De Internationale Landbouwtentoonstelling Een antwoord op de tien eisen. Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door de Landbouwers Arbeid adei te VERONA. BURELEN AALST 21 MAART 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2120 BeheerZeebergkaai 5, Tel. (053) 242.67 1 Aalst Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 1-4.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 2e bladz. 4e kolom Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 22 maart tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbloem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement, op De Koornbloem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend. Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging vanzijnbewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. iZie vervolg 2' bladz 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zelven Handelsregister Aalst Nr' 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden De meeste onzer lezers hebben wellicht nog nooit de gelegenheid gehad deze oude Italiaanse stad op de Adigestroom gelegen, te bezoe ken. Tussen Milaan en Venetië ten Zuiden der Italiaanse Alpen en dicht bij het Gardameer strekt zich deze in de geschiedenis dikwijls omstre* den stad uit. Een prachtige basiliek, mooie kerken en kapellen getuigen van eeuwenoude kuituur en vroom heid. De romantische geschiedenis van Romeo en Julia is eng met Vero na verbonden en geen gids zou er aan denken de bezoekers niet bij het zo zeer bezongen balkon van Julia en de vroegere kloostervleugel waar zich het graf bevindt te brengen. Toch ligt in deze stad een heel andere atmosfeer dan diegene cl ie men in Italië zou verwachten. De bouwtrant is stoerer, de mensen niet zo luidruchtig en forser in bouw Men gevoelt zeer goed dat hier de overgang ligt naar het Zuid-Tirol ge bied dat door de eeuwen heen een bestreden gebied is geweest tussen noord en zuid en oost en west. Ons bezoek aan die stad gold echter niet het toeristische of ge schiedkundige. Jaarlijks heeft in de voorstad van Verona een zeer druk bezochte landbouwtentoonstelling plaats die zowat 28 hectaar beslaat, 4000 exposanten groepeert en het ene jaar door 't ander een millioen bezoekers aantrekt. Dit is gemakke lijk te verklaren doordat Verona aan de rand ligt van het noord Italiaanse vruchtbare landbouwgebied dat-de be roemde Povlakte omvat. Wie die tentoonstelling zou bezoe ken met het idee een Italiaanse weer gave van onze Heyseltentoonstelling te vinden zou echter zeer ontgoocheld zijn. Hier is geen spoor van statige hallen, geen architekturale opvatting, geen bloemperken of waterspelen. Rekewijs samengedrongen: Paviljoe nen en stands van machines, alaam, sproeistoffen, zaaigranen enz. Een af deling toont ook de voornaamste die- rensoorten in Italië. De nadruk wordt gelegd op alle slag van technische uitrusting die op de bedrijven, die vaak zeer groot zijn, het arbeidsprobleem kunnen oplos sen. Om een begrip van de omvang van zekere uitbatingen te geven ver melden wij de zeer goed ingerichte werktuigkundige en tankstations die op wielen staan en dus met brand stof en smeermiddelen de traktoren en andere machines op het bedrijf kunnen volgen om op het veld het onderhoud en de brandstofvoorzie ning uit te voeren. Buiten de handige kleine freesma chines en tweewielige motorploegen springen vooral de sterke, machtige tuigen in het oog die op die grote domeinen gebruikt worden. Geen spoor meer van paardentraktie, alles herleid tot de motorkracht. Zeer ge raffineerde vindingen maken de be diening licht en schakelen zoveel mo gelijk werkkrachten en vermoeienis uit. Want hier raken wij de grond aan van het probleem dat zich ook in Ita lië stelt de landvlucht en het ge brek aan arbeidskrachten. In Italië waar tot over enkele jaren een ster ke werkloosheid heerste, bestaat voor 't ogenblik een arbeiderstekort, de lonen zijn sterk gestegen en waar vroeger 42% van de bevolking in de landbouw werkzaam was zijn het er nu nog maar 28%. De kleine boerde rijtjes zijn meest verdwenen en de mensen werden opgeslorpt door de sterk uitbreidende nijverheid. De voornaamste industrieën zijn auto mobiel- en traktorenfabrikatie, fijne mekaniek, koelkasten, de grote schei kundig complexen, de voedingsnijver heid, en zeker ook de overbelaste bouwnijverheid. Dit verklaart de sterke aangroei van de steden, vooral in de nijver- heidsgebieden en meteen de sterke landvlucht. Ook op de klassieke Ita liaans uitwijking naar het buitenland is een rem gezet. Deze omschakeling die natuurlijk een sterke stijging der lonen met zich bracht heeft voor ontelbare ver bruikers een duidelijke verhoging van de levensstandaard met zich ge bracht, van daar veel hoger verbruik van veredelde levensmiddelen: vlees eieren, fruit, wijn, gevogelte en groenten en achteruitgang van de basisvoeding brood en aardappelen. In ons nummer van 7 maart jongst leden hadden we een artikel gewijd aan de tien eisen die door de drie grote landbouworganisaties aan de Regering werden gesteld. We hebben ons toen eerder sceptisch uitgelaten over de verwezenlijking van het ge vraagde (het geeiste zou wat te straf uitgedrukt zijn) niet omdat we van nature ongelovige Thomas sen zijn, maar omdat we enerzijds onze Pappenheimers kennen en om dat we anderzijds ook beseffen dat we ons weldra in een voorverkie- zingsklimaat gaan bevinden zodat de heren van de Regering dan wel iets inschikkelijker kunnen zijn en alvast wat goedgeefser worden ten over staan van hun beloften. Een van de organen van de machtigste landbouw organisatie heeft thans een tikje op gelicht van de sluier die nog over het onderhoud blijft hangen en heeft tevens van het antwoord enkele dagen nadien door de Regering ver strekt een samenvatting gegeven. Hier gaat die dan voor elke vraag. Wanneer de regering een belang rijke beslissing moet nemen inzake de prijzen, gaat zij de verbintenis aan vooraf de beroepsorganisaties te raadplegen. Zeer mooi, maar laten we toch oppassen want wanneer ze dit in 'n bepaald geval niet zou doen dan kan ze steeds met het onschul digste gezicht ter wereld beweren dat het geen belangrijke beslis sing was en dan zitten we daar met ons gebakken peren. Er zijn immers genoeg advokaten in het Ministerie van Landbouw. Op de tweede vraag werd geant woord dat de uitvoer van varkens zou vrij worden van 1 maart af en werd verder beloofd dat er bij de EEG geen vraag tot uitvoerverbod voor varkens meer ingediend zal wor den. Het eerste deel van deze belofte werd inderdaad ingelost en dat kon ook moeilijk anders, want het was hier te geven of te nemen vóór een bepaalde datum. Voor het tweede ge deelte is alleen maar waakzaamheid geboden. Wat de vaststelling van de verbruikersprijzen betreft, werd er verzekerd dat het doel niet was druk king uit te oefenen op de produktie- prijzen, maar wel de winstmarge van de tussenpersonen aan te passen. De regering zal zich inspannen om in alle geval te vermijden dat de beslui ten in kwestie de prijs op de produ- centenmarkt zouden beïnvloeden. In het geval dat de prijzen zouden dalen beneden de vastgestelde mini mumprijzen, zal de regering met alle middelen trachten ze tot deze mini mumprijzen terug te brengen. Het is altijd een iastige karwei de werkelij ke inzichten van iemand te peilen. Men kan enkel aan de hand van fei ten vaststellingen maken, zodat we die eerste bewering maar blauw- blauw zullen laten. Wat de minimumprijzen betreft' moeten we nog wachten op de feite-

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1