voor de populier Vitamines en Proteïne Rechtskundige Dienst De Noodklok voor de Tomaten* BURELEN 2 DE KOORNBLOEM - 8 oogst 1964 (Vervolg van le bladzijde). en wedden zogezegd aangepast wor den, al is het ook hier waar dat de schijn bedriegt omdat de koopkracht van hun verhoogd loon niet in even redigheid blijft met de gestegen prij zen. Wat moet dan echter de zelfstan dige, die niet volgens de index be taald wordt, erover denken Het is voldoende die vraag te stellen om ze ook dadelijk te kunnen beantwoorden. Om nu terug te komen op het ge val van de tomaten is het sinds 1951 geleden dat men nog dergelijke lage prijzen aan de voortbrenger betaald heeft. En hoeveel beliep in die tijd het indexcijfer Het gebeurd thans dat serretomaten 3 F per kg en meer nog beneden de kostprijs door de kwekers werden afgestaan en voor tomaten buiten de serre gekweekt bedroeg dit zelfs 2 a 3 F het kilo. En wat bedraagt tegenwoordig de prijs van een serre? Dat weten de kwekers het best. In deze vacantietijd worden de mooie tomaten in de kuststeden te gen 30 F verkocht. Ook in andere ste den dan de kuststeden diende men in de winkels tot 16 F te betalen. De ge wone verbruiker, die niets af weet van dit ontzaglijk prijsverschil, zal weer eens denken dat de boeren en tuinders toch altijd moeten mopperen en dat dit wel in hun aard moet lig gen, maar ook zij mogen dit lezen op dat ze zouden begrijpen dat er rede nen tot klagen bestaan. Zijn de win keliers dan de hoofdschuldigen? Ze ker niet. Hun winsten zijn stellig niet onaanzienlijk maar er zijn ook groot handelaars die goed willen verdienen. Voeg daarbij de onkosten van ver voer en men komt tot de hoge prijs aan verbruiker. Arbeid en belegging worden niet betaald, leiden zelfs zwa re verliezen terwijl de groothandel winsten noteert die, vooral wanneer men vergelijken gaat, door niets meer gerechtvaardigd worden. Waar zou dan wel de redding kun nen liggen Twee instanties kunnen hier doelmatig optreden. Er is voor eerst de Regering. Wij zijn in beginsel geen partijgangers van staatstussen- komst door dun en door dik en wij stellen vast dat de Regering op vele gebieden waar de noodzakelijkheid van haar tussenkomst zich niet op dringt, al te veel blijken van bemoei zucht geeft. Wel menen wij dat de Re gering mag en moet tot reglemente ring overgaan waar klaarblijkelijk het particulier initiatief te kort schiet en op de eerste plaats dan in noodgeval len zoals het onderhavige, noodgeval len die de landbouwers en tuinders de ene na de andere treffen. De Regering mag er zich niet meer zo gemakkelijk van afmaken als in het geval van de eierenkatastroof. Een dergelijke maat regel kan indrukwekkend schijnen, maar als puntje bij paaltje komt, blijkt het niet meer dan boter aan de galg te zijn. De Regering is altijd zo mild ge weest met het uitvaardigen van maxi mumprijzen. Waarom zou ze het nu niet eens proberen met minimumprij zen ten bate van de man die het meest verdient geholpen te worden, die er zijn arbeid en zijn kapitaal in steekt Het is natuurlijk maar een voorstel maar het verdient overwogen te wor den door wie het aangaat. Op de tweede plaats dienen de belangheb benden zelf te gaan denken aan de commercialisatie of anders gezegd het voordelig in de handel brengen van hun voortbrengselen. Er bestaat 'n plan van de h. Van der Woeren, de sekretaris van het Verbond van Korpo- ratieve Veilingen voor voortverkoop volgens het korporatief stelsel uitge werkt. Waarom zou men dit plan geen kans geven Na een goede voort- brengst en een verhoging van de pro- duktiviteit dient men de krachten te bundelen om een behoorlijke prijs te kunnen bekomen, ten bate van het al gemeen belang en op de eerste plaats van de voortbrenger. De ^Belgische Nationale Commissie verzoekt ons het volgende in ons blad op te nemen ALARM BIJ DE POPULIERENKWEKERS De ontroering heeft zich van talrij ke populierenkwekers meester ge maakt. In vele streken van ons land doen zich plaatselijk, alarmerende dingen voor op de populieren die, op enkele dagen, dodelijk getroffen schij nen te zijn. De bladeren verdrogen plotseling, dikwijls nadat zij volledig tot ontwikkeling gekomen waren. Bij sommige bomen zijn zij zelfs niet te voorschijn getreden of zijn zij ver welkt nadat zij nauwelijks tot ontwik keling gekomen zijn. Deze verschijn selen zijn niet eigen aan België. Gedurende het laatste Centrum-Eu- ropees-Congres voor de populier heeft men kunnen vaststellen dat zij even eens paniek zaaien in bepaalde stre ken van Nederland, waar zij zo erg zijn dat zij de aandacht van de navor sers gaande maken. De betrokken Belgische kringen, waaronder de Na tionale Commissie voor de Populier, gaan de toestand onderzoeken en trachten een voorafgaande inventaris op te maken om na te gaan hoe hevig en hoe erg de ziekte is. Men zal enke le maanden moet§n wachten om zich rekenschap te geven van de juiste toestand en om, voor de toekomst, de besluiten te trekken die er in liggen en waarover in een latere mededeling zal gehandelclworden. Er moeten nog veel punten opge klaard worden door de technici en de navorsers. De enige conclusie die men voor 't ogenblik kan trekken is dat de kwaal de bomen van elke leef tijd aantast en dat de eigenaars die er van te lijden hebben de evolutie ervan onbewogen moeten meemaken; er be staat nog geen enkel geneesmiddel. Alhoewel de gemelde gevallen kata- strofaal schijnen, kan men toch niet spreken van veralgemeende verschijn selen. Men kan ook nog hopen dat zij zullen verdwijnen zoals zij verschenen zijn, daar de weersomstandigheden, die waarschijnlijk hun uitzonderlijke uitbreiding hebben veroorzaakt, even eens plotseling kunnen veranderen. Men moet zeker op zijn hoede blijven maar het past ook de toestand te on derzoeken met koelbloedigheid en zonder overijld pessimisme. De in aanmerking komende ziekten zouden de roest zijn (veroorzaakt door de paddestoelen van de melam- spora-groep] en de marssonina (ver oorzaakt door de paddestoelen van de marssonina-groep)De roest is door velen gekend. De marssonina is 't min der. De marssonina-paddestoel brengt de winter door op de gevallen blade ren die in de lente de sporen vrijma ken die de besmetting voortzetten. In juni beginnen er over 't alge meen, onder de opperhuid der blade ren, op de bladstelen en op de ribben vlekken of stippen te verschijnen of de twee tegelijk die steeds groter worden todat zij het ganse blad don kerbruin maken na eerst de kleur ge had te hebben van een mengsel van groen en bruin. Hieruit volgt ten slotte een vervorming van het blad dat min of meer vroegtijdig kan afvallen. De roest en marssonina zouden zich vooral gedurende de laatste jaren ont wikkeld hebben en het is slechts sinds 1958 dat men aanvallen zou ge registreerd hebben. Praktisch hadden die ziekten zich tot dan toe niet voor gedaan dan bij gelegenheid en zonder erg. Misschien maakt men een nieuwe voorbijgaande aanval mede. De gedu rende de laatste jaren ontstane kwaal veroorzaakt het vroegtijdig afvallen der bladeren. Het vallen der bladeren kan gepaard gaan met het afsterven van de takken of de ganse boom, daar de dood zich van onder naar boven naar de top uitbreidt en de bomen van elke leeftijd treft. Deze ziekten treden waarschijnlijk niet alleen op. Na ernstige aanvallen met vroegtijdige en acute bladerval (deze val kan verdeeld zijn over de j periode van juli tot september) of na j herhaalde aanvallen kunnen de ver- zwakte twijgen dienen als vestigings plaats voor de Dothichiza die langs de littekens van de bladeren gemakkelijk toegang krijgt. Misschien is deze laat ste dikwijls de doder Voor 't ogenblik kan er niet meer over gezegd worden. Men moet op zijn hoede blijven zonder zich of anderen overdreven ongerust te maken. Er j wordt een oproep gedaan op alle po- pulierenplanters voor de studie van deze recente kwalen. Iedere beproefde planter zou zich nuttig maken voor de zaak van de po- j pulieren, indien hij de Belgische Na- 1 tionale Commissie voor de populier, 5 Poolstraat, Brussel, een verslag wil de bezorgen over zijn waarnemingen uit petroleum. (Vervolg van le bladzijde). Men heeft berekend dat het jaar lijkse wereldtekort aan dierlijke pro teïnen kan worden geraamd op 3 mil joen ton, wat overeenstemt met 15 miljoen ton spiervlees. Enkel 'n soort wondervoedsel kan hieraan ver helpen. Dit wondervoedsel zou men nu ont dekt hebben in de aardolie. En dan nog wel in de distillatieprodukten (ré- sidus) van petroleum. Hetgeen bete kent dat het zou mogelijk zijn zon der de oliemarkt te storen de be hoeften aan proteïne van de arme landen te dekken. Het essentiële van de ontdekking berust hierop men had vastgesteld dat een grote verscheidenheid aan microben leefde en zich vermenig vuldigde in de distillatieprodukten en deze micro-organismen vaak een aanzienlijke hoeveelheid proteïne be vatten. Zij leefden op een voedings bodem van paraffine, de witte was achtige stof, die uit petroleum wordt afgescheiden. Men heeft dan deze pa- raffinische stoffen omgezet in gecon centreerde proteïne en vitaminen en men bekwam daarbij een opbrengst, die honderd procent bedroeg. Dit opende vooruitzichten van verre draagwijdte. Des te meer omdat de keuze van de stam der micro-organis men en de vereisten van het aankwe ken toelaten geconcentreerde pro teïne voort te brengen, waarvan de samenstelling verschillend is. Zo ontstond een concentraat dat op het ogenblik experimenteel wordt aan gewend bij de voeding van ratten en kippen. Weldra zal ook op een grote Engelse hoeve begonnen worden met proeven op het vee. En zo komt waarschijnlijk eens de dag dat petroleum voor de mens een uitstekende bijvoeding worden zal. Het tekort aan proteïne bedraagt in de wereld drie miljoen ton. Dat is zo wat slechts één honderdste van de honderd miljoen ton ruwe olie, die jaarlijks in de wereld worden gewon nen, zou kunnen voortbrengen.... {Zie vervolg onderaan hierneven). Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 augustus a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. en hierbij wilde verduidelijken of hij de vorige jaren niets abnormaals heeft opgemerkt (uitdunning van de kruin, zwakkere ontwikkeling van de blade ren) aanduiding van de streek tijdstip van de bladerval type aan getaste populier ouderdom van de zieke bomen in het kort elke vast stelling die enige opheldering kan brengen in het gestelde probleem.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2