DE OGENBANK. I PLANTAARDAPPELEN. Rundvee- en Varkensmarkten Rechtskundige Dienst BURELEN magazijn beschikbaar Eiermarkt 3^nov. 1964, ÉT"*! nov. 1964 (Vervolg en Slot) Dat er geen tekort aan gevers is, blijkt uit het feit dat sedert 1944 meer dan 100.000 Amerikanen hun ogen heb ben afgestaan na hun dood natuur lijk opdat anderen zouden kunnen zien. De lijst is lang en er staan beroem de namen op, onder andere die van Mw Eleanor Roosevelt. De moeilijkheid bestond er echter in de gever en de chirurg met elkaar in kontakt te brengen, hetgeen natuur lijk op een onvoorzien datum moest geschieden, behalve wanneer het een terdoodveroordeelde betrof. Daarom werd in 1944 een instelling opgericht die enig in haar aard is de «Eye Bank for Sight Restoration» Inc. te New York. Zij zou dienst doen als een centraliserend organisme, om de geschonken ogen in ontvangst te ne men en ze ter beschikking te stellen van heelkundigen met een patiënt die voor een hoornvliesoverplanting in aanmerking kwam. Zo ontstond de ogenbank. De bank zelf onderhoudt geen betrekkingen met de patiënten. Wanneer een ge neesheer een patiënt heeft aan wie al- !dus het zicht zou kunnen terugge- •schonken worden, dan laat hij zich bij de bank inschrijven die hem op de 'wachtlijst plaatst. Hij wacht dan ge duldig zijn beurt af. Hoe werkt nu een ogenbank Bij het overlijden van een gever verwittigt de behandelende genees heer of het ziekenhuis waar de pa tiënt stierf, de dichtst bijgelegen fi liaal van de bank, die dan een heel kundige stuurt speciaal bevoegd om de ogen uit te nemen. Deze operatie laat op het stoffelijk overschot geen sporen na en heeft trouwens de goed keuring gekregen van de meeste ker kelijke instanties. Onmiddellijk na de operatie worden de ogen in verkoelde containers naar de ogenbank overgebracht. Terwijl zij in het laboratorium worden onderzocht worden de twee geneesheren verwit tigd die het eerst op de wachtlijst staan. Want door het feit dat een pa tiënt slechts één overplanting tegelijk kan ondergaan, dient een paar ogen voor twee patiënten. De bank vraagt dan aan de betrokken geneesheren of zij hun zieken de eerste volgende u- ren naar een ziekenhuis kunnen bren gen. Zo de nodige schikkingen kunnen getroffen worden, worden de hoorn vliezen naar hun onderscheiden be stemmingen gezonden. Minder dan 48 uren na de dood van de gever is de operatie reeds voltrokken en zijn twee gehandicapte personen op weg naar een normaal bestaan geholpen. Het kan nu ook wel gebeuren dat, op het ogenblik waarop de bank in het bezit wordt gesteld van de hoornvlie zen, er geen patiënt kan worden ge vonden die tijdig in 'n ziekenhuis kan worden opgenomen en binnen de voor geschreven tijd geopereerd. In die ge vallen worden de verse hoornvliezen bewaard door ze onder te dompelen in een oplossing op basis van glyce rine. Zulke hoornvliezen kunnen dan gedurende een periode van vijf jaar op normale kamertemperatuur be waard, maar kunnen dan nog slechts gebruikt worden in die gevallen waar het hoornvlies van de patiënt slechts gedeeltelijk beschadigd is. Voor de vervanging van een heel hoornvlies dienen steeds verse ogen te wor den gebruikt. Meer dan 70.000 personen in de V.S. zijn sinds de oprichting van de ogenbank met sukses geopereerd, maar er zijn in de wereld nog duizen den kinderen wier blindheid, veroor zaakt door kindermazelen, radikaal zou kunnen genezen worden door een hoornvliesoverplanting. Maar de ogenbank beperkt zich niet uitsluitend tot hoornvliesoverplantin gen. Er wordt ook gewerkt met het glasvocht, de gelei-achtige substantie die het glasachtige lichaam van het oog vult. In bepaalde gevallen van netvliesloslating kan in het geope reerde oog glasvocht worden inge spoten zo dat de binnendruk wordt verhoogd en in gunstige gevallen het netvlies opnieuw tegen de oogwand kan worden geduwd tot het er op vast kleeft. Het glasvocht kan voor onbe paalde duur bewaard worden, maar de vraag is aanzienlijk hoger dan het aan bod. Ook is men er in 1956 voor het eerst in geslaagd de ooglens over te planten. Personen die aan cataract ge opereerd zijn kunnen aldus een nor maal zicht terug krijgen zonder daar om speciale brillen te moeten dragen. De cataract of staar is de oorzaak van 23 procent der gevallen van blindheid bij bejaarde personen. De voornaamste 'hinderpaal waar mede de ogenbank dient af te reke nen, is het feit dat de wetten van sommige Staten verbieden binnen de eerste 24 uren na het overlijden aan het stoffelijk overschot te raken. De hoornvliezen die nadien verwijderd worden zijn onbruikbaar. Men hoopt dan ook dat ze weldra het voorbeeld zullen volgen van de Staat New York die een wet heeft goedgekeurd waar bij bepaald wordt dat het oog het enige deel van het menselijk lichaam is waarover een persoon vrij kan blij ven beschikken, ook na zijn dood. Op dit ogenblik wachten in de Ver enigde Staten meer dan 30.000 perso nen hun beurt af om van de Ogen bank hoornvliezen te krijgen die hen zullen toelaten opnieuw naar het ge luk te kijken door de ogen van een andere mens. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 29 nov. a. s tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. De verzendingen gaan volop hun gang bij open weder. Omtrent alle soorten zijn reeds in en worden regelmatig aan de aanvragers afgeleverd. Achtergebleven inschrijvingen worden dringend verwacht. Het plantgoed is zeer fris en schoon geleverd. ta A&derlechi voor dez« week. Varken» De aanvoer beliep 2475 dieren wat 59 minder betekende vergele ken bij vorige week Voor de extra vleesvarkens was er practisch geen wijziging voor de andere.bleken de prijzen ~in stijging. Er was meer vraag voor versne den stukken van mindere kwaliteit. Prijs per kg extra vleesvarkens (buitengewoon)31-35,5 ir.vlees varkens 29,5 30,5 fr. half vette varkens 27,5-28,5 fr. vette var kens of varkens boven of onder het qewicht 26 27 fr. zeugen: 21 29 fr Hoornvee. In totaal noteerde men 4166 die ren op de markt. Ondanks de meeraanvoer van 309 stuks bleef de markstemming vast hetgeen vooral voortsproot uit het feit dat er op de andere mark ten van het land een te gering aan bod geweest was zodat het aantal kopers steeg Vandaar het vlotte marktverloop Voor de uitvoer naar Nederland en Italië werd ook aan gekocht. De prijzen Osser; dikbil 63 72 tr goed ge vormde 50 60 fr.60 t.h opbrengst 37-46 fr. 55 t.h opbrengst 28 35 fr Koeien 55 t.h. opbrengst i 26 29 fr. 50 t.h. oporengst 22 24 tr. Vaarzen dikbil: 63 72 fr. goed gevormde 50 60 fr.60 t.h op brengst: 38 48 fr.55 t.h. opbrengst 27-36 tr Stieren 60 t.h. opbrengst 38-44 tr. 55 t.h. opbrengst 29-35 fr.; zware 30 38 fr.worst dieren 16 20 tr. Kalvermarkt Met 730 kalveren ter markt no teerde men een minaanvoer van 88 dieren hetzij ruim 10 minder. Het prijzenpeil bleek hier in stij ging. Niettegenstaande die lage aan- voercijfers was het aanbod toerei kend. Het schijnt dat de beenhou wers al het mogelijke doen om de markt in die zin te beïnvloeden. Prijs per kg. levend gewicht: dik bil83 tot 93 ir.zeer goed gevormde wit gevleesde kalveren: 60 tot 70 fr goed gevormde452 tot 60 rgewo ne 42 tot 48 fr minderwaardige 35 »ot 39 fr GEMEENTE KRUISHOUT EM De prijzen van de marict werden genoteerd a.v. Producentenmarkt 60 gr.1,95 2,05 fr. Bruine 2,10-2.30 fr. 50 gr.1,75-1,90 fr. Bruine 1,85 2,00 fr. 40 gr..- 1,35 1,65 fr. Groothandelsmarkt der eieren Poeljeneieren volgens gewicht 1,C0 1,675 fr. Grote en extra grote eieren vol gens gewicht1,875 tot 1,95 fr. Aangevoerde hoeveelheden 1 1.280.000 eieren BROEDEIER VEILING Aangevoerd 41.000. Verkocht 40.000 (3,50 3,80 fr.) Verslag! van de Prijzenkommissle MARKTBESCHOUWING De markt kende vandaag eens te meer een vaste stemming voor de eieren waarvan het gewicht beneden de 65 gr. blijft. Bijzonder de midden soort en de 57/58 kenden een uitzon derlijke vraag. De extra zware eieren daarentegen bleven prijshoudend. De algemene opslag bedroeg van 10 tot 22,5 ct en slechts 2,5 ct voor de extra zware. Het is klaar dat de gevoelige vermindering van de productie die praktisch in alle landen van Europa op dit ogenblik vastgesteld wordt, aan de basis ligt van de huidige bevredigen de prijsvorming. Enerzijds is de pro ductie van de zware eieren heel wat kleiner terwijl ook de aanvoer van poeljeneieren ver beneden de normale hoeveelheden blijft. Eenzelfde toe stand doet zioh op dit ogenblik in gans Europa voor, wat voor gevolg heeft dat de uitvoermogelijkheden er heel wat op verbeterd zijn gedurende de laatste weken. Zoals reeds vorige week vermeldt heeft ook de vraag van Spanje voor invoer van vreemde eieren op alle Europese markten een stijging van de prijzen met zich ge bracht, temeer dat deze vraag van Spanje precies op een ogenblik kwam dat de markt overal zeer gevoelig was door de algemene vermindering van de productie. Botermarkt: 1006 kg - 97 a 98 t?. Tendens van de markt lichte stijging. Zwijnen 30-31 fr Biggen 40-45 fr Kalveren 50 - 56 fr Men meldt ors uit Erembodegem het overlijden van Mevrouw Louisa ROBBECHTS Echtgenote van Mr. Raymond Roelandt. Lid van Redt U Zeiven. Men meldt ons uit MooTsel het overlijden van Mijnheer Felix Jofcef SAEYS Weduwnaar in le huwelijk van Mevr. Josephina Catharina De Coninck en in 2* huwelijk van Mevr. Maria Victoria Uyttersprot. Lid van Redt U Zeiven. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. DE KOCRNBLOEM

De Koornbloem | 1964 | | pagina 4