Nationale Loterij Onze Duivenrubriek» Mededeling aan de Pers. Uwe Dromen Werkelijkheid 5 MILJOEN op maandag 7 december te Schoten, Drinkwater van goede hoedanigheid. Voor de tabakplanters. Belgische deelneming aan het Internationaal Voedingssalon te Parijs. Een tikje geluk volstaat in de super hoog lot Trekking van de 17de tranche Het biljet 100 F. Het tiende 11 F. Alle levende wezens hebben be hoefte aan water en dus ook onze duiven doen te zich aan te goed. Dat duiven nogal veel drinken is geweten, lijk het anderzijds vaststaat dat ze niet te nauw kijken naar wat hun voorgeschoteld wordt en ze met volle teugen in eens drinken. Ze nemen het water niet op zoals bijvoorbeeld de hennen dat doen door de bek even in het water te dompe len en dan de kop omhoog te steken en nog eens te scheppen. Neen, de duiven dompelen de bek diep in 't water en drinken in één trok door. Ze doen het bij stikheet weder langs de waterwegen zo gulzig dat ze soms niet zien hoe vreemde mensen dui- venvangers hen naderen en zo maar met de hand opvangen. OORZAAK VAN BESMETTING. Dat drinkwater is bij de dieren veelal oorzaak van besmetting. Het is immers genoeg dat er besmette organische stoffen in vervat zijn en besmettelijke ziektekiemen aanwezig om het ganse hok te besmetten. Wan neer slechts één enkele duif met snot of dergelijke besmet is en ze steekt haar bek diep in 't water, laat ze on vermijdelijk kiemen achter die weldra door de andere duiven opgenomen worden en daar een nieuw slachtof fer vinden. Toch is het geweten dat tal van liefhebbers zich weinig om het drink water bekommeren, net zoals ze zich weinig om de eigenlijke drinkpot be kommeren. Nochtans zijn water en drinkpotten de grootste voortzetters van de ziekten. Waar de potten niet regelmatig uitgekuist en uitgeschuurd worden zet zich aan de zijwanden een uitslag van allerhande stoffen vast. In deze uitslag blijven de ziekten genes teld en vinden er een welig woeker- terrein. AFZONDERLIJK Zodra men een of ander ziektever schijnsel vaststelt zou men aanstonds zijn toevlucht moeten nemen tot het gebruik van afzonderlijke drinkpotjes voor ieder koppel. Dat dit veel werk vraagt en nog meer onderhoud is waar, doch het is een afdoend mid del om de verdere besmetting te keer te gaan. Men heeft zelfs melkers die op dat veel werk niet kijken en altijd gebruik maken van afzonderlijke drinkpotten. ledereen heeft evenwel die tijd niet over. Toch raden we bij geval van ziekteverschijnselen dit voorbehoedend middel aan. GOEDE HOEDANIGHEID Dit afzonderlijk toedienen van wa ter blijkt wel niet nodig als men geen ziekten heeft en over goed drinkwa ter beschikt dat kleur- en smaakloos is, helder als kristal schijnt en de mi nerale stoffen in voldoende hoeveel heid bevat. Het beste water is bronwater doch iedereen woont niet in de nabijheid van een bron en is veelal aangewe zen op pompwater, of in de stad, op water der leidingen die men ook voor veel buitengemeenten denkt aan te wenden. Dat er veel kalk in het water is kan geen hinder wezen voor onze duiven die wel over een goede dosis kalk mogen beschikken. Slechter is het gesteld met water dat organische stoffen bevat zoals regenwater of wa ter afkomstig uit sommige stilstaande poelen. Stromend water in beken en rivieren is gewoonlijk goed en aan zulke klare beekjes zien we de vogels zich te goed doen. Beschikt men over geen goed drink water of slechts over water waaraan enige twijfel verbonden is dan moet men het filteren of koken. Dit laatste doodt natuurlijk alle microben. Doch het doodt ook zekere goede elemen ten en wordt veel zwaarder om verte ren. Wil men gekookt water toedie nen dan moet men het laten afkoelen en dan enkele malen van het ene vat in het andere overgieten teneinde er opnieuw lucht in te brengen om de verteerbaarheid in de hand te werken. NOODZAKELIJK Water is één der noodzakelijke ele menten voor het bestaan van dieren en planten. Net zoals deze niet kun nen leven zonder lucht, licht en warmte kunnen ze het ook niet stel len zonder vochtigheid en in dit geval dus zonder water. Het verschaft ze kere zelfstandigheden die de verliezen door het organisme geleden, moet aanvullen en wordt direct in het bloed opgenomen. Het stroomt door alle de len van het lichaam en wordt direct in het bloed opgenomen. Het stroomt door alle delen van het lichaam met het voedend bloed mede en vult stof fen aan die door de verschillende af scheidingen uit het lichaam werden verwijderd. Het verschaft ook mine rale stoffen als zout die de duiven soms in hun voeding te kort komen en helpt anderzijds mede tot het week maken van granen en ander voedsel. Dit alles bewijst duidelijk dat we voor dat kostbaar element moeten zorgen opdat het in de beste voor waarden aan onze duiven toegediend worde. DE DRINKPOTTEN De drinkpotten zelf zie men regel matig na en lette er op, zoals we ho ger reeds zegden, dat er geen aan slag van groen of kleverige stoffen aan de zijwanden kome. Met zand en steentjes kan men gemakkelijk alles rein houden, terwijl 't ook geen kwaad kan die drinkpot nu en dan eens te ontsmetten met zuurstofwater (eau oxygénée) Zelfs de samenstelling van de drinkpot heeft invloed op de hoedanig heid van het water. Verlakte, glazen of stenen potten kunnen gemakkelijk gereinigd worden. Toch zijn dit nog niet de beste (wel de properste) want ijzeren potten hebben een andere in vloed op de samenstelling van water. Die ijzeren potten geven een klein ge- Zie i ervolg onderaan hier neven). Het Ministerie van Landbouw deelt mede Met het doel de reeds geleverde in spanning op het stuk van Belgische kwaliteitstabak voort te zetten, heeft de Minister van Landbouw besloten aan de beste tabak van het oogstjaar 1964, een premie toe te kennen. Bedoelde premie is uitsluitend be stemd voor planters 1. die dit jaar bij het Beheer van Douanen en Accijnzen aangiften heb ben gedaan van minstens 1250 ge teelde planten; 2. die de onderrichtingen van het Departement nageleefd hebben; 3. die tabak zullen leveren welke beantwoordt aan de kwaliteitsnormen door dezelfde overheid bepaald. De planters die bedoelde premie wensen te genieten, worden uitgeno- i digd zich niet van hun tabak te ont- j maken vóór de komst van de Gewes- telijke Kommissies voor het nemen van monsters. i De formulieren tot deelneming aan j de klassifikatie van de tabak liggen ter beschikking bij de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuin- bouwprodukten, 5, Willebroekkaai, te BRUSSEL, en bij de gewestelijke plan tersverenigingen. Alle verdere inlichtingen kunnen aan dit adres worden bekomen. -«■ Het eerste Voedingssalon (S.I.A.L.) van Parijs dat werd geopend op 8 no vember in de lokalen van het Natio- naai Centrum voor Industrie en Tech- i niek, Rond Point de la Défense te Pu- teaux heeft zijn deuren gesloten op 16 november. De Belgische Landbouw die aanwe zig was op deze belangrijke internatio nale manifestatie heeft nogmaals een opmerkelijk sukses geboekt, zowel door de originaliteit van de voorstel ling als door de kwaliteit van de ten- toongestelde produkten, in haar stand opgericht door de Nationale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouw- produkten. Bij deze gelegenheid werden in het informatiebureau, geïnstalleerd in het paviljoen zelf en gehouden door een afgevaardigde van het Ministerie van Landbouw, interessante aanvragen om inlichtingen en contacten vanwege Franse en buitenlandse invoermilieus, namelijk voor kaas en groenten en fruit, gedaan. Het Departement van Landbouw en de N.D.A.L.T.P. waren vertegenwoor digd door de Heren LAUWERS, afge vaardigde van de Heer Secretaris-Ge- geraal PARMENTIER, STROEYKENS en STAUTEMAS, administrateurs van de N.D.A.L.T.P., PIOT, Directeur van de Dienst Jaarbeurzen en Tentoonstellin gen van de N.D.A.L.T.P. en DEBOU- VERIE, Hoofdinspecteur -Dienstchef van de Dienst der Internationale Land- bouwaangelegenheden. Tussen de vertegenwoordigers van de private sectoren bevonden zich de Heren HERMANS, ULENS, CHARLIER, enz... Eens te meer deden de Belgische landbouw- en voedingsprodukten ons alle eer aan en de belangstelling die de bezoekers toonden voorspelt een grote versteviging van de uitwisseling met Frankrijk in deze belangrijke sec tor van onze nationale economie. deelte aan ijzerroest af en dit klein beetje hoeveelheid ijzer meer kan ze ker geen kwaad. Of weet ge niet dat sommige kampioenen een ijzeren na gel in het drinkwater hunner duiven leggen en dat er mensen zijn die en kele minuutjes over hebben om bij de smid water te halen uit zijn smidse? j Dit ijzeroxyde geeft aan het water een samenstelling die in de schei kunde nauwe gelijkenis vertoont met de scheikundige formule van. vi triool! Zinken drinkbakjes zoals men algemeen gebruikt om aan reisman den der duiven te hangen zou men eerder moeten afraden, omdat zink ook een oxyde afstaat dat zeker geen goed doet aan onze duiven. t Is echter een algemene gewoonte die men duldt ofschoon men ander zijds bevreesd is van water dat in de zinken dakgoten of op zekere platte daken staat. Op reis is dat eohter goed genoeg! Maar hier mag men toch wel in acht nemen dat die potjes telkens en opnieuw gereinigd worden en men aan de duiven reine potjes voorscho telt. Zo gezien kunnen deze potjes, die best tegen het verhandelen kunnen, verder gebruikt worden. We willen evenwel niet spreken van die zinken drinkbakjes welke we eens zagen hangen in een lokaal waar men aangevlogen duiven onder dak verschaft. Daar zagen die bakjes er allesbehalve rein uit!

De Koornbloem | 1964 | | pagina 6