aardgasnijverheid. Magazijnen en Burelen gesloten. De enorme expansie van de Landbouwers, stop met de hooikarwei. DE KOORNBLÜt M 13 juni 1964 Bij het ter perse gaan vernemen we uit Outer het plotse overlijden, in de ouderdom van 78 jaar van de heer Frans WYNANT Afgevaardigde-beheerder der Vennootschap. De begrafenisplechtigheden zullen plaats hebben op dinsdag 16 juni te 10,30 uur in de kerk te Outer. Ter gelegenheid van de begrafe nisplechtigheden van onze Afge- vaarde-beheerder Frans Wynant te Outer op dinsdag 16 juni zullen on ze burelen en magazijnen die dag gesloten blijven. Witziekte op Appel Podosphaera leucotricha El. Ev. Salm. De groenvoederpletter met gummirollen, onmisbaar voor onze regenachtige gewesten, geeft U de oplossing. Vandaag maaien en morgen droog. Is te verkrijgen bij Oscar De Groote en Zoon Hoogstraat, 1, - Herzele. - Tel. 053/621.72 Demonstratie op aanvraag. Gekombineerde hooiraak- en schudders steeds in magazijn. 5 In nauwelijks meer dan dertig jaar heeft de aardgasnijverheid zich in de Amerikaanse ekonomie een eerste rangsplaats veroverd. Zij is thans dé zesde belangrijkste nijverheidssektor van het land wat investeringen betreft en neemt een derde van de totale energiebevoorrading van de Verenig de Staten voor haar rekening. Algemeen gesproken, heeft het aardgas de plaats ingenomen, van het gefabrikeerde gas dat sedert 1816, toen te Baltimore de eerste maat schappij voor de bedeling van zulk gas werd opgericht, steeds goede diensten aan de verbruikers heeft be wezen. Alhoewel het aardgas reeds in 1821 te Fredonia in New York werd gebruikt j -o.m. voor de openbare verlichting, dagtekent het ontstaan van de aard gasindustrie slechts van 1883, toen te Pittsburgh in Pennsylvanië de eerste pijpleiding voor de distributie van de ze brandstof werd aangelegd. In 1889 waren reeds 11.200 kilometer van zul ke pijpleidingen in gebruik, maar de aanwending op grote schaal begon pas omstreeks het einde der twintiger jaren. Deze aanvankelijk trage ontwikke ling was niet het gevolg van verwaai- lozing, maar wel van beperkingen van technische en praktische aard. Alhoe wel de boringen naar petroleum het bestaan van aardgaslagen op verschil lende plaatsen aan het licht hadden gebracht, werd het belang van deze nieuwe bron van energie in die tijd ver overschaduwd door de rush naar petroleum, die ontstond nadat «kolo nel Edwin L. Drake in 1859 te Titus- ville in Pennsylvanië de eerste olie- put had geboord. Doorgaans werd het aardgas ge vonden op plaatsen die zover van de bewoonde centra waren gelegen, dat het goedkoper uitviel deze markten met ter plaatse vervaardigd gas te be voorraden. De ijzeren buis die des tijds in voldoende hoeveelheden kon worden geleverd, was te duur en schonk, mede door de primitieve las- methodes van toen, geen bevrediging voor het vervoer van gas over grote afstanden. En aangezien het moeilijk was gas op te stapelen en op eko- nomische wijze te transporteren, was het begrijpelijk dat de petroleumpro- ducenten de neiging hadden het eer der als een vervelend nevenprodukt te aanzien. De plotse uitgroei van het aardgas tot vooraanstaande nijverheid, die rond 1930 begon, dient toegeschre ven aan een hele reeks faktoren die zich allemaal omstreeks hetzelfde tijdstip hebben voorgedaan. Vooreerst werd een nieuwe stalen buis op de markt gebracht, die zich onderscheidde door haar grote duur zaamheid, lasbaarheid en bestandheic tegen hoge drukkingen, waardoor zij uitermate geschikt was voor het ver voer van aardgas over grote afstan den. Verder hadden de technieken woor massaproduktie en de methodes voor het aaneenlassen van buizen met grote diameter welke gebruikt werden voor de prospektie en het aanboren van nieuwe gas- en petroleumreser- ves, inmiddels voortdurend verbete ringen ondergaan als gevolg van de gestadige uitbreiding die de petrole- umnijverheid in het Zuidwesten van de Verenigde Staten nam. Terzelfdertijd ging men over een steeds betere uitrusting beschikken voor het uitgraven van de beddingen en het plaatsen van de buisleidingen. Maar de belangrijkste faktor was de snelle toename van de vraag naar aardgas in vrijwel elke streek van het land. Spoedig begon het land zich re kenschap te geven van de vele voor delen die deze goedkope en veelzij dige brandstof bood. Van zodra het aardgas in voldoende hoeveelheden in hun streek beschik baar werd, schakelden duizenden huis vrouwen van kachels op gasfornuizen over. De eerste pijpleiding voor het ver voer van natuurgas over grote afstand (meer dan 1.600 kilometer lang) werd n 1931 voltooid. Weldra ontstond 'n dicht net van zulke leidingen, met jehuip waarvan thans verbruikers in alle staten van de Unie, behalve Mai ne, Vermont en Hawaii, met aardgas Devoorraad worden. Dit net omvat thans meer dan 240.000 kilometer toofdleidingen en 624.000 kilometer distributievertakkingen. Enkele cijfers en feiten geven op markante manier de reusachtige voor uitgang weer die de aardgasnijvei- heid in de loop der jongste dertig jaar heeft geboekt. Terwijl het totale verbruik van alle vormen van energie, uitgedrukt in Britse warmte-eenheden, gedurende de jongste dertig jaar in de Verenigde Staten meer dan verdubbeld is, is het gasverbruik in dezelfde periode ze venvoudig toegenomen. De staat Cali- fornië gebruikt in één dag een hoe veelheid aardgas die overeenstemt met de energievoortbrengst van 26 Hoover-dammen, en de Hoover-dam is de grootste in de Verenigde Staten. De aardgasnijverheid bevoorraadt momenteel 94 der 34 miljoen huis houdelijke, kommerciële en industri ële inrichtingen die op gas werken. De rest gebruikt nog steeds gefabri- keerd gas of allebei. Er zijn thans in de Verenigde Staten 1.525 gasbede- lingsmaatschappijen, ongeveer 100 pijpleidingsmaatschappijen wier werk terrein een of meer staten beslaat, en ongeveer 800 organismen en enkelin gen die zich bezig houden met de prospektie en de aanboring van aard gas. Het huishoudelijk verbruik van gas vertegenwoordigt ongeveer 27 van het totaal het industriëel verbruik 56 en het verbruik ter plaatse en dat van de vervaardiging van zwart sel 17 Verder is elke Amerikaan recht streeks of onrechtstreeks een ver bruiker van aardgas vermits hij elke dag tal van produkten gebruikt die op een of andere manier met behulp van aardgas vervaardigd werden. Zo bijvoorbeeld wordt aardgas ge bruikt voor het smeden, het breken, het binden, het galvanizeren, het dro gen, het zuiveren en bij tal van ande re fabrikati.e- en behandelingsmetho des. Duizenden produkten, gaande van voedingswaren tot bouwmateria len, zijn gemaakt met of met behulp van gas en zijn aanverwante produk ten. Het speelt een steeds belangrij ker rol bij de vervaardiging van staal textiel, kunstharsen, verfstoffen, dak pannen, cement, glas, zout, scheikun dige produkten, leemhuizen en papier, om er maar enkele te noemen. Negentig procent van de 108 mil joen eetmalen die dagelijks in de spijshuizen, hotels, scholen, militaire kantines en andere instellingen van het land worden opgediend, zijn be reid met gas. En vele voedingswaren werden reeds eerder bereid, verpakt, ingeblikt of op een andere manier be handeld met behulp van de door het gas voortgebrachte warmte. En de bijval waarmee het aardgas in het domein van de petrochemie wordt gebruikt is nog sensationeler. Behalve methaan, dat zijn voornaam ste bestanddeel is, bevat het aard gas ook nog andere koolwaterstoffen zoals ethaan, propaan en butaan, wier ingewikkelde molekules ontbonden kunnen worden en opnieuw samenge voegd tot synthetische vezels zoals nylon, orlon, dynel en acrilan, tot sal peterzuur voor springstof, tot tetra- chloormethaan, 'n niet-geleidende op lossing die gebruikt wordt voor het blussen van branden die door elektri sche stroom zijn veroorzaakt, tot al- kool, tot kunstharsen, enz. De meeste ammoniak die in de Ver enigde Staten wordt gemaakt heeft aardgas als grondstof. En ammoniak wordt het meest gebruikt voor kunst meststoffen. De waardevolle koolwaterstoffen die aan het aardgas worden onttrok ken worden ook gekombineerd met andere stoffen voor de vervaardiging van synthetische rubber, geneesmid delen, reinigingsprodukten, oplosmid delen, en vele andere synthetische produkten. Maar de meest opwindende toepas singsmogelijkheid ligt wellicht in het domein der energie-omzetters. Ten minste vier dergelijke apparaten zijn thans in verschillende stadia van ont wikkeling en aanmaak. Ruim 500 fir ma's nemen aan de opzoekingen deel. Deze energie-omzetters zetten een brandstof als aardgas (waterstof en kerosene zijn ook doeltreffend) rechtstreeks in elektriciteit om. Een van deze tuigen, waarschijnlijk het meest beloftevolle, is de brandstof cel, die elektriciteit produceert door een scheikundige reaktie in plaats van ze alleen maar op te stapelen zo als met een elektrische batterij ge beurt. De scheikundige reaktie van de brandstof en een oxydeermiddel, waarmee de cel vortdurend wordt ge voed, doet 'n elektrische stroom ont staan. Deze omzetting biedt het voordeel volkomen geruisloos te geschieden. Tevens hebben brandstofcellen een rendement van naar schatting 60 a 80 terwijl het toprendement van de gewone methodes voor het produ ceren van elektrische energie amper 40 bedraagt. Het aardgas biedt ook nog een an der voordeel namelijk de afwezig heid van schadelijke nevenprodukten, vermits het enige nevenprodukt water is. Naarmate de populariteit van het aardgas is toegenomen, is ook de be voorrading ervan een onderneming geworden waarbij steeds grotere ka pitalen zijn betrokken geworden. Meer dan 23 miljard dollar worden momen teel alleen al in de pijpleidings- en gasbedelingsmaatschappijen belegd. Verder worden in de jongste jaren jaarlijks gemiddeld 1,8 miljard dollar in de bouw van nieuwe inrichtingen geïnvesteerd, terwijl 1 miljard dollar elk jaar onder de vorm van lonen aan de 206.000 werknemers van deze be drijfstak worden uitbetaald. De voorwaarden voor besmetting door meeldauw zijn thans gunstig. Het is derhalve noodzakelijk de ge voelige variëteiten onmiddellijk te be handelen.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 7