bejaarde landbouwers. lan dbouwvraagstukken Weekblad Gezondheid en Voorspoed oor em door de Landbouwers Arbeid adelt Lezeressen en Lezers Over het vervroegd pensioen voor 44ste JAARGANG Nr 2160 Beheer Zeebergkcai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.?^ 93. Handelsregister Aalst Nr 145. O. CAUDRON. Ter gelegenheid van de jaarwisseling bieden wij onze oprechte wensen voor Nuchtere beschouwingen over de besprekingen van de in de schoot van de E.E.G. (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. jaars Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr S. M. «ta u /.riveo STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun mjdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ts verboden aan al onze Zoals iedere landbouwer door pers en radio vernam werden langdurige en herhaalde besprekingen gevoerd in de schoot van de Europese Econo mische gemeenschap (E.E.G.) over de landbouwvraagstukken en in de laat ste vergaderingen over de prijs der tarwe en andere granen in de zes landen der gemeenschap. Na nacht en dagzittingen, na rede twisten en berekenen is men toch tot een akkoord gekomen en zijn de prij zen vastgesteld. Wij gaven in ons blad van verleden week de volledige uitleg over dit ge beuren. Heden wensen wij enkele beschou wingen aan deze merkwaardige ge beurtenis te wijden. 1. Wij stellen vast dat de land bouwvraagstukken als artikel één aan de orde van de dag zijn in het oude Europa. Zij die denken dat alleen de nijverheid de enig zaligmakende grootmacht is in de wereld en in Europa zullen nu overtuigd zijn dat een welvarende landbouw een nood zakelijkheid is en van kapitaal belang voor de gemeenschap. En indien de landbouw in onze gewesten moet be houden blijven en de velden verder bewerkt, dat het hoogst nodig is de boeren loon naar werken te geven. Als wij bedenken welke moeite het gekost heeft aan de ministers en lei dende personaliteiten, hoe men reken de en redeneerde, dan moeten wij overtuigd zijn dat al de regeringen het hoogste belang hebben ingezien de landbouw niet te laten wegster ven maar integendeel dit deel van de nationale rijkdom uit het slop te hel pen en tot een waardige partner op te voeren. 2. Bij het volgen van die besprekin gen hebben wij bestatigd dat de re gering van ieder land getracht heeft de lakens zo goed mogelijk naar zich toe te halen. Ook onze minister van landbouw deed zijn best om voor de Belgische land- en tuinbouwers de voordeligste voorwaarden te bedin gen en wij willen hem hiervoor onze dank betuigen. 3. Wij moeten toegeven dat België en Nederland niet veel te vertellen hebben in het gezelschap der grote landen als Frankrijk, Duitsland en Ita lië, maar dat de vertegenwoordigers dezer landen toch hun best deden om levend uit de strijd te komen. 4. Wij vragen ons af wat er zal ge beuren met de dierenkwekers in de verschillende landen, die niet ge diend zijn met hoge prijzen van voe- dergranen en enkel kunnen bestaan wanneer ook de verkoopprijzen van hun voortbrengselen aan de toestan den worden aangepast. Zoals wij in ons blad van 12 december in een bij drage Onze kwekers benadeeld hebben uiteengezet zijn de prijzen der voeders, met inbegrip van de voe- dergranen fel gestegen, terwijl de prijzen van vlees en melkprodukten, evenals de voortbrengselen van onze hoenderteelt weinig veranderen of op sommige tijdstippen zelfs daalden. Wat er zal gedaan worden om ook on ze kwekers bestaanszekerheid te ge ven is de vraag die bij hoogdringend heid dient gesteld. 5. Een vraagstuk waaraan weinigen zullen denken is wel het volgende Indien de prijzen van de voedergra- Vervolg 2 e bladz. onderaan 1' kolom.) We hebben in een vorig nummer van onze krant, de kwestie van het vervroegd pensioen voor landbou wers op leeftijd reeds aangeraakt en bij die gelegenheid erop gewezen dat in andere landen, die op landbouwge bied meer vooruitstrevend zijn dan bij ons, dit reeds een werkelijkheid was geworden. Nu is het geweten dat men hier, wanneer het over de belangen van de landbouwers in het algemeen gaat, nog al vaak achterna komt gehinkt. Wanneer er dan een wetsvoorstel in de kamers ter sprake komt dat hierin een stap vooruit zou kunnen zijn, dan wordt het nog'al dikwijls met amen dementen gaar gestoofd die er een onsmakelijk gerecht van maken, zo dat, op slot van rekening, de bedoe ling van de verdedigers en van de in dieners helemaal niet meer geëerbie digd wordt. Zal dit ook ditmaal het geval zijn, nu door een aantal kamerleden een wetsvoorstel ingediend werd waar door het de bejaarde landbouwers zou mogelijk worden zich op een be hoorlijke leeftijd uit hun bedrijf terug te trekken en een vervroegd pensioen aan te vragen? Laat ons hopen dat dit niet zal gebeuren maar hoeden wij er ons inmiddels voor onze wensen voor werkelijkheid te nemen. Intussen is het niet zonder belang de redenen te overwegen waarop dit wetsvoorstel gesteund is. Vooreerst wordt gezegd dat het uit de bestude ring van de bevolkingstoestand blijkt dat meer dan de helft van de bedrijfs- houders in de landbouw, ouder zijn dan vijftig jaar. Wij hebben dit vroe ger ook al geschreven, zodat dit geen nieuws meer is. Verder wordt van de moderne land bouwers een meer dynamische hou ding gevergd, die nog moeilijk door bejaarde mensen kan opgebracht wor den. Er is een economische evolutie in de landbouwmethodes, die zich snel aan het voltrekken is en dus een snelle reactie vereist. Straks komt daarbij de Gemeenschappelijke Markt die de landbouwers zal verplichten willen ze op 't internationaal vlak het hoofd boven water houden en kunnen wedijveren met hun collega's in de EEG; zich geducht te bezinnen over de nieuwe methodes die dienen aan gewend te worden. Daarbij komen, in verband met de infrastructuur twee verschijnselen voor die in schijn althans tegenstrij dig zijn. Enerzijds wordt het voor de landbouwbestemde gedeelte van het grondgebied met de dag kleiner om dat ieder jaar van 10.000 tot 12.000 ha aan de landbouw worden onttrokken. Wat dit punt betreft kunnen we ge makshalve verwijzen naar ons hoofd artikel van 26 december over De onteigeningen van landbouwgronden» Anderzijds neemt de gemiddelde oppervlakte van de bedrijven toe. De talrijke onteigeningen hebben dik wijls voor gevolg dat bepaalde erven dusdanig verminkt worden dat, wat ervan overschiet, niet leefbaar meer is. Het kan afzonderlijk niet meer worden in bedrijf genomen en gaat dan een ander erf vergroten, indien dit mogelijk blijft. Dit betekent dan dat die landbou wers de kleiner geworden bedrijven verlaten om zich elders moeizaam een bestaan te gaan zoeken, vooral wanneer die personen zich niet meer in de bloei der jaren bevinden en zo maar niet door de nijverheid kunnen opgeslorpt worden. Toch gebeurt het dat bejaarde land bouwers zich met de moed der wan hoop aan hun grond blijven hechten en dan proberen zich op een bepaal de teelt toe te leggen of hun produk- tie zodanig op te voeren dat ze lo nend wordt. Ze kunnen daarin slagen maar het zullen toch altijd wel uitzon deringen blijven en in vele gevallen zullen ze enkel de poging wagen om dat ze geen andere bestaansmogelijk heid zien. Het ligt voor de hand dat deze taak van vernieuwing, van het omkeren van de oude roerrichting, een jonge landbouwer beter zal liggen dan een landbouwer die met de oude metho des vergroeid en vergrijsd is. Boven dien mag men de bedenking maken dat de jonge landbouwers, met al hun aanpakkingsvermogen en hun be reidheid nieuwe wegen te volgen toch dikwijls voor een muur komen te staan, omdat ze geen eigen bedrijf kunnen vinden. Ze zitten op ait ter-

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1