Natrium voorziening in gras» Speciaal bericht voor de tabakplanters. Vraagt overal 0,34 0,28 0,16 0,14 0,12 0,13 - 8 feb. 1964 ppr F\ voor iedereen. - Verze- VÏ-L/.LJ-/ keringen. - Erfeniszaken. Adh. Van den Eeckhaut. De Etting Erondegem, tel Aalst 25191 2 1 r Jos. BAETEN Kwaliteitsmerk DE KOORNBLOEM GRAS HEEFT NATRIUM ARMOEDE Door verschillende onderzoekers wordt de dagelijkse natriumbehoefte van een volwassen melkkoe op ge middeld 25 g. gesteld, waarvan 8 - 20 g. voor de melkproduktie. Gedurende het weideseizoen loopt het melkvee echter gevaar een on voldoende natriumaanvoer te vinden in het rantsoen. De ontledingen to nen inderdaad aan (Prof. De Vuyst - Leuven, Prof. Hennaux - Gembloux) dat het meeste gras in België een verontrustend natriumtekort vertoont, vooral bij de aanvang van de lente en aan het begin van de zomer. De oorzaak ligt hier bij een arme voedingstoestand van de grond enerzijds is natrium een element, dat gemakkelijk uitspoelt, terwijl ander zijds in de praktijk veelal wordt over geschakeld naar sterk gezuiverde of niet-natriumhoudende meststoffen. Wetenschappelijk onderzoek met Chilisalpeter in Nederland (Lehr en Grashuis) en Frankrijk (Radet) heeft aangetoond, dat het natriumgehalte van het gras evenwel gemakkelijk op een voldoende hoog peil kan gebracht worden door een goed doordachte meststoffenafwisseling. De eerste Belgische proeven (zie verder) be- ln feite zijn de Natrium-behoeften meestal groter door de aanwezigheid van veel kalium (potas) in het wei- degras goede Kalium/Natrium verhou ding maximum 4/1 (Leroy) in de praktijk, ongunstiger K/Na verhouding 20 a 80/1. MIDDELEN TER VERBETERING VAN DE NATRIUMVOORZIENING TIJDENS HET WEIDESEIZOEN a) ter beschikking stellen van lik stenen blijkt in het algemeen ontoe reikend vooral in het voorjaar bij jong, mals gras (Lehr). b) de bemesting van gras aanpas sen door geregeld gebruik van Chi- Bemonstering april mei juni juli augustus-september september-oktober Eén enkele Chilisalpeterbemesting heeft hier een voldoende natrium- voorziening mogelijk gemaakt tot de maand juni. vestigen het feit, dat Chilisalpeter (welke ongeveer 26 kg natrium aan brengt per 100 kg meststof), een eenvoudig, doeltreffend en toch goed koop middel is ter verbetering van de minerale samenstelling van gras. NATRIUM IS ONMISBAAR VOOR DIEREN Bloedserum bevat natrium Melkproduktie betekent natrium uitvoeren Normale vruchtbaarheidstoe stand eist natrium. VERSCHIJNSELEN VAN NATRIUMGEBREK BIJ RUNDVEE Optreden van likzucht o.a. het drinken van urine Verlaging van de melkgift Verlies van eetlust en onvoldoen de benuttiging van het eiwit en de energiewaarde van het voed sel Bloedwateren Storingen in de voortplanting o.a. het moeilijk drachtig krijgen van dieren. NATRIUMBEHOEFTE BIJ MELKVEE (Kellner) De dagelijkse natriumbehoefte van een koe die 600 kg weegt en 13 kg droge stof benuttigt kan als volgt ge steld worden lisalpeter (26 natrium) hierdoor wordt een rationelere samenstelling van het voeder verkregen met o.m. een voldoende hoog natriumgehalte en een betere Kalium/Natrium ver houding. UITSLAGEN VAN GRASLANDPROEVEN. a) Thorembais St. Trond - Proeven 1960-1961 (gemiddelde over 2 jaar). In deze proeven werd slechts één stikstofgift nl. in maart toegediend (48 kg N/ha), hetzij in de vorm van Chilisalpeter hetzij in de vorm van Ammoniaknitraat. De basisbemesting was de volgen de 500 kg/ha kalizout 18 en 500 kg/ha metaaislakken. Chilisalpeter - D.S. b) Froidchapelle - Proef 1962. In deze proef werd 3 maal stikstof toegediend gedurende het jaar, het zij 32 48 1+ 45 125 kg N/ha in totaal. Een reeks percelen kreeg Chi lisalpeter bij de eerste en de derde stikstofgift en Ammoniaknitraat bij de tweede stikstofgift. De andere reeks percelen kreeg steeds Ammo niaknitraat. De basisbemesting was Bemonstering eerste 0,08 tweede 0,08 derde 0,12 vierde 0,15 Deze kombinatie, waarbij Chilisal. peter gegeven werd bij de aanvang van het weideseizoen en verder nog éénmaal in de zomer, heeft hier ge leid tot een voldoende natriumvoor- ziening gedurende het ganse seizoen. BESLUIT. Het Ministerie van Landbouw deelt aan de tabaksplanters het volgende mede Met het doel de reeds geleverde inspanning op het stuk van Belgische kwaliteitstabak voort te zetten, heeft de Minister van Landbouw besloten aan de beste tabak van het oogstjaar 1963, een premie toe te kennen. Bedoelde premie is uitsluitend be stemd voor planters 1 die dit jaar bij het Beheer van Dou anen en Accijnzen aangifte hebben gedaan van minstens 1250 geteel de planten 2 die de onderrichtingen van het De partement nageleefd hebben 3 die tabak zullen leveren welke be antwoordt aan de kwaliteitsnormen door dezelfde overheid bepaald. De planters die bedoelde premie wensen te genieten, worden uitge nodigd zich niet van hun tabak te ont maken vóór de komst van de Gewes telijke Kommissies voor het nemen van monsters. De formulieren tot deelneming van de klassifikatie van de tabak liggen ter beschikking bij de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuin- bouwprodukten, 5, Willebroeckkaai te BRUSSEL, en bij de gewestelijke plantenverenigingen. De Gewestelijke Kommissies, voor het nemen van monsters zullen van 15 februari 1964 af normaal in wer king treden. Zij zullen echter vóór deze datum tot het nemen van mon sters kunnen overgaan, doch op aan vraag en kosten van de planters. Om geschikt te zijn voor het ne men van monsters dienen de partijen tabak voorafgaandelijk door de plan ters gesorteerd, geïndentificeerd en tot manokken verwerkt. Deze laat- sten zullen er zorg voor dragen dat de aanvraagformulieren in kwesie vóór 31 maart 1964 (vóór 15 maart 1964 voor wat betreft de streek van de Semois) teruggezonden worden aan de voorzitters van de Kommis- overal dezelfde hetzij 200 kg/ha pa tentkali 26 en 600 kg/ha metaal slakken. De grasmonsters werden telkens genomen juist vóór de beweiding. x Chilisalpeter x Ammoniaknitr. Sla - D.S. 0,26 0,20 0,22 0,43 Met Chilisalpeter als stikstofbron in februari-maart en einde juni (de twee kritieke perioden), worden de kansen geschapen voor een betere konditie van de dieren en meteen van hun productievermogen. (Medegedeeld Chilisalpeer N.V.) sies voor het nemen van monsters en dat deze behoorlijk ingevulde aan vragen in elk geval ten minste 72 u- ren vóór de levering van de tabak in handen zijn van voornoemde voorzit ters. De kosten voor uitzonderlijke ver plaatsingen van de Kommissies zijn ten laste van de verantwoordelijke planters. a) in de streek der Vlaanders (5 ka- tegorieën) topbladeren middenbladeren eerste pluk tweede pluk afval. b) in de streek van de Semois 1ste cat. lange tabak klas se I gehele en gezonde bladeren van gelijke en regelmatige tint klasse II andere lange bladeren. 2de cat. korte tabak klasse I gehele en gezonde bladeren van ge lijke en regelmatige tint klasse It andere bladeren en afval. c) in de andere sreken Vloesberg.. Appelterre, Obourg (drie catego rieën) schone, gezonde bladeren van ge lijke tint beschadigde bladeren opgenaaide zandbladeren, kleine bla deren (boven- en onderbladeren). Geen enkele wijziging, betreffende deze sorteringswijze, zal aanvaard worden. r De planters die zouden nagelaten hebben zich strikt te houden aan de hierboven aangehaalde schikkingen zullen uitgesloten worden van het voordeel van deze maatregel. in g/dag in D.S. Onderhoud 10 0,08 Onderhoud einde dracht 14 0,11 Onderhoud 10 I melk 3,5 'o vet 18 0,14 Onderhoud 15 I. melk 3,5 vet 22 0,17 Onderhoud 20 I. melk 3,5 vet 26 0,20 Onderhoud 25 I. melk 3,5 'o vet 30 0,23 Onderhoud 30 I. melk 3,5 'o vet 34 0,26 Natriumgehalte in het gras Met ammoniak nitraat Na - D.S. 0+8 0,14 0,11 0,11 0,10 0,11 Met Na Natriumgehalte in het gras 3 x Ammoniak nitraat Na - D.S. Jo«. baeten Haaltert

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6