Zoeklicht op Zuid-Afrika. landbouwbeleid* Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers De E.E.G* en een waarachtig AALSf i OOGST 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2138 Bsheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stanilsverdediging van de Landbouwers Uit Land gegeven door de ibouwersvereniginc* REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Sedert enkele jaren staat Zuid-Afri ka voortdurend in het brandpunt van de belangstelling. Er schijnt in de we reld een samenzwering te bestaan van allerlei (ongure krachten, die de ondergang van deze welvarende Afrikaanse Republiek gezworen heb ben. Nog onlangs hebben de Afri- Azi atische landen, die lid zijn van de Verenigde Naties, een adres aan de Veiligheidsraad gezonden om de volle dige economische boycot van Zuid- Afrika te vragen. Het zijn inderdaad de kleurvolken, hierin gesteund door de Europese communisten en hun tra wanten, die het op Zuid-Afrika gemunt hebben. Dat er in een land welvaart en rust kan heersen, buiten iedere communistische agitatie om, moet wel een doorn in hun oog zijn. Wan neer er in Zuid-Afrika agitators aange houden worden, zijn het steeds com munisten, zo verklaarde onlangs nog Minister-President Verwoerd. Een aan duiding, die we bij het beoordelen van de toestanden in dit land niet uit het oog mogen verliezen. Wat is nu de toestand in Zuid-Afrika Het is een verkeerde opvatting te me nen dat dit land in rechte aan de zwar te bevolking zou toebehoren. Men zou even goed kunnen beweren dat Noord- Amerika in rechte toebehoort aan de Indianen. Toen in de 17e eeuw, nu on geveer driehonderd jaar geleden, de eerste Europeanen (Hollanders) er voet aan wal zetten, kwamen zij er in een soort no-mansland, waar enkele stammen Hottentotten en Bosjesmannen een zwervend bestaan leidden. Deze stammen zijn nu bijna uitgestorven. Van Bantoes, die op dit ogenblik het grootste deel van de be volking uitmaken, was er toen nog geen sprake. Zij zijn laten dan de blan ken uit het noorden ingeweken, en kunnen dus geen aanspraak maken op het recht van de eerste bezitnemer. Zij zijn er enkel in massa gekomen, wanneer de ingeweken blanken er voor hen aantrekkelijke levensvoor waarden geschapen hadden. Nog later kwamen de Indiërs om vooral in het oosten van het land zaakjes te drij ven. Zo bestaat op dit ogenblik de be volking van Zuid-Afrika uit 3,25 mil joen blanken, 11,25 miljoen Bantoes, een half miljoen Indiërs en anderhalf miljoen kleurlingen dergelijke omstandigheden is het voor ieder onpartijdig toeschouwer duide lijk dat de regering van dit land ver plicht was tot het nemen van maatre gelen om wanorde en chaos te voor komen. Moest men deze vier bevol kingsgroepen tot een veelrassige sa menleving laten uitgroeien, dan zou er onvermijdelijk kortsluiting ontstaan en onderdrukking van de ene groep over de andere. Dit is bijgevolg de grond van de apartheidspolitiek der Zuid-Afrikaanse regering dat zij aan iedere bevolkings groep de gelegenheid wil geven zich zelf autonoom te ontwikkelen en te besturen van het ogenblik dat zij daar toe in staat is. Zo ontstond er onlangs een eerste onafhankelijke Bantoe- staat Transkei, die in een naaste toe komst nog door een andere zal ge volgd worden. Later kunnen dan al de ze verschillende staten, met eigen par lementen, een soort Zuid-Afrikaanse Confederatie vormen. Het is een feit dat niemand looche nen kan dat de Zuid-Afrikaanse rege ring al het mogelijke doet, en er astro nomische bedragen voor uitschrijft, om de Bantoes tot een menswaardig bestaan te brengen, meester over hun eigen lot. Dat dit niet te vroeg mag gebeuren hebben de tragische gebeur tenissen in Kongo en in andere Afri kaanse landen overduidelijk bewezen. Intussen beschikken de Bantoes over eigen scholen en universiteiten en over gebieden waar zij 't bestuur vol ledig in handen hebben, gebieden waar zich geen blanke vestigen mag. Wat is er verkeerd aan dit alles Doen de Russen niet hetzelfde in hun Aziatische gebieden? 't Enige wat er in bepaalde middens verkeerd aan is, is wel het feit dat het niet gebeurt onder communistische invioed, maar wel door een z.g. reaktionaire be- windsploeg. Intussen maken het de Bantoes niet slecht in Zuid-Afrika het is zelfs het enige land van Afrika waar de negers nog rustig kunnen leven, waar ze geen schrik moeten hebben om uitgemoord te worden, en waar ze vooral goed aan de kost komen, wat nergens an ders in gans Afrika op dit ogenblik het geval is. Het is er zo goed dat er jaar- (Vervolg 2 bladz. onderaan le kolom). Toen ik op het punt stond dit artikel te schrijven vernam ik langs de radio dat de Ministerraad van de EEG het oneens was over de beperkingen die men wenste op te leggen aan de in voer van Deense kaas en dat deze on enigheid als gevolg zou kunnen heb ben dat het kompromis-voorstel in zake zuivelprodukten moeizaam enke le dagen voordien tot stand gekomen daardoor in duigen zou kunnen vallen of althans op losse schroeven zou komen te staan. Dit nieuwtje bracht ik dan in ver band met een artikel van C. Boon, ondervoorzitter van de Boerenbond en buitengewoon hoogleraar aan de Leu vense Universiteit dat op 24 juli in de i Standaard verscheen. Het is niet de eerste maal dat wij Prof. Boon die nen te prijzen voor zijn weldoordachte artikels of toespraken. Ere aan wie ere toekomt en ofschoon hij dan een van de ondervoorzitters is van een machtige boerenorganisatie waarmee we het op verre na niet altijd eens zijn en waarvan wij in onze krant wel eens de laksheid bij het verdedigen van de boerenrechten en -belangen hebben aan de kaak gesteld; zijn wij genood zaakt te zeggen dat hij in dit artikel de EEG-organisatie op de korrel neemt op een manier die we enkel kunnen goedkeuren en waarmee wij het vol komen eens zijn. Hij wijst in dit artikel op het feit dat er al te veel reglementen worden uit gevaardigd over allerlei onderdelen van het landbouwbedrijf en dat men, dit doende, de algemene richting die aan het landbouwbeleid dient te wor den gegeven uit het oog verliest voor al voor wat de toekomst betreft. Met al die reglementen en reglementaties, met die voortdurende wijzigingen, die daarom geen verbeteringen zijn, zul len de kantoren van de EEG wel een paradijs zijn voor bureaukraten of kan toorkrukken die niets liever doen dan hopen papier zwart te maken. Prof. Boon, die we hier letterlijk aanhalen, zegt daaroverGeleide lijk krijgen de reglementen met be trekking tot do produkten dus vorm. Na de granen, het varkensvlees, de eieren de slachtkiDpen, groenten en fruit, krijgen we nu ook de zuivelpro dukten, het rundsvlees en de rijst om de wijn niet te vergeten. Al met al zal daarmee zowat 90 t.h. van de EEG- landbouwproduktie onder de toepas sing van een of ander reglement val len. Men kan het bezien als ironie van mijnentwege, doch ik moet er aan toe voegen dat heel wat mensen rondlo pen met de gedachte zo snel mogelijk een dergelijke regeling voor hop, vlas tabak en aardappelen op te bouwen. Misschien komen er de geneeskundi ge planten ook nog wel eens bij. Nu hoop ik maar geen enkel produkt ver geten te hebben, want dan krijg ik van links of rechts toch nog banblik sems Hieruit blijkt dat de reglementatie- woede zover kan gaan dat men zich wel eens dood kan reglementeren. Dit doet ons denken dat een aanhanger van een in alle opzichten geleide staatsekonomie daarbij zijn hartje zal voelen popelen omdat hij zijn ideaal erin verwezenlijkt gaat zien. Daarbij valt ons het gezegde te binnen dat men in Duitsland hiervoor gebruikt, nl. dat men zoveel bomen ziet dat men niet eens meer bemerkt dat er een bos staat. Men mag tot de EEG-Ministers het verwijt richten dat ze omdat ze teveel op betrekkelijke kleinigheden gaan letten het grote perspektief van het algemeen landbouwbeleid uit het oog gaan verliezen. Met hun stelsel van reglementen zal trouwens het be ginsel van de vrijheid volkomen wor den aan banden gelegd en uitgescha keld. We weten wel dat bij het huidig stadium van de toestand in de land bouw, waarbij op de eerste plaats dient gedacht te worden aan het ver beteren van de levensvoorwaarden voor de boeren een volstrekte vrijheid van handelen zeker uit den boze moet worden geacht maar dat betekent nog niet dat het daarom nodig zou zijn dat ook het laatste stukje vrijheid zou moeten verloren gaan. Wij hebben nooit gehouden van een Vadertje Staat ook dan niet wanneer hij zich zou ontpoppen als een Vader tje Statenbond van de EEG. Prof. Boon 'Zie vervolg 2' bladz 1' kolom' De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. Mi Redt U Zelvtn Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden I

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1