Nationale Loterij De kunstmatige inseminatie bij het vee. De nieuwe prijzen Uwe Dromen... Werkelijkheid 5 MILJOEN op maandag 3 augustus te Alken, voor graangewassen. - 25 juli 1964 (Vervolg van le bladzijde) Bladluizen en rupsen op koolgewassen. Medegedeeld door het Opzoekings station van Gorsem (Vervolg van Ie bladzijde) Een tikje geluk volstaat in de super hoog lot Trekking van de 11de tranche Het biljet 100 F. Het tiende 11 F. 2 DE KOORNBLOEM grootouders, enz., zijn niet, of in on voldoende mate tot uiting gekomen. Men begrijpt aanstonds dat, met aldus te werk te gaan, de raseigen schappen van het vee bij de K.l.-ver enigingen aangesloten landbouwers, noodzakelijk de hoogte moeten in gaan, omdat alle invloeden, die ver slechterend werken, uitgeschakeld worden, terwijl de goede eigenschap pen steeds beter tot hun recht komen. Goede voor K. I. geschikte stieren zijn dan ook zeer kostelijke vogels. Bij de uitvoer behalen zij gemakkelijk prijzen van en tot anderhalf miljoen frank per stuk. De natuur is verkwistend. Maar door deze overdaad is haar trefzeker heid zeer groot. De stier brengt per sprong ongeveer vijf cubieke centime ter sperma voort, de oudere stieren zelfs 8 a 10 cm3. In een cubieke milli meter bevinden zich ongeveer twee miljoen zaadcellen, een zich driftig voortbewegende massa kikkervisjes Per sprong worden bijgevolg tien mil jard cellen afgescheiden, waarvan on geveer de helft dood. Maar dan blij ven er nog altijd vijf miljard over, die 66 maal verdund een concentratie op leveren van ongeveer 10 miljoen cel len per cm3, hoeveelheid voldoende voor één inseminatie. Gemiddeld Ie vert één sprong van de stier voldoen de sperma op om 300 koeien te be vruchten. De behandeling van het uiterst kwetsbare sperma op het K. I.-station is een secuur werk, overeenstem mend met de behandeling van ieder leven. Het wordt tijdens het onder zoek (iedere sprong wordt op kwali teit nagegaan), het verdunnen (in een mengsel van ondermelk en eierdooi ers), het verpakken in kleine buisjes (die de inseminator meekrijgt), steeds op temperatuur gehouden (on geveer 4" boven nul). De daling van de oorspronkelijke lichaamstempera tuur naar die waarbij het sperma wordt bewaard, kan slechts heel ge leidelijk geschieden. Plotselinge af koeling zou alle leven doden. Een stier is gauw tevreden in de liefde. Veel onderscheidingsvermogen bezit hij niet. Hij wil slechts één ding zijn lust voldoen. Een kunstkoe, die men nauwelijks een nabootsing van de werkelijkheid noemen kan, is al voldoende. Wanneer hij deze fan toom (zoals men dat in vakkringen noemt) bespringt, zou hij in het ijle tasten, indien er niet een man (ver dekt opgesteld onder de koehuid) hem de kunstschede zou voorhouden. Het is een kwestie van seconden, en de stier kan gaan. Het vertrek waar de handeling plaats heeft de dek- ruimte is als een kleine arena. In hoeken en langs wanden zijn dikke stalen tralies met zoveel tussenruim te geplaatst, dat het personeel er ge makkelijk tussendoor kan. Dat is om voorbereid te zijn op mogelijke wilde toeren van de heren; het personee kan zich aldus snel in veiligheid stel len achter de tralies. Al doende kan een stier in waaide stijgen of dalen. Die waardebepaling houdt uiteraard nauw verband met de uitslagen die men met het sperma van de stier bekomt. Toch zal hij evenwe niet gauw van eigenaar veranderen want de K. l.-verenigingen zijn geen rijke clubs, die links en rechts goede stieren kunnen opkopen. Toch zal men soms een flink bedrag op tafel leggen om een als goed bekend staande stier te kopen. Soms raadt men een ander inkoop methode aan. In plaats van een stier van bijna een miljoen te kopen, koopt men beter 10 stieren van elk 100.000 frank. De kans is groot dat twee of drie van deze dieren zich als beste zaadgevers ontpoppen. Ook in de export kunnen deze stie ren heel wat opbrengen. Zo staan er in Frankrijk nog al wat Friese stieren, die bij de verkoop aan dat land mins tens 100.000 gulden, of ca 1.400.000 frank opbrachten. Toch zijn die beste exemplaren niet verloren voor het moederland. Men kan immers het sperma van die stieren opkopen, want sperma van hoog aangeschreven stie ren gaat van het ene land naar het andere. Ook wanneer een beste stier komt te sterven, kan zijn zaad nog verschil lende jaren nawerken; dank zij de diepvriesmethode kan het opgestapel de sperma verschillende jaren be waard worden. Weliswaar vermindert het iets in kwaliteit, maar het blijft goed en lang houdbaar. Zo wordt, bij voorbeeld, in Nederland nog steeds gewerkt met het sperma van een be roemd geworden stier (Succes), die in T956 moest afgemaakt worden. Men schat het aantal nakomelingen van dit prachtexemplaar op ongeveer 60.000 dieren. Uit het voorgaande kan men op maken dat de K. I. voor de veeteelt van zeer groot belang is. Minderwaar dige elementen worden uitgescha keld, er wordt slechts gewerkt met het beste, zodat het ras steeds verbe tert. Dit is wel mede een van de oor zaken dat de melkvoortbrengst per koe in Nederland zo hoog staat. Wij stellen thans in talrijke streken van ons land aantasting vast van blad luizen op koolgewassen. Vooral bloem kolen, witte kolen en spruitkolen wor den hierdoor getroffen. De aantasting wordt zichtbaar door plaatselijk sterke bladkrulling waarin de grijze bladluizen goed beschermd zitten, evenals door paarse verkleu ring van het aangetaste plantendeel. gelegenheid opgericht werd. Het dient ons dan ook niet te verwonderen dat de kas van het Landbouwfonds voort durend in een berooide toestand ver keert en dient gespijsd te worden. Al dus vernemen we uit een antwoord van de Minister zelf dat voor het jaar 1963 de tussenkomst voor mout en gerst tot een bedrag steeg van 228. 257.535 F en voor de eerste semester van het jaar 1964 tot 50.949.331 F. De Minister geeft zelf toe dat deze maat regel geen steun betekent aan de marktprijzen maar dat deze vergoedin gen aan de mouterijen worden toege kend met het oog op het neutrali seren van de invloed der heffingen op de prijs van de eindprodukten Bij dit eindprodukt staan we dan wel zeer ver af van de prijs aan de oor spronkelijke producent die de boer is. Als laatste begrip hebben we dan de drempelprijs. Onder drempelprijs verstaat men dan de laagste prijs waartegen de vreemde granen kunnen ingevoerd worden. Daarna begint het stelsel van de heffingen te werken. Laat ons nu nog een woord zeggen over de prijzen van het voedergraan. \/oor de voedergraanprijzen van de oogst 1964-1965 stelt men zich op het stadium van de aankoop van de groot handel volgens de normen van de EEG Voor gerst hebben we voor de maan den juli aug. en sept, van dit jaar als richtprijs 445 F, als interventieprijs 414 en als drempelprijs 417 F. Voor de maand juni 1965 hebben we voor de richtprijs van de gerst 465 F of een verschil van 20 F, voor de interventie prijs 432 of een verschil van 18 F en voor de drempelprijs 437 F of een verschil van 20 F. Voor de rogge vin den we in juli aug. en september als richtprijs 418, als interventieprijs 389 F en als drempelprijs 396 F. Voor de maand juni 1965 hebben we als richt prijs 438 of een verschil van 20 F, als interventieprijs 407 F of een verschil van 18 F. en als drempelprijs 416 F of een verschil van 20 F. Voor de haver lebben we in juli, aug. en sépt. enkel een drempelprijs van 375 F met in juni 1965 395 F of een verschil van 20 F. Voor de maïs is de drempelprijs in juli, aug. en sept, van dit jaar 387 F met voor juni 1965 407 F of een ver schil van 20 F. Voor de andere voeder- granen is de drempelprijs in juli, aug. september van dit jaar 375 F en voor juni 1965 395 F of een verschil van 20 F. Wanneer we hier de onderscheide ne prijzen gegeven hebben die lopen van juli, aug. september van dit jaar tot juni 1965 dienen we er opmerk zaam op te maken dat van de maand maart 1965 af reeds de prijzen van juni werden aangeduid. We kunnen tevens vaststellen dat in vergelijking met vorig jaar er een prijsverhoging vast te stellen valt voor de voeder- granen die bij ons worden voortge bracht wat natuurlijk toe te juichen valt. Dit artikel kan voor sommige le zers wat saai lijken omdat we genood- zaakt waren heel wat cijfers te geven maar toch hopen we dat we hen niet zullen verveeld hebben. Zoals we bij het begin ervan gezegd hebben gaat het om het inkomen van de boeren en de omstandigheden waarin ze thans moeten leven zijn vast niet zo schit terend dat deze hele regeling ze koud zou laten. Wanneer ze deze cijfers met aandacht bestuderen dan weten ze meteen wat hun te doen en te laten staat, altijd binnen de grenzen van hun eigen mogelijkheden, voor de gunstigste afzet van wat ze met zo veel vlijt en zwoegen aan Moeder Aarde ontworstelen in de harde strijd om hun bestaan. Bij al deze berekeningen en regelin gen dient een zeer spijtige nota ge voegd en wel deze Al de door de regering en kommis sies aangegeven prijzen zijn slechts aanduidingen en richtprijzen zoals zeer goed wordt gezegd, maar die niet bindend noch verplichtend zijn. Hieruit volgt dat de maalderij, de mouterij noch de handel deze prijzen- regelingen toepassen noch deze prij zen aan de verbouwers betalen en wel om volgende reden leder graanver- bouwer is nu reeds op de loop om zijn graan aan de man te brengen en dat schept de wet van vraag en aan bod. Bij overvloedig aanbod worden de prijzen gedrukt en dan zijn al de voor genomen regelingen enkel op papier geldig. Verleden seizoen was dit het geval en nooit werden de richtprijzen zelfs bij benadering betaald. Zolang niet wettelijk kan opgetre den worden of een andere regeling ge troffen, zullen de graanverbouwers bedrogen uitkomen.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2