Van de hennenhouders zelf Het gebruik van mengvoeders. wordt ook een inspanning gevraagd. DE KOORNBLOEM - 9 dec. 1961 (Vervolg van op de kwaliteit van zijn produkten en de afzet of commercialisatie er van. De minister deelt mede dat hij in dit verband gedurende de tweede helft van oktober alle in het bui tenland geaccrediteerde land- bouwattachés evenals deze ge hecht aan de Europese Economi sche Gemeenschap alsook de af gevaardigden van de Dienst voor Afzet van Land en Tuinbouwpro dukten te Brussel heeft bijeenge roepen om zich nauwkeurig te do cumenteren over de afzet- en pene- tratiemogelijkheden op de buiten- landse markten en over het beleid tot commercialisatie van de pro- De minister heeft op duidelijke wijze de opdracht van de land- bouwattaché's omschreven als- volgt; 1) alle mogelijkheden die op de buitenlandse markt bestaan met bekwame spoed onder de aan dacht brengen van de minister 2) aanwijzen langs welke admi nistratieve of handelswegen be trekkingen kunnen worden aange knoopt 3) berichten welke wetten of ver ordeningen in het buitenland wor den voorbereid op de invoer van goederen. Er wordt eveneens voorzien dat tijdens hun regelmatige verblijfpe- riodes in België de landbouwat- taché's alle gewenste contacten zullen hebben met de landbouw- kringen en met de vertegenwoor digers van de met de landbouw verwante nijverheden en van de handel. In verband met de uiteenzetting van de minister stelde een lid der commissie de vraag welke pogin- qingen werden gedaan om in het buitenland de afzet van land en tuinbouwprodukten te bevorderen en deze afzet te behouden alsmede welke rol hierbij wordt vervuld door de Nationale Dienst voor Af zet van Land- en Tuinbouwproduk ten (N.D A.L.T.). De minister antwoordde dat deze vraaq een zeer omvangrijk werk terrein van het Ministerie van Landbouw en van de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten omvat, zodat hij zich zal beperken tot een be knopte behandeling van de voor naamste facetten van het vraag stuk. De landbcuwattachés prospec teren op zeer actieve wijze in hun geografisch gebied de bestaande uitvoermogelijkheden en docu menteren zich omtrent de moge lijkheden van uitbreiding. Deze do cumentatie wordt de N.D.A.L.T. ter kennis gebracht van de beroeps De Dienst Handelsakkoorden van het Ministerie neemt actief deel aan de handelsbesprekingen welke vaak worden voorafgegaan of qevolgd door besprekingen tus sen afgevaardigden van de be roepsverenigingen van de betrok ken landen die door de N.D.A.L.T. worden gesteund. Het beheer van sommige uit- voercontingenten, wanneer de in voer door het land van bestem ming gecontingenteerd is, heeft SÜSll. N D.A LT. als de Dienst Handelsakkoorden In staat geste d de afzette behouden of op te drij- V<De Nationale Dienst voor Afzet is overigens voor een ganse reeks van land- en tuinbouwprodukten gemachtigd de uitvoervergunnin gen af te geven, waardoor hi] een duidelijk overzicht verkri]gt over le bladzijde). de uitvoertendenzen en de stan ding van de verschillende firma s. Op giond van deze uitvoerver gunningen kan overigens ook de kwaliteitscontrole bij de uitvoer, welke eveneens tot de uitsluitende bevoegdheid van de Nationale Dienst voor Afzet behoort, stelsel matig georganiseerd worden. De uitvoerders van aan kwali teitscontrole onderworpen produk ten dienen door de Nationale Dienst voor Afzet erkend te wor den. Uitvoerders die de bestaande kwaliteitsreglementering niet be hoorlijk naleven en aldus de bui tenlandse faam van onze produk ten in gevaar brengen, kunnen ge schrapt worden van de lijsten der erkende uitvoerders. Deze kwaliteitsreglementeringen, die in algemene regel de standaar disatie van de verpakking en de indeling in verschillende kwali teitsklassen beogen, worden in gemeenschappelijk overleg met gemandateerde afgevaardigden van het beroep, door de bevoegde raadgevende commissies uitge werkt en in een ministerieel be sluit vastgelegd. Deze Raadgevende Commissies waarvan het sekretariaat door de Nationale Dienst voor Afzet wordt waargenomen, behandelen overi gens de meest verscheidene vraag stukken betreffende de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten. Zo werden voor sommige pro dukten minimumuitvoerprijzen vastgesteld, waarvan de controle op de naleving ervan eveneens on der de bevoegdheid van de Na tionale Dienst voor Afzet. Deze dienst verzekert bovendien voor talrijke produkten de phyto sanitaire controle (ziekten van planten en insekten) overeenkom stig de voorwaarden gesteld door het land van bestemming en levert bovendien bewijzen van oorsprong af. In enkele gevallen heeft de Dienst zelfs bemiddeld om de phytosani- taire controle door gemandateerde ambtenaren van het land van be stemming bij vertrek der produkten in te richten waardoor onze uit- voeders volstrekte zekerheid beko men dat hun zendingen in een mi nimum van tijd gededouaneerd worden. De propaganda voor onze land en tuinbouwprodukten wordt gefi nancierd door 1) vrijwillige bijdragen van uit voerders en invoerders ,- 2) door de eigen middelen van de Nationale Dienst voor Afzet 3) door gelden ter beschikking gesteld door het Landbouwfonds ,- 4) door kredieten ingeschreven op de begroting van het hdinisterie van Landbouw. In de meeste gevallen treedt de Dienst als de enige werkspil op voor de propaganda in het buiten land in de meest verscheidene vor men waarvan de deelname aan buitenlandse tentoonstellingen en jaarbeurzen wel de voornaamste is. De werkgroep voor Propaganda in het buitenland van het Departe ment heeft tot opdracht de betrek kelijk bescheiden financiële mid delen op de meest doelmatige wij ze te besteden. Bovendien wordt een programma op korte en lange termijn uitge werkt om de afzet van land- en tuinbouwprodukten in het buiten land te bevorderen door het ver hogen van de standing van de ex portfirma's de samenordening en het versterken van de propaganda. (Wordt voortgezet) (Vervolg van le bladzijde). Talrijke gevallen kennen wij per soonlijk waar de mensen weigeren eieren te kopen hoewel ze weten dat eieren voedzaam zijn en dat ze, vergeleken met andere voe dingswaren, goedkoop zijn. Maar wat ze in de winkel soms krijgen trekt op geen ei meer. Herhaalde keren hebben wij gehoord bijna geen verschil tussen eiwit en dooi er en daar zo twee grote snotte bellen in. Smakelijk Wil men dus een verhoging van het gebruik dan moet men eindelijk kwaliteits eieren voortbrengen. En daar speelt het voeder een belangrijke rol in. Van een kwaliteitsvoeder moet men ook eisen dat het verbruik niet te hoog is. Niet alleen de prijs per 100 kg speelt een rol. Maar ook of de dieren er veel of minder van verbruiken. Het is niet de eerste keer dat blijkt, dat goedkoop voe der duurder uitvalt dan een dat 20 of 30 fr. duurder kost. omdat de hennen er te veel van gebruiken. Wij mogen ook niet uit het oog verliezen dat een goede eikwali teit een goede gezondheidstoe stand van de hen veronderstelt. Het spreekwoord zegt het vat geeft wat het inhoudt. Inderdaad. Ook bij hennen is dat het geval Een goede kwaliteit van eisren is dan ook een bewijs van hennen die in orde zijn. Nu wij het toch hebben over de voeding, moeten wij toch een woordje zeggen over De voederbesparing. Dat de voeders duur zijn dat we ten wij nu al. Maar dat mag dan wel een reden zijn er wat zuinig mee om te springen. Bij proeven op het morsen van voeder is ge bleken dat er gevallen voorkomen waar tot 10% van het voeder ver loren gaat, hetzij door verlies in het strooisel (slechte voederbak ken) hetzij door medeeters (vogels en ratten) hetzij door andere oor zaken. Zelfs het gebruik van auto matische voederbakken sluit voe- dervermorsing nog niet uit. Bij aan koop er van dus goed uitkijken Voeder dat in 't mest terecht komt dat merkt de kweker wel op. En waarschijnlijk zal hij dan ook maatregelen nemen. Waar hij een- ter niet altijd aan denkt is dat er tussen al zijn dieren er heel wat kunnen zitten die wel duchtig kun nen eten.... maar daarom nog niet leggen. Bij al de klachten, die wij horen over duur voeder, moeten wij toch herhaaldelijk vaststellen dat te veel slechte hennen blijven lopen. Iedere boer, die een koe op 't bedrijf heeft, die niet geeft zal hl] onverbiddellijk verkopen. Hennen echter blijven maar rondlopen, vreten de voederbak leeg.... en gaan met de winst van de andere lopen. Regelmatig uitrapen is dus de boodschap. Talrijk zijn de bedrij ven waar onze technische dienst de hennen al uitgeraapt heeft. Op de eerste plaats met de bedoeling aan de pluimveehouder te tonen hoe het moet gebeuren. En wat zien wij ieder jaar weer terug Men wacht rustig af tot dezelfde dienst weer eens tijd gevonden heeft om dat werkje nog eens op te knappen. Maar intussen lopen er al die tijd onproductieve hennen die stelselmatig'de winst ondermij nen. Sommigen zullen ons vertellen dat die slechte hennen toch zo maar niet op 't zicht te kennen zijn. En toch bestaat er een onfeil baar middel om te weten of ze vol doende leggen, zelfs zonder dat men de dieren ziet. Iemand die stelselmatig een leglijst bijhoudt, zal na zekere tijd wel weten wat hij normaal van zijn hennen mag verwachten. Wanneer ze op zeker ogenblik beneden hun normale leg gaan, dan is de kweker al ge waarschuwd dat hij moet uitkij ken. Wanneer men over het nodige materiaal beschikt, en dat is niet zo moeilijk te maken, dan kan men in een paar uur heel wat hennen sorteren, zonder dat er geharrewar is in het hok. Waaruit dergelijk materiaal be staat hebben de meeste van onze hennenhouders reeds gezien. Voor hen die de gelegenheid nog niet hadden, een vangren bestaat uit een 6 tot 7 tal panelen uit harmoni- kagaas, met een afmeting van on geveer 60 cm breed en 1 meter hoogte. Die panelen die uit hout, maar nog beter uit betonijzer van 8 mm doormeter kunnen gemaakt worden, zijn aan elkaar gevestigd door S-vormige stukjes ijzerdraad, zodat ze gemakkelijk kunnen scharnieren. Men kan ze langs alle kanten openvouwen en men kan ze ook op een kleine plaats weg bergen Liefhebbers kunnen wij al tijd een handje helpen. En wedden dat het voederverbruik per ei mer kelijk zal dalen, de dag dat men regelmatig gaat sorteren Hoewel wij hier alles in vogel vlucht moeten bespreken, toch zul len onze pluimveehouders stilaan tot de bevinding komen dat er heel wat bij te pas komt, wil men alles in orde houden. Elk punt op zichzelf is niet zo ingewikkeld, maar het komt er op aan er werk van te ma ken. Het is alleen op die voorwaar de dat wij ons in de concurrentie zullen kunnen handhaven. Een volgende (en ook laatste bij drage) zullen wij nog besteden aan het bespreken van enkele zorgen, die iedere dag terugkomen en die, op hun beurt, weer een weerslag zullen hebben op het wel en wee van het bedrijf. Volgens de laatste gegevens werden in ons land volgende hoe veelheden mengvoeders verkocht in de maand october 1961. Hierneven staat het verbruik voor october 1960. Men ziet hier een achteruitgang van de koevoeders en een aanzien lijke vooruitgang van de andere. Over 't algemeen winnen de sa mengestelde voeders meer en meer veld bij de ontwikkelde kwekers, Hier volgen de cijfers October 1960 1961 Rundvee 31.000 000 kg 29.000.000 kg Varkens 41.000.000 kg 44.000.000 kg Pluimvee 37.000 000 kg 47.000.000 kg Paarden 600.000 kg 980.000 kg

De Koornbloem | 1961 | | pagina 2