STUDIEDAG KORAMELK Ministerie van Landbouw Verstandige kwekers geven KORAMELK. Is gelijkmatiger van samenstelling dan volle melk. Is vollediger aan mineralen en rijker aan vitaminen. Is veel goedkoper dan volle" melk. Is vrij van abortus, bang- en tubercu- losebacillen. Geeft een beste regelmatige groei en een verminderd ziekterisico. Geeft dus de allerbeste kansen met winst kalveren te fokken en te mesten. (Vervolg van le bladzijde) in de Rijkshogere Technische School voor Landbouw en Landbouwnijverheden te Gent. MAATSCHAPPIJ HET BELGISCH HALFBLOED-PAARD De Gewestelijke Prijskampen zul len doorgaan 1. Nijvel, maandag 18 mei te 10 u. (Koning Albert I plaats) 2. Dinant, (Anhée) zaterdag 30 mei te 14 u. (Anhéeplaats) 3. Tongeren, donderdag 4 juni te 10 u. (Leopoldswal) 4. Waregem, zaterdag 20 juni te 10 u. (renbaan) 5. Zinnik, zondag 5 juli te 10 u. (Grote Markt) Voor reglement en inschrijvingen Twee Kerkenstraat, 4, Brussel. Baron Charles de Fierlant Dormer. DE KOORNBLOEM adekwate technische bijstand voor het vormen van gekwalificeerde ka ders voor de nijverheid. Men dient zo vlug mogelijk te komen tot een nieu we verdeling, op internationaal vlak, van de arbeid, namelijk tot een nieu we spreiding van de werkmogelijkhe- den in de wereld, opdat de arme lan den een zekere hoeveelheid aan nij verheidsgoederen zouden kunnen voortbrengen en ze op de buitenland se markten zouden kunnen aanbie den, waarbij ze het voordeel zouden hebben dat de handarbeid bij hen zeer weinig betaald wordt. Kortom, men zou het aldus moeten kunnen aanleggen dat in de Derde Wereld de invoer gelijk zou zijn aan de uitvoer en dat de jaarlijkse aangroei van bei de zes per honderd zou bedragen. Onder elkaar zouden de landen van de Derde Wereld dan overeenkomsten voor een gemeenschappelijke markt willen aangaan, op basis waarvan men een plan zou kunnen opmaken van de wederzijdse nijverheidsvoort- brengsten om aldus een te grote voortbrengst van eenzelfde produkt te vermijden wat zeker aanleiding zou geven tot een zeer schadelijke mededinging. Een nieuw mechanisme zou dan, onder het beschermende schild van de Verenigde Naties op een dynamische wijze de wereldhan del dienen te regelen. Het is noodza kelijk te beletten dat de ellende tot wanhoop en opstand zou leiden. De afgevaardigden van de 122 landen te Genève verenigd en de vijf kommis sies die werden opgericht in de schoot van de Conferentie beschikten over drie maanden tijd om de verschil lende aspekten te bespreken die de Derde Wereld dringend dient op te lossen. De Conferentie heeft zich inder daad voorgenomen haar werkzaamhe den voort te zetten tot 15 juni eerst komend. Het zou gevaarlijk zijn, in dien zij faliekant zou uitvallen, indien uit het aandachtig onderzoek van de vraagstukken op zijn minst geen posi tieve aanduiding, geen verklaring van een gemeenschappelijke wil, geen schemer van hoop zou voortspruiten. Niemand koestert de begoocheling dat op enkele weken tijd een geluk kige oplossing zal kunnen gevonden worden. Toch kan geen enkel land van de industrieel gevorderde landen het risico lopen de verwachtingen teleur te stellen van een miljard achthon derdduizend menselijke wezens. In de grond van de zaak is deze Conferentie een dramatisch gesprek tussen de mens die voortbrengt en de mens die verbruikt. Zowel de ene als de andere moeten een middel vin den om de wrokgevoelens van het verleden, de onrechtvaardigheden die er begaan werden, het al te ergerlijk gebrek aan evenwicht, de zelfzucht, te milderen om te beletten dat de honger en de armoede, droevige ge zellen en droevige raadslieden zou den leiden tot wanhoop, opstand en haat. Het zal een werk van lange duur zijn, er zullen nog andere Conferen ties nodig zijn vooraleer men een 01- ganisch plan zal kunnen verwezenlij ken om op zijn minst het meest we zenlijke deel van de verwachtingen die ieder mens op deze aarde in zijn hart koestert tot werkelijkheid om te zetten. Wat thans belangrijk is, is het feit dat dit werk aangepakt wordt. Door de R.H.T.S. voor Landbouw en Landbouwnijverheden (voorheen Rijkszuivelschool) werd een studie dag ingericht in het bijzonder gewijd aan de kaasbereiding. De studiedag begon met de ope ning van een didactische tentoonstel ling waarin ruim 50 soorten kaas door een zeer talrijk opgekomen publiek beoordeeld werden. Vooraleer de studiezitting te ope nen werd door Directeur De Baere een rouwhulde gebracht aan ere-gou- verneur Ir. A. Mariën die voorzitter was van de Bestuurscommissie van de school. Hij wees op de hoge ver diensten van de heer Mariën als baan breker voor de economische vooruit gang in de provincie Oost-Vlaanderen en op zijn bijzondere attentie voor het technisch onderwijs. Na een ogenblik piëteitsvolle stilte kon de eigenlijke studienamiddag be ginnen met een welkomwoord te richten tot de talrijke aanwezigen on der meer de heer kabinetsattache Bienfet, vertegenwoordiger van de h. Minister van Landbouw, Prof. Baptist, pro-rector van de Rijkslandbouwhoge school, de heren Volksvertegenwoor digers De Nolf en Maertens, de Heer Van den Abeele, secretaris-generaal van de Nationale Unie der Belgische Melkerijen, de heer Brinkman, hoofd van het Zuivelconsulentschap van de Belgische Boerenbond, verschillende professoren en assistenten van de Rijkslandbouwhogeschool en de Rijks veeartsenijschool, inspecteurs, zuivel- consulenten en ambtenaren van offi ciële en vrije organisaties van het Zuivelwezen, de afvaardiging van de Nederlandse wetenschappelijke instel lingen en zuivelinstaties en de zeer talrijk opgekomen directeurs van zui velfabrieken zowel uit Wallonië als uit alle delen van het Vlaamse lands gedeelte. Na deze inleiding werd het woord verleend aan dhr. ir. A. Naudts, direc teur van het Rijkszuivelproefstation te Melle die het proces van de ver zuring bij de kaasbereiding behandel de. Achtereenvolgens werd het ver loop van de zuurheidsgraad bij de be reiding en de rijping van Gouda kaas besproken en de taak van de zuur- ontwikkeling bij de bereiding toege licht. Deze zuurontwikkeling speelt 'n belangrijke rol bij het concentreren het houdbaar maken, ook op de smaak en het uitzicht van de kaas. Deze zeer gedocumenteerde lezing werd beslo ten met het bespreken van de fakto- ren die een invloed hebben op de zuurontwikkeling tijdens de kaasbe reiding en die kunnen ingedeeld wor den enerzijds in melk en zuursel, en anderzijds een aantal bereidingsfak- toren. De planning der bedrijfskontrole voor bereiding van kwaliteitskaas was het onderwerp dat door dhr. Ir. E. Van de Gehuchte, professor aan de R.H. T.S. voor Landbouw en Landbouwin dustrieën behandeld werd. Aan de hand van goed gekozen aanschou wingsmateriaal werd een overzicht gegeven van de verschillende metho den die het mogelijk maken de kon- trole uit te voeren op de meest ra tionele manier. Deze kontrole heeft betrekking op de hoedanigheid van de melk, de hulpgrondstoffen, de berei ding en de kaassamensteling. Uit dit alles kan besloten wordep dat de kon trole niet kan beperkt blijven binnen het raam van een eenvoudige boek houding, maar dat men door metingen en testen de gevaarlijke afwijkingen moet kunnen onderscheppen en even tueel kunnen opheffen. Dr. K. L. Devriendt, directeur van de Nationale Zuiveldienst belichtte de toekomst van onze kaasindustrie. Eerst en vooral werd de toestand ge schetst in het licht van de objectie ven van de Belgische zuivelpolitiek sedert 1950, waarna een overzicht ge geven werd van de feitelijke ontwik keling van de kaasnijverheid in ons land gedurende de laatste 10 jaar. Na uitvoerig de invloed besproken te hebben van de beschikkingen van het zuivelreglement van de E.E.G. dat in 1964 in voege treedt, werd de aan dacht gevestigd op enige wel bepaal de problemen van zuivelpolitiek. fa- brikage en commercialisatie waarvan de oplossing een belangrijke rol zou kunnen spelen en de toekomst van de Belgische kaasnijverheid merkelijk zouden beinvloeden. In zijn slotwoord legde directeur Ir. De Baere de nadruk op het feit dat de valorisatie van de melkproduktie in meerdere kaasassortimenten de verder te bewandelen weg is en wees er op dat onderwijs en voorlichting de hefbomen van de vooruitgang zijn. De secretaris.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2