De toestand van de landbouw Wat staat onze kleine bedrijven te wachten Weekblad Arbeid adelt Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers in Duitsland en Luxemburg ▼óór de gemeenschappelijke Europese landbouwmarkt. BURELEN AALST 17 MAART 1962. Verschijnt iedere zaterdag 41ste JAARGANG Nr 2017 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de Lbouwersvereniging EtEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. 1) De toestand en vooruitzichten van de Duitse landbouw. Onze lezers weten dat de moei lijkheden opgeworpen door de Duitse afvaardiging de grootste oorzaak waren van het traag ver loop der onderhendelingen tussen de vertegenwoordigers van de 6 landen der Europese Economische Gemeenschap (EEG.) te Brussel welke uiteindelijk hebben geleid tot de overeenkomst van gemeen schappelijk landbouwbeleid die van kracht moet worden op 1 juli 1962. Een blik op de toestand van de Duitse landbouw is ongetwijfeld nuttig om de houding der Duitse delegatie op de conferentie te Brus sel te begrijpen. Ingevolge de wet is de Duitse Bondsregering er toe gehouden telken jare, vóór half fe bruari (het wetsvoorstel van Van Den Eynde waarvan sprake in ons vorig nummer streeft voor ons land een gelijkaardig doel na) een ver slag in te dienen over de toestand van de landbouw. Dit verslag vormt de grondslag der maatregelen wel- ke de regering treft ten voordele van de landbouw. Dit verslag wordt zorgvuldig op gemaakt na grondig onderzoek van de evolutie der bedrijven. Voor het landbouwjaar 1960 1961 werd het verslag onlangs neerge legd 8.000 test of proefonderne- mingen werden aan ernstige stu diën onderworpen om de oorzaken vast te stellen van de vertraging opgelopen door het landbouwbe drijf in de opgang naar de wel vaart bij vergelijking met de ande re bedrijfstakken. Ten opzichte van de vorige jaren wijst het verslag over het verlopen landbouwjaar op gunstiger opbrengsten. Het totaal verkoopcijfer der landbouwprodukten is inderdaad gestegen met 9C0 miljoen mark om 20,2 miljard D. M. te bereiken. Het kleinste aandeel daarin wordt ge nomen door de 12,6 miljoen ton granen voortgebracht door de landbouw in het bedrijfsjaar 1960 61. Daarentegen is de opbrengst van de verkoop van dierlijke produkten toegenomen met 784 miljoen D.M. Nochtans had de stijging der voortbrenging niet een gelijke ver hoging van de bedrijfswinsten voor gevolg. Inderdaad zijn ook de be drijfskosten in de landbouw met 310 miljoen DM toegenomen om 14,93 miljard DM te bereiken. Zij bestonden voornamelijk door investeringen in landbouwmachi nes en gebouwen. De lonen en uit gaven aan de arbeidskrachten ble ven licht onder de schatting des- omtrent gedaan verleden jaar. Men mag de gemiddelde totale winsten der Duitse landbouwbedrij ven schatten op 5 miljard mark. De winst is trouwens totaal verschil lend naar gelang van de aard der landbouwbedrijven. Talrijke bedrijven, bijzonder de kleinste, zijn de ondergang nabij. Andere daarentegen, inzonderheid de familiale bedrijven van gemid delde omvang, worden beschouwd als gezond en gaan flink vooruit. Welke besluiten zal de Duitse re gering trekken uit het jongste ver slag over de landbouw Zij zal dit jaar nog verder gaan met aan de landbouw hulp te ver strekken in het raam van het Groen Planmet de structuur van de landbouw te verbeteren en hier aan, volgens inlichtingen van de heer Schwarz, minister van land bouw, zowat 2,1 miljard mark be steden. Het grootste gedeelte hier van zal eens te meer, zoals tijdens de vorige jaren, aangewend wor den tot verlichting en verbetering van de landarbeid en opvoering van de productiviteit. Electrificatie, aanleg van wegen waardoor de uitbating van het landbouwbedrijf wordt vergemak kelijkt, ruilverkaveling en uitrusting der bedrijven met machines en werktuigen zijn in deze structuur verbetering voorzien 440 miljoen DM zijn uitgetrokken voorde melk- subsidie (3 pfenning per liter). De verhoging van deze melktoelage met één pfenning per liter ge vraagd door de landbouwers stuit op het verzet van bepaalde rege ringskringen. Voor toelage aan de eieren in 1962 wordt een bedrag voorzien van 110 miljoen DM. voor deze aan het gevogelte van 33 miljoen DM, om de daling van de prijzen der brandstoffen voor dieselmotoren gebruikt in de landbouwonderne mingen te financieren 275 miljoen DM, om de daling der prijzen van de kunstmeststoffen te dekken 160 miljoen DM. (Zie vervolg 2' bladzijde 3' kolom). II. De laatste vijftig jaar is er op ge bied van de menselijke bedrijvig heid heel wat veranderd. Vroeger betekende het dagloon van een arbeider weinig of niets voor het bedrijf, zo laag was dat loon. Nu echter zegt men dat het arbeids loon, dat heel wat hoger is dan vroeger, een grote weerslag heeft op de kostprijs van het afgewerkte produkt. Vandaar dat de man kracht zoveel mogelijk vervangen wordt door machines, die sneller en goedkoper gaan voortbrengen. En machines kunnen maar hun ui terste rendement geven in groot bedrijven, die over de nodige ka pitalen beschikken om ze aan te schaffen. Zo zagen wij de vijftig laatste ja ren heel wat huisnijverheid ver dwijnen en de beoefenaars ervan belanden in alle soorten fabrieken. Van kleinbedrijf groeit alles naar grootbedrijf. In onze vorige bijdra ge toonden wij aan dat hetzelfde Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 18 maart tussen 10 en 12,30 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbloem zijnde 96 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten hebben zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hier geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. proces zich ook aan 't afspelen is in de landbouw. De maatstaf, volgens dewelke een bedrijf kan blijven bestaan, is zijn economische leefbaarheid, die, zoals wij hebben aangetoond een bepaalde grootte of oppervlakte veronderstelt. In ons land, dat over zo weinig landbouwgronden be schikt gaat de ene de andere dus verdringen, precies zoals de bomen in een bos. Allen willen ze met de kruin in de zon staan, maar niet alle krijgen daartoe de kans. Voor wie zijn ogen gebruikt is het duidelijk dat een zeker zuive ringsproces aan gang is. Wij ver geleken dit uitzuiveringsproces met wat de boer zelf doet als hij beten placeert De ene moeten verdwijnen om de andere plaats te laten. De vraag die zich daarbij opwerpt is wie van ons, welke boer zal blijven bestaan en welke zal moeten verdwijnen Misschien bespreken wij dit wel eens op een andere keer. Nu willen wij enkele vraagstukken aanpakken, die met die ontwikkeling naar grotere be drijven samenhangen. Óe beschikbare landbouw grond ieder jaar vermindert die op onrustwekkende wijze. Het is nu wel zo dat het verdwijnen van kleine boerderijen de overblijven de de kans geven zich te vergro ten, maar dan zal men toch wat zuiniger moeten gaan omspringen met die gronden die voor de land bouw onmisbaar zijn. Wij stellen ons voor dat voor het inrichten van industrieparken toch even goed magere zandgronden kun nen gebruikt worden als prima landbouwgronden. Uit ondervinding weten wij dat de meeste openbare en private belangengroepen zich hier bitter weinig om bekommeren. Wel zijn er voorstellen gedaan om daarin verandering te brengen Zo werd onlangs in ons blad nog een wets ontwerp besproken in dat verband, maar tot nu toe is er niet veel van in huis gekomen. Reeds geruime tijd werd ons ver zekerd dat voor de streek Aalst- Ninove door de bodemkundige diensten een uitgebreid onderzoek is ingesteld naar de hoedanigheid van de gronden. Dit onderzoek moest dan leiden tot het opmaken van een bodemkaart, die de voor de landbouw geschikte gronden moest aanduiden. (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom). De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1