De Wieze Oktoberfeesten 200/250 kg BELNITRAL 26 N Ministerie van Landbouw Sint Niklaas A. B. S. betoging MEI IN UW WEI. Vraagt ,rB overal Stambasisrot op 13 september te 14 uur. LANDBOUWERS Strooi nu nog waarvan 13 °/n nitrische stikstof en het wordt dan weer We wensen geen uilen naar Athene te dragen noch water naar de zee, door aan de mensen van Aalst en om geving uit te leggen wat de Wieze Oktoberfeesten zijn want hiervoor ligt Wieze te dicht bij Aalst. We willen er enkel op wijzen dat ze dit jaar zullen aanvangen op 19 september om te duren tot 4 oktober. De eerste dag zal worden ingezet in de Brusselse voorstad Vorst. Een mooie muzikale en folkloristische stoet die een veertigtal Belgische, Franse, Duitse en Oostenrijkse vere nigingen zal samenbrengen, zal er door de bijzonderste straten opmar cheren. Te 10 uur is er 'n officiële ont- vangst op het gemeentehuis door de heer Leon Wielemans, Burgemeester en Groot-Meester van de Ridders van de Roérstok die ook hun kleur rijke folkloristische fanfare 1900 zullen afvaardigen. Er komt een officiële afvaardiging uit München, de stad waarmee Wieze zich sinds 1960 verbroederd heeft. Er komen 2 schepenen uit de Beierse hoofdstad, het Münchener Kindl en 2 afgevaardigden van de Münchener Festring. Ze'zullen vergezeld zijn van een 40 man sterke muzikale Trachten- gruppe (in nationale kledij) uit Schliersee. Te Wieze zelf zal gemusiceerd wor den door Beierse Gastkapellen waar bij ook de beste trompetspeler van Duitsland, Hans Schindler, zich zal bevinden. De bijzonderste Kapelle dit jaar is de beroemde Tiroler Kaiser Jager uit Wenen, onder leiding van een van Oostenrijks best gekende diri genten, de heer Katzele. Voor de da tum der stichting dezer vereninging moet men teruggaan tot in 1703. Deze Kaiserjager hebben zich onderschei den in de strijd tegen Napoleon waar voor ze vanwege Keizer Franz de toe lating ontvingen zich ten eeuwige da ge als de Kaiserjager te mogen betitelen. Ze zijn in de hele wereld door hun optreden bekend geworden. Voor de stoeten die te Wieze zullen plaatsvinden, hebben zich reeds 280 verenigingen gemeld waarvan 65 uit Duitsland. Verenigingen die ook vroe gere jaren reeds kwamen hebben nu laten weten dat het aantal van de sup porters die mee overkomen, verdub beld of verdriedubbeld is. Er zullen 4 stoeten worden gehouden, namelijk op zaterdag 19, zondag 20 en zondag 27 september en zondag 4 oktober. Het aantal verenigingen in uniform en het aantal praalwagens zullen aanzienlijk zijn. Dit jaar zal er ook een volledig nieuwe groep zijn, namelijk een of meerdere clubs van jachthoornblazers, met een groep drijfjachthonden, een praalwagen voorstellende het mirakel van Sint-Hubertus en een oude Lon- dense Mail Coach (autobus) getrok ken door een prachtig vierspan. Ook de wipschutters komen aan hun trekken. Als verenigingen van wipschutters komen de Bertina van Poperinge, de Carina van Zaffelare en de Brigitte van Sint-Omaars uit Frans- Vlaanderen samen op een schieting. Er zijn 2 vierdaagse toernooien voor de staande wip-verenigingen namelijk op de dinsdagen 22 en 29 september en de donderdagen 24 september en 1 oktober. Voor de liggende wip zal dit gebeuren op de maandagen 21 en 28 september en de woensdagen 23 en 30 september. Aan deze 2 schut- tersfestivals zijn voor meer dan 30.000 F prijzen verbonden. De vereerders van Sint-Sebastiaan, een zo echt Vlaamse sport, zullen er hun hart kun nen ophalen. Iedere zondag wordt er in open lucht een Mis gecelebreerd aan de kapelwagen van de Foorreizigers. De Mis van 27 september zal door de zorgen van de Vlaamse Televisie wor den uitgezonden. Het reuze-attraktiepark met zijn in ternationale standing wordt ook dit jaar een van de meest bezochte ver makelijkheden in ons land en ook de foorreizigers weten dit reeds. Het ligt voor de hand dat er een massatoeloop mag verwacht worden gedurende de weekends en daarom ra den wij onze lezers aan, wanneer zij daartoe de gelegenheid vinden, liefst een dag in de week voor hun bezoek uit te kiezen. Er is dan meer plaats in de eigenlijke feesthalle en ze kunnen dan genieten van de 3 gastkapellen, waarvan er om de beurt 1, in twee ge splitst, gedurende de week-ends zal optreden in bijgevoegde tenten. Er zullen twee speciale namiddag zittingen zijn voor bejaarde personen en gepensioneerden. 10 hiervan zijn reeds volledig volgeboekt. Enkel de zaterdagen van 26 september en 3 ok tober zijn nog niet volledig bezet. Be richt aan de afdelingen die hiervan willen genieten. Voor hen zal men trouwens de schlagers die het in hun jonge tijd deden ten gehore bren gen, namelijk uit de tijd van 1900. De Wieze Oktoberfeesten zijn een belangrijke bijdrage niet enkel tot het voorstellen van folkloristische gebrui ken en oude geplogenheden, die zeker niet mogen onderschat worden als tegengift in onze tijd van nuchtere en grauwe zakelijkheid. Onze tijd wordt ook, eigenaardig genoeg, gekenmerkt door een zucht naar uitbreiding van de menselijke betrekkingen en dan nog liefst over de eigen staatsgrenzen heen. Wanneer deze betrekkingen dan gezocht en onderhouden worden in een atmosfeer van onbezorgde vro lijkheid en eerzaam jolijt dan dragen ze meer dan ooit bij tot het scheppen van een geest van vriendschap en ge negenheid die de vijandschap tussen de staten moet bestrijden. Niets draagt zo zeer bij tot de vrede in de wereld dan de vermeerdering en uitbreiding van de persoonlijke contac ten tussen personen die tot verschil lende staten en volkeren behoren. Daar wordt ervaren en gewaardeerd dat wij allen op de eerste plaats men sen zijn alvorens onderhorigen te zijn van een bepaalde staat. De samenho righeid en de vriendschap van de vol keren wordt er doeltreffend door in de hand gewerkt. Meer dan de politie kers en de bewindvoerders kunnen wij ons deeltje daartoe bijdragen. Dit werd uitstekend belicht door de heer Van Molle, de ijverige secretaris van de Wieze Oktoberfeesten, toen hij, zelf zichtbaar ontroerd, dit werkelijk treffend staaltje aan de toehoorders op de persconferentie meedeelde. Ik wil hier een gesprek aanhalen dat ik voor enkele weken voerde ter gelegenheid van een vriendschapsbe- zoek van onze fanfare aan het mijn stadje Weddingshofen bij Dortmund. Ik werd er 's avonds in het nabije dorpje Oberaden voorgesteld aan een oud moedertje dat verlamd de last van haar 84 jaar gestadig in haar lig- zetel aanvoelde. Zoals men dit pleegt te doen kwam het gesprek op de on rustige tijd en de voorbije oorlogen. Mijnheer zei ze en een toon van diep verdriet klonk op uit haar stem. Ik verloor mijn man in de loopgrach ten van de IJzer in het jaar 1917. In 1940 sneuvelde mijn jongen, Herman, eveneens in België. Dit waren voor mij harde slagen. Nu gaat mijn kleinkind mee met de Fanfarenzug naar uw Oktoberfeesten. Ik vertrouw hem u toe en zal hem zeg gen dat hij zonder wraakgevoelens maar in een geest van broederschap naar uw land moet afreizen. Graag zou ik hem verge'zeld hebben, maar mijn gedachten zullen daar bij hem zijn. Is het zo niet veel beter, Mijnheer Dit is inderdaad een treffend voor beeld van wat de Wieze Oktoberfees ten kunnen bewerken. Al de journalis ten konden bij het horen van dit ver haaltje moeilijk hun tranen bedwingen. Laat ons met deze geest bezield naar Wieze gaan en we zullen ontzaglijk veel bijdragen tot het handhaven van de vrede in de wereld. Jos. BAETEN Kwaliteitsmerk De Minister van Landbouw deelt mede Op donderdag 17 september 1964 zullen Belgische uitvoerders van var kens en varkensvlees, de Franse in voerders en onderhandelaars van de volgende Departementen ontmoeten Moezel, Meurthe-en-Moezel, Vogezen, Beneden-Rijn en Boven-Rijn. Deze bijeenkomst georganiseerd door de Dienst Handelsakkoorden van het Minist. van Landbouw, zal plaats hebben in de vergaderzaaal der slacht huizen te Nancy. Ze zal meer dan zestig Belgische en Franse beroeps mensen verenigen en zal aldus toe laten de bestaande betrekkingen te verstevigen, er nieuwe tot stand te brengen en de Belgische varkenspro- dukten beter te doen kennen op de markt van Oost-Frankrijk. OHHWHOBMniBnaB (Phytophthora cactorium) De zwam die het stambasisrot ver wekt blijft nog steeds aktief. Wij ra den derhalve aan speciaal bomen van de Cox's familie en andere gevoelige variëteiten te kontroleren om eventu ele aantasting in het beginstadium vast te stellen. De zieke bomen wor den verzorgd (uitsnijden en insme ren). De overige bomen worden op nieuw preventief behandeld. Neem de voorschriften van de fabrikant stipt in acht voor wat de giftigheid van het gebruikte middel betreft. Medegedeeld door het Op zoeking s- station van Gorsem Alle landbouwers worden drin gend uitgenodigd. Het is een raad van CCOBELAZ) Job. Boeter ■ealtert

De Koornbloem | 1964 | | pagina 3