Van de hennenhouders zelf De landbouwbegroting Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers voor 1962* Arbeid adelt wordt ook een inspanning gevraagd. v in de Kamercommissie voor Landbouw AALST 9 DECEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 2003 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stond&verdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Toen wij het de vorige keer had den over de binneninrichting van de hennenhokken stelden wij als eerste eis dat de hok naar de zin van de dieren zelf moest zijn. En een tweede eis was zo veel mo gelijk besparen op arbeidskracht. Hierover moeten wij nog een en ander zeggen. De arbeidskracht in de pluimveehouderij. Daar heel wat hennenhouders uit de streek hierin de eerste plaats landbouwer zijn en het verzorgen van de hennen het werk is van de vrouw, die het maar moet klaar spelen tussen haar andere werk door, worden de arbeidsuren niet gerekend. Daar men die uren toch niet hoeft te betalen en s' avonds toch ook nog in 't bed geraakt is dat iets waar weinigen belang aan hechten. Wat totaal verkeerd is. Want het is toch zo dat al de uren, die men op het ene werk uitspaart, kunnen aangewend worden aan een ander werk dat toch ook weer wat opbrengt. Het is daarom dat in een hennen- hok alles op zijn juiste plaats moet staan, zodat geen enkele stap te veel moet gezet worden. Alles bij de hand. Waar mogelijkheid is van waterleiding, moet dat niet uitge steld worden. Wie niet de ganse dag door met voeder wil rondlo pen, kan dat voorkomen met voe derbakken waar een zekere voor raad meel in kan gedaan worden. De ouwerwetse mestplanken die nen alle vervangen door mestbak- ken. wil men niet alle dagen ge straft zitten met dat tijdrovende af krabben van de mest. De plaats waar het voeder is opgeslagen en deze waar men het water moet ha len (in geval er geen waterleiding is) moet vlak bij het hok liggen ten einde voortdurend over en weer lo pen te voorkomen. Ten slotte dient er op gewezen dat het verzorgen van een kleine groep hennen, het verzamelen en verkopen van eieren, bijna zoveel werk vraagt als bij een grote groep. Vandaar dat iemand, die met leg hennen iets wil verdienen, met een voldoende aantal hennen moet werken. De voeding. Bij velen heerst nog de mening dat het volstaat een of ander merk van voeder te bestellen opdat alles in orde zou zijn. De wetenschap is immers zo ver gevorderd dat iede re fabriek toch een perfect voeder kan samenstellen. Anderen zeggen dat er geen slecht voeder meer ge maakt wordt. En ze kunnen gelijk hebben. Maar dan begrijpen wij niet waarom er zoveel verschil kan zijn tussen de resultaten die de kwekers onderling behalen. Wij kennen er die vies zijn van hun eigen eieren, terwijl er andere zijn die nooit genoeg eieren kunnen ra pen omdat iedereen er kopen wil, om wille van de uitzonderlijke kwa liteit. Zo komen wij onvermijdelijk op de kwaliteit. Zo min alle voortge brachte eieren van beste kwaliteit zijn, zomin is dat het geval met het voeder. De kwaliteit van een voe der uit zich bovendien niet alleen in de kwaliteit van het ei, maar ook in het aantal eieren dat wordt gelegd. Tegenwoordig wordt er wel eens geklaagd over de overproductie aan eieren met een slechte weer slag op de prijzen. Men zegt dat het binnenlands verbruik veel te laag is, en dat is werkelijk zo. Maar wij zijn er van overtuigd dat de verho ging van het verbruik in eerste in stantie zal afhangen van de kwali teit van het voortgebrachte ei. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom.) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 10 dec. tussen 10 en 12,30 u., in het lokaal De Koornbloem» Grote Markt, Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. Het verslag van de commissie van Kamer en van de Senaat over de begroting van landbouw ver dient telken jare de belangstelling omdat de uiteenzetting van de Mi nister van Landbouw welke het werk der commissie inleidt evenals zijn antwoorden op de vragen ge steld door de leden der commissie een inzicht verstrekken in het land bouwbeleid van de minister. Dit jaar heeft de minister voor de Kamercommissie voor Landbouw vraagstukken behandeld verband houdend met de uitvoer van land- bouwprodukten of zoals het ver slag het uitdrukt vraagstukken van de landbouwgemeenschappen. Hier volgen de uiteenzettingen van de heer Heger. De minister heeft een levendig beeld opgehangen van de moei lijkheden waarmede onze land bouw in internationaal verband heeft af te rekenen. De minister steunde hierbij op bepaalde vaststellingen vooreerst dat in verschillende landen van Europa alsmede in de Verenigde- Staten en Canada, het aandeel van de landbouw in het nationaal in komen een dalende neiging ver toont. De winsten zijn niet in ver houding tot de geleverde inspan ning en de belegde kapitalen ten tweede dat men in de mees te Westerse landen beschikt over belangrijke produktieoverschotten ten opzichte van de binnenlandse behoeften. Dit verschijnsel is des te erger daar de voedselbehoeften van twee derden van de mensheid op dit ogenblik niet kunnen bevre digd worden. Bovendien moet men er rekening mede houden dat de wereldbevolking gestadig aan groeit. Welk landbouwbeleid werd tot heden gevolgd Men heeft zich vooral ingelaten met het technisch aspect de op brengst verhogen. Maar heeft men het handelsaspect niet te veel ver waarloosd Het blijkt dat vele van de huidige moeilijkheden aan deze verwaarlozing zijn te wijten. De binnenlandse markt is ongetwijfeld het natuurlijk afzetgebied voorde voortbrengselen van onze land- en tuinbouw. Zolang dit afzetgebied onverzadigd en beschermd bleef was de toestand lonend voor de landbouw, doch de omstandighe den zijn veranderd. Wij moeten enerzijds uitvoeren, anderzijds verschijnen de buurlanden op onze markt. Tijdens de laatste jaren zijn ge leidelijk economische groeperin gen ontstaan vooreerst de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie, nadien Benelux en de Euro pese Economische Gemeenschap, die op haar beurt verdere uitbrei ding schijnt te nemen. In plaats van een nationaal beleid gaan wij naar een internationaal beleid en komt men te staan voor steeds breder wordende economische kringen waarvan de bedrijvigheden en be voegdheden elkaar grotendeels dekken. Aldus maakt België deel uit van de Belgisch-Luxemburgse Econo mische Unie, deze is ingeschakeld in de Benelux unie. Benelux vormt een wezenlijk deel van de Europe se Economische Gemeenschap. De ze laatste moet op haar beurt reke ning houden met de richtlijnen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling. Boven deze laatste staat de or ganisatie van de landen die deel uitmaken van de Algemene Over eenkomst betreffende de tarieven en handel (G.A,T.T.). Ten slotte dit alles overkoepelend is er de Orga nisatie van de Verenigde Naties. Een van haar organen houdt zich in het bijzonder bezig met de land bouwvraagstukken de Voedings- en Landbouworganisatie (F.A.O.). Ten slotte worden er nieuwe toe tredingskandidaturen tot de Euro pese Economische Gemeenschap gesteld, te weten Groot Brittannië en Denemarken. Er tekenen zich ook kandidaturen af voor de asso ciatie met de Europese Economi sche Gemeenschap. De Verenigde- Staten zijn bezorgd om de Europese landbouwbescherming die door de Gemeenschappelijke Markt is in gesteld. Op de verschillende markten te kent zich, volgens de minister, een ongelukkige neiging afde lidsta ten zijn geneigd hun binnenlandse moeilijkheden af te wentelen op de gemeenschappen en de beperkte gemeenschappen trachten hetzelf de te doen op de ruimere gemeen schappen waarvan zij deel uitma ken, zodat de problemen enkel ver plaatst worden en niet opgelost. Ten overstaan van deze toestand moet ons land meer en meer waken (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. (aars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelveu Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1