BOERENACTIE Weekblad De verhoging van de MELKPRIJS geeft ons geen voldoening. Alle Zaaigranen Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Hoever staat de AALST 6 OCTOBER 1962. Verschijnt iedere zaterdag 4Ute JAARGANG Nr 2045 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAÜDRON. Zoals iedereen weet heeft de re gering een verhoging aangekon digd van 25 centiemen per liter melk aan de voortbrenger te beta len. Deze prijs die nu 3,30 fr. is op ba sis van 33 graden zal voor melk die aan de gestelde eisen voldoet op 3,55 fr. worden gebracht, terwijl de verbruiker 7,25 fr. in plaats van 7 fr. zal hoeven te betalen. Deze maatregel is bedoeld om de boeren voldoening te geven, en is steeds welkom, maar is niet te rechtvaardigen voor de verkoop aan de verbruiker. Naar onze mening is het prijsver schil tussen 3,55 fr. en 7 fr. groot ge noeg en kan de 25 centiemen wel gedragen worden door de melke- rijen en door de melkventers. Inzake de bewerking en de be deling van de melk moeten andere regelingen worden gevonden want iedereen moet zich afvragen hoe het mogelijk is dat dergelijk ver schil kan gerechtvaardigd worden. Wij zijn dus wel akkoord dat de voortbrenger 25 centiemen meer ontvangt en wij menen dat het slechts een almoes betekent, maar wij kunnen niet aannemen dat de verbruiker dit onmiddellijk voelt en dat door de verhoogde melkprijs het verbruik zou kunnen dalen. Hetzelfde, en in veel grotere maat voor de prijs van de boter die door genoemde maatregel circa 6,25 fr. per kilo zou stijgen. Wij geven hierna het advies van een bevoegd persoon inzake zui- velkwesties. Hij zegt ondermeer Het ministercomité voor ekono- mische zaken en sociale koördina- tie heeft na drie lange vergaderin gen eindelijk besloten met ingang van 1 oktober 1.1. de richtprijs voor de melk beantwoordende aan be paalde kwaliteitsvereisten te ver hogen men 0,25 fr per liter ten bate van de voortbrengers. Zal volgens de officiële medede ling recht geven op deze prijsver hoging de melk die beantwoordt aan sommige reeds vroeger be kendgemaakte criteria nl. strijd te gen de veeziekten, reinheid van stallen, voldoende uitslagen bij de filtrage. Vanaf begin van volgend jaar zullen de kwaliteitscriteria worden aangevuld met de reduc- taseproef. De regering verdient werkelijk geen gelukwensen voor de uitkomst van haar langdurende beraadsla ging vermits zij de prijsverho ging van de melk eenvoudig ver haalt op de verbruiker. In praktijk komt hare beslissing hierop neer, dat van 1 oktober af in 95 op 100 gevallen de verbruiker op 25 cen- timen per liter melk meer zal beta- ten en dat de prijs van de boter met ongeveer 6,25 fr per kg zal stijgen. Hierdoor zal niet alleen de verbrui ker doch evenzeer de boer melk- voortbrenger worden getroffen daar het verbruik zal verminderen bijzonder van de boter die des te gevoeliger door de magarine zal worden verdrongen. De kwaliteitspremie ten bate van de voortbrengers diende verhaald op de winstmarge van de tussen personen door doelmatiger inrich ting van de distributie en door doeltreffende organisatie van de bestrijding van de botersmokkel, waarvan wij de middelen uitvoerig hebben toegelicht in meerdere nummers van «De Koornbloem» en onder meer in ons nummer van 24 maart 1962 onder hoof ding De rampspoedige botersmokkel aan de Belgisch-Nederlandse grens waarnaar wij onze betrokken mi nisters met aandrang verwijzen. Tot daar de mening van de ho- gergenoemde deskundige. Over deze aangelegenheid is zo veel te vertellen dat wij hierover een speciale bijdrage zullen wij den. De zuivelsector moet een verjon gingskuur ondergaan van af de boer tot de verbruiker. Talloze mistoestanden dienen op geruimd en vervangen door een strenge maar gezonde regeling zo wel inzake winning als verwerking en verkoop van boter en melk. Wij moeten herhalen dat de zet van de regering aan niemand vol doening» zal geven en dat wij iets beter verwachten dat wil zeggen een algehele omschakeling van de zuivelsector zoals zoeven vermeld. Over deze aangelegenheid wil len wij in een volgende bijdrage ons gedacht zeggen. zijn in magazijn beschikbaar. (2de bijdrage). Waarom doen niet alle boeren mee Deze vraag hebben wij gesteld omdat het toch verwonderlijk is dat met een actie, waarvan gezegd wordt dat ze uitsluitend in 't wel zijn van de boeren gevoerd wordt, er toch een heleboel boeren zijn die niet meedoen en dat er ook vooraanstaande landbouwersver enigingen zijn, die er niet aan wen sen mee te doen, ja er zelfs vijan dig tegenover staan Hoe zit dat nu Op deze vraag kregen wij een antwoord dat wel het overwegen waard is voor allebei de partijen én voor de sympathisanten én eveneens voor de tegenstanders. En dat antwoord kunnen wij als volgt samenvatten Voor wat de boeren aangaat, die niet met de beweging meedoen, hier moet men een onderscheid maken tussen twee verschillende groepen. De eerste groep is deze van de onverschilligen, die menen dat de anderen wel de kastanjes uit het vuur zullen halen. Zo hoort men wel eens zeggen als de melk opslaat voor die betogers, zal ze dat voor mij ook wel doen, zonder dat er ik mij lastig in maak. Deze groep boeren noemt men de profi teurs. Ook bij de werklieden kent men dat zij die niet gesyndikeerd zijn genieten ook van de voorde len, die de gesyndikeerden be vechten. Een mooie mentaliteit is dat inderdaad niet, maar ze be staat Een tweede groep boeren die niet meedoen zou bestaan uit een kleingedeelte dat uit overtuiging meent niet akkoord te kunnen gaan, en een ander, dat veruit het groot ste deel zou zijn, dat wel graag zou willen meedoen, maar dat niet durft. Naar wat wij hoorden vertellen is het niet wenselijk hier diep op in te gaan, maar wij zijn tot de conclusie gekomen dat er in sommige boe- renmiddens een heimelijke vrees heerst dat ze van «hogerhand» op de vingeren zouden getikt worden. En daarmee komen wij tot het tweede aspect van dit vraagstuk waarom wordt er tegen de jonge boerenbeweging bezwaar ge maakt van «hogerhand». En dat «hogerhand» heeft dan ook weer twee handen, maar die toch op de zelfde buik komen te liggenlei dende landbouwkringen verzetten zich er tegen en ook bepaalde po litieke partijen. Maar waarom De woordvoerders van de boe renactie beweren dat men in be paalde kringen vreest dat die be weging hen over 't hoofd zou groeien. Het zou dus een kwestie zijn van concurrentie Een kwestie van de macht in handen te blijven houden. Deze houding wordt niet alleen door de mensen uit de boerenactie veroordeeld, maar ook door de an deren. Hieromtrent kregen wij een goed gefondeerde beschouwing voorgeschoteld. Deze kwam hier op neer Iedere organisatie, iedere partij, iedere bond, is slechts een middel ter behartiging van de be langen der leden. Die belangen van de leden zijn het werkelijke doel en de organisatie of partij, die deze belangen wil verdedigen is slechts een middel. De toestand is nu echter omge keerd naar men vaststelt zouden de belangen van de leden onder geschikt worden gemaakt aan deze van de organisatie of partij. Dat is de rollen omdraaien. Dat zou hier op neerkomen dat ons Heer de boeren heeft geschapen tot voor deel en bloei van een bepaalde or ganisatie of partij. En dan wordt natuurlijk elke beweging die hier mede niet akkoord is als een mede dinger, ja zelfs als een gevaarlijk mededinger gebrandmerkt. Maar wie begaat er hier dan de fout Het doel of het middel De vraag lijkt niet moeilijk te beantwoorden. Feit is dat wij herhaaldelijk en op verschillende plaatsen hoorden verzekeren dat de huidige actie uitsluitend werkt voor de boeren, maar tegen niemand, niet tegen een of ander landbouwersorganisa tie ook niet tegen een of ander po litieke partij. Eenvoudig en simpel weg voor de boer. En wat is daar verkeerd aan Vele boeren drukken er dan ook hun verwondering over uit dat de ze boerenactie op sommige plaat sen en in bepaalde middens zo hef tig bekampt wordt en wel juist door deze, die beweren de belan gen van de boeren te behartigen. Bekampt door het verbieden van vergaderlokalen, zoals gebeurde te Oudenaarde en te Wetteren, door het verspreiden van vlug schriften van zeer twijfelachtig allooi, zoals werd gedaan in het ar rondissement Dendermonde. Wij hebben dat vlugschrift kunnen le zen en inderdaad, wij moeten het (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom.) De Koornbloem Abonnementsprijs 96 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1962 | | pagina 1