HET EI EN WIJ. Is de verluchting van onze hennenhokken wel voldoende 1 Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2131 sï.' f Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Siamdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14,25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 2e bladz. 3e kolom) lZ:e vervolg 2' bladz 1' kolom De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen vaa artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Enkele jaren geleden verscheen er in Amerika een boek met de vrij raadsel achtige titel The Egg and I (Het ei en ik). Het werd een reusachtig sukses zodat het weldra een van de best-sellers (meest verkochte boe ken) werd in de Verenigde Staten en ook daarbuiten. Toen we aan dit arti kel begonnen hebben we aan dat boek en zijn titel gedacht en hebben dan maar boven ons opstel de titel ge plaatst het Ei en Wij. Wij, dat zijn de landbouwers, die met kippenfok kerij en dan op de eerste plaats met eierproduktie wat te maken hebben en wij menen dat zij althans nog op dit ogenblik redelijk talrijk zijn. Is de eierproduktie nog werkelijk winstge vend of wordt ze een lelijke strop, waarin we ons zouden kunnen wor gen? Op het ogenblik hoeft die vraag niet eens gesteld te worden want letterlijk iedereen, voortbrengers en verbruikers, weet dat de eieren spot goedkoop zijn. Het centrum van de eiermarkt, Kruishoutem, weet ervan mee te spreken. Wat is nu de oor- izaak van de jongste prijsdalingen? Wel, wij hadden in Duitsland een goed afzetgebied, waarschijnlijk ons voor naamste, en er is in dit land veel min der vraag naar onze eieren om de eenvoudige reden dat men daar eie ren kan krijgen tegen heel wat lagere prijzen en wel vooral uit Polen. Dit land voert in Duitsland eieren in te gen prijzen die slechts een derde van de huidige sluisprijs bedragen. Op dit ogenblik worden eieren uit Polen in gevoerd tegen 0,49 F franco-grens in- voerland met binnen- en buitenver pakking inbegrepen. Begin daar maar tegen te concurreren! Natuurlijk tre den thans ook de grote landbouwor ganisaties daartegen in het geweer omdat zij ook wel inzien dat de pluim veehouders het slachtoffer gaan wor den van de manke toepassing van de EEG-reglementering en ook de prij- zenkommissie van Kruishoutem richt te een telegram aan de Minister van ■Landbouw waarin bij hoogdringend heid maatregelen worden gevraagd. Wij vragen ons echter af of men met telegrammen de huidige toestand weer gezond kan maken omdat uit telegrammen in de regel blijkt dat een toestand uiterst kritiek is geworden en men hem zo maar niet in een hand omdraai weer gezond kan maken. Over een paar weken kwam het Be- heerskomitee van de EEG bijeen en nam de beslissing de extra-heffing op de eieren, afkomstig uit derde lan den van 0,36 F per ei van 57/58 g te brengen op 0,575 F. Hierdoor werd het gezamenlijk bedrag op de heffin gen samengesteld uit 0,575 F extra heffing en 0,62 F gewone heffing ge bracht op 1,195 F per ei. Wij vinden dat dit onvoldoende is. Inderdaad, de sluisprijs ten opzich te van derde landen bedraagt 1,42 F en wanneer er dan aanbiedingen van Poolse eieren in West-Duitsland ge daan worden tegen 0,49 F per ei van 57/58 g diende men de extra-heffing te brengen op 0,93 F per ei en niet op 0,575 F zoals men in feite gedaan heeft. Dit is toch maar een eenvou dig rekensommetje dat men in de eer ste jaren van de lagere klas kon op lossen. Of menen die hooggeleerde heren dat de boeren niet snugger ge noeg zijn om dit dadelijk te begrij pen? Veeleer moeten wij vaststellen dat de EEG-organismen hier schromelijk in gebreke zijn gebleven. Hierbij kun nen verschillende veronderstellingen van vrij uiteenlopende aard gedaan worden, zoals ook het lijfblad van een machtige boerenorganisatie dit doet. Ofwel heeft men de berekeningen ge maakt op basis van een prijsaanbod dat reeds voorbij gestreefd werd en van ouderen datum is zodat op dit ogenblik de prijs nogmaals verlaagd werd en dan komt men de gebeurte nissen achterna gehinkt. Dan wordt het mosterd na de maaltijd of liever wordt de put gevuld als het kalf ver dronken is Ofwel, en dat is de meest waar schijnlijke veronderstelling hebben ze wetens en willens er niet toe wil len overgaan een hoge extra-heffing vast te stellen. Ofschoon er hier geen wetten mee gemoeid zijn zouden we in dit geval toch het gezegde durven inroepen dat nood wetten breekt Wat is er inderdaad in de derde lan den, de landen buiten de EEG- en meer biezonder in Polen in deze eierkwes- tie aan het gebeuren Nu wij weer midden in het warme seizoen zitten past het wel even stil te staan bij het vraagstuk van de ver luchting van onze hennenhokken. In de praktijk komen wij zoveel geval len tegen waar er een hele hoop mise rie is ontstaan door het ontbreken van een doelmatige verluchting, dat wij er met de tijd steeds meer belang zijn gaan aan hechten. Wanneer ons een kweker vertelt dat er momenteel met hennen niet veel te verdienen valt, zullen wij hem zeker niet tegenspreken. Hierover kniezen brengt ons echter geen stap verder. Het komt er dus weer op aan zoals wij dat trouwens al herhaalde keren hebben gezegd, alles uit de hen nen te halen wat er uit te halen is. De winst moet van de eieren komen en hoe meer eieren, hoe meer kans op winst. Dat is echter alleen mogelijk bij hennen met een blakende gezondheid. Een der meest onmisbare faktoren voor die gezondheid is nog immer een goede verluchting. Die is dan niet alleen bedoeld voor een regelmatige en voldoende aanvoer van zuurstof als grondstof voor de verschillende levensverrichtingen, maar ook voor het scheppen van de gewenste at mosfeer in het hok. Zelden komen wij een hok tegen waar de kweker het aandurft de uiter ste konsekwentie te trekken uit wat men ons steeds geleerd heeft de hen is een vogel en een vogel gedijt het best in de buitenlucht. Wie durft in 't zachte jaargetijde alle vensters en deuren wagenwijd opensmijten, en ze ook open laten staan, zelfs ge durende de nacht (laat de deuren dan maar dicht zelfs gedurende slecht en stormachtig weder Persoonlijk geloven wij dat er geen reden is om het niet te doen Vele ervaren pluimveehouders zul len hierbij het hoofd schudden en zeg gen op die manier haalt men zich on vermijdelijk snot op de hals. Ze we ten uit ondervinding dat snot wat met verkoudheid heeft te maken, zodat het voor de hand iigt dat ze heel voorzich tig zijn met die zo hoog geprezen ver luchting. Daarom houden ze de ramen liefst maar wat dicht, ze zijn bang van alle mogelijke gaten, waardoor tocht zou kunnen ontstaan. Maar niettegen staande alle voorzorgen moeten ze toch weer telkens ondervinden dat het met die gesloten hokken mis loopt en in plaats van de nodige lessen er uit te trekken, wordt 't verkeerde ge dacht dat al de miserie van die bui tenlucht komt, nog versterkt. Wij kennen een pluimveehouder, die vorig jaar geweldige last had met een partij witte leghorn, die de broei- er vergeten had te lewieken. De uit loop was de boomgaard en iedere avond was het een herrie van belang om die duivelse hennen uit de bomen te halen, om ze in 't hok te doen gaan slapen. De zondaars waren zo ver stokt dat de kweker het eindelijk heeft moeten opgeven en gans de zomer hebben een zeker aantal hennen (dat zullen wel steeds dezelfde geweest zijn) de nacht doorgebracht op een of andere boomtak. Krijgen wij op zeker ogenblik een telefoontje dat de hennen met snot zitten. En inderdaad het grootste ge deelte van de hennen was aan 't snot tebellen dat het een aard had De kweker weet het zonder aarzelen aan die ezels die op die takken ble ven slapen. Hoe kan het anders, soms koude nachten, soms een regenvlaag en dat zit daar onbeschermd in de tocht En toen wij meenden te moeten op merken dat wij moeilijk konden gelo ven dat die boomslapers snot hadden en dat wij er van overtuigd waren dat het de hokslapers waren die ziek waren, toen heeft de kweker ons be zien met een gezicht waarop duidelijk te lezen stond wat hij van ons dacht. Wij gaven hem daarom de raad 's anderendaags het hok gesloten te laten zodat de hennen niet buiten kon den. Daardoor zou het mogelijk zijn na te gaan wie van de twee nu snot hadden de binnenslapers of de bui tenslapers. Onze man is nu nog niet over zijn verbazing heen Wij herinneren ons nog zo goed de tijd dat ons grootmoeder ook hennen had. Wij hebben ze nooit anders we ten slapen dan onder 't karrekot en

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1