voederleverancier en ont dekken dat het voeder niet van die kwaliteit is, die men beloofd had. Veranderen van voeder is echter niet zo moeilijk en op dit (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelvcn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn vera ut woordelijk .voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1