VAN DE HAK OP DE TAK. Rundvee- en Varkensmarkten Raapzaad Eiermarkt 14 juli 1964. 4 18 juli 1964 De vraag of het roken van sigaretten al dan niet medeverantwoordelijk is voor de plaag van de longkanker, blijft steeds de aandacht gaande houden zowel van de openbare mening als van de wetenschapsmensen. U weet allen dat een Amerikaanse regeringscommissie bevestigend ge antwoord heeft. Zeer tot ongenoegen natuurlijk van de Amerikaanse tabak planters die zich in hun bestaan be dreigd voelen. Een tijd zag het er naar uit dat de mensen, opgeschrikt door de bewe ringen van het Amerikaanse verslag, met angst bevangen werden. De ver koop en het verbruik van sigaretten, niet alleen in Amerika maar haast heel de wereld door, begon sterk te verminderen. Tot de grootste schrik over was en de verstokte rokers stil aan tot hun oude liefde terugkeerden en opnieuw begonnen te paffen pre cies of er geen vuiltje aan de lucht geweest was. Tot de Amerikaanse regering een nieuwe steen in de kikkerpoel smeet met het gevolg dat de tabakplanters opnieuw alles in het zwart begonnen te zien. Er werd namelijk een dekreet uitgevaardigd waarbij bepaald werd dat voortaan iedere verpakking van sigaretten de vermelding zou moeten dragen dat het roken van sigaretten schadelijk was voor de gezondheid en longkanker kon veroorzaken. Geef toe dat het de rokers van si garetten niet gemakkelijk gemaakt werd! De tabakplanters reageerden fel en scherp. Zij dienden een aanklacht in bij het hogere gerechtshof en eisten dat bedoeld dekreet als vals en on grondwettelijk zou veroordeeld wor den. Alvorens de uitspraak hieromtrent zal gedaan worden zullen wellicht nog wel een paar jaartjes voorbijgaan. In- tussentijd kan men nog altijd zien, zo luidt het oordeel van de tabakplan ters. Gelukkig voor hen is thans een Ne derlandse geleerde uit Groningen op het toneel gekomen die juist 't tegen overgestelde beweert van de Ameri kaanse geleerden en zegt dat het roken van sigaretten voor niets aan sprakelijk is bij het verwekken van longkanker. En, het moet gezegd, zijn argumentatie is voor ons leken mins tens zo geloofwaardig als deze van de Amerikanen. Intussentijd is een Engelse levens verzekeringsmaatschappij zich in het debat komen mengen. Zij heeft de zij de van de Amerikaanse regering ge kozen en heeft Verklaard dat iemand die een levensverzekering heeft of aangaat en die het bewijs kan leveren dat hij absoluut niet-roker is, geniet van een speciale korting bij de pre mie. Wie zal het halen? De sigaret of haar belagers? Kunnen vogels er politieke menin gen op nahouden? Dat heeft een Italiaanse arbeider uit de omgeving van Venetië zich de zer dagen afgevraagd. De arbeider in kwestie, die bekend staat om zijn anti-fascistische opvat tingen kreeg dezer dagen, toen hij te rugkwam uit vakantie, haast een be roering van ergernis toe hij zijn me rel het hymne van Giovinezza het lied van Mussolini's zwarthemden, hoorde fluiten. Pas enkele dagen later kreeg hij de verklaring van het zonderlinge gedrag van zijn «fascistische» merel: enkele van zijn vrienden, met de bedoeling hem een pee te stoven, hadden van zijn tijdelijke afwezigheid dankbaar gebruik gemaakt om de vogel dit ge hate lied aan te leren. Zijn politieke overtuiging was ster ker dan zijn liefde voor de vogel. Toen bleek dat deze niet zinnens was het lied weer af te leren, heeft hij er zich van ontdaan. Vijf keer in een tijdspanne van 18 maanden moest de gevangenisin spectie van Des Moines uit de Ame rikaanse staat lowa, de schade beta len die ontstaan was door de gevange nen die zich een weg naar de vrijheid gezaagd hadden. Een lid van de inspectie, Everett Armel, deed hierop volgend voorstel Laat ons aan de gevangenen sleu tels geven opdat zij op onze kosten geen stijlen meer hoeven door te za gen De oudste mannelijke inwoner van Nederland, Jan Hazewinkel, wordt volgende week 104 jaar. Hij is vast besloten om, zoals telkenjare, zijn va- cantie in Zwitserland te gaan door brengen. De Heer Hazewinkel was notaris en oefende zijn praktijk uit tot zijn 86e jaar. Hij gaat nog enkel zondags naar de kerk. Dit is echter maar dun bier in ver gelijking met het bericht dat door de Jordaanse krant Al Jihad de we reld werd ingestuurd als zou Kazem Youssef Khalil met zijn 156 jaar de oudste man ter wereld zijn. Ondanks het feit dat hij 16 maal ge trouwd is geweest, verkeert de kras se ouderling in uitstekende gezond heid. Hij verscheen onlangs zelfs op het scherm van de Jordaanse TV. Van sterken tabak gesproken! te Anderlecht voor daxs week. Varkens Met een aanvoer van 2755 stuks bereikte men cijfers di9 681 een heden hoger lagen dan verleden week. Begrijpelijkerwijze was de markt- stemming sterk dalend. Prijs per kgextra vleesvarkens (buitengewoon) 36-42 fr. vlees varkens 34-35 fr. half vette varkens 32-33 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht30 31 fr. zeugen i 23 33 fr. Hoornvee In totaal werden er 4126 dieren aangevoerd wat neerkomt op 528 dieren meer dan vorige week. Hier hielden de prijzen voor het goede vee nog stand. De rest ging in dalende lijn. De prijzen Ossen dikbil 60-70 fr; goed ge vormde 55-58 fr.60 t.h opbrengst 41-50 fr. ,- 55 t.h. opbrengst j 31-39 fr. Koeien 55 t.h. opbrengst t 23-28 fr. 50 t.h. opbrengst22 22 fr. Vaarzen dikbil60 70 fr. goed gevormde 55-58 fr.60 t.h.' op brengst: 42-52 fr.55t.h. opbrengst: 30-39 fr Stieren 60 t.h. opbrengst 42-47 fr. 55 t.h. opbrengst 33-40 fr.; zware 32-41 fr.,- worstdieren 16-19 fr. Kalvermarkt Hier telde men een aanvoer van 1500 stuks, zegge 159 meer dan de vorige week. De markstemming was stationair voor de goede kalveren en prijs houdend voor de overige. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil: 75 tot 85 fr.; zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 55 tot 67 fr goed gevormde 43 tot 53 fr; gewo ne 34 tot 41 fr minderwaardige 30 tot 32 fr. Beschikbaar in magazijn LEIELANDER (lange raap) (knolvoetvrij) MEETJESLANDER (ronde raap) Phytophtora infestans op aardappel. Wij stellen op dit ogenblik de aan wezigheid vast van enkele primaire infektiehaarden. Ten einde sekundaire infekties van aardappelplaag te voorkomen, raden wij U aan dringend een behandeling uit te voeren. Schurft op appel. (Venturis inaequalis Ad. Wij noteren thans het einde van de sporenvluchten van de primaire infek- tie. De variëteiten die gevoelig zijn aan sekundaire infekties moeten ech ter in het oog gehouden worden. In geval er een infektiebron in de nabij heid voorkomt, dient ze onmiddellijk behandeld te worden zodra het weder regenachtig wordt. Witziekte op appel (Podosphaera leucotricha El. en Ev. Salm.- De voorwaarden voor besmetting door meeldauw zijn thans gunstig. Het is derhalve noodzakelijk de gevoelige variëteiten onmiddellijk te behande len Bladluizen op bonen. Op dit ogenblik stellen wij, vrijwel over het ganse grondgebied, een aan zienlijke aantasting vast van zwarte bladluizen op bonen. Plaatselijk komen ook groene bladluizen voor. Derhalve raden wij aan onmiddellijk een behandeling uit te voeren. Medegedeeld door het Opzoekinga- station van Gorsem GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt Extra grote en grote1,45-1,60 fr Bruine 1,70-1,95 fr. Middensoort .- 1,10-1,35 fr. Bruine 1,10-1,40 fr. Kleine 0,60-1,05 fr. Bruine 0,60 1,10 fr. Richtprijs op tournée Niet medegedeeld. N.B. De Kommissie stelt vast dat de tourneeprijs van verleden week zich voordoet als volgt Grote1,40 fr. Middensoort 1,00 fr. Kleine 0,60 fr. Verslag van de Prijzenkcmmissie MARKTBESCHOUWINGEN Nadat de markttoestand in de loop van vorige week reeds gevoelig ver flauwd was, kende de markt heden morgen een zeer teruglopende stem ming. Buiten de slechte verkoop werd de markt daarbij nadelig beinvloedt door 't nieuws dat de extra heffing op de eieren uit derde landen reeds van vrijdag a.s. met 14 belgische ct. per ei verlaagd wordt. Aangezien dit nieuws in de beroepsmiddens van de andere EEG landen reeds sedert ver schillend dagen officieus gekend was en ook vorige week reeds o.a. in Duits land en Frankrijk gepubliceerd werd, hielden de buitenlandse kopers zich zeer terughoudend. Het is dan ook bijzonder op de ex portmarkt dat de toestand opnieuw kritiek wordt. Dientengevolge noteer de men heden morgen een afslag van 20 ct op de extra zware eieren, 10 a 15 ct op de standaard en grote eieren en van 5 tot 10 ct op de poeljeneieren. De Kommissie is ten zeerste be kommerd over het feit dat algemeen vastgesteld wordt, dat bijzonder in West-Duitsland de laatste dagen zeer grote hoeveelheden ingevoerde eieren in distributie gebracht worden, nadat ze gedurende weken door de Duitse importeurs op de een of andere manier bewaard werden. De opslag der prij zen der twee laatste weken heeft de ze speculatieve operaties van zelf sprekend in de hand gewerkt. Derge lijke praktijken zijn natuurlijk niet van aard om de faam van deze ingevoerde eieren te handhaven, temeer dat voor wat de Belgische eieren betreft, onze exporteurs niet de minste mogelijk heid hebben om te trachten zulke praktijken te beletten. Het ware vol strekt noodzakelijk dat de overheid zich met dit probleem zou bezig hou den. De producenten worden dringend aangemaand de eieren niet te wassen gedurende de warme perioden. Aanstaande marktdag maandag 20 juli. Aangevoerde hoeveelheden 1.360.000 eieren. BROEDEIERVEILING Aangevoerd 38.000. Verkocht 25.000 (3,00 d 3,40 fr.) Botermarkt1322 kg. - 95 a 96 fr. Tendens van de markt stijging. Zwijnen 37-38 Ir Biggen 45-50 fr Kalveren: 36 41 fr. DE KOORNBLOEM

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4