BELNITR AL 26 N Likstenen ZOEKLICHT OP CUBA. Verboden vruchten* het edele ammoniaknitraat. Schapenprijskamp en Jaarmarkt DE KOORNBLOEM - 18 juli 1964 De Fortuin van de sluikhandelaars. (Vervolg van le bladzijde) (Vervolg van le bladzijde) Prov. Vereniging der Schapenkwekers van West-Vlaanderen. De Voorzitter en leden van de Provinciale Vereniging der Scha penkwekers van West-Vlaanderen nodigen alle schapenfokkers uit tot een bezoek aan de Grote provinciale ingericht op het sportplein van de Landbouwschool, Dikmuidestwg. (rechtover de veiling) te ROESELARE op zaterdag 1 augustus, te 9 u. Deze manifestatie, waarop niet minder dan 400 ingeschreven fok schapen zullen tentoon- of te koop gesteld worden, wil een bewijs zijn van de vakkennis van de West- Vlaamse Schapenfokkers. De inrichters rekenen op uwe be langstelling. Secretariaat Groenstraat, 2 a. BEVEREN-Roeselare. voor de weide of in de stal beschikbaar in magazijn. variëteit graan of plantaardappelen in te voeren enkel dient om iedereen te duivelen en de weg te versperren aan alle rechtschapen handelaars ten voordele van de sluikhandelaars. Het zou wel nuttig zijn indien deze heren hun ondervindingen wilden be kend maken, indien zij hun kennissen wilden mededelen aan de landbou wers, indien zij als raadgevers wil den optreden en voorlichting geven aan de boeren. MAAR JUIST DAT ALLES DOEN ZIJ NIET! Nooit kregen wij de minste inlich ting omtrent de voor- en nadelen van bepaalde vruchten; nooit kregen wij raad noch vingerwijzingen, en jaar lijks moeten wij gaan zoeken in Het Staatsblad wat wel en niet mag ge beuren. Het wordt tijd dat onze Minister van Landbouw andere schikkingen neemt. Het staat vast dat genoemde kommisie nuttig werk kan verrichten, zonder zich verder te bemoeien met wat de boeren als variëteit voor hun graangewassen of voor hun planters en andere zaden verkiezen. De ondervinding leerde ons dat het de landbouwers en de praktijk zijn, die de waarde van de rassen bepalen. Zo zagen wij rassen die gedurende lange tijd goed waren, plotseling ver dwijnen zoals Industrie, Eigenheimer, Voran, Rodestar en meer andere aard appelsoorten om plotseling vervangen te worden, en dit zonder inmenging der officiële diensten, want de eerst genoemde zijn veel ouder dan de ras- senlijsten. Voor de graangewassen als wij de rassenlijsten eens overlopen zijn wij verwonderd te zien hoeveel soorten er op voorkomen die wij in de praktijk op zeer kleine schaal ge kend hebben, om na een paar jaar to taal te verdwijnen. Neemt bij voor beeld, de Blé d'Or, deze is uitgeko men met veel tamtam, werd mee door de propaganda één tot twee jaar veel gezaaid, om het derde jaar totaal te verdwijnen en nooit meer iets van zich te laten horen. Met deze variëteit hebben ze ons eens goed beetgeno men, dat heeft veel geld gekost, want wij kregen opbrengsten zelfs beneden de 2.500 kg per hectare. Hetzelfde geldt ook voor de tarwesoort Minister die na twee jaar van de plank was. Daartegenover zien wij, het ras Alba, ontstaan vóór de rassenlijsten zonder tamtam en deze heeft zich geleidelijk uitgebreid en 20 a 25 jaar stand ge houden. En zo kunnen wij tientallen voor beelden aanhalen, en aantonen dat het de boeren zijn die ondervinden wat goed en minder goed is, en niet de heren van genoemde kommissie. Het moet eens gezegd worden dat deze kommissie meer kwaad dan goed heeft gesticht, omdat zij ritsluitingen en verplichtingen wil opleggen, waar de ondervinding van de landbouwers als hoogste wet moet gelden. Met genoegen willen wij hier aan toevoegen dat onze landbouwkundige organismen grote verdiensten hebben inzake veredeling van gewassen en enkele goede rassen hebben gevon den. Het is evenwel verkeerd aan te dringen en een monopolium te eisen voor deze of gene variëteit. Het is ten andere verloren moeite want de sluikhandel en de boeren zelf zorgen er voor dat de door hen ver kozen soorten granen en plantaardap pelen beschikbaar komen. Ook op godsdienstig gebied onder vindt de bevolking grote moeilijkhe den, wat niet van aard is om een van huis uit katholiek land gunstig te stemmen voor het regiem. De zuster van Castro wist te vertellen dat zij zelf er van getuige is geweest hoe de militie van Fidel het vuur opende op de deelnemers, aan een godsdien stige manifestatie. Zij voegde er aan toe dat er geen wet bestaat die godsdienstige praktijken verbiedt, maar dat deze in feite grote moeilijkheden ontmoeten. Al deze die naar de kerk gaan worden beschouwd als vijanden van het regiem. Het zou ten andere ook op grond van gods dienstige overwegingen geweest zijn dat de vrouw van de president het land wilde ontvluchten. Maar ook op zijn militie kan Fidel Castro niet meer ten volle betrou wen. Velen vluchten naar de bergen, waar ze de partisanen vervoegen, of ze worden heel eenvoudig straatro vers. Tenslotte wees de zuster van Cas tro ook op de ondermijnende activitei ten van haar broer in vele Midden- en Zuid-Amerikaanse staten; revolutio naire elementen van die staten wor den in Cuba opgeleid in de gueriIla- techniek met als uiteindelijk doel de bestaande regiemen omver te werpen. Nog zeer onlangs trouwens heeft Cas tro zelf het bestaan van deze activi teiten toegegeven en zelfs beloofd ze te doen ophouden indien de Verenig de Staten weer normale betrekkingen met Cuba wilden aanknopen. De man moet zich dus wel degelijk in het nauw gedreven voelen. Intussen blijft het echter voor de Cubaanse bevolking een alles behalve benijdenswaardige toestand. Sedert het einde van de tweede wereldoorlog heeft een versnelde evo lutie van de landbouwekonomie plaats die de uitbaters verplicht zich steeds aan de nieuwe omstandigheden aan te passen. Ten einde nog 'n zekere rendabili teit van de landbouwuitbating te be houden, ondanks de ongewijzigde of soms dalende prijs van de produkten die door de landbouwer verkocht wor den, is deze gedwongen.zijn kostprij zen voortdurend in te krimpen. De lonen van de arbeidskrachten in 't bijzonder zijn zeer sterk gestegen zodat tegenwoordig het verminderen van deze post een bestendige bekom mernis van de landbouwuitbaters wordt. Dit is ook de reden waarom de fabrikanten steeds rijkere meststof fen op de markt brengen, wat toelaat sneller en gemakkelijker dezelfde of zelfs grotere hoeveelheden voe dende elementen per ha toe te die nen. De Belgische stikstofnijverheid heeft op dit gebied niet willen ten achter blijven en, sinds de herfst van 1963, heeft zij BELNITRAL 26% N op de markt gebracht. Dit ammoniakni traat bevat 26% stikstof, waarvan 13 nitrische en 13% ammoniakale stikstof. WAT IS BELNITRAL 26% N? BELNITRAL 26% N is een edel am moniaknitraat, met een veel hoger ge halte aan stikstof dan het gewone am moniaknitraat met 20,5% of 1/4 stik stofeenheden meer dan het ammo niaknitraat met 20,5% N. Hieruit volgt dat alle arbeid, beno digd voor het laden, afladen, mengen en uitstrooien van een zelfde hoeveel heid stikstof, met een vierde vermin derd wordt, wanneer men BELNITRAL 26% N gebruikt. Dat zal vooral op prijs gesteld worden op het ogenblik van het uitstrooien op het veld. Met een gevulde meststofstrooier van een bepaalde inhoud wordt het mogelijk een oppervlakte te bemesten die 1/4 keer groter is, zonder aan de rand van het veld te moeten terugkeren om de meststofstrooier opnieuw te vul len. Op uitgestrekte percelen kan dit een grote tijd- en geldwinst beteke nen, namelijk op het ogenblik van de voorjaarsuitzaai, wanneer deze werk zaamheden in de kortst mogelijke tijdspanne dienen te geschieden om van een periode van gunstig weer ge bruik te maken. DE WAARDE VAN BELNITRAL 26% N. BELNITRAL 26 heeft een zeer hoog gehalte aan nitrische stikstof, namelijk 13%. Dit is bijna evenveel als de zuiver nitrische meststoffen die in de handel verkrijgbaar zijn. Hier door heeft het een snelle werking, wat vooral nuttig is op het einde van de winter bijvoorbeeld, wanneer de klimaatsomstandigheden nadelig zijn voor de nitrifikatie, en in alle geval len waarin een vlugge uitwerking een zweepslageffekt, nagestreefd wordt. Maar BELNITRAL 26% N bevat bo vendien 13% ammoniakale stikstof, die het een aanhoudende werking ver leent en waardoor de schok-werking van de nitritische stikstof aanzienlijk verlengd wordt. De voordelen van BELNITRAL 26% N Ondanks zijn rijk gehalte aan voe dende elementen, wordt BELNITRAL 26% N verkocht tegen een prijs die, per eenheid stikstof, gevoelig lager is dan deze van het ammoniaknitraat met 20,5% N. Daar zijn gebruik tegelijkertijd toe laat de uitstrooiingskosten te vermin deren, ligt het vóór de hand dat, per eenheid aan de grond toegediende stikstof, de winst nog hoger zal liggen dan de eenvoudige vergelijking van de verkoopprijzen het laat vermoeden. De verzorgde korrelvorm laat toe de modernste strooiers te gebruiken en de toegediende doses nauwkeurig te regelen. Dank zij de bijzonder bestudeerde en verzorgde verpakking worden deze eigenschappen ongewijzigd bewaard. BESLUIT. BELNITRAL 26% N is een meststof met hoog stikstofgehalte, waarvan 13% onder nitrische vorm. Het heeft een snelle en aanhouden de werking dank zij het evenwicht tussen de twee stikstofvormen, die er in voorkomen. Zijn verzorgde verpakking maakt een langdurige, onberispelijke bewa ring mogelijk. BELNITRAL 26% N is zeer voorde lig, zowel bij aankoop als bij gebruik. (Medegedeeld door het Belgisch stikstofbureau S.N.)

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2