De heer Frans Wynant ten grave gedragen* Snelle grasgroei I Betere minerale samenstelling! Oordeelkundige Matriumvoerziening Hogere voederkwaliteit Onder een ongewoon grote toeloop van vrienden en bekenden werd de heer Frans Wijnant op 16 dezer ten grave gedragen. Voorafgegaan door een met rouw omfloerste vlag van Redt U Zeiven en omringd van afgevaardigden van Redt U Zeiven, het landbouwcomice Nino- ve en andere groeperingen, werd de lijkbaar van de overledene van het sterfhuis naar de kerk van Outer ge bracht. Voor de kerkelijke dienst waren honderden personen opgekomen wat getuigt voor de populariteit van de heer Wijnant. De meest vooraanstaanden op land bouwgebied uit de streek waren te genwoordig en kwamen aan de over ledene een laatste hulde brengen. Op het gemeentelijk kerkhof werd door de vele aanwezigen een laatste groet gebracht en werden twee lijk- reden uitgesproken waarvan de tekst hierna volgt. Wij kunnen verklaren dat onze af gevaardigde-beheerder met alle eer werd ten grave gebracht en dat de vele vrienden niet hebben nagelaten hem de hulde te bewijzen welke hij ten volle verdiend heeft. Hier volgt de lijkrede uitgesproken door de heer O. Caudron, bestuurder van de S.M. Redt U Zeiven. Goede vriend Frans, De taak werd mij opgedragen U in naam van het bestuur en van de le den van Redt U Zeiven een laatste groet te brengen en U te danken voor de jarenlage trouwe samenwerking in de schoot van onze vereniging. Vooreerst houd ik er aan U te hul digen als mijn persoonlijke vriend en als mijn naaste medewerker in het beheer van Redt U Zeiven. Gij waart de man waarop ik ten allen tijde heb kunnen rekenen. Gij waart op post in goede als in kwade ogenblikken, in tijden van voorspoed als van tegen slag. Persoonlijk waart gij een ontwik keld man en als dusdanig een vooruit strevend vakman, 'n persoon die zijn beroep lief had en de naam van land bouwer en kweker steeds met fier heid hebt gedragen. Gij waart in 1917 dan ook gereed om bij mijn eerste wekroep mee te stappen en de strijd aan te binden voor een menswaardig bestaan van de boerenstand. Zevenenveertig jaar is het geleden dat gij mij uw steun hebt toegezegd. U waart een der eerste apostelen van de alsdan nieuwe boerenvereniging, die de naam van Redt U Zeiven aan nam. Van af het ontstaan waart gij een voorman die in de eerste rangen streed en bij de stichting van onze samenwerkende maatschappij in 1919 werd gij als toeziener gekozen om in 1928 tot lid van de beheerraad te worden benoemd. Bij het overlijden van onze betreur de Clement Ruyssinck in 1946 werd U het ambt van afgevaardigde beheer der toevertrouwd. In uw hoedanigheid van bestuurs lid hebt gij steeds een vooraanstaan de rol gespeeld en uw taak met ver antwoordelijkheidsgevoel en toewij ding vervuld. Buiten uw bedrijvigheid in de schoot van Redt U Zeiven waart gij be stuurslid in tal van groeperingen die de belangen der boeren dienden. Het staatsbestuur heeft dan ook uw grote verdiensten erkend en U met verschillende eervolle onderscheidin gen vereerd. Na een leven van werkzaamheid en toewijding kwam dan dit einde, dat toch voor ons allen een grote ver rassing is geweest en zo plotseling is gekomen. Goede vriend Frans, de leden van het bestuur en van de vereniging, al de leden van het personeel zijn rond uw graf geschaard om U, als blijk van trouwe vriendschap een laatste groet te brengen en uw gedachtenis te hul digen. Wij allen danken U voor de jaren lange medewerking en voor alles wat gij voor Redt U Zeiven en voor de landbouwers hebt gedaan. Wij bidden God opdat hij U zou be lonen voor wat U deedt voor uw huis gezin voor uw vakgenoten, voor uw vereniging. Rust in vrede. Goede vriend, vaarwel Hier volgt de lijkrede uitgesproken door de hr Berlangee, voorzitter van het landbouwcomice Ninove. Vriend Frans In naam van het Landbouwcomice van Ninove waarvan gij de zo gewaar deerde ondervoorzitter waart, valt mij vandaag de droeve plicht te beurt U de gevoelens te vertolken die uw me debestuursleden en leden van onze beroepsvereniging op dit pijnlijk ogen blik van uw tengravegaan bezielen. Keren wij in gedachten even terug naar de talrijke vergaderingen die we samen hebben gehouden. Overlast van werk, lijfelijke miseries en teneer- drukkende episoden werden U niet gespaard. Maar uw sterke innerlijke persoonlijkheid en de kracht van uw oude koppige Vlaamse boerenwil heb ben steeds gezegevierd. In alle om standigheden waart gij bereid te ver gaderen en uw rijke kennis en onder vinding ten dienste te stellen van onze vereniging die gij steeds een warm hart hebt toegedragen, steeds waart gij bereid te bemiddelen over twistpunten kalm en met kennis van zaken hebt gij zovele besprekingen tot een goed einde geleid en met uw op gewekt en pittig woord hebt gij vaak de goede noot in onze vereniging we ten te bewaren. Vol hoop en jeugdige moed hadt gij een nieuwe lijfelijke be proeving doorstaan. Weldra zou een nieuwe rijke oogst uw boerenhart zal ven en versterken maar zo plots als een onweer het wassende graan neer- smakt werd gij uit ons midden weg gerukt. Volgende maand op onze jaar lijkse vee- en paardenprijskamp zullen wij uw glimlachende en bemoedigen de figuur erg missen. Wij buigen het hoofd voor uw duur bare familie. Ons medevoelen weze hen een troost en een steun tot op beuring. Hun dierbare vader en bloed verwant onze vriend Frans was ons allen een stichtend voorbeeld weg- taaie volharding in de strijd tegen de aardse lasten en tegenslagen van het noodlot. Wij danken hem voor zijn op rechte vriendschap, zijn opbouwende medewerking en zijn schoon voorbeeld van stoere landbouwer. Moge de opperste Pachtheer van hierboven uw voorbeeldig werken en zwoegen op aarde met een rijke he melse oogst belonen. Vriend Frans, onze geachte onder voorzitter, rust zacht en tot weerziens. Bloedluis op Appel (Eriosoma lanigerum Hausm.) De bloedluis neemt een ernstige uitbreiding in verschillende appelaan- plantingen. Wij raden dringend aan nu een bespuiting uit te voeren bij voor keur fosforester met systemische werking. Gebruik veel oplossing en spuit met sterke straal. Kanker op Populieren of Dotichiza Populea. Ingevolge de regens van de voor bije dagen, stellen wij op dit ogenblik belangrijke sporenvluchten van kan ker op populieren of Dotichiza popu lea vast. Appel- en Peremade (Laspeyresia pomonelle L Wij voorzien thans belangrijke ont luikingen van de eieren van deze pa rasiet. Een behandeling is nu noodza kelijk. Men houde zich strikt aan de voorschriften van de fabrikant voor wat betreft de toepassing van het ge bruikte middel. De Kersevlieg (Rhagoletis Cerasi L De eieren van de kersevlieg zullen weldra ontluiken. Wij raden U daarom aan te spuiten met een gepast fos forester op alle variëteiten die nor maal door kersevlieg worden aange tast. Neem de door de fabrikant voor geschreven termijn strikt in acht. Voer de behandeling met zorg uit, zodat alle kersen voldoende met de spuit- vloeistof getroffen worden. Vermijdt zorgvuldig dat er sproeiprodukt te recht komt op de bomen met rijpe ker sen die in de nabijheid staan van bo men die gespoten worden. Witziekte op Zwarte Bessen Wij hebben de eerste symptomen van witziekte op zwarte bessen waar genomen. Het is aan te raden van nu af regelmatig te spuiten om ver dere uitbreiding van deze ziekte te voorkomen. Gebruik hierbij een aan gepast zwamdodend middel. Vele ras sen verdragen geen spuitzwavel. Neemt de voorschriften van de fa brikant stipt in acht voor wat betreft de giftigheid van het gebruikte mid del. Stambasisrot (Phytophthora cactorum) Op dit ogenblik is de zwam Phytoph thora cactorum biezonder aktief. Wij raden aan een grondige koritrole uit te voeren op de gevoelige variëteiten. Het is ten zeerste aan te bevelen vóór het ogenblik van de junirui de behan deling van de stammen te herhalen. Bij gebarsten Cox's stammen raden wij aan de wonden te verzorgen vóór de normale behandeling. Men houde zich strikt aan de voor schriften van de fabrikant voor wat be treft de toepassing van het gebruikte middel. Medegedeeld door het Opzoekings station van Gorsem

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5