compensatiepremies Frietaardappelen. Grote Jaarmarkt Pomologische Vereniging Hengstveulens en Hengsten Met een biljet Afrikaanse Loterij. Doet u een gooi naar de fortuin. 5 MILJOEN voedergranen. Landbouwers, werft voor ons blad nieuwe leden aan De Koornbloem EIZERINGEN STAD DEINZE De uitkering van de aan verbruikers van Een winstgevende Afzet. Maandag k december 1961 te 10 h 's morgens met steun van gemeente en handelaars 40.000 F PRIJZEN le Wedstrijd Veeras van midden België Stieren, Vaarzen, melk koeien. 2e Wedstrijd Paarden Ras Heng sten, Merries. 3C Wedstrijs Lopers Halfbloed Hengsten, Merries. Reisduiven 2200 F gewaarborgd Fruitbegiftigd met extra prijzen uitdeling te 16 uur. Goedgekeurd door het schepencollege Bezoekt deze Jaarmarkt Aangename uitstap van Oost-Vlaanderen v. z. w. In de maand december 1961 or ganiseert de Provinciale Pomolo gische Vereniging van Oost-Vlaan deren volgende studiedagen op fruitteeltkundig gebied waarop al le belangstellenden vriendelijk worden uitgenodigd Winterstudiedag op zondag 10 december 1961 in de zaal ARCA, Hoogpoort, 42 te Gent. Aanvang om 14.30 u. Snoeidemonstratie op donderdag 14 december 1961 op het bedrijf van de Heer WEEMAES August, Oud Arenberg, 90 te Kiel- drecht. Aanvang om 10.30 u Einde omstreeks 17 u. 9 december 1961 (Grote Markt) 10 u. 1. Volledig nieuwe Prijskamp voor Hengsten op grote bewaarpremie, se dert 1960 en vroeger en afkomstig uit gans de IIde Zone. (Westvlaanderen, Oostvlaanderen, Brabant en Henegouwen enz 29.000 fr premiën. 2. Beoordeling en klassering door Internationale Jury. (één Belg, één Fransman, één Ne derlander) Ook nog zelfde dag en plaats. zoals vroeger jaren gewestelijke prijskamp grote bewaarpremiën beide voor hengsten uit Westvlaan deren, en IIde zone uit Antwerpen Paardenliefhebbers het vertrou wen Komt zien en aanmoedigen Uitslag van prijskamp voor te AALST. Ie Categorie Hengstveulens geboren tussen 15-11-59 en 15-1'-60. le prijsCobbaut Gebr., Zonnegem, met Lucifer des Gilliers. 2e pr.Van Melckebeke Ach., Gro- tenberge, met Bloc van Strijpen. 3e pr.Van Melckebeke A Groten- berge, met Sultan van Wassenhove. 2e Categorie. Hengsten bij de 3 jaar of 3 jaar oud. Twee aanwezig en afgekeurd. 3e Cat. -. Hengsten op Bewaarpremie' GekeurdCortvriendt Dés., Asse, met Diabolo de l'Ange Van Melc kebeke A., Grotenberge, met Dan te du champ perdu en Neron van Wassenhove; Van Melckebeke Ro bert, Ninove, met Tino du Chenois; De Kinder Theophiel, StGilies Den- dermonde, met Theo van Hond- zocht; Cortvriendt Dés., Asse, met Domino Tersaet. 4e Cat. Hengsten van 4 jaar en meer. 1 afgekeurd en 1 teruggeroepen. 2e prijs De Brabander Walter en Urbain, Zele en Nieuwerkerken- Waas, met Azur van Ellezelles. Gekeurd -. Cobbaut Gebr., Zonne gem, met Fara ten Diepenburg; Meirschaut Odilon, Vlierzele, met Kastor van KalkenCobbaut Hec tor en Zoon, Outer, met Horphus ten Diepenburg; Meirschaut Odil., Vlierzele, met Due van Paepegem Vander Meersch Armand, Asse, met Krack de Labliau. van de U kunt tot winnen. Trekking van de 17de tranche zondag 10 december te Antwerpen. Prijs per biljet: 100 fr. Per Tiende 11 fr. Senator George stelde op 25 juli 1.1. volgende vraag aan de minister van landbouw De invoertaks op voedergra nen spijst voor nagenoeg de drie vierden de inkomsten van het Landbouwfonds. Deze taks moest de producent bevoordeligen in een mate die nooit werd bereikt. Hij had echter tot gevolg aan de land- bouwers-verbruikers een merkelijk verhoogde aankoopprijs op te drin gen (zie verslag van de Senaats commissie voor de Landbouw). Er werd dan ook in 1959 gezegd, dat de volledige opbrengst van de ze taks aan de verbruikers zou wor den teruggestort in de vorm van compensatiepremiën. Deze morele verbintenis werd slechts nageleefd voor de twee derden van de bijko mende ontvangsten, terwijl het an dere derde gebruikt werd om an dere produkties te bevcordeligen. De landbouwers uit de weidestre ken zijn ernstig benadeeld, te meer daar de compensatiepremiën voor 1961 nog niet werden toegekend. Mag ik de heer Minister vragen of hij ten spoedigste de nodige be slissingen denkt te treffen opdat de premiën voor 1961 zo vlug moge lijk zouden worden uitbetaald en opdat de in 1959 aangegane ver bintenis, te weten de opbrengst van de taks op voedergranen voor te behouden voor de producenten en verbruikers van die voedergra nen, zou worden nageleefd. Het antwoord van de Minister luidde Thans is er geen sprake meer van taks maar wel van heffing De heffing bij de invoer van voe dergranen werd ingesteld ten ein de onze inlandse voedergranen te beschermen de inlandse voeder granen ondergaan de concurrentie van de door uitvoerpremiën beïn vloede wereldmarktprijzen. In een normale economie dient de prijs van de inlandse voeder granen ongeveer 80 t.h. van de tar- weprijs te bereiken. Dit is één van de bassiselementen van de door mij gevoerde politiek. Het bedrag van de heffing bij de invoer van voedergranen verschilt dus volgens de op de wereldmarkt toegepaste prijs om, zodoende, zo veel mogelijk de prijzen van de voedergranen op ongeveer 80 t.h. van de tarweprijs te stabiliseren. Er werd inderdaad bepaald, dat de opbrengst van deze heffing aan de kopers van voedergranen zou worden teruggestort. Deze terugbetaling geschiedt in tegraal, in de vorm van premiën bij de uitvoer van produkten van dierlijke oorsprong. Wat de rechtstreeks uit te beta len compensatiepremiën voor 1961 betreft, kan ik u de verzekering geven dat deze uitbetaling in de eerstvolgende dagen zal begin nen. Het volstaat met buitenlanders over kost en keuken te spreken om te horen beweren dat in België de beste frietaardappelen op de tafel worden gebracht. Inderdaad, onze eethuizen en frituren hebben meestal de kneep er van weg mooie, goudgele, niet pappige noch vette frit op te die nen. De goede hoedanigheid van dit Nationaal Gerecht is te wij ten aan verschillende invloeden. De klein gesneden aardappelen na afdrogen in voldoende heet vet of olie kort laten voorbakken om hen nadien nog even in nog warmer vet te laten bruinen is één der voorschriften. De keuze der olie of de samen stelling der vetmengeling speelt hier ook een belangrijke rol. Van groot belang is de goede keuze tussen de aardappelsoorten, die als frietaardappelen in aan merking komen. Deze aardappelen moeten gelijk vormig en groot van stuk zijn. Vlak- ogig en glad van vorm en schil, dit om het mekanisch schillen te ver gemakkelijken. Het vlees dezer soorten moet geel zijn en vrij van alle kringerig- heid, de aardappelen mogen niet te zetmeelrijk zijn, zoniet gaan de gebraden frieten papachtig en week worden. De handel in aardappelen, die gespecialiseerd is in het leveren aan eethuizen en frituren, geeft dan ook zijn voorkeur aan aard appelen der volgende soorten uit gegroeide Eersteling, Bintje en Fina. Wat de Eersteling betreft, deze komt het eerst in aanmerking en wel in het vroege van de zomer. De bruikbare hoeveelheden zijn echter zeer gering. Dan blijven de 2 voornaam ste soorten voor frietbereiding, Bintje die als vleeskwaliteit zeer goed beantwoordt aan het gestelde doel maar die wat vorm betreft nog iets regelmatiger zou mogenzijn en zoals bekend ontvan kelijk is voor schurft en gevoelig aan de aardappelplaag. De soort Fina, die als fritaard- appel en ook als aardappel be stemd voor de chipsfabrikatie zeer geschikt is, is zeer afgerond van vorm, vertoont geen onregelmati ge groeiafwijkingen, is glad van schil en heeft zeer oppervlakkige ogen. Fina is praktisch vrij van schurft- aantasting en het gewas is zeer weerstandbiedend tegenover de aardappelplaag Het is dan ook te begrijpen dat, rekening houdend met de zeer hoge knolopbrengst van Fina en van het hoog ten honderd grote knollen die in zijn produktie voor komt, een gevoelige aangroei van de Fina aanbouw plaats heeft. Een ander variëteit met beste hoedanigheden is Isola, met een zeer grote opbrengst en zeer sterk tegen de aardappelplaag. Twee prachtsoorten voor de toe komst. Dit jaar te beproeven. Een hooiweide of een tijdelijke weide die 8 tot 10.000 kg goed hooi voortbrengt en die zo veel voedende bestanddelen uit de grond wegneemt als een graangewas dat 4.000 tot 4.500 kg graan geeft, eist een bemesting, die minsten, 1.000 tot 1.200 kg sylviniet of 500 tot 600 kg chloorpotas 40 per hectare bevat. Indien ge een samengestelde meststof gebruikt. Eis dan steeds een formule die rijk aan potas|is.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 3