OOSTENDE, Moederloze viggens Koramelk B DE KOORNBLOEM - 28 nov. 1964 de duizendjarige stad. Europese Economische Dc wet °P de verzekering tegen ziekte en werkonbekwaamheid. Gemeenschap. Frankrijk milde schenkers. ?ie vervolg onderaan hierneven) (Vervolg van le bladzijde). Destijds was het een ramp wan neer een zeug zonder melk viel voor de kleine biggen. Heden worden deze biggetjes opgebracht met kunstmelk welke voor dit doel speciaal wordt be reid. Wij kunnen voor deze gevallen onze ten zeerste aanbevelen. (Vervolg van le bladzijde). 2 Men heeft dit jaar het meer dan duizendjarig bestaan van de Stad Oostende herdacht, en we willen dan ook het jaar niet laten voorbijgaan, zonder de lezer het een en ander te vertellen over deze Koningin der Badsteden een der schoonste van Europa, en zeker de schoonste van de Noordzee, het Nauw van Kales en de kust van de Atlantische Oceaan. De naam van de plaats Oostende vindt men reeds vermeld in een oor konde van het jaar 814, waarbij een zekere Van Steeland 33 plaatsen, waaronder Oostende, overmaakt aan de abdij van St Omaar. Andere oor konden uit de 9e en 10e eeuw maken eveneens melding van de plaats, waaruit men zonder zich te vergissen kan afleiden dat ze reeds meer dan duizend jaar oud is. Het stadsbestuur heeft dan ook dit jaar met verschei dene plechtigheden en feestelijkhe den het meer dan duizendjarig be staan van de stad willen vieren. Oostende heeft een tamelijk bewo gen geschiedenis gehad en is in de loop van deze duizend jaar herhaal delijk geteisterd en vernietigd ge weest. Oorspronkelijk strekte zich het grondgebied van de stad niet hele maal uit op de plaats waar het zich nu bevindt, maar lag het een heel eind verder in zee. Tijdens een geweldige storm in het jaar 1334 werd echter een gedeelte van de stad, met de kerk die in het jaar 1071 gebouwd werd door Robert van Friesland, door de zee overspoeld en verzwolgen. De oude Oostendenaren, die over het alge meen heel wat weten over de geschie denis van hun stad, zullen u nog in zee ongeveer de plaats kunnen aan wijzen waar een gedeelte van het oude Oostende op de zeebodem ver zwolgen ligt. Na deze katastroof wer den de kerk, het schepenhuis, en de hallemarkt herbouwd verder land in waarts. Oostende wordt vooral een belang rijke plaats aan de Noordzeekust wan neer Filips de Goede in 1445-46 de toelating geeft een haven aan te leg gen, ongeveer op de plaats waar zich nu het Kursaal bevindt. Deze haven bevorderde de visvangst en op die wijze ook de welvaart van de stad. Maar in 1489, toen de Oostendena ren zich niet wilden onderwerpen aan het gezag van Maximiliaan van Oos tenrijk, stuurde deze zijn legerbenden naar de stad. Ze werd geplunderd en in brand gestoken. Maar de bewoners laten de moed niet in de schoenen zakken en ze her bouwen hun woonplaats. De rust keert echter niet voor lang terug, want tegen het einde van de 16e eeuw ondergaat Oostende een van de grootste beproevingen van zijn ge schiedenis, wanneer de bewoners de partij kiezen der rebellen tegen de Spaanse dwingelandij, hierin gesteund door de Engelsen, die een groot be lang stelden in de haven van Oosten de. De Spanjaarden marcheerden op de stad zonder ze echter te kunnen innemen. Ze begonnen een belege ring die drie jaar duurde, van 1601 tot 1604. De stad werd voortdurend be schoten, de meeste huizen werden vernietigd en tienduizenden sneuvel den. Men sprak toen van een nieuw Troje Tenslotte moest men de strijd toch opgeven. De Spanjaarden, vol be wondering voor de moed en het uit houdingsvermogen van de bevolking, bewezen aan de stad de militaire eer, en lieten het garnizoen met vaandels en wagens vertrekken. Oostende herstelt zich langzaam van deze harde beproeving. Maar in het begin van de 18e eeuw breekt er weer een periode van welstand aan, dank zij de oprichting door Karei VI, Keizer van Oostenrijk, van de Oost- endse Compagnie die als doel had een scheepvaartverbinding tot stand te brengen met het Verre Oosten. De schepen van de Compagnie kozen zee, en keerden weer geladen met kostba re waren als specerijen, the, reukwa ren, porselein, koffie, enz. Oostende werd toen een wereldcentrum voor deze koopwaren, en bezat zelfs in het Verre Oosten een kolonie Banquiba- zar. De Engelsen zagen dit alles ech ter met lede ogen aan en eisten van Karei VI de ontbinding van de Com pagnie. Deze gaf toe omwille van de vrede en ook om de troon veilig te stellen voor zijn dochter Maria-The- resia. Tijdens de regering van deze laatste werden aan de haven van Oostende belangrijke verbeteringen aange bracht, het vertrekpunt van wat de haven van Oostende heden tendage nog is een belangrijk centrum voor de visserij in de Noordzee en de vaart op IJsland. Intussen groeide echter Oostende ook uit tot een badplaats met interna tionale faam, wat de stad vooral te danken heeft aan koning Leopold II, de man die van Oostende gemaakt wat de stad nu is de Koningin der Badsteden Hij maakte van Oosten de een centrum waar tijdens de 19e eeuw en het begin van de 20e de high life van Europa en het Mid den-Oosten zich thuis voelde. Al wat naam had in Europa of in het Midden- Oosten kwam naar Oostende. De eerste wereldoorlog heeft daar verandering in gebracht de vorstelij ke klienteel miek plaats voor de mid denstand, voor de Duitsers en vooral voor de Engelsen, die Oostende nog altijd beschouwen als DE badplaats van Europa. Na de tweede wereldoor log hebben ook de minder begoede standen de weg naar Oostende gevon den, en nu ziet de stad ieder jaar het toeristisch verkeer sterk aangroeien. Intussen hebben ook de andere bad- talen als 20 £/ton. Nu mogen de lid staten wel een subsidie bij uitvoer naar zulke landen geven van 10 het zij 1.400 BF/ton Maar dit volstaat volgens de Franse autoriteiten niet om de kosten te dekken er zou nog een bijkomend subsidiebedrag van 200 BF/ton moeten worden goedge keurd, eveneens te betalen uit het Fonds, net als de voornoemde 1.400 BF. Het bevoegd adviescomité be staande uit experten van de zes lan den, heeft de aanvraag goedgekeurd en het laat geen twijfel dat de Euro pese Commissie dit advies zal vol gen. We willen hierbij toch ook even de bedenking maken dat al zulke zaken die doorgaans in volle geheimhouding worden beslist en waarbij het toch om reuzebedragen gaat, aan alle par lementaire of andere controle ont snappen. Andere leeuweaandelen We willen hier geen betoog opbou wen om Frankrijk de grote voordelen van de Euromarkt te doen inzien. We moeten ons eerder voor ons zelf af vragen wie de grote voordelen uit de Gemeenschap haalt. Buiten de land bouwsector hebben we de associatie met Zwart-Afrika, waardoor de groep der Zes de Franse financiële verplich tingen tegenover zijn oude kolonies inlost en al 7 jaar heeft ingelost. Men kent de bevoorrechte positie van Franse maatschappijen en onderne mingen bij het aanbesteden van wer ken voor het Europees Ontwikkelings fonds, voor deze Afrikaanse geasso cieerden. Men mag de ontzaglijke bij drage van Euratom voor de Franse kernenergie niet vergeten. Na Italië heeft Frankrijk het meeste baat ge had bij de werking van de Europese Investeringsbank en het Europees so ciaal Fonds. plaatsen aan onze kust een geweldi ge opgang gekend, waaronder Knokke- hetZoute, dat men niet zonder reden de Tuin van de Noordzee noemt, maar Oostende is spijts alles toch de Koningin gebleven de wandel- dijk van Oostende, met zijn luxueuse buildings, met zijn Casino, zijn konink lijke villa en zijn onvergelijkbare co lonnade, blijven toch iets enigs. Aldus zijn wij wel genoodzaakt te zeggen dat een organisatie als de Boerenbond, die zeker een machtige groep is, in de sociale sector de be langen van de boeren niet behartigd heeft zoals dit zou dienen te gebeuren vooral in deze tijd, nu het de boeren niet voor de wind gaat. Hoe slechter het voor de boeren gaat, hoe verdien stelijker het wordt zich daadwerkelijk hun lot aan te trekken en dit niet al leen maar door eens in zijn slof te schieten en met donder en bliksem naar de Regering te dreigen, maar door overal waar men kan (en dit ge bied is zeer ruim) doeltreffend op te treden ook al zouden de stukken er af vliegen. Helaas blijft het slechts, zoals an dere landbouwbladen er ook reeds op gewezen hebben bij ongevaarlijk mo lenwieken. Mogen we nog eens her inneren aan de voorgestelde belasting op de margarine? Dat had de Boeren bond toch zelf voorgesteld of niet? Het wetsontwerp is in de kartons een roemloze dood gestorven en thans wordt er niet meer over gerept. Waarom ook zou de Regering zich beducht tonen voor die protesten Ze kennen toch hun Pappenheimers en ze weten maar al te goed dat hun ver bolgenheid of voorgewende verbolgen heid sans lendemain (van zeer korte duur) is. Onze krant daarentegen gaat er prat op steeds de waarheid te durven schrijven zonder aanziens des per- soons. Wij hebben ons onafhankelijk weten te houden en houden er niet van in het officieel gareel te lopen van hen die er maar steeds op uit zijn de politieke machthebbers te bewie roken voor alles wat ze doen of niet doen. Wij menen daarbij te mogen vast stellen, wanneer wij een kijk rondom ons werpen dat zij die het officiële vaarwater bevaren en zich met de stroom laten gaan, veel van hun strijd lust inboeten en volmaakte jabroers worden. Wat nu nogmaals de sociale sector aangaat hebben wij vernomen dat er 'n heel nieuw plan klaar ligt om een wetsvoorstel in te dienen betreffende de pachtwet, die volledig zal opgeka lefaterd worden. Dit is ook noodzake lijk want de pachtwet zoals ze tot he den toe bestaat is vooreerst niet erg duidelijk en ten tweede geeft ze aan de boeren nog niet voldoende waar borgen om in werkelijkheid ook de vruchten van hun arbeid te kunnen plukken. Wij zullen die nieuwe gelegenheid te baat nemen om scherp toe te zien en zullen bijtijds alarm blazen wanneer de boerenbelangen in het gedrang ko men. Wij hopen dan dat zij die zich graag als de verdedigers bij uitstek van de belangen van de boeren betite len bij die gelegenheid ook in het ge weer zullen komen en voor de land bouwbelangen in de bres zullen staan.

De Koornbloem | 1964 | | pagina 2