■-wy "I 1 hoedanigheid der eetaardappelen Bij een toespraak. Weekblad Rechtskundige Dienst. Voor fer. door de Landbouwers Arbeid adelt BURELEN 44ste JAARGANG Nr 2162 Voor de Ontwikkeling en de Stcmdnrerdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. Een dringende maatregel van toezicht op de voor uitvoer bestemd. Baheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 31 jan. a. s. tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) De Koornbloem >onnementsprijs 120 fr. 's {aars en kan zich abonneren op de tkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Reit U Zelve» Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden. Zoals wij verleden week schreven kwam er de laatste tijd wat beweging in de aardappelhandel en gingen de prijzen gevoelig omhoog. Van 110 tot 120 frank die voor goe de tafelaardappelen werden betaald gingen de prijzen naar 150 tot 170 fr. en kwam er leven in de handel. Zeggen wij terloops dat 150 fr nog zeer laag is en dat 200 fr een mini mumprijs is die de kwekers kan be vredigen. De oorzaak van deze verandering ligt in het feit dat belangrijke aanko pen in ons land werden gedaan door Spaanse invoerders zodat onze aard appelen de weg opgaan naar Spanje en dus op de Spaanse tafels zullen terecht komen. Spanje koopt dus voor 't ogenblik in ons land en naar alle waarschijn lijkheid zal die handel enkele weken of maanden voortduren, op voorwaar de dat men tevreden is over de hoe danigheid van de door ons geleverde tafelaardappelen. Ons land en vooral onze verbou wers hebben er dus alle belang bij dat goede en smakelijke aardappelen worden verladen die de Spaanse ver bruikers lusten want indien deze mensen onsmakelijke knollen op ta fel krijgen zal de kermis vlug afge lopen zijn. Vergeten wij niet dat andere lan den ook gereed zitten om te verko pen zoals Nederland bijvoorbeeld en ook Frankrijk is verkoper en indien deze landen koopwaar leve ren die beter is dan zullen zij de ver korenen zijn en blijven wij met onze aardappelen zitten. Het is gekend dat de handelaars die genoemde zaken in handen hou den al te veel de prijs op 't oog heb ben en enkel zoeken om de goedkoop ste aardappelen in handen te krijgen teneinde hun winsten te verhogen. En hier schuilt het gevaar voor de goede afloop van deze handelszaak die niet alleen de handelaars uitvoer ders, maar de ganse natie en in de eerste plaats de boeren verbouwers aanbelangt. Wij weten dat er een wet bestaat die de uitvoer van aardappelen contro leert op gebied van gezondheid en sortering. Maar deze wet voorziet geenszins ook de hoedanigheid als tafelaardap pelen na te gaan en dit is een spijtige tekortkoming. En toch is dit van het hoogste belang, vooral gezien het feit dat ruim 80 %van onze gronden goede eet aardappelen voortbrengen. Maar dan blijven er nog 20 over, waarvan de hoedanigheid minder goed of slecht is, en die aan mindere prij zen te kopen zijn. Indien deze aardappelen in Spanje op tafel komen zal de Belgische faam vlug zakken en zullen de kopers in andere landen aardappelen zoeken die voor de Spaanse keuken voldoe ning geven. Zoals ik zegde voorziet de wetge ving geen toezicht op de hoedanig heid van de aardappelen als mensen voeding en het ware van groot be lang dit ook door de reglementen te voorzien. Het bestuur van onze Nationale Dienst voor Afzet van land- en tuin- bouwprodukten dat ongewoon flink werk heeft geleverd in vreemde ste den tijdens handelsforen om de Bel gische groenten, fruit en bloemen te doen kennen en te waarderen zou moeten gelast worden om ook toe zicht uit te oefenen op de uitvoer van onze aardappelen en dit vooral op ge bied van de hoedanigheid als tafel aardappelen. Het is van het hoogste belang dat enkel onze smakelijke aardappelen voor uitvoer gekocht worden en dat de minder goede naar de dieren wor den verwezen. Op vrijdag 8 januari hield Prof. Boon, voorzitter van de Belgische Boe renbond voor de radio een vrij korte maar toch veel omvattende redevoe ring, dié zowat kan doorgaan als een Nieuwjaarsgroet die zich lichtjes over- slapen heeft. In de grond kwam zijn rede neer op een overzicht van de programma punten die reeds op de studiedagen van Kerstmis besproken en uitdruk kelijk onderstreept werden en waar over ook wij in onze krant reeds ge schreven hebben. Toch waren er een paar punten bij die verdienen nog eens extra in het licht te worden gesteld, omdat ze zo actueel en ook wel zo belangrijk zijn. Wij zullen er dan tevens gebruik van maken om er onze gewettigde kritiek op uit te oefenen. Wij aanzien weliswaar Prof. Boon als een grote economist of staathuishoudkundige, om het met een langer woord te zeg gen, maar wij betreuren enkel dat hij in de hoedanigheid van voorzitter van de Belgische Boerenbond niet altijd konsekwent doorredeneert en met het gezag dat hem rechtmatig toe komt. Ook de toon en de sfeer van zijn toespraken zagen we liever wat krachtdadiger en forser. Het is goed en wel dat hij zijn hoop uitdrukt dat deze en gene wens weldra zou ver vuld worden, maar wij zouden 't liever zien dat zijn professorale vuist eens duchtig neerkwam op zijn katheder of nog beter voor de neus van mensen die bij machte zijn, zijn wensen tot werkelijkheden te maken. In één woord, hij dient meer te eisen en minder te hopen. Professor Boon stelde vooreerst aan de kaak dat de gehandicapte kin deren en de studerende kinderen van de zelfstandigen in het algemeen en van de landbouwers in het bijzonder op een minder gunstige manier wor den behandeld dan die van de loon- trekkenden. Wij vragen ons af waarom dit ge beurt? In de Grondwet staat toch er gens geschreven dat alle Belgen ge lijk zijn voor de wet. Men heeft het hier veel over de discriminatie (het verwerpelijk onderscheid maken) die in Amerika gemaakt wordt in sommi ge Staten (tegen de wet in) tussen negers en blanken of over het paria- stelsel in India, maar waarom past men bij ons dan dezelfde onterende maatstaven toe tussen boeren en an dere burgers De heer Boon vroeg een versoepe ling bij het vermogensonderzoek voor de gepensioneerde boeren en noem de dit een belangrjjk punt. Wij hebben reeds geschreven dat wij de radikale afschaffing van dit onderzoek eisen. Trouwens, wat be tekent versoepeling en waarin bestaat de concrete verwezenlijking daarvan? Dat kan van alles maar ook niets betekenen. Inzake de heffingen die bijv. op de braadkuikens die uit de vreemde wor den aangevoerd, worden toegepast, moest hij toegeven dat deze niet op het gewenste peil waren gebracht of veel te laattijdig kwamen, zodat ze geen effect meer hadden. Hij betreurde dat de teruggaven bij bij de uitvoer van varkensvlees naar derde landen sedert begin van vorig jaar waren afgeschaft geworden en afgeschaft bleven. Zou dit niet beter worden gezegd niet aan simpele toehoorders maar aan personaliteiten die er langs wet telijke weg wat aan doen kunnen? Dan bad de heer Boon het over de wetsontwerpen inzake pachtwetge- ving, het saneringsfonds voor de landbouw en over de onteigeningen. Alleen over het tweede wetsontwerp, het saneringsfonds, kon hij verklaren dat de Regering het er mee eens was, wat dus niet veel goeds voorspelt voor de twee anderen. Hij uitte dan ook nog de schuchtere wens dat deze wetsontwerpen, ten minste door ka mer of senaat zouden gestemd wor den nog voor het einde van de parle mentaire zittijd. Dit betekent dat hij persoonlijk er helemaal niet in gelooft dat dit het geval zal zijn, vooral niet nu er spra ke van is dat de verkiezingen vroe ger dan in mei zouden kunnen plaats hebben. Naar het schijnt zouden voor al de socialisten er op aan dringen om te verhinderen dat de nieuwe Waalse socialistische partij nog be hoorlijk de tijd zou hebben om tot een stevige organisatie te komen.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1