De minerale rijkdommen van de zee. Now NATIONALE LOTERIJ TIEN MILJOEN 60 MILJOEN 20 juni 1964 SPECIALE VERLOFTRANCHE - Tranche 1964 EEN SUPER HOOG LOT Twee Loten 2.000.000 F Een Lot van 1.000.000 F Een Lot van 5 0 0.000 F 5 loten van 200.000 F 20 loten van 100.000 F 100 loten van 50.000 F 100 loten van 20.000 F 300 loten van 10.000 F 500 loten van 5.000 F 2 000 loten van 2.000 F 5.000 loten van 1.000 F 50.000 loten van 400 F Het biljet200 F Het tiende 21 F TREKKING OP 29 JUNI 1964 TE BASTENAKEN R DE K.OORNBLOEM 3 Wist U dat de zeebodem onvermoe de en schier onuitputtelijke rijkdom men aan delfstoffen bevat die nog voortdurend in omvang toenemen De ontginning ervan zou geen bijzon dere moeilijkheden opleveren en zou bovendien zelfs lonender zijn dan de huidige exploitatie te land. Dit is althans de mening van Dr. John L. Mero, een geleerde van de Universiteit van Californië, die een tijd geleden een interessante uiteen zetting hierover gaf op de jaarlijkse algemene vergadering van het Ameri kaans Scheikundig Genootschap. Uitgaande van de vaststelling dat de nijverheid, die in een tijdperk van volle expansie is, een groeiende be hoefte aan grondstoffen heeft en dat het daarom onontbeerlijk is naar nieu we reserves te zoeken, dringt hij erop aan dat pogingen zouden worden aan gewend om de onderzeese voorraden aan nikkel, kobalt, koper, fosfaten, mangaan en andere waardevolle delf stoffen aan te boren en voor ontgin ning geschikt te maken. Metaalertsen die van groot belang zijn voor de nij verheid kunnen, aldus Dr. Moro, uit de zee worden gehaald aan een kost prijs die de helft tot driekwart lager zou liggen dan die bij een soortge lijke winning te land. De zeebodem is naar verhouding nog maar weinig verkend meent hij. De voornaamste reden hiervan is dat de scheikundige nijverheid en de mijnbouwbedrijven nog onvoldoende beseffen wat de oceaan zoal bevat en welke voordelen verbonden zijn aan de ontginning van de onderzeese minerale rijkdommen. Tal van verschillende ontginnings methodes worden, afhankelijk van de aard van het erts, de ligging ervan en de diepte van het water, aange wend om de grondstoffen op te del ven. Langsheen sommige kusten wordt reeds diamant, goud, tin en silicum gewonnen. Reeds jarenlang wordt ter hoogte van de Japanse kust op een diepte van 27 meter magnetiet- zand geëxploiteerd. Men heeft uitgemaakt dat de vaste- landskusten rijk zijn aan petroleum, gas, zwavel, kalksteen en andere waardevolle delfstoffen. Fosforiet is gevonden langsheen de kusten van Argentinië, Japan, Chili, Mexico, Z. Afrika, Spanje, de Verenigde Staten en de eilanden in de Indische Oce aan. Dr. Mero gelooft dat fosfo riet ook moet te vinden zijn ter hoog te van de kusten van Australië en Middenwest-Afrika. De uitgestrekte diepzeebodem be vat de grootste hoeveelheden minera len en scheikundige stoffen. Het In stituut voor Zeerijkdommen bij de Universiteit van Californië schat dat 'alleen op de bodem van de Stille Oceaan ruim 1.500 miljard ton me taal-» klompen liggen. En elk jaar komen er naar schatting 10 miljard ton bij. De meeste van deze klompen heb ben zowat de grootte van aardappe len, maar er zijn ook wel fosforiet- klompen die een diameter hebben van een meter. Voortgaande op onze huidige ra ming van het vormingsritme van deze klompen» aldus Dr. Mero, kunnen i wij zeggen dat hun aantal sneller aangroeit dan onze behoefte aan mi- i neralen. Voor de eerste maal in de i annalen van de mijnbouwnijverheid j bezitten wij een delfstoffenbron die zichzelf vernieuwt. Een ander voordeel van deze sedi menten is dat zij gelegen zijn in de nabijheid van de meeste wereldmark ten. Verder kunnen zij door eenieder worden aangeboord en liggen zij bui ten de territoriale wateren, wat soe- vereiniteitskwesties uitsluit. Er die nen geen vergoedingen te worden be taald. Dure booruitrusting en spring stoffen zijn overbodig en er moeten geen putten of schachten worden ge maakt en vaste gebouwen worden opgericht. Het ijzer en het mangaan die in de klompen worden aangetroffen, zijn afkomstig van rivieren, onderzeese vulkaanuitbarstingen, de ontbinding van onderzeese rotsen en bronnen die op de zeebodem ontspringen. Kleine deeltjes van deze twee meta len sleuren tijdens het zinken naar de oceaanbodem andere elementen mee die zich in het zeewater bevinden, zo als kobalt, koper, lood, molybdeen, nikkel, vanadium en zink. Hun volume wordt aldus voortdurend groter. Ver volgens worden zij door de waterstro mingen op de oceaanbodem voortge blazen tot zij tegen een hard opper vlak terecht komen waarrond zich traag een klomp vormt, die slechts een tiende van 'n millimeter per 1000 jaar aangroeit. In de veronderstelling dat slechts 10 procent van de sedimenten ontgin- baar zijn, schat Dr. Mero dat zij vol doende hoeveelheden van verschillen de metalen bevatten om tenminste gedurende de eerstvolgende duizend jaar aan onze behoeften te voorzien, rekening houdend met het huidig rit me van het verbruik. Nikkel schijnt het meest renderen de metaal in de klompen te zijn. Waar treft men nu deze klompen aan Reeds bijna honderd jaar gele den kwam men tot de vaststelling dat zij zowat overal verspreid lagen op de bodem van de drie grootste ocea nen de Atlantische Oceaan, de Stille Oceaan en de Indische Oceaan. Volgens Dr. Moro schijnen zij zich in praktisch alle gebieden van de Stil le Oceaan op meer dan 320 kilometer van de kust te vormen. Metingen op 26 verschillende plaatsen in het mid den van de Stille Oceaan verricht heb ben uitgewezen dat hun volume ge middeld 21.000 ton per vierkante kilo meter is. In de oostelijke en weste lijke delen van de Stille Oceaan is hun hoeveelheid ongeveer de helft minder. De eenvoudigste ontginningsmetho de schijnt te bestaan in de aanwen ding van een speciaal voor diepzee- gebruik ontworpen baggermachine. De bouw ervan zou betrekkelijk goed koop uitvallen. Zij wordt trouwens reeds sedert bijna een eeuw gebruikt door oceanografen voor diepten gaan de tot negen kilometer. Voor het op halen van grote hoeveelheden klom pen op een diepte van meer dan 1200 meter zou dit procédé echter weinig renderend zijn. Dr. Moro stelt een krachtig hydrau lische diepzeebaggermachine in het vooruitzicht, die zowat de functie van een stofzuiger zou vervullen en de klompen zou opzuigen. Een modern toegerust schip met een bekwame be manning zou per dag 10.000 ton klom pen kunnen oppikken. Nu reeds be schikbare onderwaterTVcamera's zou den kunnen worden gebruikt om de operatie te leiden. Steeds volgens Dr. Moro zou de automatie een kostbare hulp kunnen zijn bij dit soort uitbating, die volko men nieuw is en aan geen traditie ge bonden. De bouw van een grote hydrauli sche baggermachine zou ongeveer zes miljoen dollar kosten, en een fa briek om klompen te behandelen tien keer zoveel. Het gebruik van de bag germachine zou, afhankelijk van de diepte, tussen twee en vijf dollar per opgehaalde ton klompen kosten. De ertsklompen zouden met gewo ne schepen naar de meeste wereld markten kunnen worden gebracht. Behalve de metalen die in grote hoe veelheden in de klompen aanwezig zijn, vindt men er ook nog nevenpro- dukten in zoals aluminium, magne sium, titaan en zirconium. Deskun digen hebben in een enkele klomp meer dan veertig verschillende ele menten ontdekt. Het mangaangehalte van de klom pen die in sommige gebieden van de Stille Oceaan zijn gevonden, schom melt tussen 36 en meer dan 50 pro cent. Een aantal klompen bevatten ook gemiddeld 2 procent nikkel, 2 pro cent koper en 0,2 procent kobalt. Hun samenstelling variëert volgens hun aardrijkskundige ligging. Het koper gehalte van de klompen neemt door gaans toe naarmate men dichter bij de evenaar komt. In de buurt van de Zuidamerikaanse Stille Oceaan zijn de klompen betrek kelijk rijk aan mangaan. In de Golf van Californië werd vrijwel pure man gaandioxide gevonden. Koper en nik kel vindt men veel in het gebied tus sen Hawaii en de Verenigde Staten. In de Atlantische Oceaan hebben de klompen een hoog ijzergehalte. Fos foriet komt veel voor in de Stille Oceaan en ten zuiden van Zuid-Ame- rika. Dr. Moro aarzelt niet te voorspel len dat deze diepzeeklompen in de eerstkomende jaren een minder dure bron van mangaan, nikkel, kobalt en zelfs koper zullen zijn dan de ertsla- gen die thans te land gevonden en ontgonnen worden. 3I7, Birminghamstraat BRUSSEL 7 Tel. 2104 58 Agenten overal gevraagd IN HET TOTAAL IN 58.030 LOTEN TE KOOP OVERAL Postkantoren, Stations, Banken, Wisselagenten, enz,, en ten zetel van de Loterij, 27, Leopoldstraat Brussel P.R 71.60

De Koornbloem | 1964 | | pagina 3