Tot en voor de jongere MAGNESIUM DOLOKAL Ratten Muizen Een gebrek aan Mcxgnesiumcarbonaat Van de hand van de heer Dokter Veearts R. Butaye, veeteeltconsulent voor Oost-Vlaanderen, vinden wij in het maandblad Ons Vee een bij drage die ons van groot belang schijnt en die wij graag onder ogen brengen van onze lezers. Hierna volgt de tekst ervan TOT EN VOOR DE JONGEREN De jeugd wil haar wegen gaan en stelt zich voor eigen leven en een deel der samenleving anders of beter uit te bouwen. Niemand onder de meer bejaarde zal dit plan aan de ondernemende jonge harten en handen ten kwade duidenintegendeel, integendeel Immer beter, altijd meer aangepast aan de tijdsomstandigheden zowel als aan de nieuwste mogelijkheden die ten dienste moeten staan van het menselijk leven en geluk. Iedere generatie heeft hare eigen mogelijkheden en verantwoordelijk heden, maar wenst ook hartgrondig dat de opvolgende geslachten verbe teringen en aanpassingen zouden voortzetten in opbouwende en aanvul lende zin, zonder verloocheningen of breuken, zonder hiaten of verlies van tijd en verworvenheden.... Gezond en vol leven is zich onophoudend verder ontwikkelen.... door de tijden heen! Waar zal in de eerstvolgende jaren de nieuwe boerengeneratie staan? Waarom deze vraag? Eigenaardige vraag! Gaat ons niet aan? Niet aansnij den omwille van het glibberige? Dus... laten begaan....; elk wat wils Het gaat hier niet over de boeren kinderen die het bedrijf verlaten om te studeren of een ander beroep aan te vangen. Weliswaar zijn vele land bouwers hierover bekommerd.... net zoals de ouders van andere klassen of standen....; maar dit is niet de kern van de eeuwige boer Het dagelijks leven op de boerde rij in de volle werkelijkheid in al zijn plooien en veranderingen dit en bijna alleen is de kapitale zaak. Het zal beslissen welke jongelingen er straks nog zullen boeren, welke meisjes het nog zullen opnemen om huisvrouw (en niet slavin) te zijn op de boerderij; wie er nog hoogstens 6 dagen en wie ruim 6 1/2 dagen zal willen werken; wie het grootste deel van zijn kapitaal en krachten zal leg gen in een tak.... dan wel drie a vier (circa gemengd) zal wensen te be spelen. De ouderwordende boerengeneratie van heden is over dit alles bezorgd. De jeugd weet of beseft zulks wellicht niet ten volle Hier hebben wij ons echter niet in te laten met de vraag of er straks nog zal geboerd worden; ook niet of men over korte tijd nog zal willen koeien melken; neen, onze opdracht reikt niet tot daar. Wel belangt ons aan te weten hoe -wanneer er nog koeien gehou den worden de meest verantwoor de en de beste uitbating ervan zal ter harte genomen worden. Tijd? Zorgen? Aandacht? Mekaniek? Automatisatie? Samenbrengen van koeien uit ver schillende stallen? Grootte van de kudde? Opbrengsten Melk; vlees; melk-vlees of vlees-melk? enz. enz. Voor de jonge boeren allemaal vragen die overleg, beraad en erva ring, inzicht en opbouwende durf ver gen! ledereen begrijpt Uit de mond van bezorgde en na denkende landbouwers klinkt weder kerend maar vindt u ook niet dat er zo weinig jonge landbouwers en zonen de beweging der brede veever betering volgen.... of ermede begaan zijn Inderdaad de rangen zijn dun, bij wijlen uiterst dun! Pessimisme of wat anders feiten zijn feiten! Tot vóór korte tijd werd vaak ge zegd of geschreven dat de boeren niet voldoende ontwikkeld waren en de wetenschap tekort schoot! Thans geldt zulks onbetwistbaar niet meer in dezelfde maat. Heeft die ontwikkeling nu de rol van de erfelijkheid bij het rundvee vooruitgebracht? En opdat die erfelijkheid hare ver beterde weg zou kunnen opgaan moet er dan iets, dan wel niets gedaan worden....? Niets méér dan in de 18e of 19e eeuw? Ofwel toch meer, en dan modern opgevat.... lijk het b.v. aangepakt wordt voor hoenders, voor granen, voor bloemen of fruit? Kan rundveeverbetering op erfelijk gebied doelmatig verlopen en uitge bouwd worden zonder stevige kaders te vormen waarin de vele veehou ders zelf met hun vee vooral de noodzakelijke elementen vormen? Wie of wat kan dit solidariteits- werk vervangen? Mogen die organisaties meer dan enige andere voortdurend af gekamd worden als de beknotters van vrijheid, ais luxebedienaars, als ver ouderde medailleuitdelers op nuttelo ze prijskampen, als de schragers van oneconomisch gevoederde of weinig opbrengende melkkoeien? Of moeten die organisaties en moet dat moeilijk werk op die duizende en duizende afzonderlijke bedrijven met eigen mentaliteit en mogelijkhe den eenvoudigweg doodgezwegen worden.... «onbekend maakt onbe mind»! Welke is in brede kringen de opvatting der huidige jongere genera tie hieromtrent??? Zijn wij er ver van af met volgend antwoord de tijd is té kostelijk en de krachten té schaars.... om nog lan ger dit ouderwets gedoe achter na te lopen! Moest dit nu werkelijkheid zijn, waar komt dan dergelijke stellingna- me vandaan? Op welke grond of vor ming berust dat? En waar is het opbouwend, waar het gemoderniseerd plan voor de eer ste toekomst? Of is het een ledige ruimte aan 't worden, en mag dit wiel uit het ganse raderwerk na bereke ning en overleg voortaan ontbre ken? Het zou nooit in ons opkomen deze oproep tot de jongeren en hun ver antwoordelijken te richten moesten er regelmatig pogingen en wenken in die richting waar te nemen zijn! Verre van ons ook te beweren dat er geen ouders of leermeesters hun overtuigde krachten ten beste geven, en dat er geen bewonderenswaardige successen uit voortvloeien....; god dank. Maar.... Enerzijds zijn die gevallen niet tal rijk en worden de pogingen veelal in de schaduw gelaten. Anderzijds wordt de jeugd zo nen of leerlingen zo gemakkelijk ontgoocheld of gefnuikt door die.... eeuwige kritiek vooral als meteen geen passende ophelderingen (kun nen) gegeven worden. (n vroegere jaren werd de boeren knaap door zijn vader iedere dag in de stal binnengeleid, werd hem het fokken en het ter hand nemen van zware paarden in al zijn kunstige fa cetten aangeleerd; de kweekpresta- ties onder de verschillende dichtbij of verafliggende hoeven waren één doorlopende wedijver; de prijskampen stegen als hoogtepunten op; feest stemming en beroepsfierheid! Thans worden de boerenjongens aangezet door organisaties of door vrienden uren en uren vrijwillig te besteden aan het poetsen, dresseren, voorbrengen en berijden van halfbloe den! Men kan de runderen aanzien als de verst te verwensen dieren op het hof waaraan niets anders dan vuil werk vastzit....! Maar, men kan er ook, hoge bekwaamheid en kwekers kunst in steken en beroepsvoldaan heid en fierheid uit trekken. De rundveehouderij kan voorge steld worden als een nuchtere reken som; cijfers over melk en boter, cij fers over voedingselementen en ver teringsprocessen, cijfers, over vlees en vet, over melktijd, mesttijd en wei- detijd; cijfers en nog cijfers! Men kan zich beperken over dit al les koelweg te redeneren, meteen de geringste tijd en zorgen berekenen die er maximaal mogen aan besteed wor den. Het kan ook anders, net als bij de boer die medeleeft met de ontkie mende zaden, de groeiende planten en de rijpende vruchten; een veehouder kan en waarom niet met hart en ziel medeleven, zonder veel bij komende uren, met het opbouwen, het uitgroeien en de prestaties allerhande van eigen runderen en die van de ganse rundveestapel. Een schatrijk zakenman uit de in ternationale rederij, kocht voor eigen genoegen en menselijke voldaanheid, een grote boerderij om er doorlopend meer dan 100 melkkoeien in volle werkelijkheid uit te baten; hij leidde dit ganse bedrijf zelf met kundige hand voeding, gezondheid, erfelijk heid, opdrijven van rendementen, be zoeken door talloze veehouders en vooraanstaanden op zijn hof..,.; dit al les was voor de grote zakenman zijn grootste liefhebberij en rijkste vrije tijdsbesteding! Toen wij, kinderen, over de Slag der Gulden Sporen op 11 juli 1302 lazen ot hoorden vertellen, ontstond bij de meesten bewondering, fierheid en be geestering. Wij vernamen echter niet dat zelfs op dat allergevaarlijkst keer punt in de geschiedenis, nog vele mensen uit Vlaanderen niet solidair geweest waren, en dat bovendien eerr deel der vooraanstaande geen steun had willen verlenen. Halve overwin ning! De gevolgen hiervan zijn vele eeu wen lange duur.... moeten betaald worden. Met de rundveeverbetering in Oost- Vlaanderen zijn wij een eind opge schoten.... doorheen vele moeilijkhe den, doorheen vele tegenslagen en ontgoochelingen. Maar.... het is niet af.... en er zal nooit mogen gestopt worden. Is er nu één enkele na denkende boerenzoon die, in de aan gewende pogingen van zijn vader, één reden kan vinden om.... voortaan niet meer solidair te zijn! Leermeesters of voorlichters heb ben redenen te over om in het gele verde veeverbeteringswerk de zeldza me overtuigende begeestering te vin den. De oude generatie uit de periode 1950-70 beslist nu of ze in grote soli dariteit de huidige boerenjeugd zal weten aan te pakken, te leiden en te begeesteren.... tot groot en schoon werk in de rundveehouderij. Over korte tijd is de kans.... voor oude en jonge partij voorbij! R. Butaye. Verdelg met WARTOX Verpakkingen van Vs kg en 1 kg. Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst en bij al onze zaakvoer ders. kan verholpen worden op landerijen, weiden, moestuinen en boom gaarden door het gebruik van welke buiten de 85 calciumcarbonaat een gehalte heeft van 10,5

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6