KONIJNENKORRELS Landbouwvraagstukken. Belgische landbouw De ellende van de Russische boer. 2 - 24 okt. 1964 Voorlichting van het publiek. (Vervolg van zouden verschaffen. Hij mag zich niet verbeelden dat alles zo maar op rol letjes loopt. In dat verband herinner ik me de woorden van een vrederechter lang voor de oorlog tegenover een land bouwer die er zijn beklag over deed dat hij zoveel hagelschade en andere tegenslagen ook in zijn stal had ge had. Wel, zei deze heer, die er heel gerust in was dat hij stipt op het ein de van de maand zijn wedde in huis zou krijgen, moesten die tegenslagen er niet zijn, dan zou het gemakkelijk zijn te boeren Mocht hij daar zo zeker van zijn Profess. Boon zegt hierover nogmaals in De Standaard Het fenomeen van de prijsvorming in de landbouw, althans voor de basisprodukten van de voeding verloopt anders dan voor de rest van de ekonomie. Hij heeft het namelijk over 't vraagstuk van de onverkoopbare overschotten en geeft als voorbeeld de prijs van de suiker aan. In januari '62 kende de wereld markt met 2,19 dollarcent per pond of 2,40 fr. per kg brutosuiker haar his torisch laagtepunt. Geen wonder, zei men toen, met een onverkoopbare voorraad van nagenoeg 8 miljoen ton, wat het historisch hoogterekord was. Vergeleken met een jaarproduktie op de wereldschaal van zowat 40 mil joen ton was dit inderdaad indruk wekkend. In dit geheel speelde Cuba echter een overwegende rol met een jaarproduktie van bij de 7 miljoen ton en een uitvoer van 4 miljoen ton. Toen kwam echter de omwenteling in Cuba met in haar doorwerking een brutale achteruitgang van de produktie. Nie mand zal met juistheid weten te zeg gen voor hoever deze teruggang van de produktie enerzijds en de toename van het verbruik anderzijds tussen kwamen in het smelten van de voor raden. Feit js dat deze in 1963 nog slechts 2 miljoen ton bedroegen. Doch intussen had de prijs op de wereld- Ie bladzijde) markt ook zijn historisch hoogterekord bereikt met nagenoeg 14 fr. per kg. of ongeveer zesmaal de prijs van am per anderhalf jaar voordien. Lang duurde deze zenuwachtige stemming niet, want, niettegenstaan de de totale verdwijning van de voor raden situeert zich de wereldmarkt thans rond 4 fr. het kg. Dit is natuur lijk heel wat lager dan voor een jaar, doch tevens gevoelig hoger dan op het ogenblik van het historisch laagte- punt en toch, ik herhaal het, de voor raden zijn thans totaal opgenomen, terwijl de produktie op Cuba verre van genormaliseerd is Waarom geven we hier die lange uitweiding Om aan te tonen dat geen enkele regering onverschillig kan blijven voor het lot van een ge deelte van de bevolking dat het slachtoffer kan worden van het grilli ge prijzenspel van de voortbrengselen waarvan het menswaardig bestaan van dat gedeelte van de bevolking af hangt. Trouwens wanneer maatrege len getroffen worden om het lot van de arbeiders te verbeteren dan vindt iedereen, ook de stedeling, dat goed. Hoogstens zal de middenstander zijn stem laten horen en menen dat er nu ook eens iets voor hem zou mogen gedaan worden. Hjj heeft daarin zeker geen ongelijk maar de bezorgdheid van de regering zou op dit ogenblik op de eerste plaats dienen uit te gaan naar de boerenstand, die dit het hardst nodig heeft en zonder het ne men van maatregelen van hogerhand allicht de speelbal kan worden van prijsschommelingen tegenover dewel ke hij onmachtig staat en die hij en kel lijdzaam kan ondergaan met al de noodlottige gevolgen die er uit voort vloeien. Iedere voorlichting van het grote publiek over de toestand van de land bouw dienen wij toe te juichen en wij betreuren enkel dat dit slechts af en Officiële deelneming van de aan de Internationale Jaarbeurs van Metz. 30 sept. - 11 okt. 1964. toe gebeurt. (Vervolg van le bladzijde). ken die hij voor zijn eigen gebruik mag uitbaten, en daarbij nog een koe, een paar varkens en kiekens heeft. De opbrengst van dit alles mag hij voor zich zelf gebruiken of op de .vrije markt verkopen, wat voor gevolg heeft dat hij,f niettegenstaande twee derangsburger,) 't toch nog betrekke lijk goed heeft en over een zekere ■vrijheid beschikt die hij zou verliezen als arbeider in een sovkhoze. Men is ook tot de vaststelling ge komen dat de kolkhoze boer tot veel betere uitslagen komt op de twee ha die hij voor zijn eigen gebruik kan be- 'werken, dan op de gronden die hij be werkt voor de gemeenschap. De cij fers zijn onder dit opzicht welspre kend. De gronden die in privaat bezit van We boeren gebleven zijn vertegen woordigen slechts 5 van het land bouwareaal, maar zij leveren 47 van de vleesopbrengst, 49 van de melk, 82 van de eieren, 50 van de groenten en 65 van de aardap pelen. Dat zijn officiële cijfers die boekdelen spreken en men begrijpt Kroutchev dat hij op landbouwgebied meer armslag wil geven aan de boe ren. Gans de bevolking zou er wel bij varen. Hoe dat 't er in de kolkhozen soms toegaat moge blijken uit een bericht overgenomen uit de Pravda van 28 februari 1964, waaruit bleek dat er van de 14.000 schapen van de kolk hoze, er 7.000 stierven tengevolge van de koude omdat men ze niet tij dig naar de schuilplaatsen had ge bracht, terwijl de 7.000 andere dien den afgemaakt te worden omdat de kolkhoze verzuimd had tijdig voor het nodige wintervoeder te zorgen. De Zie vervolg onderaan hiemeven) De door de N.D.A.L.T.P. opgerichte stand trok wegens de afwezigheid van de Franse verbruiksgoederen de bij zondere aandacht. In dezelfde geest opgevat als onze deelname aan de recente Jaarbeurs te Straatsburg bracht onze stand alle gekende tuinboüwprodukten evenals eieren en zuivelprodukten. Zoals altijd vervulden de produkten van de Gent se tuinbouw de dubbele rol van ver sieringselement en propaganda-attrac- tie. De aandacht van de bezoekers werd overigens gevestigd op de Gent se floraliën van 1965. OPENINGSPLECHTIGHEID. Op 30 september 1964 werd de Jaar beurs van Metz geopend door de Dé- puté-Maire van de stad en in aanwe zigheid van de Franse Eerste-Minister de h. POMPIDOU. De hoge bezoekers werden aan de stand van de N.D.A.L.T.P. begroet door de h. FONTAINE, Belgisch Consul te Straatsburg en de h. DEBOUVERIE, Vertegenwoordiger van het Departe ment van Landbouw, de h. VAN EEBERCK, Vertegenwoordiger van de N.D.A.L.T.P. De Franse Eerste-Minister heeft zich aan de Belgische stand vrijlang opgehouden en de lokale televisie kon het proeven van onze Belgische drui ven door de h. Eerste-Minister als een primeur uitzenden. De h. POMPIDOU op officieel be zoek in Oost-Frankrijk was vergezeld van een vrij talrijke delegatie waarin we ondermeer noteerden de Franse Minister van Binnenlandse Zaken en de Députés-Maires van Metz en Nan cy, de Generaal MASSU, enz. Vrijdag 2 oktober heeft de Belgi sche deelname aan de tentoonstelling van Metz 't vererende bezoek ontvan gen van de Handelsraad van Neder land te Parijs, de h. CAMPAGNE, ter wijl op zondag 4 oktober ter gelegen heid van de Luxemburgse dag de h. en Mevr. Ambassadeur HOMMEL en de Luxemburgse Minister van Binnen landse Zaken een bezoek brachten aan de stand van de N.D.A.L.T.P. «Pravda» voegde er aan toe dat geen enkele van de schapen die persoonlijk bezit waren van de boeren der kolk hoze, verloren ging of diende afge maakt te worden. Samengevat kunnen we zeggen dat de Russische boeren geen belangstel ling hebben voor het werk op de ge meenschappelijke boerderijen en gronden, maar al hun zorgen beste den aan de in eigendom gebleven gronden, wat hen trouwens toelaat nog een min of meer menselijk be staan te leiden. De vraag blijft echter of de partij bonzen en -ambtenaren, die in de kolkhozen en de sovkhozen een be staan vinden, bereid zullen gevonden worden om aan de door Kroutchev ge wenste koerswijziging mee te werken. DE BELGISCHE DAG De Belgische dag werd ingezet met een akademische zitting waarop ach tereenvolgens het woord werd ge voerd dor de hh. COINTET, ondervoor zitter van de Handelskamer van de Moezel en DELWAIDE, Schepen der haven van de stad Antwerpen. Eerst genoemde behandelde het verbete ringsprogramma der waterlopen van Oost-Frankrijk en van de binnen havens van Thionville en Metz. De Antwerpse schepen gaf een zeer uit gebreid technisch overzicht van het steeds toenemend belang van de ha ven van Antwerpen en de ruime eco nomische vooruitzichten welke deze kon openen voor het Lorrainegebied. Onder het hoge gezelschap bevon den zich talrijke Franse personalitei ten waaronder we vermelden de hh. LAPORTE, Prefect van Lorraine, de GUERMONT, Voorzitter Directeur-Ge neraal "van de Jaarbeurs van Metz, NOIRET, Volksvertegenwoordiger der Ardennen. De h. Ambassadeur JAS- PAR bracht een langdurig bezoek aan de Jaarbeurs in aanwezigheid van de h. Senator MOLTER en zijn Commis sie van Buitenlandse Handel, de h. Ambassadeur de GRUBEN, de h. COU- VREUR, Consul-Generaal van België te Straatsburg, de h. ERNEMANN, Handelsraad bij de Ambassade te Pa rijs, de h. FONTEYNE, Inspecteur-Ge neraal bij de Belgische Dienst voor Buitenlandse Handel. De stand van de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwpro- dukten trok vanzelfsprekend de bij zondere aandacht van deze Franse en Belgische gasten. Een degustatie van Belgische kaas en druiven liet toe de deelnemers aan de Belgische dag te overtuigen dat de smaak van onze produkten werkelijk beantwoordt aan hun uiterlijke presentatie. Tijdens het gelegenheidseetmaal waaraan de voornoemde officiëlen en vertegenwoordigers van de Belgische zakenwereld aanzaten voerden de hh. GUERMONT en LAPORTE het woord. Ze drukten de wens uit dat de Frans- Belgische vriendschapsbetrekkingen nog zouden verbeterd worden en dat op deze grondslag vruchtbare han delsbetrekkingen tussen België en Lorraine zouden kunnen ontwikkeld worden. In zijn antwoord was de h. Ambas sadeur JASPAR van oordeel dat deze tweede Belgische deelname aan de Internationale Jaarbeurs van Metz het bewijs bracht van de bekommernis van de tweede kliënt en de derde le verancier van Frankrijk welke de Bel gisch-Luxemburgse Unie is, de han delsbetrekkingen tussen Lorraine en België nog nader toe te halen. ONZE worden meer en meer gevraagd. Het is een volledig voeder voor konijnen die niet enkel de groei, maar vooral de vleesaanwinst bevordert. Voor een goede uitslag gebrui ken de onderlegde kwekers de Konijnenkorrels R.U.Z. DE KD3RNBLOEM

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2