KINDEREN Sproei- en Ontsmettingsstoffen en allerlei produkten Voor de toekomst van onze te verkrijgen in onze magazijnen en bij onze verkopers DE KOORNBLOt M Q 25 juli 1964 5 Wij lezen in het weekblad Het Boerenfront een bijdrage welke wij van belang achten en dan ook on der de ogen willen brengen van onze lezers. En uw jongen die.... of uw meisje dat de lagere school zo pas verlaten heeft? Hoeveel beroepen en ambachten bestaan er niet? De geweldige evolu tie van de specialisatie maakt de keuze niet gemakkelijker. De keuze blijft vooralsnog beperkt tot een algemene oriëntering. Zeer algemeen bekeken, herleiden wij de oriënteringsmogelijkheden tot drie hoofdafdelingen 1. landbouw en tuinbouw; 2. techniek; 3. wetenschap pen, handel, letteren. LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF De jongen die zijn ouders op het land- en tuinbouwbedrijf wil helpen, bewijst zich zelf en zijn ouders een enorme,, ja onontbeerlijke dienst door eerst de middelbare land- of tuinbouw school te volgen, nl. de sectie die vooral gericht is op de praktijk. Er be staan bovendien land- en tuinbouw scholen die de leerlingen voorberei den tot voortzetting van de studiën in de hogere middelbare graad met het oog op een loopbaan in het landbouw onderwijs, de landbouwnijverheid en de landbouwadministratie. In het eerste geval dient er, menen wij, een perspectief te bestaan dat de jonge vader kan opvolgen of voor de overname of de oprichting van een bedrijf kan instaan. Meent ge niet dat de landelijke huis houdschool voor de meisjes de beste opleiding betekent tot huishoudster en bovendien tot de bijkomstige taak die de echtgenote van een bedrijfs hoofd in land- of tuinbouw ten deel valt Ook in die sector kan men voortstuderen in de hogere middelba re graad als opleiding tot de loopbaan van lerares in het landelijk huishoud kundig onderwijs en wat er mee ver band houdt. DE SECTOR VAN DE TECHNIEK Onder techniek rangschikken wij de technische scholen met hun schakeringen volgens de evolutie van de specialisatie, de middelbare tech nische school die opleiding geeft tot technicus en technische bediende in de industrie, de studiediensten en zo meer. Ten slotte kan men deze studie voort zetten in de hogere technische school waar men na de eerste studiejaren •een specialiteit kiest en het diploma van technisch ingenieur bekomt. Ook voor meisjes bestaan er tech nische scholen waar ze opgeleid wor den tot om 't even welk vrouwenbe roep. WETENSCHAP, HANDEL, LETTEREN De middelbare school (college of atheneum) omvat verschillende afde lingen Latijns-Griekse, Latijns-wis kundige, wetenschappelijke, handel. De keuze hangt af van de bedoelin gen van de student of de studente. Voor de faculteit van wijsbegeerte en letteren b.v. aan de universiteit is Grieks-Latijnse humaniora vereist, ter wijl b.v. voor de studiën van land bouwkundig ingenieur de Latijns-wis kundige of wetenschappelijke de bes te hulp is bij het toegangexamen. Het normaalonderwijs voor jongens en meisjes tot het verwerven van het diploma van onderwijzer, onderwijze res, regent, regentes, is nu ook ge lijkgesteld met de humaniorastudiën. HOE EN WAT KIEZEN? Het is overduidelijk dat men de kin deren geen beroep mag opdringen, maar dat er in de eerste plaats reke ning dient gehouden met hun verstan delijk vermogen, hun voorkeur, als mede met de toestand van het gezin, de financiële mogelijkheden van de ouders, de verhouding tot de andere kinderen, de eventuele hulpmiddelen zoals studiebeurzen en dies meer. Aanduidingen van belang verstrekt u de Dienst voor Studie- en Beroeps oriëntering waar de jongen of het meisje wordt getest op het stuk van vermogens, aanleg, voorkeur en alle mogelijkheden die in die openbloeien- de kracht schuilen of sluimeren. Het is bovendien vanzelfsprekend dat men even gaat praten met de directie van de school die men meent te moeten (iezen. Het is nu van belang te wikken, te wegen en te beslissen welke richting de jongen of het meisje zal uitgaan. Indien het blijkt dat ze werkelijk tot meer in staat zijn, kunnen zij later verder studeren. Voorlopig komt het er op aan zich in de technische school op te werken tot bekwame vakmensen ofwel het diploma van de humaniora te verwerven dat thans alleszins ver eist is om in dienst te treden bij om 't even welke instelling en uiterst nuttig om met succes deel te nemen aan examens uitgeschreven door of ficiële of andere diensten. In het middelbaar onderwijs leert men geleidelijk de specialiteiten ken nen en rijpt de verdere keuze van zelf. Ze gaat dan over het terrein van de universitaire studiën, de hoge re instituten, de sociale school; voor de meisjes bovendien over het terrein van de ziekenverpleging, de kinderverzorging en al wat daarmede verband houdt. Er dient nu natuurlijk gewikt, ge wogen en beslist. In gezinsopzicht kan zulks misschien kopbrekens mee brengen, maar wat het onderwijs zelf betreft, lijkt ons dat niet zo ingewik keld, omdat het thans slechts gaat over een richting waaruit dan geleide lijk steeds meer specialisatie zal groeien, naarmate de jongen of het (Zie vervolg onderaan hierneven). VOOR HUISHOUDELIJK GEBRUIK Verdelgen van huisinsekten en vliegen Aerokill-bom, Toxical. Verdelgen en verdrijven van mottenNovemitepastillen, Beschermen van meubels en ander houtwerk tegen houtwormen Pentoxol Verwijderen van vlekken Detex. Verwijderen van onaangename geuren Aerodor. Kloven in handen Sicpa. Verdelging muizen Tinitox. Verdelging mieren Lindaxane. Verdelging van muizen en ratten Wartox VOOR LAND- EN TUINBOUW s Kiemremming der eetaardappels Tuberite. Ontsmetting van granen Agrosan - Isograno - Mergamma. Kraaienafweermiddel Salvogran. Voor het verven van silo's, hout en ijzerwerk Silor. Bestrijding van betenvliegFosfern L 50, RogorL40 Totale verdelging van grondinsektenLindaxane en Alaterre forte. Verdelgen van coloradokever DDT 50 (Dorycide 50). Bestrijding van plaag op aardappelen, hop, tomaten: Cuproxol, Zineb Selchim, Maneb Bestrijding van insekten met stekende, zuigende of bijtende mond- delen, behalve rupsen Gamoline, Thiodan. Selectief onkruidbestrijdingsmiddel inde groententeeltChloro I.P.C. Onkruid bestrijding in beten: Reglone. Verdelging van bladluis op hop, beten enzFosfern L 25, Fac 20, Rogor L 40. Bestrijding rode spin op hop Fosfern L 25. Bestrijding van slakken Limagra. Bestrijding van onkruid in granen en weiland Herbisel, Agroxone 30, Agroxone 96, BI Agroxone. Bestrijding onkruid in graangewassen Nitrador 80. Bestrijding alle onkruid en aardappelloofdoder Dinorsol W., Reglone. Totale onkruidbestrijder Herbimort, Uroxone. Speciale onkruidverdelger voor netels, bramen, struikgewas, enz. Debrousol. Houtbescherming Houtcarbolineum, Pentoxol. Bestrijding van schurft, witziekte in groenten en fruit Nomorsan 80, Spersul 95. VOOR DE VEETEELT Bestrijding van vliegen en andere insekten in stallen DDT 50 spuitpoeder. Filterwatten voor melkfilters Verdelgen van ongedierte op het vee Sixanol. Verzorgen en voorkomen van gekloven spenenMelkvet Sicpa. Voor het inkuilen van groenvoeder Ensila. Ontsmetten van stallenKerol, Bijtende Soda en Créoline, Reol. Witten en bestrijding van insecten in stallen Reol. VOOR HET PLUIMVEE Kuikendrinkbakjes, eetbakjes, drinkemmers. Ontsmetten van hokken Kerol, Bijtende Soda en Créoline. Tegen luizen Sixanol. Voor houtbescherming en tegen bloedluis Houtcarbolineum. VOOR DE FRUITTEELT SchurftbestrijdingCalifornische pap (poedervorm) of spuit- zwavel (voor zwavelgevoelige variëteiten), Orthocide 50, Thianosan, Thionic. Bestrijding van bladluis en rode spin Fosfern L 25, Fac 20, P.ogor L 40. Voor winterbehandeling gele olie, Sanvex 80. SPROEITOESTELLEN Rugsproeiers, van zeer sterke constructie 12 1.-16 1.-18 1. Verstuivers - grote en kleine. Alle soorten Sproeitoestellen op aanvraag. meisje ervaring opdoet in de studie jaren van de gekozen richting. Wij moeten er nog aan toevoegen dat wie in de volstrekte onmogelijk heid verkeert middelbaar onderwijs te volgen, een hele gamma van na schoolse cursussen tot zijn beschik king heeft, zodat hij of zij zich, bui ten de werkuren, in zekere mate kan bekwamen in de gewestelijke richting.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5