Natuurlijke hulpbronnen. De index steeg W eidekoek j es Lihorapszaad Rundvee- en Varkensmarkten Raapzaad Eiermarkt 4 oogst 1964» De niet hernieuwbare 4 DE KOORNBLOEM 8 oogst 1964 Volgens officiële bekendmaking van het Ministerie van Econo mische Zaken steeg het indexcijfer der kleinhandelsprijzen met 0,95 punt. Het is een feit van groot belang als men verneemt dat in de ver dere mededeling van genoemd ministerie deze verhoging vooral te wijten is aan de stijging van de prijzen van volgende waren eieren, vlees, aardappelen, sigaretten, cichorei en emmers. Wij moeten toegeven dat de heren die dat alles hebben vastge steld waarlijk uitstekende gaven bezitten, vooral als men denkt aan de hongerprijzen van eieren en aardappelen aan de voort brenger betaald die eveneens schuld hebben aan het dure leven van onze bevolking. Wij herhalen wat wij vroeger meermaals schreven dat de bere kening van het indexcijfer de grootste fopperij van onze tijd mag ge noemd worden. Wij menen dat het hoog tijd wordt dat hier verandering komt. Handelend over de natuurlijke hulp bronnen die de aarde ter beschikking van de mens stelt, hadden we reeds de gelegenheid te schrijven over de grond, de plantengroei en de fauna of dierenwereld. Het zijn bronnen die, met een weinig medewerking van de mens steeds hernieuwbaar zijn. Op aarde vinden we echter ook niet her nieuwbare hulpbronnen; zij zullen eens het mensdom voor moeilijk op te lossen vraagstukken stellen. Het delfstoffenrijk, de petroleum, het aard gas, en in zekere mate het drinkbaar water zijn inderdaad natuurlijke hulp bronnen, die het mensdom veel dien sten bewijzen, maar zij zijn niet on uitputbaar, en hun vorming vraagt dui zenden, soms miljoenen jaren. Het is een kapitaal dat we met grote ijver en volharding aan het verkwisten zijn. Zo is, bijvoorbeeld, de aardkorst, voor 5% uit ijzer samengesteld. De tot op heden verkende voorraden be dragen 40 miljard ton, die naar schat ting de behoeften nog voor anderhal ve eeuw dekken. Wat het koper be treft is de toestand ongeveer hetzelf de. Het tekort is nog niet voor mor gen. Maar hoe zal de toestand er bin nen tweehonderd jaar uizien? Andere niet hernieuwbare energie bronnen worden gevormd door de steenkolen, de koolwaterstoffen, de aardolie en het aardgas. Op deze ge bieden is de toestand minder gun stig. De door water geleverde elektri sche drijfkracht neemt in de wereld balans slechts 2% in; het aandeel van de steen- en bruinkool beloopt 49%, en dat van de aardgassen be draagt 25%. De steenkolenreserves worden op 4.300 miljard ton geraamd, en de we- reldproduktie bedraagt 2 miljard ton. Indien de behoeften niet toenemen is er dus nog een voorraad voor onge veer 2000 jaar. De petroleumreserves worden op 43 miljard ton geschat, terwijl de aardgasvoorraden op 25.000 miljard m3 geschat worden. Deze voorraden zullen over ongeveer 50 jaar uitge put zijn, indien er geen nieuwe bron nen ontdekt worden. In het jaar 2000 zal de wereldbe volking de zes miljard overschrijden; de behoeften van het mensdom zul len dus voortdurend stijgen, in een tempo dat minstens gelijk zal zijn aan datgene wat we sinds enkele ja ren kunnen vaststellen, namelijk 3%, wat betekent dat de voortbrengst in minder dan 25 jaar zal moeten ver dubbelen. De uitputting van de petroleum- voorraden zou in 1980, dit is twintig jaar eerder dan verwacht, een feit zijn; wellicht zullen intussen nog nieuwe bronnen kunnen aangeboord worden, maar ook die bronnen zullen in betrekkelijk korte tijd uitgeput zijn. Op het gebied van de aardgassen is de verkwisting het grootste ge weest. In de Verenigde Staten heeft men de uitbating hiervan nu aan be paalde regelingen onderworpen. Vroe ger werden zij ter plaatse verbrand, nu worden zij naar de nijverheidsge- bieden geleid. Alhoewel de uitputting van al deze bronnen eens een feit zal worden, wellicht binnen honderd, misschien binnen tweehonderd jaar, bestaat er nog geen gevaar voor de naaste toe komst, maar men voorziet dat stilaan de kernenergie voor de nodige aflos sing zorgen zal. En op dit gebied zijn de mogelijkheden nog onoverzien baar, en waarschijnlijk onuitputtelijk. Daarentegen worden we echter be dreigd met een zeer onrustbarend te kort het tekort aan zoetwater, d.i. aan drinkbaar water. De hoeveelheden zoetwater ver minderen voortdurend, ook in ons land, dat anders wel, wat de neersla gen betreft, een bevoorrechte posi tie inneemt. Het gebrek aan even wicht tussen de beschikbare water- hoeveelheden en de verbruikte hoe veelheden wordt gaandeweg erger. In de Verenigde Staten is de onder grondse waterreserve van 50 tot 32 m gedaald en in België zakt de Grote Stroom één meter per jaar. Het zoetwatertekort is in de eerste plaats te wijten aan de uitdroging van de gronden, vervolgens aan de toene mende behoeften van een stijgende bevolking en een stijgende levens standaard, en ten slotte aan de ver algemeende verontreiniging door gif tige stoffen, insekten- en onkruidver- delgende middelen, detergenten en brakke waters. Gelukkig maakt de techniek van de zeewaterontzouting flinke vorderin gen. Nu reeds wordt Baltimore, in de Verenigde Staten, van ontzout water voorzien. Maar dit ontzout water zal in ieder geval het mensdom duurder te staan komen dan de huidige zoet watervoorziening. En dat is dan weer de keerzijde van de medailje! Onze weidekoekjes kennen een grote bijval bij de kwekers. Zij zijn verpakt per 25 kilos en worden door de dieren gretig opgenomen. Wie onze koekjes eens be proefd heeft koopt deze regelma tig. Zij geven volledige voldoe ning op alle gebied. beschikbaar in magazijn. ts Anderlecht voor deze week. Varkens In totaal voerde men 2707 stuks ter markt aan. Dit komt neer op 244 meer dan verleden week. Er viel een zware prijsdaling vast te stellen. Het aanbod was op alle markten aanzienlijk, hetgeen ook op de markt van Anderlecht bevestigd werd. Prijs per kgextra vleesvarkens (buitengewoon)33,5-39,5 fr.vlees varkens 31 32 ir. half-vette varkens 29-30 fr. vette var kens of varkens boven of onder het gewicht: 2ó 28 fr. zeugen: 21 31 fr Hoornvee Men noteerde met een aanvoer van 3847 stuks in totaal 197 dieren meer op de markt dan vorige week. De markstemming bleek aan de kalme kant te blijven en er viel niet veel wijziging te bespeuren. De prijzen Ossen dikbil 60-70 ir; goed ge vormde 55 58 fr.60 t.h opbrengst 40-50 fr. 55 t.h. opbrengst 30 37 ir Koeien 55 t.h. opbrengst i 23 27 fr. 50 t.h. opnrengst20 22 ir. Vaarzen dikbil60 70 fr. goed gevormde 55-58 fr.60 t.h. op brengst: 40-52 fr.55t.h. opbrengst: 29 36 fr Stieren 60 t.h. opbrengst 41-47 ir. 55 t.h. opbrengst 32-39 fr.: zware 32 40 fr.worstdieren 16 19 fr. Kalvermarkt Met een aanvoer van 1165 dieren telde men 119 stuks minder dan verleden week. De marktstemming was stijgend. De gemiddelde kwaliteit bleek beter. De aanvoer lag 9 lager en er werden 300 dieren opgekocht voor de uitvoer naar Italië en Frankrijk. Vandaar de vlotte ver koop. Prijs per kg. levend gewichtdik bil75 tot 87 fr.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 55 tot 67 fr goed gevormde 43 tot 53 fr,- gewo ne 35 tot 41 fr minderwaardige 30 tol 32 fr. GEMEENTE KRUISHOUTEM De prijzen van de markt worden bestatigd a.v. Producentenmarkt -f 60 gr.: 1,45 1,60 fr. Bruine 1,60-1,85 fr. -f 50 gr.1.00-1,40 fr. Bruine 1,00 1,50 fr. 40 gr.: 0,70 1,00 fr. Richtprijs op tournée Niet medegedeeld. N.B. - De Kommissie stelt vast dat de tourneeprijs van verleden week zich voordoet als volgt Grote1,15 fr. Middensoort 0,70 fr. Kleine 0,40-0,50 fr. Verslag van de Prijzenkommissie MARKTBESCHOUW5NGEN De prijzen voor zware eieren ken den een verhoging van 20 ct., stan daardeieren 12,5 ct., middensoort 5 ct. daarentegen bleven de prijzen voor kleine eieren ongewijzigd. De verhoging van de prijs voor zwa re eieren schept een toestand dat de ze hoger liggen dan de prijzen door Holland gevraagd in het buitenland. Het is te hopen dat de productie van de zware eieren volledig in het binnen land een afzet zal vinden. Wat betreft de standaard, midden soort en kleine eieren, deze zullen waarschijnlijk tegen marktprijzen een afzet vinden in het buitenland. De weersomstandigheden laten niet toe dat er eieren in stock zouden overblij ven. Dit zou een zeer gevaarlijke situatie met zich meebrengen. Aangevoerde hoeveelheden 1 1.410.000 eieren. BROEDEIER VEILING Aangevoerd 32 500. Verkocht 28 000 (3,00 d 3,80 fr.) Botermarkt: 1310 kg. - 93 a 94 fr Tendens van de markt onver anderd. Zwijnen 35-40 ir Biggen 35 40 fr Kalveren 36-40 fr Beschikbaar in magazijn LEIELANDER (lange raap) (knolvoetvrij) MEETJESLANDER (ronde raap)

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4