ZOEKLICHT OP CUBA. Verboden vruchten. km» Weekblad Rechtskundige Dienst Voor esi door de Landbouwers Arbeid adelt BURELEN Dc Fortuin van de sluikhandelaars. AALST 18 JULI 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2136 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de ^landsverdediging van de Landbouwers Uit Land I gegeven door de lbouwersvereniging ÏEDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De zuster van Fidel Castro is Cuba ontvlucht en heeft in Mexico politiek asiel gevraagd.. De vlucht van Mw. Maria de Dorticos, de echtgenote van de president kon op het laatste ogen blik door de Cubaanse overheden ver hinderd worden. Deze twee feiten brachten Cuba weer eens in 't nieuws en ze lieten daarbij een schril licht vallen op de heersende toestanden in dit land. Dat deze twee vrouwen, die zeker mochten beschouwd worden als behorend tot de bevoorrechte klasse van het revolutionaire Cuba, het land willen ontvluchten omdat zij het.leven er ondraaglijk begonnen te vinden, spreekt zeker niet in het voordeel van het regiem dat Fidel Castro op Cuba heeft ingevoerd. Wat reeds lang in beperkte kringen bekend was, komt nu openbaar aan het licht er heerst ontevredenheid op het eiland, gepaard met een groeiende oppositie tegen Fidel Castro. Twee jaar geleden nog kon men zeggen dat 80 procent van de bevolking de man met de baard be wonderde, nu schat men op 90 proc. de massa van hen die verlangen naar een verandering van het regiem. Want de beloofde welstand, het in het voor uitzicht gestelde paradijs, is er niet gekomen; wel een grotere ellende en armoede dan vroeger. Te weinig voed sel, te veel en te hard werk, een strenge kazernetucht en weinig hoop op verandering of verbetering in een naaste toekomst., hebben van het van huize uit levenslustige en blij moedige Cubaanse volk een volk ge maakt dat niet meer lachen en niet meer feesten kan en bovendien be vreesd is zijn gedacht te zeggen. Vol gens de gevluchte zuster van Castro zouden er ongeveer 75.000 politieke gevangenen op het eiland zijn. Nu was Cuba vóór het Castrore- giem ook geen paradijs op aarde er heerste toen ook ellende aan de ene zijde en grote rijkdom bij enkelen aan de andere zijde, maar het volk leefde in blijheid en onbezorgdheid, het genoot van zijn vrijheid, ook de vrijheid niets te doen en te luieren in de zon. Met de revolutie is de toe stand er niet op verbeterd, de ellen de is algemeen geworden, maar aan het onbezorgde God schept de dag, en wij kruipen er door is een einde gekomen. Dit laatste zou niet zo erg geweest zijn, indien de algemene wel stand er op verbeterd ware. Maar dat is juist niet het geval, de armoede is groter geworden. Trouwens een al gemeen verschijnsel daar waar het communisme zijn intrede doet. Economisch gezien draait heel het Cubaanse bestel op een mislukking uit. De grote rijkdom van Cuba was gelegen in zijn suikerrietplantagen Vóór de revolutie bedroeg de voort- brengst 5 miljoen ton suiker per jaar, wat nu op 2 miljoen ton gevallen is, en men verwacht dat de voortbrengst nog verder dalen zal. Deze verminde ring van drie miljoen ton suiker in de uitvoer, brengt natuurlijk de betalings balans van het land in een benarde toestand het tekort aan dollars doet zich pijnlijk gevoelen. De door Fidel Castro ingevoerde en opgelegde landbouwhervorming heeft natuurlijk zoals dit ook het geval was in de andere communistische lan den, bijvoorbeeld in Rusland en in Chi na, niet opgeleverd wat men er van verwacht had. De landbouwar- beiders die opeens eigenaar werden van een stuk grond beschikten niet over de middelen en over de nodige kennis om hun grond doelmatig te be werken en vruchten te doen dragen. Vandaar ook een gebrek aan voedsel voor de bevolking. Een andere handicap waarmede Castro dient rekening te houden is de vlucht van een groot aantal inge nieurs en gespecialiseerde arbeiders. Op een bevolking van zeven miljoen hebben er reeds meer dan 400.000 het land ontvlucht om elders een be ter bestaan te zoeken. Het waren vooral middenstanders, ingenieurs en bekwame arbeiders die weggingen wat zich natuurlijk doet gevoelen in de nijverheid en in de voortbrengst. en bijgevolg ook in de economie van het land. (Vervolg 2 bladz. onderaan 1' kolom). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 26 juli a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. Vanaf de eerste schooljaren hoor den wij van de verboden vrucht in het paradijs en van Eva en Adam die zich bezondigden. Alleen het feit dat de Schepper ver boden had aan deze éne appelboom te gaan plukken, was een aantrekking voor de eerste mensen. Waarom mocht dat niet, en wat kon er schui len achter het geheimzinnige verbod? Die begeerte om te doen wat niet toegelaten wordt, is de mensen ver der bijgebleven, en het zal altijd ge vaarlijk blijven de aandacht van het menselijk en zelfs van het dierlijk we zen te trekken door het opleggen van een verbod. Dat ondervonden wij meer, want ook onder onze landbouwers zijn er lieden die steeds willen doen wat niet mag, en kopen wat de wet niet toe laat. Bij het invoeren van plantaardappe len kregen wij meermaals last, en ge zien wij bepaalde soorten niet wilden invoeren omdat ze niet vermeld wa ren op de Belgische rassenlijst en hierdoor de invoer verboden werd za gen wij talrijke klanten verhuizen naar een of andere sluikhandelaar of naar een invoerder die toch het risico wil de nemen gestraft te worden. Zo werden jaarlijks honderden ton planters van de variëteit «IRENE» in de streek tussen Oudenaarde, Gent en Aalst, als verboden vruchten en tegen hoge winsten voor de hande laar, aan de man gebracht. Het spreekt vanzelf dat ook de an dere planters door dezelfde persoon geleverd werden, zodat de invoerder die zich schikte naar de regeling van ons Ministerie, veel klanten verloor. Nu dat, na vele jaren IRENE in eens van alle zonden gezuiverd schijnt, en door de hoge Pieten van Ministerie toelating kreeg om in het land te komen, schijnt de vraag naar deze soort zeer verminderd. Waarom? Zoekt niet verder en denkt aan de verboden vrucht van het para dijs! Op dit ogenblik komt hetzelfde kluchtspel op de planken met een paar tarwesoorten. Toen wij verleden week een rond reis maakten door de Polders, een deel van West- en Oost-Vlaanderen, stonden wij ten zeerste verbaasd tien tallen velden aan te treffen, bezaaid met tarwesoorten die wij niet kenden. De ondervraagde telers verklaarden dat het ging om de variëteiten FELIX en IBIS, twee tarwesoorten die een ongewone hoge opbrengst geven, sterk zijn tegen het legeren, en, als baktarwe door de maalderij worden gezocht. Ook sprak men van een brui ne tarwe met zeer grote opbrengst, maar de naam was hen onbekend. Op de vraag waar deze tarwe van daan kwam, werd ons zonder meer geantwoord dat sinds enkele jaren FELIX en IBIS regelmatig uit Hol land dienden binnengesmokkeld, omdat het Ministerie van Landbouw de in voer verbood. Zodat het hier weer de smokkelaars zijn die de zaken doen, terwijl de han delaars die de wetten willen naleven, niets te vertellen hebben. Naar men ons verder verklaarde, staan duizenden hectaren in het Vlaamse land en ook in Wallonië, met deze verboden rassen bezaaid, en wij hebben moeten vaststellen dat het de waarheid is. De Minister van Landbouw mag aan nemen dat dit jaar vele van de door hem aangeprezen tarwesoorten zon der meer zullen verwaarloosd worden en dat meer en meer zal gezondigd worden door onze boeren, die het be ter weten dan de Fleren van Brussel, Leuven of Gembloers, welke soorten tarwe ze moeten verkiezen. En het is hier niet de zonde van Adam en Eva die de leiddraad geeft, maar wel de ondervinding, de prak tische geest van de boer, die van zijn gebuur verneemt hoeveel deze of ge ne vrucht kan opbrengen en zelf in ei gen bedrijf nagaat of dit wel met de werkelijkheid overeenstemt. Wij vragen ons af welk nut de be ruchte Kommissie voor de Veredeling van Zaden en Planten van het Minis terie van Landbouw heeft, wanneer die heren zelf moeten bevinden dat zij niet gevolgd worden door de boe ren, en hun verbod om deze of gene (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) wmc* De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1