Duivenliefhebbers. Onze Duivenrubriek. duiveneten Heagstenkeuring Het Algemeen Boerensyndicaat BOERENBAL Wintersnoeidemonstratie Kweekmengeling* 21 nov. 1964 5 Prov. Pomologische Vereniging van Oost-Vlaanderen v.z.w. Uitslagen van de te Aalst. Afdeling Aalst, heeft het genoegen U uit te nodi gen tot zijn stemmig Op zaterdag 21 november te 20 u. 30, in de feestzaal «EDELWEISS» te VOORDE. Treedt voor U op de gekende formatie The Beriy Boys Deelname in de onkosten 30 fr. Plaatsbespreking 5 fr. per persoon. Zich wenden: A de Clercq Tel 054 33628 - Robignon. Tel. 054 42618 De plaatsen worden enkel voor behouden tot 21 u. 30. op zaterdag 28 november 1964, in de Rijkstuinbouwschool, Brussel se steenweg, 165, te Melle, van 10 tot 12 u. en van 13,30 tot 15 u. Snoei van appelen (Cox) door dhr. Vanvinckenroye C., fruitteler-tuin- bouwtechnicus uit Piringen. Snoei van appelen Goldendoor dhr J. Van Gommeren, bedrijfsleider proefbedrijf Boekssteyn uit 's Gra- veland - Nederland Snoei van peren Doyennédoor dhr C Guilliams, landbouwkundige U.Lv. uit Waremme. Snoei van peren Durondeaudoor dhr. MeireR, fruitteler uit Leeu- wergem. Te 15 u zal er gelegenheid zijn de demonstraties te bespreken en vragen te stellen aan de medewer kers. Bij slecht weder gaat de studie dag door in de zaal. Het Bestuur. Wij willen de speciale aandacht trekken van al de kwekers op het Redt U Zeiven dat zorgvuldig wordt bereid volgens de aandui dingen van ervaren liefhebbers en kwekers. Enkel prima grondstoffen worden gebruikt en de verhouding tussen de verschillende granen en zaden is steeds afgestemd volgens de seizoenen en omstandigheden Wie het duiveneten R.U.Z niet kent heeft er belang bij prijzen en stalen te vragen bij de ver kopers en een pioef te doen. Het wordt verkocht in pakken van 5 kg en in balen van 50 kg Wintervoeder Ruimengeling Kweekmengeling Vliegmengeling Zuiveringsmengeling Gelet op de hoedanigheid zijn de prijzen van het duiveneten R.U Z. zeer laag. t Men meldt ons uit Outer het overlijden van Mevrouw Maria Anna Sonck Weduwe van de heer Ernest Van den Broeck. Lid van Redt U Zeiven. t Men meldt ons uit Droeshout het overlijden van de heer Em. Joz. Marie Verheirstraeten Weduwnaar van Mevr. Victorine De Coninck. Aan de getroffen families bieden wij onze oprechte deelneming. DE KOOR N BLOEM Tijdens wij onze derd, dit het winterseizoen hebben duiven lichte kost gevoe- was ook nodig, omdat de duiven dan op volledige rust waren. Sommige liefhebbers hebben hun dui ven te weinig gevoederd, ja, er zijn nog steeds spelers die de mening zijn toegedaan, dat hun duiven binst de winter honger moeten hebben. En de ze liefhebbers zijn dan natuurlijk ver wonderd, wanneer in de lente hun eerste ronde nestjongen mislukt, of wanneer hun duiven het niet naar wens doen in de prijskampen. Wij schreven het reeds in de vori ge bijdrage, tijdens de winter moeten de duiven hun normaal gewicht hou den, maar benevens het normaal ge wicht zal men toch altijd beter zijn met een ietske te vette duiven dan te magere. Het veel aan gewicht en/of vet is er gauw af, wanneer de koppels aan 't stouwen gaan en later zeker door het azen der nestjongen. Het is een feit, dat zoals wij hier boven reeds schreven, bij sommigen de eerste ronde totaal mislukt, omdat de duiven tijdens het winterseizoen te weinig voedsel kregen en ook, om dat zij op de kweek niet werden voor bereid. Ja, de duiven moeten een drie tal weken vóór het koppelen kloeker voedsel krijgen, opdat zij in goede konditie zouden verkeren, wanneer de geslachten verenigd worden. De overgang van de ene mengeling naar de andere moet steeds geleide lijk gebeuren, de voorbereidingstijd tot het koppelen is de geschikte. Men vermindert dan geleidelijk de gerst en vervangt deze door bonen en erwten (Engelse- en vooral groene erwten) vitsen en gepelde haver (als uw dui ven deze laatste graansoort willen eten). Indien U geen afzonderlijke granen kunt kopen, dan doet U een voudig de eerste dagen bv. 1/4 kweekmengeling bij de wintermenge- ling na enige dagen van ieder menge ling de 1/2 daarna 3/4 kweek en 1/4 wintermengeling om dan rond de tijd van het koppelen te komen tot zuivere kweekmengeling. Deze handelswijze is nogwel de beste en tevens ook de gemakkelijkste. Duiven die op het koppelen goed worden voorbereid, t.t.z. twee, drie weken vóór dat de geslachten ver enigd worden kloekere kost krijgen, koppelen gemakkelijker door het feit dat zij zeer driftig zijn geworden en de duivinnen komen vlugger met eiers. Tijdens de voorbereiding en gedu rende het stouwen mag er voor de af wisseling nog wat gerst in de menge ling zijn, bv. plm. 10%, doch de mees te duiven zullen er weinig of niets van nemen, omdat zij hun volle goesting kunnen eten in betere granen. Een goede samenstelling om de duiven voor te bereiden 20% bonen, 20% erwten, liefst Engelse en groene velderwten, 15% mais, 5% vitsen, 5% dari, 15% tarwe, 10% gepelde ha ver en 10% gerst, plus dagelijks wat fijnzaad, zo ongeveer een goed hands vol per 20 duiven. In deze tijd hoeft men geen schrik te hebben van kleine zaden te voeren. Voornoemde samenstelling dient niet strikt gevolgd, het kan ook met wat minder peulvruchten en meer zet- meelrijke granen. Het komt er precies niet zo nauw. Het voornaamste is dat de duiven kloekere kost krijgen en dat zij dagelijks hun goesting kunnen eten. Deze mengeling dient gevoederd tot al de duivinnen gelegd hebben. Bij het koppelen ook de grit niet verge ten harde en zachte grit, zo mogelijk ook nog andere kalkstoffen als fijn geklopte oude mortel, rode steen, houtskool en zo meer. Eens dat de koppels broeden, dient er minder gevoederd en de duiven moeten ook lichtere kost krijgen. Want broedende duiven vetten gemak kelijk aan en dit dient vermeden te worden, vooral met duiven die later moeten gespeeld worden. Tijdens de broedtijd moet men weerom veel gerst voeren, bv. een mengeling met 50% gerst, 15% mais, 15% tarwe, 10% dari en 10% peulvruchten, men mag dan ook gerust zuiveringsmenge ling geven, of een soort wintermen geling. Op een paar kgrs. van gelijk welke graansoort komt hét precies niet aan. Het voornaamste is, dat de duiven tij dens de broedtijd lichte kost krijgen en krap gevoerd worden. Tussen de 6e, 7e en de 12e dag mogen zij zelfs eens een dag vasten. Dit is zeker goed voor de duiven die gans de zomer op nest worden gespeeld! Zolang de oudjes pap azen, moet men niet te zwaar voederen, wij be doelen hier, geen mengeling lijk men moet geven wanneer de duiven grote jongen azen. Eens dat de eiers gekipt zijn, mag men beginnen met de gewone kweek mengeling te geven. De duiven moe ten de eerste dagen dat zij jongskens azen geen volle bak krijgen, twee eet malen per dag en derwijze voederen, dat alles opgepikt is. Vanaf het ogen blik dat de nestjongen plm. 10 dagen oud zijn, mag men volop de kweek mengeling geven. Koppels die slechts één jong moeten kweken, kunnen het gans de kweektijd stellen met twee eetmalen per dag, deze die er twee moeten azen, moeten 's mid dags ook een potje voeder krijgen, dit natuurlijk vanaf het ogenblik dat de nestjongen beginnen pluimen te krij gen. Gerst mag er altijd in de mengeling zijn, al nemen duiven die jongen azen er weinig van, doch wat zij er van ne men, komt hen zeker ten goede. Gerst geeft vooral goede uitwerpselen en wanneer de uitwerpselen der jon gen normaal zijn, dan mag men er al tijd van overtuigd zijn, dat zij gezond zijn. Eens dat de jongen groot worden, moet men steeds genoeg voedsel ge ven, derwijze voederen dat er steeds eten overblijft na het azen omdat de oudjes in hun eigen onderhoud moe ten kunnen voorzien. Duiven die grote jongen azen, kan men omzeggens nooit te veel peul vruchten voederen, daarom dat men in deze periode een potje met bonen ter beschikking mag stellen in hun nest- bak. Men kan tijdens de kweektijd ieder koppel afzonderlijk voeren in hun nestbak, dit is vooral best wanneer het ene koppel slechts één jong moet azen en de andere twee. Men kan ook op de vloer in een gezamenlijke voederbak voeren. Wie bv. op de vloer voedert, zal toch best vanaf het ogenblik dat de nestjongen beginnen uit het nest te lopen, ook in de nestbakken voede ren (een potje met mengeling ter be schikking stellen) dit opdat de klein tjes zouden leren mee eten. Nestjon gen die voeder in hun nestbak zien staan, komen gauw mee eten. Zij trekken gauw hun plan en zij eten ook vlugger en gemakkelijker wanneer zij gespeend zijn. 1e categorie Hengstveulens gebo ren tussen 15-11-62 en 15-11-63. 1e prijs Cortvrindt Désiré, Asse; 2e Prijs Meirschaut Odilon, Vlier- zele; 3e prijs Van Melckebeke Gebr.," Grotenberge. 2e categorie Hengsten bij de 3 jaar 1e prijs Van Melckebeke Gebr., Grotenberge 2e prijs: Meirschaut Odi lon, Vlierzele. Goedgekeurd Van Vaerenbergh O., Welle. 3e categorie Hengsten op bewaar- premie. Goedgekeurd Cortvrindt D., Asse - twee hengsten; Van Gerwen Jozef, Opwijk Van Melckebeke Gebr Groten berge - twee hengsten; De Brabander Gebr., Zele en Nieuwerkerken; Eve- raert August, Kester. 4e categorie Hengsten van 4 jaar en meer. 1e prijs Van Melckebeke Gebr., Grotenberge. Goedgekeurd Meirschaut Odilon, Vlierzele - twee hengsten; Cobbaut gebr., Zonnegem; De Brabander Gebr., Zele en Nieuwerkerken; Cobbaut Hec tor en Gaetan, Outer. Wij geven enkel de namen van de eigenaars der paarden. k

De Koornbloem | 1964 | | pagina 5