GROENTENTEELT. De landbouw in Italië. Weekblad Het belang van onze Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers Zie het verslag A ALS f 11 APRIL 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2123 Seheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Sfcmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25,93. O. CAUDRON. {Zie vervolg onderaan hierneven). van de Algemene Vergadering der S. M. Redt U Zeiven op de 3de bladzijde. (Zie vervolg 2' bladz. 1' kolom i De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zei ven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder i aanduiding der bron is verboden Volgens officiële schatting zijn on geveer 13.000 ha in het Vlaamse land en 3.000 ha in Wallonië beno men door groenteteelt. Kwaliteits en exportgroenten worden voorname lijk in het Vlaamse land gewonnen, namelijk ongeveer 90 van de na tionale voortbrengst. Vroeger was de groentevoort- brengst hoofdzakelijk afgestemd op de binnenlandse markt, maar voor bepaalde sektoren overtreft op dit ogenblik het aanbod de vraag, zodat ongeveer 10 van de totale voort brengst naar het buitenland moet. Voor sommige groenten ligt dit per centage op ongeveer de helft van de ganse voortbrengst zo, bijvoorbeeld, het witloof. Voor schorseneren, groe ne bonen, bloemkolen en ajuin schommelt het uitvoerkwantum van 15 tot 25 van de oogst. Deze uitvoerbehoefte zal nog stij gen, want de oppervlakte gewijd aan de groenteteelt breidt zich voortdu rend uit. In de jongste jaren kwamen er 6.000 ha bij, vooral in West-Vlaan- deren. Het is te voorzien dat op talrijke landbouwbedrijven zal worden over geschakeld naar groenteteelt om de levensvoorwaarden te verbeteren. Het hoeft bovendien niet meer bewe zen te worden dat de oprichting van veilingen de uitgroei van de groen teteelt bevordert. De snelle en aan zienlijke uitbreiding in West-Vlaan- deren moet voor een deel toege schreven worden aan de oprichting van een veiling te Roeselare. Vrees voor het Zuiden In de Europese Gemeenschap werd de handel in groenten reeds vrijgegeven voor de kwaliteiten I en extra. In de verschillende landen van de G.M. worden de volgende opgege ven oppervlakten bestemd voor groenteteelt voor de handel Luxemburg 161 ha België 14.461 ha Nederland 40.812 ha Duitsland 72.816 ha Frankrijk 337.400 ha Italië 554.000 ha Het overwicht van Frankrijk en Italië is opvallend. Meer dan 80 van de groenten die in de handel worden gebracht zijn uit deze twee landen afkomstig. Vandaar een zeke re ongerustheid bij onze groentekwe kers in het vooruitzicht van de ge leidelijke vrijgeving van de handel in groenten in de G.M. Het staat nochtans vast dat inza ke kwaliteit onze groenteteelt niet moet onderdoen voor die van de an dere lidstaten. Het zou verkeerd zijn de toekomst zwart in te kijken. Inza ke hoedanigheid worden de Belgi sche groenten meer geprezen dan deze uit het zuiden. Inzake werklust moeten de boeren uit onze streken zeker niet onderdoen voor de Fran sen en de Italianen. We hebben dus veel troeven in de hand om de toekomst van onze groenteteelt, zelfs bij verdere uitbrei ding, veilig te stellen. Maar vakken nis zal hiertoe een volstrekte vereis te zijn. Het blijkt uit ingestelde onder zoeken dat het grootste aantal van onze jonge groentekwekers slechts lager onderwijs en naschoolse land- bouwlessen hebben gevolgd. Daar mee blijven we het niet halen. Het gezegde vaders school is de beste kan niet langer meer gelden. Vader kan een knap groetekweker zijn, de ervaring heeft beslist grote waarde, maar in geen enkel tijdperk hebben de wetenschap en de tech niek zulke snelle vorderingen ge maakt als op onze dagen. Ook op land- en tuinbouwgebied. Willen we gelijke tred blijven houden met onze concurrenten dan is het strikt nodig dat we bij blijven. Dit bijblijven veronderstelt een flinke technische onderlegdheid. Tenslotte is er nog de gunstige geografische ligging van ons voort- brengstgebied. We kunnen Parijs en gans het noorden van Frankrijk be strijken met onze groenten, even goed en even gemakkelijk als de Franse groentenkwekers uit het zui den. De Limburgers kunnen een groot gedeelte van West-Duitsland berei ken, vooral het Ruhrgebied dat een zeer belangrijk afzetgebied vertegen woordigt. Op dit gebied hoeven we dus geen vrees te hebben van de concurrentie In ons nummer van 21 maart heb ben onze lezers een artikel kunnen lezen over een bezoek gebracht aan de Internationale Landbouwtentoon stelling van Verona (Noord-ltalië) die daar ieder jaar in de loop van de maand maart gehouden wordt en heel wat belangstelling wekt bij allen die van verre of van bij iets met de land bouw te maken hebben. Daarom menen we dat het thans het geschikte ogenblik is om over de landbouw van dit land iets meer aan onze lezers bekend te maken. Voor eerst treedt Italië zeer op de voor grond wegens zijn stijgend bevol kingscijfer, zijn massale invoer van vlees en zijn positie op de Gemeen schappelijke Markt vooral wat pri meurs en fruit betreft. Op dit ogenblik heeft Italië een be volking van 50 miljoen inwoners en jaarlijks komen er 350.000 bij. De ge middelde bevolkingsdichtheid be draagt 168 inwoners per vierkante ki lometer, maar de werkelijke dicht heid ligt veel hoger, wanneer men re kening houdt met het feit dat de be volking vooral in sommige streken opeengepakt leeft. Laat ons als voor beeld Napels nemen, in het Zuiden, waar er 2.119 inwoners per vierkante kilometer samenhokken. Wat de Italiaanse landbouw aan gaat, die wordt gekenmerkt door een volledige gamma van land- en tuin- bouwprodukten en vee die zeer ver schillend is en afhangt van het kli maat, de grond en de plantengroei. Voor de oorlog waren er nog 50% in de G.M. Indien we met kwaliteits- produkten op de markt komen dan kunnen we het gemakkelijk halen, en dan mag zelfs onze voortbrengst nog gevoelig stijgen. Maar kwaliteits- voortbrengst veronderstelt flinke technische bekwaamheid. De vader die verstandig is en bezorgd om de toekomst van zijn opvolger, zal er dus voor zorgen dat deze tuinbouw- onderwijs volgt. arbeiders werkzaam in de landbouw maar hun aantal is nu geslonken tot 27% van de aktieve bevolking. In de nijverheid werken er 40% en in de diensten 27%. Er zijn in het land vele streken die door toeristen bezocht worden en be faamd zijn wegens hun speciale ge rechten. Denken we aan de verschil lende soorten kaas Gorgonzola, Bel- Paese, Parmezaan, aan de voedings pasta's aan beroemde wijnsoorten, aan de ham van Parma, aan de wor sten van Bologna. Aan de gerechten op basis van tomaten als Ravioli, enz. Sommige produkten worden er in grote hoeveelheden verbruikt terwijl andere in veel mindere mate de gunst van het publiek genieten. Denkelijk ligt het dan ook wel aan hun prijs die voor de Italianen te hoog ligt. Een doorsnee Italiaan verbruikt per jaar 6 kg varkensvlees en 2 kg boter. Bij ons ligt dat respectievelijk bij 25 kg en 9 kg. Er zijn vanzelfsprekend zoals over al streken die door de natuur wat de vruchtbaarheid betreft, begunstigd werden terwijl andere streken tot de arme familie behoren. Aan de top staan de landbouwgebieden in de provincie Emilia, in het Noorden van het land. Daar worden de bedrijven uitgebaat bij middel van de gemecha niseerde methodes en de moderne techniek, zodat Emilia alle andere streken de loef afsteket. De verbouwing van graan wordt er intensief bedreven evenals die van mais, deze laatste evenwel in minde re mate. Het graan dat geoogst wordt op de akkers en de uitgestrekte vlak ten die nog maar onlangs een grote verbetering wat hun structuur be treft ondergingen, geeft een uitste kend meel, waarvan de zeer bekende voedingspasta's gemaakt worden zo als de ook ons vertrouwde macaroni. Niet bij ons maar in Italië is het brood van Ferrare voor zijn goede kwaliteit beroemd. Op de heuvels treft men laagstam- mige wijnstokken aan, dicht op ei kaar geplant, zodat de deinende val leien overdekt worden met een man tel van blaren en wijntrossen. In de omgeving van Modena en Bologna vindt men eindeloos grote boomgaar den. De overvloed en de variëteit

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1