Van de hennenhouders zelf De landbouwbegroting Weekblad voor 1962* Voor @n door de Landbouwers Arbeid adelt wordt ook een inspanning gevraagd* in de Kamercommissie voor Landbouw AALST 16 DECEMBER 1961. Verschijnt iedere zaterdag 4CLte JAARGANG Nr 2004 S?:/ V VI Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siandsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Slot) De bouw en de inrichting van een hok is van bijzonder groot be lang gebleken bij onze vorige uit eenzettingen. Ook de voeding dient aan heel wat eisen te voldoen. Blijft ons nu nog enkele woorden te zeggen over De dagelijkse verzorging van de hennen Slechts een paar dagen geleden vertelde ons een vrouw dat, hoe meer ze bij haar hennen in 't hok kwam, hoe meer eieren deze leg den. En daar schuilt een deel van waarheid in. Immers hennenhou ders die regelmatig hun dieren na zien hebben ook veel meer kans iets te bemerken dat niet in orde is, zodat ze ook snel zekere fouten of tekortkomingen kunnen herstellen. In onze vorige bijdragen kwa men reeds verschillende punten ter spraak die bij de verzorging van de hennen van belang zijn, zo als de bodembedekking, de ver luchting, de legnesten, de zitstok- ken, enz. Maar dat is nog niet alles. Zo is er nog De verlichting hiermee be doelen wij hoofdzakelijk de kunst verlichting gedurende het donke re jaargetijde. Het valt wel eens op dat sommige kwekers daaraan alle aandacht besteden, maar zich wei nig bekommeren om de verlichting van het hok gedurende de dag. Het daglicht kost ons niets en wij moeten de dieren er dan ook vol op van laten profiteren. Wij wezen reeds op de noodzakelijkheid van voldoende glas. Wij vragen ons echter af vanwaar die voorliefde komt voor gehobbeld glas (marte- lé). Goedkoper is dat in alle geval niet en het slorpt ongetwijfeld een heleboel licht op, dat dus nooit in het hok terecht komt. Bij velen is het glas bedekt met een dikke laag stof. Ook dat belet het licht overvloedig binnen te ko men. Regelmatig een schoonmaak beurt is zeker gewenst. Bovendien zouden heel wat hokken een goe de laag witkalk kunnen gebruiken, niet alleen omdat dit proper is, maar vooral omdat het licht daar door beter weerkaatst wordt. Wij mogen niet vergeten, dat glas in een hok een noodzakelijk kwaad is omdat het zeer gemakkelijk koude en warmte doorlaat. Hoe minder glas, dus hoe beter.... zolang men maar voldoende licht binnen krijgt. Aan de kweker daarvoor te zorgen. En dan het kunstlicht. Voldoen de sterk en voldoende uren Wat de sterkte betreft wordt als regel aangegeven, ten minste voor het gewone type van lamp 1 watt per hen Toch komen wij gevallen te gen waar 1 watt per hen toch nog te weinig is. Men kan dat goed be grijpen als 100 hennen verspreid lopen op een oppervlakte van 30 m2 bij een verlichting van 100 watt, zal de lichtsterkte overal in het hok toch niet dezelfde zijn als waar de hennen rondlopen op 60 m2. In plaats van de lichtsterkte uit te drukken per dier, zou men dat be ter doen per m3. Welnu als men aanneemt dat de gemiddelde be zetting per m2 3 hennen is, kan men de lichtsterkte stellen op 3 watt per per m2. Of er dan veel of weinig hennen per m2 lopen heeft dan geen belang .- ze krijgen toch de voldoende sterkte. Gewone lampen hebben het voordeel dat ze gemakkelijk ver vangen kunnen worden. Maar dat is ook een nadeel. Een dat menig kwekers heel wat eitjes zal gekost hebben. Aanvankelijk zal men bv. lampen van 100 watt monteren. Een of andere dag springt deze. Een nieuwe is niet onmiddelijk bij de hand. En dan is het van beter een kleinere dan helemaal geen. Er wordt ergens een lamp uitgedraaid en maar in 't hok gehangen, 't Jaar nadien hangt ze er nog. En als dat nu eens een lamp is geworden van 60 watt Zelfs van 25 zijn wij er al tegen gekomen. Wat wilt ge, als men anders geen te pakken kan krijgen Maar intussen is de licht sterkte zodanig verminderd dat de leg er onder gaat lijden. Trouwens wij mogen niet verge ten dat lampen met ouder worden ook in sterkte gaan afnemen. En als er bovendien dan nog een flinke laag vliegendrek op zit en een laag stof dan kan men er staat op ma ken, dat een groot gedeelte van de lichtsterkte in de lamp blijft zitten en nooit onze hennen bereikt. Ook wanneer bij voldoende ster ke lampen toch door een slechte ophanging er van, nog duistere hoeken overblijven bestaat er kans dat sommige dieren te weinig licht ontvangen. En daar die lichtkwestie zo n grote invloed heeft op de leg is het geraden daar allemaal reke ning mee te houden. (Zie vervolg 2' bladzijde 3e kolom.) (2de bijdrage). In ons vorig nummer hebben wij de algemene beschouwingen sa mengevat welke de minister van landbouw heeft uiteengezet over de uitvoer van landbouwproduk- ten ter inleiding van de werkzaam heden van de Kamercommissie voor Landbouw belast met het on derzoek van de begroting van zijn departement voor het jaar 1962. De minister heeft vervolgens de huidige positie van de Belgische landbouw in de verschillende eco nomische gemeenschappen, waar bij ons land is betrokken, nader toegelicht. A) De Belgisch-Luxemburgse Economische Unie (B.L.E.U.). De internationale handel tussen België en het Groot-Hertogdom Luxemburg wordt geregeld door het Verdrag van de Belgisch-Lu xemburgse Unie van 1922 en de Overeenkomst van 1935. De teksten betreffende de land- bouwprodukten in deze overeen komsten zijn practisch niet meer toepasselijk en voorbij gestreefd door de gebeurtenissen, namelijk door het Beneluxverdrag en het verdrag betreffende de Gemeen schappelijke Markt. Om deze reden besliste de Bel gisch-Luxemburgse Conferentie in 1959 de bestaande wetgevende teksten bij te werken waarmede men thans nog bezig is. Op 3 juni 1961 stelden de heren Spaak en Schaus, ministers van Buitenlandse Zaken, de oprichting voor van een Raad van Ministers van de B.L E U. een praktisch re glement zal het die Raad mogelijk maken de moeilijkheden die zich voordoen op te lossen. De Belgisch-Luxemburgse ge mengde administratieve commissie was van oordeel dat haar sekreta- riaat de betwiste bundels zou moe ten voorleggen aan de Raad van Ministers voormeld zonder te wachten op de officiële samenstel ling ervan. Het belangrijkste probleem is thans dat van de evenredige ver deling van de verliezen die voort vloeien uit de uitvoer van de over tollige hoeveelheden Belgische en Luxemburgse boter. Er werd dien aangaande een overeenkomst ge sloten tengevolge van de Intergoe- vernementele Conferentie van 1959. Daar sedert deze datum bepaal de gegevens van het vraagstuk ge wijzigd werden, heeft de Belgisch- Luxemburgse gemengde adminis tratieve commissie op 2 oktober 1.1. besloten een landbouwcommissie, samengesteld uit twee vertegen woordigers van het Departement van Landbouw en uit een deskun dige in zuivelaangelegenheden, te belasten met de studie van dit vraagstuk. Ingeval geen oplossing mocht gevonden worden in de schoot van de gemengde adminis tratieve commissie voornoemd zou een ministeriële conferentie beleqd worden. B) Benelux. Het verdrag van de Benelux Economische Unie werd van kracht op 1 november 1960 en de verschil lende Benelux commissies trachten dit verdrag toe te passen op alle gebied. Wat de landbouw betreft, dient vermeld dat wij erin geslaagd zijn in de intra-Beneluxhandel, door Nederland de afschaffing van de begassing der houtachtige planten te doen aanvaarden. De deskundi gen leggen thans de laatste hand aan de toepassingsmodaliteiten van deze overeenkomst. De kwestie die nochtans de ver schillende landbouwcommissies hot meest bekommert is deze van de harmonisatie van de landbouw politiek der drie landen. Zo werd op de Intergouvernementele Ver gadering in Hertoginnedal, op 20 februari 1960, beslist de problemen verband houdende met de harmo nisatie te behandelen in de geest van Benelux en in het licht van de Euromarkt. Er zijn thans twee ver slagen klaar die aan het Benelux- comité van ministers moeten voor gelegd worden. Het ene heeft be trekking op de brood- en voeder- granen, het andere op de suiker en de suikerbieten. De besluiten van de beide stu diën, die aan de ministers zullen worden voorgelegd, zijn nagenoeg dezelfde en kunnen als volgt wor den samengevat aangezien de voorstellen van de Europese Com missie nog altijd ter studie liggen bij de Raad van Ministers van de Europese Economische Gemeen- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbioem Abonnementsprijs 96 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1961 | | pagina 1