Zo leefden de Vikingen» Suikerijpeën. s Landbouwers, Tuinbouwers, Duizend jaar geleden steeg een ge bed op uit de kerken en kloosters van onze streken: Van het woeden der Noormannen verlos ons, o Heer.» En het was stellig op zijn plaats. Die Noormannen waren de Vikingen uit het Noorden. Hun bloedige en vaak vernietigende krijgstochten, wisse lend naar aard en schaal van ongeor ganiseerde zeeroof en kustplundering tot ware invasies, gericht op verove ring van land en kolonisatie, begonnen rond het jaar 800 en meer dan twee eeuwen zouden verlopen eer hun geweld afnam. Een plaag werden ze voor het toenmalige West-Europa. Ze trokken hun sporen langs de kusten van het vasteland, niet alleen in het westen, maar ook in het zui den, verspreid door de Middellandse Zee van Gibraltar tot Klein-Azië. In Oost-Europa drongen terzelfdertijd koloniserende Noordse kooplieden door het huidige West-Rusland en verbonden Zweden met Byzantium en het Arabierenrijk in het Zuiden. Wat weten we feitelijk over de Vi kingen, die aldus zegerijk over gans Europa trokken? Hierover schreef Johannes Brönsted, de geleerde Deen en kenner van de geschiede nis der Skandinavische landen, een historisch boek, dat de belangstel lende lezer menige dramatische ver rassing zal bezorgen. Vertaald ver scheen het onlangs onder de titel - Zo leefden de Vikingen bij de uitgeverij Hollandia Baarn-Holland - 320 blz - 11,50 gin Ook voor de geschiedenis van Vlaanderen zijn de vaststellingen van Brönsted van niet geringe betekenis. Brönsted put zijn gegevens hoofd zakelijk uit de beschrijving die Adam van Bremen omstreeks het jaar 1075 van de Noordse landen en volkeren gegeven heeft. De Denen, zo vertelt hij, verzame len veel goud door zeeroof en hun Vikingen betalen de koning een be lasting in ruil voor de toestemming om de barbaren rond de Noorse Zee uit te plunderen. Vaak maken zij misbruik van dit privilege en ke ren zij zich trouweloos-tegen hun ei gen landslieden. Zodra een man zijn naaste heeft gevangen, verkoopt hij hem meedogenloos als slaaf, aan vriend of vreemdeling. Veel in de wetten en zeden der Denen zo zegt Adam van Bremen, is strij dig met recht en billijkheid, bij voorbeeld dat de vrouwen onver wijld worden verkocht indien zij on tucht hebben bedreven, maar man nen die schuldig zijn aan majesteits schennis of wetsovertredingen lie ver worden onthoofd dan onder de zweep gesteld. Zij kennen geen an dere straffen dan de bijl en de knechtschap. Zelfs als iemand ge- vonnisd is, stelt hij er een eer in, opgewekt te blijven; want tranen, weeklachten en andere uitingen van smart, die wij als gepast beschou wen, verafschuwen de Denen zozeer dat het zelfs ongeoorloofd is zijn zonden te bewenen of de dood van zijn dierbaren. Wat de Zweden betreft, waarvan de Vikingen gedeeltelijk ook afstamden, weet Adam van Bremen te vertellen dat ze bestaan uit vele stammen, die zich onderscheiden door hun kracht en hun wapens, terwijl zij bovendien te paard even voortreffelijke krij gers zijn als ter zee. Daardoor heb ben zij de macht de andere Noordse volkeren in bedwang te houden. Zij hebben koningen uit een oud geslacht maar hun macht wordt beperkt door de wil van het volk. Wat allen teza men zijn overeengekomen, moet de koning bekrachtigen, tenzij zijn oor deel beter schijnt; dan kunnen zij dit soms, zij het met tegenzin, vol gen. Komen zij op het slagveld in nood, dan roepen zij één van hun ve le goden aan; na de .zege zijn ze de ze god toegewijd en geven aan hem de voorkeur. Toch staat bij hen de gastvrijheid zeer hoog aangeschre ven. Zij beschouwen het als de grootste schande, reizigers gast vriendschap te ontzeggen; ze wedij veren zelfs om de eer een gast te mogen ontvangen. Hij kan rekenen op allerlei vriendschapsblijken en zo lang hij er wenst te toeven wordt hij om beurten ten huize van de vrienden van zijn gastheer welkom geheten. Over de Noren, wier rooftochten gingen tot in de Middellandse Zee en die zeer waarschijnlijk een aan deel hadden in de koionisatie van Normandië, weet Adam van Bremen te vertellen dat ze thuis eerder so- jer leven van hun vee, hoofdzake- ijk melk gebruiken als voedsel en wol voor kleding. Het land brengt zeer dappere krijgers voort, die va ker tot de aanval overgaan dan dat zij zelf worden aangevallen, want zij zijn niet verslapt door overvloe dige oogsten. Hun goede zeden wor den slechts te schande gemaakt door de hebzucht van hun heidense priesters. De Vikingen hadden hun eigen Ie venswijsheid, die vooral tot uiting komt in sommige van hun gedich ten. Zo lezen we wie een deur opent moet oplet ten of er zich daarachter geen vijanden bevinden. Een gast, die aankomt met koude knieën na omzwervingen door de bergen, heeft behoefte aan vuur, eten en kleren. Men moet op tijd weten te ver trekken, niet immer ergens te gast blijven: wie te lang zit in het huis van een ander, boezemt afkeer in. Een lafaard tracht de dood te ontgaan door zijn vijanden te ontlopen, maar de ouderdom spaart niemand, zelfs niet ie mand die aan de speer ontkomt. Voor zijn vriend moet men een vriend zijn, voor hem en zijn vrienden; maar met de vriend van een vijand moet niemand vriendschap sluiten. Lang geleden was ik jong ik zwierf alleen, rond en raakte de weg kwijtmaar ik vond rijkdom in een reisgenooteen man ver heugt zich in een man. - Wie wijs wil heten, moet vragen en antwoorden één mag weten, maar niet twee wat drie kennen, weten duizend man. De kreupele kan paardrijden, de man zonder handen kan herder zijn, de dove kan doden, en het beter blind te zijn dan als lijk op een brandstapel te liggen slechts weinig kan een dode te nutte zijn Met de DIEPVRIEZER ZENITH merk Redt U Zeiven zijn sinds tientallen jaren gekend en ge waardeerd. Verkocht aan zeer voordelige prijs in zakken van 5 kg. Liefhebbers van een lekkere tas koffie bestellen bij ons hun peeën. Drukkerij De Koombloem Zeebergkaai, 5. Aalst. Inlichtingen Voor de verbetering van uw woning en uw bedrijf... U kunt een lening bekomen bij de Nationale Maatschappij voor de KLEINE LANDEIGENDOM op lange termijn tot 500.000 F tegen de rentevoet van 2,5 o/o met of zonder levensverzekering, dank zij het Landbouwinvesteringsfonds. bij de Nationale Maatschappij voor de Kleine Land eigendom, Guldenvlieslaan, 72. Brussel 6, often zetel van de erkende maatschappij voor de K.L.E, van uw streek. - DE KOOR N BLOEM - 21 dec. 1963 w* i— hebt U steeds in huis VERSE GROENTEN fruit, vlees, vis, enz. tegen de goedkoopste prijzen. Alle soorten frigo's en COMBINES IN VOORRAAD. Vraag ons inlichtingen. J. VAN POUCKE - ZONEN Oosthoek, 49, Wakken Tel: (09) 76.81.77 •VfV

De Koornbloem | 1963 | | pagina 5