DEMOCRATISERING Als de vos de passie preekt. Weekblad Arbeid adelt Voor en door de Landbouwers van het onderwijs* AALST 19 SEPTEMBER 1964. Verschijnt iedere zaterdag 43ste JAARGANG Nr 2145 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 2e bladz le kol0m) De Koornbloem -V->i Abonnementsprijs 120 fr. jaar* Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Sinds enkele jaren staat de demo cratisering van het onderwijs in het brandpunt van de belangstelling. De vooruitgang in de techniek brengt met zich de noodzakelijkheid mede over steeds meer universitair opgeleide werkkrachten te kunnen beschikken. Het aantal gediplomeerde hoogstuden ten dat ieder jaar vrijkomt is onvol doende om al de openstaande plaatsen te bekleden. In de meeste landen is men er dan ook mee begaan om de weg naar de universiteiten voor zo veel mogelijk begaafde studenten open te stellen. Zo er geen verande ring komt in de toestand zal het met de tijd niet meer mogelijk zijn een bloeiende economie, en de daaruit voortvloeiende welstand, op dreef te houden. Het probleem stelt zich in alle Wes terse landen, ook bij ons. Voor het Vlaamse land is het een bijzonder nij pend vraagstuk, gezien er in verhou ding gevoelig minder Vlamingen dan Walen universitair onderwijs volgen. Dit brengt met zich 't gevaar dat met tertijd de handel en de nijverheid in Vlaanderen beroep zullen moeten doen op Waalse en vreemde krachten om de best betaalde plaatsen te be zetten. We moeten er bijgevolg toe komen dat steeds meer Vlaamse jongens en meisjes universitair onderwijs zouden volgen, met andere woorden dat dit onderwijs zou gedemocratiseerd wor den. Dit is niet alleen een kwestie van centen. Verschillende andere faktoren komen daarbij achter de hoek kijken. Bij de vraag Wie gaat er studeren en waarom; en wie gaat er niet stude ren en waarom niet gaat het om een ingewikkeld complex van oorzaken, die veel meer omvatten dan het al of niet bemiddeld zijn van de ouders. Dik wijls zijn jongens en meisjes, die in tellectueel wellicht voldoende in hun mars hebben om met succes een uni versitaire studie te kunnen volgen en daarna wetenschappelijk werkzaam te zijn, niet bereid ook al hebben ze er de financiële middelen voor of worden deze ter beschikking gesteld zich de inspanning, de verandering in hun levensomstandigheden en de moeilijk heden, die een universitaire studie nu eenmaal meebrengt, te getroosten. Ze zijn niet bereid de betrekkelijke vrij heid op te geven, die juist onze tijd met zijn ongekende mogelijkheden tot geld verdienen aan de jongeren biedt. De volledige tewerkstellling werkt de ze toestand nog verder in de hand. Bij de meisjes geldt dan nog een andere factor, namelijk de wens om zo gauw mogelijk aan de man te ko men, ondersteund door het vage be sef dat mannen bij vrouwen niet in de eerste plaats belang plegen te stel len in de verstandelijke ontwikkeling. Daarbij komt in de min begoede middens dat men er wel tegen de be oefenaren van de intellectuele beroe pen pleegt op te zien, maar van de andere kant toch hun levenswijze en opvattingen niet in die mate waar deert dat men deze als begerenswaar dig ziet. Waarbij men dan tot het be sluit komt dit gaat boven onze pet, best niet mee beginnen. Ouders koesteren daarbij, vaak niet helemaal ten onrechte, de vrees dat studerende kinderen van hen en hun gezin zuilen vervreemden, en daarom in plaats van aanmoedigend, vaak aar zelend en zelfs afwijzend staan tegen over de adviezen van onderwijzers en leraren hun kinderen te laten verder studeren, wat ze dan verbloemen met de bewering We kunnen hun verdien ste niet missen, of We kunnen het niet zonder hen stellen in het bedrijf. Ook de noodzaak kinderen naar el ders te laten gaan, waar ze op jeug dige leeftijd op eigen benen zullen moeten staan, is voor heel wat ouders in de minder begoede standen, waar het met name om sterk aan de plaats gebonden bevolkingsgroepen gaat, moeilijk te verteren. Dit blijkt duide lijk hieruit, dat 't aantal studerenden afkomstig uit gezinnen wonende in en vlak rond de universiteitssteden ver houdingsgewijs groter is dan van an deren, die van ver komen. Hier spelen financiële redenen ook wel een rol, maar zeker niet de enige. Niet zelden is ook de invloed van het onderwijzend personeel negatief. Ze wekken gemakkelijker belangstel ling voor de normaalschool, dan voor de universiteit. Denk maar eens even na drie maanden per jaar betaalde (Zie vervolg onderaan hier neven). In een van onze laatste nummers hebben we gewag gemaakt van het opzienbarend feit dat een krant die in de regel uitsluitend de belangen van de arbeiders en van de arbeiders- syndikaten verdedigt zich nu ook plot seling en tot veler verrassing is gaan bezighouden met de belangen van de landbouwers en tot de bevinding is gekomen dat het hoog tijd is zowel hun ekonomische als hun sociale be langen onder handen te nemen. Daar we met open vizier strijden en niets wensen te verduiken zullen we dan ook man en paard noemen en zeggen dat het hier gaat over het blad van Senator Karei van Cauwelaert Het Volk Hij heeft thans een paar artikels aan dit onderwerp gewijd en we dienen te zeggen dat er zeer goede dingen in voorkomen die wij volmondig kunnen beamen, des te meer omdat ze maar een weergalm zijn van wat wij reeds jaar en dag hardnekkig aan onze men sen voorhouden. Vanwaar deze onverwachte ijver van een nieuw bekeerde Het is geweten dat nieuw bekeerden een grotere werkzaamheid aan de dag leggen (al thans bij aanvang) dan personen die vergrijsd zijn in de strijd maar dit verklaart niet alles, want het tijdstip waarop dit gebeurt stemt ons wan- vakantie Opmerkelijk is in dit ver band de voorkeur van zovele goede zonen en dochters van het platteland voor het beroep van onderwijzer. Keu ze die sterk in de hand gewerkt wordt door het gevoel van de ouders, dat een zoon of een dochter, die onder wijzerfes) wordt, in mindere mate uit het eigen milieu verdwijnt dan een kind dat hoger onderwijs gaat volgen. Hoger onderwijs is dus niet alleen een kwestie van centen. Vooraleer er met financiële maatregelen bevredi gende uitslagen kunnen worden beko men, dienen er ook op 't sociale plan heel wat toestanden en opvattingen te veranderen. Dat is geen eenvoudige en op korte termijn te verwezenlijken op gave. Maar het probleem dient ook van uit die hoek aangepakt te worden. Zo het alleen uit de financiële hoek benaderd wordt, zal de uitslag stellig niet in overeenstemming zijn met de gebrachte offers. trouwig. ledereen weet immers dat de gemeenteverkiezingen op 11 okto ber worden gehouden en dat de al gemene verkiezingen voor Kamer en Senaat eveneens reeds in de lucht hangen en wel eens eerder zouden kunnen plaatshebben dan ze officieel worden voorzien. Daarom hebben we gedacht aan de oude boerenspreuk die vele van onze landbouwers bij tal van gelegenheden op de lippen hebben Als de vos de passie preekt, boeren wacht uw gan zen. Er zijn immers al te veel volksver tegenwoordigers en senatoren, (de goeden niet te na gesproken) die zich eerst maar in een verkiezingspe riode gaan herinneren dat er ook land bouwers in de maatschappij bestaan en dat die met moeilijkheden en vraagstukken te kampen hebben die niet gering zijn. Wij gaan hier niet aan politiek doen maar, zoals we in een van onze jongste landbouwkronieken gemeld hebben, zou het toch wel de moeite waard zijn het voorbeeld te volgen van de Engelse landbouwers (ook in Engeland liggen de verkiezin gen voor de «Commons» (Parlement) en de Lords (Senaat) voor de deur maar daar zijn het niet de heren volks vertegenwoordigers die het initiatief genomen hebben (zoals ze dat bij ons in zeer verdachte omstandigheden doen) maar de landbouwers zelf. Aan al de verkozenen van hun con stituency (kiesomschrijving) heb ben ze een reeks van vragen voorge legd met beleefd verzoek hun ziens wijze te laten kennen en hun houding schriftelijk te bepalen over zeer con crete gegevens en wel nog voor de vernieuwing van hun mandaat. Uit hun antwoord zullen ze dan het besluit trekken welke de houding van de boeren zal zijn wannneer ze in het stemhokje zullen staan en hun keuze niet enkel van partij maar ook van persoon zullen dienen te bepalen. Wie kan bij ons de kat de bel aan binden Zullen de drie Groten (Boe renbond, Alliance Agricole Beige en Unions Professionnelles Agricoles) zich hierin onbetuigd laten Wij vre zen van wel omdat ze zelf politiek ge bonden liggen al zullen ze dan ook bij hoog en bij laag het tegendeel bewe ren.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 1