Europa en ruimtelijke ordening. Diamantvisserij aan de westkust van Zuid-Afrika. Met R.U.Z. op reis. VOOR DE STOPPELBEKALKING DOLOKAL LANDBOUWERS! 85 Calci™carbonaat Verbetert de structuur van uw gronden en bemest dezelve met Het maandblad Landeigendom van juni 1964 is gewijd aan Europa en de ruimtelijke ordening. De heer G. SIMON, Directeur-Gene raal, herinnert eraan dat de ruimtelij ke ordening overal in het brandpunt van de belangstelling staat. In ons land worden tal van verenigingen, in- tercommunalen of particulieren be last met het opmaken van streek- of geweststudies met het oog op de uit voering van de wet van 29 maart 1962, houdende organisatie van de ruimte lijke ordening en de stedebouw. Het begrip ruimtelijke ordening is betrekkelijk nieuw; hoe langer hoe meer komt het in de plaats van het begrip stedebouw. De titel zelf van de Belgische wet van 1962 houdende or ganisatie van de ruimtelijke ordening en de stedebouw wijst op deze over gang. De auteur meent dat de evolutie van stedebouw naar ruimtelijke or dening en streekontwikkeling sneller voortgang vond, zodra ook de econo misten, bij hun streven naar planifi- catie en programmatie, zich reken schap gingen geven van het geogra fisch en gewestelijk aspect van de zaak. Het is inderdaad klaar dat de economische ontwikkeling een ge westelijke polariteit (groeipolen) ver toont en dat ook zeer voorname socio logische factoren samengaan met de streek. Thans is de ruimtelijke ordening nauw verbonden met de economische en sociale planificatie, zodanig dat in Frankrijk bijvoorbeeld de streekin- richting in de eerste plaats beant woordt aan de economische en so ciale bekommering voor de ontwikke ling van de streek in het kader van het nationaal plan; in Italië bestaat het probleem er juist in om namelijk bepaalde zuidelijke achtergebleven gebieden bij de algemene expansie van het land te betrekken; ook in Bel gië en in Nederland is reconversie of versnelde ontwikkeling van bepaal de streken nodig. De stadsvernieuwing staat in de meeste landen nog in haar kinder schoenen. Het gaat hier nochtans, ge zien vanuit het standpunt van het ver keer en de huisvesting, om 'n ernstig en dringend probleem. De inrichting van het platteland be helst ook grotendeels een herziening van de bestaande toestand; de land bouwreconversie en de mechanise ring van de landbouw nopen het platteland tot een schaalvergroting; dit slaat niet alleen op de kavelinde ling (ruilverkaveling), maar ook op d; bestrating, de nutsvoorzieningen, de inplanting van de woningen en de economische en sociale uitrusting van het platteland in het algemeen. De uitvoering zelf van de inrichting van het platteland wordt in de ver schillende landen ter hand genomen. Bij ons hebben wij de ruilverkaveling van landeigendommen met de bij horende werken, de gesubsidieerde aanleg van nieuwe landbouwwegen, de oprichting en de uitrusting van de woonzones door de Nationale Maat schappij voor de Kleine Landeigen dom en de werken van polders en wa teringen, die krachtig bijdragen tot de inrichting van het platteland; er be staat evenwel nog geen algemene planning met bescherming van de landbouwzones. De bovenvermelde wet van 1962 houdende organisatie van de ruimte lijke ordening kent een traag verloop in de landgemeenten; terecht, aldus de auteur, heeft de Vlaamse Econo mische Raad onlangs de wens uitge sproken dat in afwachting dat de plan nen van aanleg gereedkomen, de Minister van Landbouw de zones met landbouwbestemming zou kunnen doen vastleggen. De auteur besluit dat hij steeds ge meend heeft dat het niet de rol was van de overheidsinstellingen zich te belasten met wel nuttige, maar be trekkelijk gemakkelijke vraagstukken die ook het privaat initiatief aankan; wat integendeel onmisbaar en moei lijk is, dient de eerste opdracht te zijn van de overheid. Het is met dit besef dat de Nationale Maatschappij voor de Kleine Landeigendom zich met alle beschikbare middelen inspant om doelmatig bij te dragen tot de in richting van het platteland. Sinds geruime tijd wist men dat er diamanten te vinden waren langsheen de kust van Zuidwest Afrika: Trou wens verschillende gelukkige zoekers hadden er reeds op eigen houtje for tuin gemaakt. In 1961 komt de dia mantvisserij evenwel voorgoed in het nieuws wanneer te Londen en te Windhoek aangekondigd wordt dat een maatschappij werd opgericht door een Amerikaanse miljonair uit Texas, Sam Collins. Ook werd er toen op gewezen, wat het nieuws nog inte ressanter maakte, dat het hier niet ging om industriële diamanten maar wel om sierdiamanten. Het eerste schip dat voor deze dia mantvisserij werd ingezet was de Emerson K ook genoemd het va cuum cleanership stofzuigerschip! Uitgerust met luchtpompen en lange rubberen slangen, zocht het schip de zeebodem af. Na vier en een halve ton modder en grint te hebben door ploegd werden er 45 diamanten naar de oppervlakte gebracht. Hiermee was het bewijs geleverd dat de dia mantvisserij geen ijdel droombeeld was. Trouwens, in het woestijnach tige hinterland, langsheen dezelfde kust, bevinden zich de rijkste dia- mantlagen ter wereld een miljoen karaat, d.w.z. 30 miljoen Rand per jaar (2,1 miljard BF) Enkele maanden later liet alles reeds voorzien dat er voor verschillende miljoenen karaat op de zeebodem te vinden was. Na vijf maanden arbeid had men reeds twaalf diamantlagen kunnen lokaliseren. Nochtans had men af te rekenen met grote moeilijkheden, onder meer bij het sorteren, gezien het grote zout gehalte. Na 10 maanden luidde de balans 2.100 diamanten! De 60 man van het stofzuigerschip en de 45 man van het hulpschip werkten omzeggens dag en nacht. Wekenlang bleven ze aan boord van het schip dat zijn anker plaats alleen verliet om nieuwe gron den te verkennen. Aak 77, de eerste vlottende diamant mijn ter wereld, trad in 1962 in actie. Einde 1962 werd aangekondigd dat dit schip 150 karaat stenen per dag boven haalde. In drie en een halve maand bracht dit schip 30.000 stenen naar de oppervlakte, hieronder bevon den zich 35 a 40 industriële diaman ten. De prijs per diamant varieerde •tussen de 24 a 25 Rand (1 Rand 70 Belgische frank) De vlottende diamantmijn zou weldra een nieuwe naam krijgen, de dia- mantkus In twee dagen tijds bracht de Dia- mantkus einde februari voor 80.000 Rand (5.600.000 BF) diamanten via de zuigslang naar het dek van het schip. Op dat ogenblik had men nog maar slechts een 280ste deel van de concessie uitgebaat! Gezien men vastgesteld heeft dat kleine vaartuigen beter geschikt zijn voor deze nieuwe soort van visvangst werden er thans verschillende kleine scheepjes besteld, die binnen een paar maanden in actie zullen treden. Tot nog toe geschiedt deze vangst eerder oppervlakkig doch er werden ook reeds diamanten opgezogen uit scheuren in de zeebedding, wat laat vermoeden dat er onderzeese aders zouden bestaan. In een recent verslag kan men dan ook lezen dat de mogelijkheden oo het ogenblik nog onbekend doch dat ze enorm kunnen zijn. Ourthevallei, Le Herou Wegwijzer Brussel, Leuven, Tienen, St. Truiden, Luik, Hamoir, Werbomont, Baraque de Fraiture, Le Herou, La Ro che, Durbuy, Modave, Hoei, Waver, Brussel. 1 augustus. Inschrijving Van Ouden- hove Gaston, Aspelare. Ahr- Rijn- en Moezelvallei Wegwijzer Brussel, Luik, Verviers, Eupen, Monschau, Schleiden, Blanken- heim, Ahrweiler, Bad Neuenahr, Ko blenz, Bernkastel, Trier, Luxemburg, Namen, Brussel. Datum 25 en 26 juli. Inschrijving D'Haeseleer, Denderhoutem. Inhoudende 10,5 Magnesiumcarbonaat erkrijgbaar ia de magazijnen van de S. M. REDT U ZELVEN en bij al hare verkopers.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6