Weekblad invoer van uitgeslagen eieren. Van de hennenhouders zelf Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt wordt ook een inspanning gevraagd* AALST 25 NOVEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 40s,te JAARGANG Nr 2001 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stond&irerdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. In het belang van de volksgezondheid en van de kwekers dient een einde gesteld aan de onverantwoorde Terwijl wij grote financiële in spanningen moeten doen om in het buitenland afzette vinden voor een produktieoverschot van 10 mil joen eieren per week, wordt onze inlandse markt letterlijk door vreemde dikwerf minderwaardige uitgeslagen eieren of eierstruif overrompeld. De invoer geschiedt inderdaad vrij en zonder gezondheidskontro- le uit Polen, Argentinië, Kommu- nistisch China en Engeland tegen prijzen die 25 tot 50 beneden de Belgische kostprijs liggen, alhoe wel wij in ons land een voldoende struifvoortbrenging hebben van goede kwaliteit om de binnenland se behoeften te voldoen. De Belgi sche struifopbrengst wordt geraamd op ongeveer 3 000 ton per jaar wat overeenkomt met 60 miljoen eie ren, terwijl de totale binnenlandse vraag jaarlijks zowat 2.500 ton be draagt. De binnenlandse produktie over treft dus de behoeften zodat de in voer van vreemde struif volstrekt overbodig is. Daar de gemiddelde kostprijs van de Belgische struif mag ge schat worden op 35 fr. per kg heeft deze invoer voor gevolg dat het in lands produkt maar afzet kan vin den tegen prijzen tussen 23 tot 25 fr. per kg op de Belgische markt. Verkoop in het buitenland komt niet in aanmerking, daar voor de uitvoer van struif geen premiën worden toegekend als vergelding voor de heffingen op ingevoerde voedergranen. Het is werkelijk onzinnig dat door ons Landbouwfonds miljoe nen worden uitgegeven om aan onze eieren afzet te verzekeren in het buitenland, wanneer de Belgi sche markt wordt vrij gegeven voor massale invoer van uitgesla gen eieren uit het buitenland. Deze invoer geschiedt dan nog vrij van vergunning en zonder sanitaire kontrole met de ernstige gevolgen daaraan verbonden voor de volks gezondheid. In de andere Europese landen is de invoer van struif integendeel aan strenge maatregelen onder worpen In Nederland heeft er een streng toezicht plaats op de kwali teit en de'oorsprong. De invoer is onderworpen aan volgende invoer rechten struif (kipheelei) 4,55 fr. per kg dooiers 8 fr. per kg eiwit 2,07 fr. per kg. Bij de uitvoer van eierprodukten wordt teruggave gedaan van de invoerheffing op de voedergranen. In Duitsland wordt een invoer vergunning vereist. Enkel gepas teuriseerde en gehomogeniseerde struif mag na streng sanitair toe zicht worden ingevoerd. De invoer is onderworpen aan een vergunningstaks welke 8 bedraagt tegenover de landen van de Europese Economische Gemeen schap en 10 op de waarde ten opzichte van de andere landen. In Frankrijk is een invoerver gunning vereist. De vergunnings taks bedraagt 22 op de waarde tegenover de E E G.-landen 23,50 °f 55 tegenover de andere landen naar gelang van het land van oorsprong. De invoer is bo vendien onderworpen aan een strenge sanitaire kontrole op staal. In Engeland is de invoer aan vergunning onderworpen. De taks bedraagt 10 op de waarde doch wordt niet toegepast op de invoer uit landen van het Gemenebest. Een zeer strenge sanitaire kontrole wordt uitgeoefend. De ongebreidelde invoer van vreemde struif door ons land be rokkent niet alleen zwaar nadeel aan de Belgische pluimveehouders doch brengt insgelijks bestendig de gezondheid van onze bevol king in gevaar. Aldus werden verleden jaar een aantal ernstige voedingsintoxica ties in ons land vastgesteld tenge volge van het verbruik van vloei bare eierkonserven ingevoerd uit Polen en China. Naar de Minister van Ekonomi- sc'ne Zaken onlangs heeft ver klaard, levert de stopzetting van de invoer van struif bezwaren op in de konkurrentiestrijd van de Belgische voedingsbedrijven met de vreemde. Het betreft hier de voornaamste afnemers van struif en eiprodukten pasteibakkerijen, koekskensfabrieken, ijsroom- en mayonnaisefabrieken. Wij stellen aan de minister de vraag of hij het profijt van een ze ker aantal Belgische voedingsbe drijven hoger aanslaat dan de rechtmatige belangen van onze pluimveehouders en de gezond heid van de bevolking. Zie vervolg onderaan hierneven) ui Moeilijkheden bij het bouwen van hokken. De vorige keer toonden wij de noodzakelijkheid aan voldoende ruime hokken te hebben ten einde voor een doelmatige luchtverver sing te kunnen zorgen. Maar niet alleen op de tempera tuur van het hok heeft dat zijn in vloed, maar ook op de vochtig heid. Nog bij velen is die vochtig heid vooral dan in najaar en winter, een echte nachtmerrie, waarvoor ze maar geen oplossing kunnen vinden. Regelmatig het strooisel nat, voortdurend verver sen ervan, vuile eieren, zieke hen nen, enz. En dat ieder jaar weer opnieuw Over t algemeen ligt de oorzaak van al die miserie weer eens aan de bouw van het hok zelf. Omwille van besparingen (het kost al ge noeg) wordt wel eens verwaar loosd een goed verhoogde en dan van de grondvochtigheid geïso leerde vloer te leggen. Anderen hebben zich vergist van plaats en hebben hun hok precies gebouwd waar onvermijdelijk water moet komen. Hier in onze streek moeten Wij vinden dergelijke toestand een schandaal waaraan zonder verwijl een einde dient gesteld. Wij kunnen niet aanvaarden dat de landbouw zich zware financiële offers moet opleggen om jaarlijks een half miljard eieren in de schaal uit te voeren, terwijl vrij en zonder enige kontrole op de kwaliteit vele miljoenen vreemde eieren onder vorm van struif worden ingevoerd en de Belgische markt aldus gro tendeels voor onze pluimveehou ders verloren gaat. Deze invoer is des te meer onaanvaardbaar daar de Belgische voortbrenging van struif van degelijke kwaliteit ruim voldoende is om aan de behoeften van de nijverheid te voldoen. Wij eisen een strenge sanitaire kontrole op de vreemde struif, de onderwerping van de invoer aan vergunning gepaard gaande met de heffing van een taks die vol doende is om de dumping te be strijden. Anderzijds vragen wij dat bij de uitvoer van Belgische struif ook een premie wordt verleend om de kostprijsverhoging voortsprui tende u t de invoerheffing op de voedergranen te neutraliseren. wij daarmee opletten, daar de grond over 't algemeen weinig ge schikt is voor een goede ontwate ring. Talrijk zijn de voorbeelden, die wij meemaken van hokken waar het strooisel geen week is droog te houden, eenvoudig om dat het grondwater zo door de vloer komt. Het enige middel daartegen is alles opbreken, goed ophogen met isolerend materiaal en een nieuwe vloer daarboven op. Maar wie kan daar de moed voor opbrengen En de kosten Daarom doet men maar voort en ieder jaar opnieuw herbe gint de last. Ieder jaar weer wordt dan zoveel uitgegeven aan turf of ander strooisel als een nieuwe be vloering zou kosten. Maar bij 't ou de blijft het gewoonlijk. In andere gevallen, waar de be vloering aan alle eisen voldoet zien wij toch nog regelmatigvoch- tig strooisel optreden. Hoe komt dat Hiervoor zijn verschillende oor zaken mogelijk. Wij willen nu alleen de aandacht trekken op het ver band tussen vochtig strooisel en de verluchting van het hok Het is be kend dat de lucht een zekere hoe veelheid vocht kan dragen. Zo kan moeder de vrouw in haar keuken een hele voormiddag koken en daardoor waterdamp in de lucht brengen zonder dat die waterdamp als druppels terug op de grond valt de lucht houdt die water damp vast, zoals een spons het wa ter. Koude lucht kan heel wat min der vocht vasthouden en zal hem dus ook vroeger loslaten dan war me. Dit zien wij weer dagelijks in de keuken. Komt de lucht, verza digd met waterdamp, in aanraking met een koude bierfles, of met het koude vensterglas, dan wordt het water, dat die afgekoelde lucht niet meer kan dragen, afgezet onder vorm van druppels. Wanneer in het hennenhok nu, als gevolg van de ademhaling der dieren, van de verdamping van hun uitwerpselen, enz. de lucht be laden wordt met vocht, dan kan dit vocht afgevoerd worden naar bui ten toe, als de lucht regelmatig wordt ververst, dus bij een goede verluchting. In de winter nochtans zit er aan de aanvoer van koude lucht van buiten het nadeel vast dat deze minder vocht kan opne men en dus ook gemakkelijker dit vocht in het strooisel afzet. Als oorzaak van vochtig strooisel kan dus al worden vermeld j (Zie vervolg 2? bladzijde 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1