DE NOODKLOK TARWE PR IJ ZEN worden niet betaald Vitamines en Proteïne Weekblad Voor en door de Landbouwers Arbeid adelt voor de tomaten* Vastgestelde uit petroleum. AALST 8 OOGST 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2139 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de itmdsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigino REDT U ZELVEN Nr 14.25,93. O. CAUDRON. Zoals wij in ons blad van 25 juli schreven moet de tarwe aan de landbouwer betaald worden op basis van 482 fr. voor de maanden juli, augustus en september. Wij schreven ook dat het spijtig enkel richtprijzen waren die zelden werden toegepast in het verleden. Dit blijkt ook heden het geval te zijn en de molens betalen enkel op basis van 470 fr. aan de landbouwers. Wij protesteren tegen deze handelwijze en menen dat de regering moet tussenkomen om de maalders te verplichten de prijzen te eerbiedigen. Wij zonden dan ook een protestnota aan de heren Ministers van Landbouw en van Economische Zaken. De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. We zijn er nu langzamerhand aan gewend geraakt alarm te moeten lui den voor het ene onheil na het andere dat onze boeren en tuinders komt treffen. Na de ronduit schandalige prijzen voor de aardappelen en de ei eren volgt thans de ineenstorting van de prijs van de tomaten en dit moet ons nog meer dan in de vorige geval len met onrust vervullen. Ziehier waarom. Men heeft tot in den treure herhaald dat de landbou wers, indien ze nog min of meer het hoofd boven water willen houden, zich dienen te specialiseren in een of an dere voortbrengst en dan vooral in tuingewassen en vruchten die in ser res worden gekweekt zodat er hoop zou bestaan vroeg geteelde vruchten tegen een redelijke prijs aan de man te kunnen brengen. Welnu, tot ons groot spijt zijn we genoodzaakt voor de zoveelste maal vast te stellen dat het op zich zelf onvoldoende is zich te laten verleiden door de lokroep van de mensen die het steeds maar hebben over rationalisatie en specia lisatie om verzekerd te zijn dat men een behoorlijke prijs voor zijn arbeid en een passende afschrijving voor zijn vrij aanzienlijke beleggingen kan be komen. Het staat nochtans vast dat het ver bruik van tomaten in ons land aan zienlijk is en wij hebben in een van onze jongste Landbouwkronieken in telegramstijl daarop nog gewezen. In vergelijking met de ons omringen de landen zijn wij grote tomateneters. Er bestaat dus geen aanleiding om, zoals men dit voor de eieren gedaan heeft (zonder welslagen trouwens), een publiciteitskampanje op touw te zetten die officieel gesteund zou wor den om het verbruik van tomaten nog op te voeren. In onze artikels over de ineenstor ting van de prijs van de eieren brach ten wij trouwens onze beduchtheid tot uiting dat dergelijke propaganda niet meer zou betekenen dan een slag in het water en de feiten hebben de juistheid van onze zienswijze beves tigd. Wij hebben toen geschreven dat maatregelen van die aard op de duur en op lange termijn hun nut konden hebben (en dan nog steeds met een vraagteken) als een beroep op de goe de wil van het publiek, maar dat ze geen heil konden brengen aan de ogenblikkelijke rampzalige toestand. Publiciteit maken voor een produkt is vrij gemakkelijk voor de regering maar het brengt geen zoden aan een dijk die dreigt te worden doorbroken. Wij verwachten andere, doeltreffende maatregelen van hogerhand en wij menen dat de voortbrengers zelf naar andere middelen dienen uit te zien bij een dergelijke noodtoestand. Nu is het best mogelijk dat de ge wone verbruiker van tomaten, de man die geen tuinder is, weinig of niets bemerkt van de ineenstorting van de prijs van de tomaten. Hij zal misschien de mening toegedaan zijn dat hij ze nog altijd vrij duur betalen moet. Dit is ook wel juist maar dat ligt hem aan het feit dat er een ontzagelijke kloof ligt tussen de prijs die aan de voort brenger betaald wordt en wat de ver bruiker aan zijn winkelier en de win kelier aan de groothandelaar voor de ze vrucht betaald. Dit feit heeft zelfs de aandacht ge trokken van de pers die zich niet recht streeks met landbouwvraagstukken bezig houdt. Aan De Standaard van 29 juli jongstleden ontlenen wij enkele gegevens hierover. In het bes te geval ontvangt de tomatenkweker voor tomaten van buitengewoon goe de hoedanigheid 5,5 F het kilo terwijl de verbruiker aan zijn winkelier 30 F het kilo moet betalen en dan nog voor een vrucht die niet altijd van de bes te hoedanigheid is. Het is nu reeds zover gekomen dat er verkocht wordt beneden de kostprijs. Tot daar De Standaard In alle maatschappelijke standen in deze tijd van hoogconjunctuur en van volledige tewerkstelling is het alleen de boer en de tuinder die niet eens voor zijn werk en voor zijn kapitaal belegging betaald wordt en er steeds maar moet bij inschieten. En dit gebeurt op een ogenblik dat we het indexcijfer steeds maar de hoogte zien ingaan. Loon- en wedde- trekkenden zijn er wellicht niet zo zeer om bekommerd omdat hun lonen {Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) De heer Vernet, directeur van het researchlaboratorium van de raffina derij BP te Lavéra, bij Marseille, en een van de geleerden die heeft mee gewerkt aan het ontdekken van de be handeling om vitamine en protéine uit petroleum te halen, gaf onlangs te Brussel een persconferentie. Ziehier enkele van zijn verklaringen, zoals ze opgetekend staan in de Me dedelingen van het Verbond der Bel gische Nijverheid en die zeker van aard zijn om de belangstelling van on ze lezers gaande te maken. Steeds meer wordt er, zowat overal melding gemaakt van mogelijke oplos singen voor het nijpende probleem van de honger in de wereld. Een van de meest belangrijke is wel deze waar bij voedende bestanddelen uit petro leum zouden kunnen gewonnen wor den. Vooral proteïnen en vitaminen, en dit op industriële schaal, in mil joenen tonnen en op goedkope wijze. In feite zijn de proteïnen een soort levensbeginsel. Zij vormen het voor naamste bestanddeel van de leven de materie Zij ontstaan door de aaneenschakeling van verschillende aminozuren, en wanneer ze niet in vol doende mate in het bloed aanwezig zijn, verlaat het vloeibare gedeelte er van de bloedvaten en verwekt een op zwelling van de huid, een soort water zak, het beruchte hongeroedeem. Als voornaamste bouwstof van de levende materie, hebben de proteïnen natuurlijk een taak, die in verhouding staat tot hun belangrijkheid. Vandaar dat het voor de mens zo belangrijk is te beschikken over een voeding die voor de aanvoer van voldoende proteï nen borg staat. Wanneer men weet dat twee der den van de wereldbevolking onder voed zijn, dan krijgt de ontdekking van de BP-vorsers van Lavéra een uit zonderlijke waarde. Men vindt proteïne - of althans de aminozuren die ze samenstellen - in vlees, vis, eieren, kaas, melk, rijst en tarwe. Ze zijn dus wel aanwezig in 't basisvoedsel der arme volkeren. Maar deze plantaardige proteïne ontbeert volkomen sommige onmisbare amino zuren, die men slechts in proteïnen van dierlijke afkomst vindt. Zo, bij voorbeeld, het lysine, een aminozuur dat noodzakelijk is voor de groei, vindt men slechts in vlees, vis, melk en gist. Z;e vervolg 2' bladz. 4' kolom

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1