KAN KER, NATIONALE LOTERIJ Speciale Bloementranche 10.000.000 F oorzaak en bestrijding* DE KOORNBLOEM - 25 april 1964 (Vervolg van 1961 10.210.000 BF. 1962 11.966.000 BF. 1963 12.241.000 BF. le bladzijde) Vraagt overal Jos. BAETEN Kwaliteitsmerk prrn voor iedereen. - Verze- VJCLLJ keringen. - Erfeniszaken. Adh. Van den Eeckhaut. De Etting Erondegem, tel Aalst 25191 (Vervolg en Slot) 6de Tranche 1964 EEN HOOG LOT VAN Twee Hoge Loten van 2.000.000 F Een Hoog Lot van 1.000.000 F Een Hoog Lot van 5 0 0.000 F 5 loten van 200.000 F 20 loten van 100.000 F 100 loten van 50.000 F 100 loten van 20.000 F 300 loten van 10.000 F 500 loten van 5.000 F 2 000 loten van 2.000 F 5.000 loten van 1.000 F 50.000 loten van 400 F Hetzij 60 Miljoen in 58.030 loten Het biljet200 F Het tiende 21 F TREKKING TE ANDENNE OP 27 APRIL 1964 gebied van tentoonstellingsplanten. In de WIG bevonden zich o.m. Bel gische bloeiende azaleaplanten van 2 meter doormeter. Ook de Belgische groene planten en orchideën, dwongen reeds de twee eerste dagen de be wondering af van de ruim 50.000 be zoekers. Het was dan ook geen wonder dat de prijzenmatch op de openingsten- toonsteliing door ons land glansrijk gewonnen werd met 67 medalies, waarvan 3 ereprijzen, 13 gouden, 15 zilveren en 36 bronzen medalies, suk- ses dat in de Oostenrijkse pers on middellijk werd verspreid. Veel verwachtingen worden door onze telers nog gesteld in de «Haupt- schau die van 14 tot 18 augustus zal plaats hebben, en waarin naast groene planten en orchideeën, even eens Belgische groenten en fruit een ereplaats zullen bekleden. De huidige gunstige uitslagen zijn op dit gebied beloftevol. Intussen zullen vanaf half juli, 75.000 Belgische begonia's de parken van de WIG versieren en ook op ge bied van deze specialiteit de vak- kunde van onze producenten beves tigen of bekend maken. BELGISCHE DEELNEMING AAN DE WIG EEN SUKSES EN EEN WISSEL OP DE TOEKOMST Het belang van de Belgische in zending op de WIG moet niet alleen gezien worden als een schitterende bevestiging van kwaliteit en van vak kennis, doch tevens mogen de com merciële gevolgen van dergelijke manifestatie niet uit het oog verloren worden. Tussen Oostenrijk en de Be- nelux-landen bestaat sedert 1957 een Handelsakkoord. Voor wat de invoer in Oostenrijk betreft, werden door dit land sedert 1957 een aanzienlijk aantal producten geliberaliseerd bij de invoer, waaronder o.m. een aan zienlijk deel van de plantensector, die zodoende van de contingentenlijs- ten der Handelsovereenkomst kon den geschrapt worden. Voor de Belgische sector niet-eet- bare tuinbouwproducten, noteerden wij globaal volgende uitvoercijfers naar Oostenrijk gedurende de drie laatste jaren Terloops kan er hier ook op gewe zen worden dat onze uitvoer naar Oostenrijk, van eendagskuikens, spek broedeieren, verse eieren, witloof, andere groenten, fruit en hop, gedu rende de laatste jaren een stijgende curve vertoont. Oostenrijk, in oppervlakte 2,5 maal België met een bevolking van zeven miljoen inwoners waarvan 1.700.000 in Wenen kan voorzeker een niet te verwaarlozen afzetgebied betekenen voor bepaalde producten van de Belgische land- en tuinbouw sector. De internationale faam van deze hoofdstad die meer openbare en private tuinen telt dan gelijk wel ke andere wereldstad en die bezoe kers uit alle landen en werelddelen trekt, is echter nog een reden te meer om aldaar een actieve Bel gische aanwezigheidspolitiek te voe ren. Daarom werd er voor gezorgd dat op de WIG te Wenen Belgische bloemen en Belgisch groen, met brio een eerste-viool-partituut zouden spelen. In de komende maanden zul len dan ook toeristen en bezoekers uit Oostenrijk en uit vele andere lan den, deze brok schoonheid kunnen ontdekken en bewonderen. Belang rijker is echter nog dat de door de Koninklijke Maatschappij voor Land bouw- en plantenkunde, in samen werking met de N.D.A.L.T.P., en het Ministerie van Landbouw te Wenen gespeelde partituur, wellicht ook in staat zal zijn de zakenlieden te be koren. Op dit laatste gebied betekent de aanwezigheid van deze gespecia liseerde tak van onze tuinbouw op de ze internationale manifestatie, onge twijfeld een doelmatige exportfactor voor de toekomst. Het toestromen van duizenden vakmensen uit de na burige landen op zaterdag 18 april Dag der vaklui naast een dage lijks groeiend aantal gewone bezoe kers, zal de laatste twijfelaar aan het belang van de deelname aan de WIG, ontwapend hebben. Op zondag 19 april werd de 100.000 ste bezoeker aan hetgeen de Wee- ners terecht «Qe Groene Wereldten toonstelling noemen, verwacht. Job. Bastes HaaJtert De Geneesmiddelen. Er dient steeds voorzichtig tewerkgegaan bij het vervaardigen en aanbevelen van nieuwe geneesmiddelen. Door de band moet men rekenen met een periode van twintig jaar alvorens men zekerheid kan hebben of een bepaald geneesmiddel al dan niet kankerver wekkend is. Geneesmiddelen waarin arsenik en teer voorkomen dienen slechts met grote voorzichtigheid voorgeschreven te worden. Wat be paalde recente produkten betreft we denken hier, bijvoorbeeld, aan de pj| kan nog niets met zeker heid bevestigd worden. Een jaren lange ondervinding zal hier dienen uit te maken of dat alles zonder ge vaar, d.i. niet kankerverwekkend is. Hoe gevaarlijk sommige produkten na een zekere tijd kunnen blijken werd ten overvloede bewezen door het gebruik van produkten op basis van thalomide, waardoor duizenden misvormde kinderen ter wereld kwa men. Alcohol. Dat een overvloedig ge bruik van alcohol oorzaak kan worden van kanker in de mond, het strotten hoofd en de slokdarm, is voldoende bewezen. De voeding. Een goede evenwich tige voeding draagt er zeker toe bij om de kanker der spijsverteringsor ganen te verminderen. Zoals trou wens anderzijds overvoeding en zwaarlijvigheid het gevaar voor kan ker verhogen. In laboratoria heeft men met proeven op dieren experi menteel kunnen vaststellen dat een voeding arm aan calorieën het gevaar voor kanker eveneens vermindert. Dat voeding verband houdt met het ontstaan van kanker blijkt verder nog uit de gevallen van schildklier kanker die veelvuldig voorkomen in die streken waar het water gebrek heeft aan jodium. De voortplantingsorganen. Baar moederkanker komt veelvuldiger voor bij vroegtijdig huwelijk dan bij huwelijken op latere leeftijd. Kanker aan de penis komt praktisch niet voor bij volkeren waar de besnijdenis in voege is. Hier moet nochtans aan toegevoegd worden dat de intieme hygiene en verzorging op dit gebied een grote rol spelen. Dit wordt be vestigd door het veelvuldig voorko men van kanker aan de penis in die streken waar phimosis (vernauwing van de voorhuid) veelvuldig voor komt, zoals in Latijns Amerika en Zuid-Oost Azië De borsten. Kanker aan de borsten komt veelvuldiger voor bij ongehuw de dan bij gehuwde vrouwen, of bij gehuwde vrouwen zonder kinderen. Hieruit leidt men af dat de borstvoe ding een rol speelt bij het voorkomen van kanker aan de borst. De zon. Het is een uitgemaakt feit dat hevige zonnewarmte bijvoor beeld in de tropische landen een gevaar voor huidkanker oplevert voor blanken, en ook voor de zo ge heten albinos geboren uit zwart- huidigen. Het zijn vooral aangezicht en hals die in dit geval aangetast worden. Men behoedt zich daartegen door het dragen van hoofddeksels die aangezicht en hals beschermen. Ultra-violette stralen zijn eveneens gevaarlijk. Proefdieren die er veelvul dig aan blootgesteld werden kregen huidkanker. Men zal dus voorzichtig handelen met zich langdurig aan zon en bestraling bloot te stellen. Het gebruik van huidcrème vermindert nochtans het gevaar. De strijd tegen de kanker. In alle landen moeten er wetgevende maat regelen voorzien worden die toelaten op te treden tegen produkten of ge neesmiddelen waarvan het kanker verwekkend karakter bewezen is. Het publiek dient ingelicht te wor den over de gevaren voor kanker en over het feit dat kanker geneesbaar is wanneer hij tijdig kan behandeld worden. Bij verdachte verschijnselen, bloedingen of gezwellen, dient men aanstonds een geneesheer te raad plegen. De ruchtbaarheid die hieraan gedu rende de laatste jaren gegeven werd heeft reeds in menig geval toegela ten een kanker tijdig te ontdekken en te genezen. Men moet hierbij niet vrezen bij het publiek een soort ziekelijke vrees voor kanker te verwekken. De onder vinding heeft uitgemaakt dat dit niet het geval is. Men moet er vooral de overtuiging inhameren dat kanker geen ongeneesbare ziekte is, op voorwaarde dat de behandeling ervan tijdig kan begonnen worden.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2