Olympische Spelen. De oorsprong van de 2 okt. 1964 De afvloei van de landbouwbevolking. (Vervolg van schijnt voor te komen en dan zou men er zich kunnen toe beperken maatre gelen te nemen om de overgang van de landbouw naar de nijverheid voor de betrokkenen in menswaardige voor waarden te laten gebeuren. Maar vooreerst is een daling van 39 op 12 jaar tijd niet meer normaal te noe men en op de tweede plaats zal men het toch nooit in om het even welke maatschappelijke struktuur helemaal zonder de landbouw kunnen stellen. De landbouw zal en moet een grondi ge wijziging ondergaan in zijn uiter lijke vorm, in zijn struktuur, in zijn opvattingen maar verdwijnen kan hij niet. Wat dan speciaal ons land betreft moeten wij op zoek gaan naar een vierde oorzaak van de achteruitgang in de landbouw. Een drietal maanden terug werd er te Sint-Niklaas door de Volksunie een landbouwdag ge houden waar door het Studie- en Do- cumentatiecetrum de landbouwpoli tiek van de regeringen die in de afge lopen tien jaar elkaar hebben opge volgd onder het vergrootglas werd ge houden. Daarin wordt dan als vierde oorzaak aangegeven; de offensieve landbouw politiek van deze regeringen, maar dan in averechtse betekenis geno men. Het wordt steeds duidelijker dat de overheveling van de landbouwers naar de nijverheid in de hand gewerkt wordt. Vele gewezen landbouwers door het gouvernementele landbouwoffensief van hun erf gejaagd komen inderdaad le bladzijde) als ongeschoolde arbeiders in de nij verheid terecht en spijtig genoeg te- zelvertijd in een voor hen vreemd mid den. Dit schept menselijke vraagstuk ken.... Wij doen in onze krant aan geen par tijpolitiek en beogen enkel het welzijn van de landbouwstand in zijn geheel maar harde waarheden inzake het landbouwbeleid zijn ons steeds wel kom en daarom hebben wij eraan ge houden deze aan onze lezers bekend te maken. In het studieverslag wordt dan verder nog gezegd Overigens kan men het ritme waarmee de land bouwbevolking in handel en nijver heid terechtkomt, niet zo maar aanne men. Het is natuurlijk onweerlegbaar dat een bepaald bedrijf te klein kan zijn om renderend te worden uitge baat, al moet hier onmiddellijk wor den aan toegevoegd dat de grens hier moeilijk te trekken is en verschilt van de ene landbouwstreek tot de andere, de teelten en de bedrijfsleiding. Daartegenover staat echter dat van overheidswege heel wat maatregelen kunnen genomen worden om ener zijds deze grens naar beneden te ha len en anderzijds het konkurrentiever- mogen van de gezinsbedrijven te doen toenemen. Deze taal is naar ons hart gespro ken en in een volgend hoofdstuk ho pen wij te kunnen terugkomen op de maatregelen die werden voorgesteld door het Studie- en Dokumentatiecen- trum voornoemd dat de zaak grondig heeft aangepakt en aan een ernstig onderzoek onderworpen. Landbouwvraagstukken in de Verenigde-Staten. (Vervolg van le bladzijde). bepaald ogenblik heeft men gevreesd dat het familiebedrijf ging verdwijnen om plaats te maken voor onpersoon lijke landbouwfabrieken. Maar dat is niet gebeurd, en het is ook niet wen selijk dat het gebeuren zou. Het fa miliebedrijf kan en moet zich aanpas sen aan de electrificatie, aan de me chanisatie en aan de moderne voort- brengsttechnieken. De familiebedrijven zijn dan ook talrijker geworden in de States, en hun bijdrage tot de totale landbouw- voortbrengst wordt met de dag belang rijker. In 1944 kwam 67 van deze voortbrengst uit familiebedrijven; nu is dit gestegen tot ongeveer 71 96 van de Amerikaanse landbouw bedrijven werken met slechts 1,5 bui ten de familie aangeworven werk krachten, zodat het familiebedrijf de toon blijft aangeven. DE TECHNISCHE VOORUITGANG De trekker (tracteur) is het sym bool van de mechanisatie op land bouwgebied. Tussen de jaren 1915 en 1940 werden in de Amerikaanse land bouw meer dan 11 miljoen paarden en muilezels vervangen door trekkers. Honderdduizenden hectaren landbouw gronden, die eertijds gebruikt werden voor de voeding van deze dieren kwa men aldus vrij voor beplanting met landbouwprodukten. Het aantal paar den en muilezels is nu nog onbedui dend, zodat er zelfs geen gewag meer van gemaakt wordt in de landbouw- statistieken. Het aantal trekkers is tot boven de 5 miljoen gestegen meer dan één per bedrijf. In 1910 waren 106 werkuren vereist om 100 bushels (bushel ong. 1300 liter) graan voort te brengen. Nu nog slechts 17 uur. Een geweldige voor uitgang, die echter nog niet aan zijn eindpunt toe is. De technische om wenteling in de landbouw is nog slechts in zijn beginstadium. DE ARMOEDE. Men neemt aan dat ongeveer een vijfde van de landbouwfamilies niet over het strikte levensminimum be schikken. Dit minimum wordt op 2500 dollars (125.000 B.Fr) geschat, een zeer bescheiden inkomen voor een land als de Verenigde Staten. DE TOEKOMST Ook in de Verenigde Staten bestaat de strekking naar grotere (familie) be drijven, naar meer kapitaal, naar een steeds hogere voortbrengst en meer uitgebreide markten. Het is slechts onder deze voorwaarden dat de land bouwers tot een welvarend bestaan zullen kunnen komen. Dan kan hij een huis bewonen voorzien van alle com fort, dan kan hij zijn kinderen naar betere scholen sturen, dan zal zijn la ven, alhoewel nog hard, toch ook aan genaam worden. Een leven dat hij (Zie vervolg onderaan hietnevtn). De Olympische Spelen ontstonden in het oude Griekenland naar sommi- gen beweren reeds in de 15e eeuw vóór onze tijdrekening, maar in ieder geval als officieel geregelde manifes tatie sinds het jaar 776. Ze hadden plaats om de vier jaar en werden ge houden ter ere van Zeus (de Griekse tegenhanger van de Romeinse god Jupiter) de vader en de meester van de Goden der Griekse mythologie. De Grieken vormden een oorlog zuchtig volk, maar tijdens de duur van de spelen werd er een godsbe stand afgekondigd dat steeds nauwge zet werd nageleefd. Aanvankelijk duurden de Olympische wedstrijden drie, later vijf dagen. Zij begonnen met de plechtige afkondiging van het godsbestand en een offerdienst in de tempel die Zeus was toegewijd. Hier op volgde de plechtigheid der beëdi ging van de tien scheidsrechters, die als teken van hun waardigheid een wit stokje kregen, waarmede ze hun be velen gaven en onderlijnden. Zij vorm den een college, dat het hoogste ge zag vormde tijdens de duur van de spelen. Tegen hun beslissingen was geen beroep mogelijk. De eigenlijke wedstrijden begonnen de tweede dag ze waren voorbehou den aan de juniors dit is aan de jongelingen onder de 18 jaar. De der de dag kwamen de volwassenen aan de beurt voor de wedrennen op een van de twee stadions, 192 en 384 me ters. Hierop volgden het werpen, het springen en het worstelen. Alles ein digde met de zo geheten pancrace een vrije worstel en vuistkamp waar in alle grepen toegelaten waren. Dit laatste was de voorloper van het mo derne catch maar het werd ten slotte afgeschaft omdat het er te bru taal toeging. De vierde dag was voor behouden aan de paardenkoersen en de strijdwagens. De vijfde dag aan de muziek en aan de huldiging van de overwinnaars, die als teken van hun meesterschap een olijftak ontvingen. Alles werd besloten met een dankof fer en een banket. De olympische kampioenen konden aanspraak maken op verscheidene voorrechten. Zij mochten zich een standbeeld laten maken om het te plaatsen in het park rond de tempel van Zeus. Wanneer ze terug in hun woonplaats kwamen werden ze met niet meer zal willen ruilen met een ander beroep. Dan wordt hij zelfstan dig, en na God, heer en meester op zijn bedrijf. De door de landbouw gebruikte gronden ondergingen tijdens de laat ste tien jaar een gevoelige verminde ring in de V.S. Meer dan 50 miljoen acres (acre 40 are) werden niet meer bebouwd. Wat de katoen betreft, vielen 42 van de gronden weg, voor het graan 33 voor de tabak 28 en voor de rijst 18 Dit heeft ech ter niet belet dat de voortbrengst, dank zij de technische vooruitgang, voortdurend gestegen is. veel eerbewijzen overladen. Te Athe ne ontvingen ze een beloning in geld, een ereplaats bij publieke plechtig heden terwijl ze voor de rest van hun leven gratis te eten kregen in het Prytaneum het gebouw waar verdien stelijke burgers op staatskosten on derhouden werden. Het gouden tijdperk der Olympische Spelen verdween na de oorlogen te gen de Persen in de vierde eeuw vóór onze tijdrekening. Het verval van de Griekse hegemonie droeg er ook het zijne toe bij. Dan wanneer aanvanke lijk slechts vrije en onberispelijke Grieken aan de spelen konden deelne men, werden ze met de tijd ook open- I gesteld aan Romeinen en Aziaten. In den beginne waren het slechts lief hebbers die er aan deelnamen, stilaan werden het beroepsartisten, die de liefhebbers meer en meer verdrongen. Tenslotte namen zelfs Romeinse kei zers, zoals een Tiberius en Nero deel aan de wedstrijden, waarbij ze de olijf tak wegkaapten, hoogst waarschijnlijk omdat de scheidsrechters zich in der gelijke gevallen lieten leiden door op portunistische beweegredenen. Zo ging de geest, die aanvankelijk de spelen bezielde, teloor ze werden een soort kermis voor hansworsten, waaraan geen enkele Griek, die zich zelf eerbiedigde, nog wilde deelne men. Verbitterd door een dergelijke ont aarding, verhief de Griekse wijsgeer Peregrinus Proteus zijn stem tegen de verwatering van de Helleense idealen. In verschillende van zijn geschriften kwam hij er op terug, en toen hij zag dat het niets uithaalde, liet hij zich, uit protest, levend verbranden tijdens de Olympiade van het jaar 165 van onze tijdrekening. Zoals u ziet, is er niets nieuws onder de zon In het jaar 394 werden de spelen voor goed verboden door keizer Theodosus. De tempels en de stadions werden verlaten en verwaarloosd. Aardbevin gen en overstromingen deden hun ruï nen verdwijnen onder stof en slijk. Het rijke en fiere Olympië verdween van de landkaart. Maar sinds enkele jaren is een ploeg Duitse archeologen bezig met de opdelvingen, en de ruï nen van het oude Olympië komen weer te voorschijn. Reeds nu kan men een gedeelte van de plaatsen waar de eerste Olympische Spelen plaats von den bewonderen. Dank zij de bekende Baron de Cou- bertin werd de traditie der Spelen op nieuw in ere hersteld in 1896. Sinds dat jaar vinden ze, met een steeds stijgend succes, weer plaats om de vier jaar, met uitzondering van de periode tijdens de wereldoorlogen. Over vier jaar hadden ze plaats te Ro me, nu beginnen ze te Tokio in Japan. Weer komen koene strijders van alle gezindheid en van alle landen, tot welk regiem ze ook behoren, tezamen om, hun politieke meningsverschillen vergetend, te strijden voor de eer de beste en de schoonste sportprestatie te kunnen leveren. DE KODRNBLOEM

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2