De organische stof Hun belangstelling Speciale Lijm in de grond. Vraagt overal voor de boer* (vervolg van le bladzijde) Jos. BAETEN Kwaliteitsmerk (Vervolg van le bladzijde). voor het plakken van plastiek- zakken in tuben van 125 c. e. is te verkrijgen in onze magazijnen. Zo komt het dat sommige landbou wers niet tevreden zijn met moge lijke prijsverminderingen omdat zij in de mening zijn dat andere boeren hoger prijzen kunnen maken hetgeen niet met de waarheid overeenstemt. Zeggen wij tot slot dat het eeu wenoude spreekwoord de wereld wil bedrogen zijn nog niets van zijn betekenis heeft verloren "jfcr Welke oplossing Regelmatig ontvangen wij vanwege onze leden de vraag Wat moet ik met mijn tarwe aanvangen welke door de molenaars niet wordt aanvaard Het enige antwoord dat kan wor den gegeven De tarwe is voeder- graan en moet dus worden aanzien als rogge of gerst. Dit voedergraan kan in het bedrijf als vee of varkensvoeder worden ge bruikt. Het kan ook als dusdanig wor den verkocht aan de prijzen van rog ge of gerst en dit op voorwaarde dat het graan gezond is, dus niet be schimmeld noch met uitgesproken slechte reuk en niet buitengewoon vochtig. Kwekers die tarwe of andere voe- dergranen als voeder willen gebrui ken in het eigen bedrijf moeten we ten dat deze granen rijk zijn aan zet meel maar zeer arm aan eiwit en mi neralen. Deze twee laatste elementen die nen dus met het graanvoeder ge mengd om tot een volledig voeder te komen. Vitamienen mogen even min vergeten worden. Men kan aan deze graanmelen ook mengvoeders toevoegen, rijk aan ei wit, mineralen en vitamienen en die speciaal bereid zijn om met hoeve- produkten te worden gegeven. Op die manier kan men een goed voeder bekomen en tarwe en andere voedergranen voordelig gebruiken. Indien het gebruik op de hoeve on mogelijk is staat nog enkel de weg open van de verkoop. Maar dan zeg ik aan de boeren Tracht niet voor ongeschikte tarwe een prijs te bekomen die de maalde rijen voor broodgranen betalen, want dan zult U bedrogen uitkomen, voor al wanneer een ruil voor andere wa ren wordt voorgesteld. Het is nu eenmaal een feit dat de regenvlagen de graanoogsten hebben beschadigd. Het is een ramp voor vele tarweverbouwers maar hieraan kan niets worden veranderd tenware de regering bereid gevonden wordt schadeloosstelling voor deze geval len te voorzien. Een rampenfonds voor de landbouw dient door de regering opgericht zon der verwijl. n-m Jma. Baeten ■aaltert De voornaamste factoren voor de konditionering van de cultuurgron den zijn de grondbeweging ener zijds en de voorziening aan organi sche stof anderzijds. Voor het doel matig onderhoud van de bodem vruchtbaarheid is de aanwezigheid van goed ontbonden of snel ontbind baar organisch materiaal van essen tieel belang. De rol die door de tot humus omgezette organische stof verzekerd wordt is veelvoudig en komt hoofdzakelijk neer op het ver beteren of in stand houden van de structuur, de regeling van de water huishouding, de vastlegging en de uitwisseling van de voedingselemen ten, de ontwikkeling van het bac- teriënleven. Wij weten uit de praktijk dat het succes van een teelt in zeer grote mate afhangt van de toestand van de grondstructuur. Bij de groei im mers heeft de plant niet alleen be hoefte aan voedende bestanddelen doch ook en evenzeer aan water en lucht om aan de ondergrondse plant- delen (wortels of knollen) een nor male levensfunctie en ontwikkeling te verzekeren. Het is nu precies een degelijke grondstructuur die deze gunstige toestand schept en alzo een normale verhouding tussen lucht en water in het leven roept en verzekert. Het ontstaan en het behoud van voldoende ruimte tussen de grond- korrels enerzijds en de aaneenhitting anderzijds van de korrels tot krui mels waartussen opnieuw grotere holten gevormd worden is te danken aan de werking van de humus die afkomstig is van de toegediende organische stof. Vermelden wij hier dat de ruimte tussen de korrels hoofdzakelijk met water gevuld is en de holten tussen de kruimels met lucht. Een degelijke en blijvende krui melstructuur biedt de volgende voor delen 1 Gemakkelijke ontwikkeling van het wortelgestel vooral de snelgroei ende jonge worteltjes kunnen sneller tussen de gronddeeltjes doordringen en vinden beter con- takt met de voedende bodemop lossing. 2 Goede watercirculatie zodat het gewas niet te lijden heeft van wa terovermaat en bovendien steeds ververste vochtigheid in aanraking komt met de wortels. 3 Goede verluchting met afvoer van een schadelijke overmaat kool zuurgas en aanvoer van frisse lucht rijk aan zuurstof. 4 Gunstige ontwikkeling van de on ontbeerlijke bodembacteriën. Wij mogen de grond niet beschouwen als een dode massa. In een vrucht bare grond heerst er een druk en ingewikkeld leven. Volgens de jongste schattingen zouden er drie duizend milliard bacteriën in de bouwlaag van 1 Ha goede land bouwgrond leven. Welke rol spe len de nuttige bacteriën in de bo dem Het plantenvoedsel in de bodem aanwezig, alsook de schei kundige bemesting, kan niet in zijn oorspronkelijke vorm door de plant opgenomen worden. Hier voor zorgen de bacteriën. Deze bacteriën hebben organische stof fen nodig om zich te kunnen ont wikkelen. Daarom is de grond die geen organische stoffen bevat, een dode grond, omdat het bac- teriënleven erin uitsterft. Vooral in de tuinbouw, waar hoge dosis sen meststoffen gegeven worden, is een intens bacteriënleven ab soluut noodzakelijk wil men een optimale uitwerking van deze mest stoffen bekomen. 5 Betere opwarming van de grond met gunstige invloed op kieming en wortelgroei. De waterhuishouding (verlies, be houd of winst van water) in de grond wordt voornamelijk door de grond structuur bepaalt. Inderdaad, het tot goede humus omgezette organische materiaal werkt in grond practisch als een spons In de lichte gronden zal de humus de waterdoorsijpeling naar de onbereik bare ondergrond beletten door zoveel mogelijk vocht op te slorpen. Ook de in het water opgeloste voedingsele menten (stifstof, fosfor, potas, e.a.) worden hierdoor in het bereik van de wortels gehouden en zijn voor on middellijke opname geschikt. In de zware gronden doet de hu mus niet alleen dienst als voedsel- en vochtigheidsreservoir maar ook als luchtreservoir. De omzetting van de compacte structuur der zware gronden tot een lichtere kruimelstruc tuur door de humus, bevordert im mers de luchtcirculatie zodat de voor naamste levensfactoren, water, lucht, voeding en temperatuur erdoor ver beterd worden. De eigenschap van de humus om de electrisch positief geladen voe dingselementen (ammoniakale stik stof, potas, calcium, magnesium....) aan te trekken, vast te leggen en te gen uitspoeling met het regenwater te beschermen, beheerst volledig de hedendaagse bemestingstechnieken. Wij weten bovendien dat tussen de humus en de bodemoplossing be paalde uitwisselingen plaats grijpen waardoor de planten ten gepaste tij de de noodzakelijke voedingsstoffen in oplossing kunnen vinden en opne men, op voorwaarde dat de kweker deze door oordeelkundige bemesting aan de grond heeft toegediend. tie van hun eventuele geschiktheid als bouwgrond. Vaak betalen onze boeren dan ook onmogelijk hoge prijzen wat ekono- misch niet te verantwoorden is, om dat die investering daarna via agra rische bebouwing niet renderend kan worden. Omwille van deze toestand en ook omdat wij het verloren gaan van goede landbouwgronden in de toekomst moeten verhinderen, moet de thans bestaande bodemkaart ont dubbeld worden. Uitgaande van deze kaart waarop klaar en duidelijk, maar ook bindend, de landbouwgronden werden aangeduid, moet het wette lijk onmogelijk gemaakt worden voortaan nog als landbouwgrond ge- katalogeerde percelen te verkopen als bouwgrond Dit dunkt ons een gezond voorstel te zijn, wellicht te gezond en te eenvoudig om door on ze wetgevers, die altijd graag een achterpoortje aan de wet openlaten, te worden aanvaard. Op dit ogenblik moet in elk afzonderlijk geval wor den beslist of het landbouwgrond of geen landbouwgrond is die verkocht wordt en dit kan zeker aanleiding tot een willekeurige beoordeling geven. Diezelfde volksvertegenwoordiger gaf daarbij ook nog enkele cijfers om aan te tonen hoe de landbouw in het staatshouden als een echt stief kind wordt behandeld. Op een alge meen totaal van iets meer dan 140 miljard kwam de landbobuw in 1961 op de gewone begroting voor met een bedrag van 1,3 miljard. Voor 1962 waren deze cijfers respectieve lijk 153 miljard en 1,5 miljard en in 1963 waren ze 165 miljard en 1,7 miljard. Funktioneel gehergroe peerd, krijgen de landbouw en voedselvoorziening in België voor de jaren 1960, 1961 en 1962 respectieve lijk 2,2 2,4 en 2,2 van de totale rijksuitgaven. Voor Nederland zijn deze cijfers respectievelijk 6,6 5,2 en 5 Nochtans zal niemand beweren dat daardoor in Nederland de nijverheid de Assepoester zou zijn, wel integendeel. We moeten dan wel grinniken wan neer we de regeringsverklaring van de Eerste Minister op 2 mei 1961 herlezen In nauwe samenwerking met de beroepsorganisaties zal de re gering een offensieve landbouwpoli tiek volgen om aldus de land- en tuinbouwers de plaats te verschaffen die hun toekomt in 's lands bedrijfs leven en in de Europese Gemeen schap Van offensief gesproken! Heeft men de strijdkrachten niet de verkeerde richting laten uitgaan en is het niet veeleer een offensief te gen de landbouwers geworden

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2