VAN DE HAK OP DE TAK. PL ANT AARD APPELEN. Magazijnen en Burelen gesloten. St. Elooifeesten. alle planters Vee- en Varkensmarkten Eiermarkt 28 nov, 1961 Inschrijving voor kalk DE KOORNBLOEM 2 dec. 1961 Er roert entwat. Dat merkt men maar al te best wanneer men zich de moeite geeft de binnenlandse toestanden ietwat van nabij te vol gen. Wij overdrijven niet met te zeggen dat het vraagstuk van de Vlaams-Waalse verhoudingen een van de grootste zorgenkinderen van de regering is. En dat de oplos sing ervan zo maar niet van een leien dakje zal gaan. Omdat zowel de Vlamingen als de Walen tot het besef komen dat hun samenleven in de Belgische staat eerder kunstmatig dan natuur lijk is. Beiden voelen dat zij nu een maal naast en met mekaar moeten leven. Zonder haat en zonder pas sie, maar ook zonder geestdrift. Omdat het nu eenmaal niet anders kan. Enerzijds het gevoel dat zij door het noodlot nu eenmaal gedwon gen zijn binnen dezelfde staatkun dige grenzen te leven en dus ver plicht zijn van de nood een deugd te maken, anderzijds beseffend dat hun volksaard, hun kuituur, hun taal, hun levensbeschou wing en ja, ook hun belangen, sterk uiteenlo pen Dat brengt zowel de Vlamin gen en Walen ertoe te gaan zoe ken naar een oplossing in de van scheiding van tafel an bed. Uit is het federalisme. Zolang de Walen de eerste viool mochten spelen en er steeds met de vette brokken konden van door- qaan, de kruimels aan de Vlamin gen overlatend. had de federalist! sche idee in Wallonië geen schijn van kans. Wat van Waals stand punt uit natuurlijk te begrijpen is Nu echter die stoute Vlamingen niet alleen maar steeds talrijker worden, maar ook hun deel van de koek beginnen te eisen, ontstaat er bij de Walen een soort van angst eenmaal onder het Vlaamse over wicht verplet te zullen worden. Ook in Vlaanderen wordt over federalisme gepraat. Alhoewel de beweegredenen nu helemaal an ders zijn. De Vlamingen willen het federalisme om eens en voorgoed gedaan te maken met de poespas van Brussel, met de voortdurende gebiedsroof waaronder steeds meer Vlaamse grensgemeenten te lijden hebben. En opdat de Vlamin gen nu eenmaal, en voor de eerste keer sinds lange tijd, eindelijk zelf eens hun potje zouden kunnen ko ken zoals zij hetzelf graag hebben. Zoals U ziet, twee stromingen ten gunste van het federalisme. Maar wat een onderling verschil. Zodat er nog heel wat water zowel door de Maas als door de Schelde zal stromen alvorens tot een vergelijk zal gekomen zijn, en het federalis me een werkelijkheid zal zijn. In het kleine Poolse dorp Swie tochlowice won een arme drommel bij de voetbalpronostiek een be drag van een miljoen zloty. Dol van vreugde richtte hij voor familie en kennissen een feestje in waarop hij niet minder dan vijf li ter wodka door zijn kraag naar bin nen spoelde. Met het treurig gevolg dat hi blind en verlamd in het ziekenhuis terecht kwam. De rest van zijn prijs zal nu die nen om hem opnieuw gezond te krijgen. Er zouden lezers kunnen gevon den worden die de euvele moec opbrengen onze beweringen in twijfel te trekken en zelf beginnen te rekenen. Met het gevolg dat zij even wijs blijven. Zoals trouwens wijzelf. Daarom dat wij bij voorbaat ver klaren navolgende statistiek ook maar ergers gelezen te hebben. En dus alle verantwoordelijkheid voor de juistheid afwijzen. Hoe dan ook, het schijnt dat er in de wereld per uur 50 miljoen kopjes koffie gedronken worden. Per uur zouden tevens 35 miljoen kilo brood, 25 miljoen kilo aardap pelen en zes miljoen kilo suiker verbruikt worden. Gezien er dagelijks wagons binnenlopen die soms dezelfde dag afgeleverd worden is het moeilijk te zeggen wat er eigenlijk beschikbaar is. Enkel kunnen wij verklaren dat Wij lazen in het te Edinburgh (Schotland) verschijnend blad Dai ly News de volgende (smakelijke) aankondiging Wegens sterfge val te koop gebit in goede staat Onverbeterlijke Schotten I Amerikanen zijn nu eenmaal mensen die van alles het fijne wil- en weten. Behalve dan van zich zelf. Een professor van de universiteit van Baltimore had de hele zomer naar de komst van de herfst ge- wi cht. Hij wilde eens uitkiezen hoeveel bladeren er in de herfst zoal van de bomen vallen. Zo stelde hij vast (hoe, dat weten wij niet) dat een bepaalde wilde kastanjelaar niet minder dan 27.700 bladeren verloor. Totaal ge wicht 150 kilo. Een derde van de bladeren kwam op één dag naar beneden, de rest had hier drie weken de tijd voor. Het Italiaanse persbureau deel de mede dat in de Etiopische hoofd stad Addis-Abeba een tovenaar ter dood veroordeeld werd wegens de moord op een zevenjarige knaap. De tovenaar, een zekere Taffera Beine had de kleine Magos Meke- lekia onthoofd en daarna zijn bloed gedronken. Als reden gaf hij op dat hij het jonge bloed nodig had om zijn verdwijnende toverkracht te herwinnen. Etiopië, tussen haakjes gezegd, is één van de landen die de Belgen van barbaarsheid in Kongo be schuldigden. Engeland is een van de landen waar de autovoerders verplicht zijn een officieel rijbewijs te heb ben alvorens zij toelating krijgen de openbare weg onveilig te ma ken. De 56 jarige Herbert Broadley had wel een auto, echter geen rij bewijs. 21 keer bood hij zich hier voor aan, maar 21 keer werd hij ge buisd. Herbert is thans (zeer wijselijk) tot het inzicht gekomen dat ook autorijden niets voor hem was. Hij heeft zijn wagen dan ook maar verkocht. Ergens gelezen dat de bijen 25 duizend uren nodig hebben om één kilo honing voort te brengen. Daar wij geen imkers zijn en van bijen alleen weten dat zij ons zeer pijnlijk kunnen steken, geven wij dit bericht met het nodige voorbe houd. zeer kortelings zullen afgeleverd worden. Volgende planters zijn beschikbaar of dagelijks verwacht Eerstelingen, Bintje, Alpha, Krugers, IJsselster, Pim pernel, Fina, Doré, Patrones, Saskia, Sirtema. Climax, Record, Isola. Bintje Denemarken is prachtig geleverd. De prijzen zijn zeer voordelig Voor Gineke komt eerstdaags een oplossing. te Anderlecht voor deze week Varkens Op de varkensmarkt heeft zich een kleine omwenteling afgespeeld door het feit dat Frankrijk het grootste deel van zijn benodigd heden in Nederland heeft gekocht. De prijzen in Nederland liggen lager en vandaar de verandering. Van de andere kant heeft het leger een deel varkensvlees aan gekocht, wat enigszins het verlies van Frankrijk goedmaakte. De markt was evenwel kalm met licht dalende prijzen. Prijs per kgextra vleesvarkens (buitengewoon) 27-31 fr. vlees varkens 25,5 26,5 fr. half-vette varkens 24,5 25 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht 23 24 fr. zeugen 20 25 fr. Hoornvee. Op de veemcrkt werden 4125 dieren aangevoerd of 415 meer dan de vorige week. Deze grote aanvoer had weinig invloed en de verkoop verliep nor maal aan schier onveranderde prijzen. De prijzen -. Ossen rdikbil 50-58 tr: goed ge vormde 42-48 fr.60 t.h. opbrengst 28 37 fr. 55 t.h. opbrengst 22-26 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst 17 20 fr. 50 t.h. opbrengst: 15 16 fr. Vaarzen dikbil50-58 fr. goed gevormd42-48 fr.60 t.h. opbrengst 28-37 fr. 55 t.h. opbrengst 21 26 fr Stieren 60 t.h. opbrengst 28 34 fr. 55 t.h. opbrengst 22-27 fr. zware 23-27 fr.worstdieren 12-14 fr. Kalvermarkt Normale aanvoer met goede prij zen voor de beste dieren. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil 75 tot 87 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 57 tot 63 fr.; goed gevormd 50 tot 56fr; gewone 36 tot 41 frminderwaardige 30 tot 35 fr. Ter gelegenheid van on ze patroondag Sint Elooi zullen de magazijnen en burelen gesloten zijn op maandag k december. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Extra Grote 2,05 fr tot 2,00 fr. Grote 1,75 fr. tot 1,90 fr. Middensoort en Kleine 1,35 fr. tot 1,65 fr. Prijs op tournée Extra Grote 1,85 fr Grote l,75fr of grote dooreen 1,80 fr. Middensoort 1,55 fr. Kleine 1,30 fr. Verslag van de Prijzencommissie Marktbeschouwingen Door de goede vraag dezer laat ste dagen vanuit het buitenland heeft de markt een gunstige stem ming gekend. Dit heeft een gevoe lige opslag teweeg gebracht. Van wege Frankrijk zijn de uitzonderlij ke invoerrechten terug verminderd. Dit heeft ook gunstig cnze uitvoer naar dit land beïnvloed. Aangevoerde hoeveelheden 1.570.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 50.000. Verkocht 30.000 (2,40 d 3,30 fr.) Botermarkt 1063 kg. 80 a 82,5 fr. Tendens van de markt onver anderd. Zwijnen 25 26 fr. Biggen 25 27 fr. Kalveren: 36 45 fr. AALST. Alle leden worden uitgenodigd tot het meevieren van het Sint Elooi- feest op maandag 4 december. Schikkingen 1. Te 10 uur H. Mis in de hoofd kerk van Sint Martinus, aan het al taar van Sint Rochus. 2. Na de mis vergadering in het lokaal, spelen en uitstap. 3. Te 1 uur feestmaal in ons lo kaal De Koornbloem De inleg is bepaald op 50 fr. per persoon en kan betaald worden bij inschrijving op onze burelen of bij de bestuursleden WELLE. Inschrijving voor brokkenkalk, bij Cortvriendt Remi, Langestraat. '•r'**Tïr*T'77T?T'K*''

De Koornbloem | 1961 | | pagina 4