DE VEEZIEKTEN ONZE BOEREN Weekblad Rechtskundige Dienst Voor eiï door d© Landbouwers Arbeid adelt en de voeding van het mensdom. blijven in de hoek geduwd. KANTOREN AAlaw AALST 27 FEBRUARI 1965 Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2158 Seheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stcrads^erdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigin g REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. {Zie.'vervolg onderaan hierneven) (Zie vervolg 2e bladz. Ie kolom) Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 78 leb. a. s tussen 9 en 11 u. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST. De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers- Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden, In een wereld waar zoveel mensen honger lijden hebben de veeziekten onvermijdelijk een grote weerslag op de voeding van het mensdom, op de economie van de landen, en op de gezondheid van de bevolking. Vee is onderhevig aan vele ver schillende ziekten waarvan sommige een afslachting noodzakelijk maken als het enige radicale middel om verdere verspreiding te voorkomen. Dat alles betekent minder voedsel, economisch verlies, en gevaar voor dezen die met het vee moeten om gaan. In landen met hoge en ontwikkelde levensstandaard zijn de gevolgen hiervan niet zo tastbaar, maar in de onderontwikkelde gebieden ligt de toestand helemaal anders. Gebrek aan voedsel wordt er groter, evenals het gevaar voor besmetting bij de mens, tengevolge van epidemieën on der het vee. Het is niet gemakkelijk de omvang en de gevolgen van veeziekten in cij fers om te zetten daar waar er geen georganiseerde veeartsenijdienst be staat op grote schaal. Men kan er zich nochtans een gedacht van vor men wanneer men de verliescijfers nagaat in landen waar wel een derge lijke dienst werkt. Een paar voorbeel den Van 1949 tot 1958 heeft men in En geland een mond- en klauwzeer epi demie gekend. Tengevolge hiervan moesten 55 miljoen BF schadever goeding per jaar uitbetaald worden aan de landbouwers voor de afge slachte dieren. In 1959-60 verloor Engeland, tenge volge van verschillende veeziekten 16 van zijn veestapel. Waarde 230 miljard BF. Tijdens dezelfde periode verloren de Verenigde Staten 15 van hun vee stapel. Verlies ongeveer 1200 mil jard BF. In de jaren 1951-52 had Europa te lijden onder een grote epidemie van mond- en klauwzeer. Om de ziekte te bestrijden moest men overgaan tot massale afslachting. Verlies 30 mil jard BF. Wat dergelijke cijfers betekenen kan men best nagaan wanneer we ze vergelijken met de jaarlijkse begro ting van België ongeveer 150 mil jard BF. De grootste verliezen worden ver oorzaakt door het mond- en klauwzeer de varkenspest en de Newcastle-ziek- te (pseudo-vogelpest) bij het gevo gelte. Er is ook nog de brucellosis, die in Zweden alleen, van 1930 tot 1940, jaarlijks van 350 tot 500 miljoen BF schade veroorzaakte, maar die er nu helemaal uitgeroeid is. De tuberculose van het vee heeft Zwitserland van 1943 tot 1959 jaar lijks gemiddeld 600 miljoen BF ge kost. Sinds 1960 werd de ziekte he lemaal overwonnen, maar tijdens de aangegeven periode werden 8 tot 10 t.h. van de gevallen van tuberculose bij de mens veroorzaakt door het zie ke vee. De brucellosis, een andere veeziek te die ook de mens kan aantasten, kost Zwitserland, volgens een studie opgemaakt in 1954, jaarlijks 90 miljard BF. Deze som vertegenwoordigt even eens de medische zorg, de verloren werkuren en het verlies aan mensen levens. Veeziekten kennen geen grenzen. Inzake gezondheid zijn mensen en dieren solidair. Geen plaats op de we reld is in veiligheid, wanneer een ziekte-epidemie ergens ontstaat. Ten gevolge de moderne verkeersmidde len en de vele verplaatsingen van land tot land, slaan epidemieën over van het ene werelddeel naar het an dere. Daarom dienen de landen, waar bepaalde veeziekten overwonnen wer den steeds op hun hoede te zijn, wat soms drastische maatregelen noodza kelijk maakt. Dit is noodwendig, niet alleen voor de veestapel, maar ook voor de bevolking die door sommige veeziekten kan aangetast worden. Zo deden zich onlangs nog gevallen van razernij voor in de landen die men als gezuiverd van deze ziekte mocht beschouwen. De meest ernstige gevolgen van veeziekten liggen echter op hét ter rein van de voedselvoorziening van In het Staatsblad van zaterdag 13 februari verscheen een reeks van ko ninklijke besluiten, die verbeteringen brengen aan de pensioenwetgevin gen, die de kinderbijslagen voor loon- trekkenden en zelfstandigen verho gen, evenals de schadeloosstelling in zake beroepsziekten en voor arbeids ongevallen of die de tegemoetkomin gen verhogen aan gebrekkigen, ver minkten en andere gehandicapten. Voor de zelfstandigen, en dus ook voor de boeren, kwamen er enkele lichte verbeteringen. Er moest toch iets worden gedaan, want de verkie zingen voor Kamer en Senaat zijn in aantocht, liggen zelfs in het nabije verschiet en de heren die zielsgerust vier jaar lang zich te Brussel weinig of niet om de boeren bekommerd heb ben, zitten nu, juist op dit gevaarlijke ogenblik, met de daver op het lijf. Er is daar de verontwaardiging bij de landbouwbevolking in heel het land, wegens al de problemen waarover wij de jongste tijd herhaaldelijk geschre den hebben. Dat is de reden waarom men er toe gekomen is voor de boeren inzake wezen, gehandicapten en invaliden dezelfde bedragen toe te kennen als voor de loontrekkenden. Voor de kin deren van de landbouwers worden de kinderbijslagen aan de studenten nu het mensdom. De veestapel van gans de wereld wordt nu op ongeveer drie miljard stuk geschat, wat ongeveer hetzelfde is als dit der wereldbevol king. Wil de voedselvoorziening van het mensdom gelijken tred houden met de grote aangroei van de we reldbevolking, dan zal de veestapel op het einde van deze eeuw ongeveer het dubbele moeten bedragen. Om dit te bereiken zal de strijd tegen de ziekten van het vee met dubbele kracht moeten gevoerd worden, voor al in die landen waar de diensten der veeartsenij nog in hun kinderschoe nen staan. Zoals immers uit de aan gehaalde voorbeelden blijkt kunnen verschillende epidemieën enorme schade veroorzaken en veel kosten aan die landen die er het slachtoffer van worden, en hun voedselvoorzie ning ernstig in gevaar brengen. ook toegekend tot de leeftijd van 25 jaar in plaats van tot 21 jaar. Dit bestond reeds voor de kinderen van loontrekkenden die studeerden maar eerst nu, in het zicht van de na kende verkiezingen, is men tot de be vinding gekomen dat hier een schrij nende onrechtvaardigheid dringend hersteld moest worden. Jaarlijkse ver kiezingen voor Kamer en Senaat zou den voor de boeren dan ook nuttig kunnen zijn.... Het is echter maar 'n brokje dat men toewerpt om een hon gerige maag te paaien en deze wijze van optreden doet me denken aan de verhalen die ik in mijn jeugd las over de sleetochten in het wijdse Rusland wanneer de reizigers door wolven werden vervolgd. Er werd een wolf neergeschoten, een paard opgeofferd opdat de wolven zich er aan zouden verzadigen en intussen een ogenblik vergeten hun jacht op de mensen voort te zetten. Nu ligt het wel voor de hand dat iedere vergelijking mank loopt en dat geen haar van ons hoofd er aan denkt onze boeren met wolven te vergelij ken. Integendeel, al te vaak hebben ze meer weg van schapen die zich zonder tegenstand laten scheren en persoonlijk zouden we willen dat ze meer naar de wolven gingen aarden althans voor wat het bereiken betreft van datgene waarop ze wettelijk recht hebben. Er zijn, inderdaad, sedert 1 januari 1965 nieuwe kinderbijslagen van kracht geworden maar hoe zien die er nogmaals uit voor de kinderen van de boeren? Is men daarvoor te rade gegaan bij de beginselen van de be ruchte gelijkheidswet of heeft men 'n voorbeeld genomen aan de behan deling van de negers in sommige ge westen van de Verenigde Staten van

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1