S T O P A. De landbouwontwikkeling Weekblad Rechtskundige Dienst Voor en door d® Landbouwers Arbeid adelt gezien vanuit een ander standpunt. KANTOREN AALST 13 MAART 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2170 8«heer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersverenigmq REDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. De verzekering van de Nederlandse verbouwers van plantaardappelen. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 9 8 maart a. s. tussen 9 en llu. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te AALST Een pleidooi voor het familiale landbouwbedrijf. Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr. 's jaars Men san zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postchf Handt ckr. S. M. Redt U Zelv-n lsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Verleden week hebben wij een en ander verteld over de STOPA en he den willen wij aan onze lezers uitleg gen hoe dit organisme werkt. Stopa is een door de regering en de telers opgerichte instelling, die voor doel heeft de telers van poot- aardappelen aan de keuringsdiensten onderworpen, een vaste afzet van hun veredeld plantgoed te verzekeren. De verbouwers betalen een zekere bijdrage per hectare goedgekeurde planters en de Hollandse regering geeft een bepaald bedrag ten einde een kas te maken, die gereed is om de niet verkochte planters aan te ko pen en te betalen. De tijd voor het aangeven van de niet verkochte planters wordt bepaald op verschillende datums. De laatste maal op 20 april. Op al de datums zul len de boeren en de handelaars de kans krijgen aan de Stopa op te geven welke hoeveelheden planters zij wen sen te verkopen. Al de aangegeven hoeveelheden worden dan onmiddellijk uit de handel genomen en kunnen niet meer als plantgoed worden verkocht. De volgende vergoedingen worden betaald voor planters los, vrij van on kosten voor loden door de Keurings diensten; zonder zakken noch vracht kosten gekeurd in E en in de maat 28/35 en 35/45 20,20 florijnen; de flo rijn kost 13,90 f; gekeurd in A 19 fl. gekeurd in B 14 fl.; voor de maat 45/ 50 in E gekeurd wordt 16 fl. betaald en voor A 14,5 fl. Als wij zien dat alle gekeurde poters van de maat 28, tot en met 50 mill, aan de opgegeven prijzen worden be taald, dan is het niet overdreven te beweren, dat de verbouwers een be hoorlijke prijs bekomen en niet ver plicht zijn hun planters in de handel af te zetten aan lage prijzen. Zij zijn verzekerd van een behoor lijke vergoeding en juist daarom geven zij zonder meer hun opbrengsten in handen van hun verzekeringsinstelling de Stopa. Wat nu met deze aardappelen ge beurt Al de kleine maten tot 40 moeten verplichtend als veevoeder worden De grotere planters worden in de ontaard en gaan dus naar de dieren, handel gebracht als eetaardappelen en aan prijzen van 8 tot 11 florijnen verhandeld. Het verlies of het verschil tussen vermelde cijfers en de aan de kwe kers betaalde prijzen wordt door de kas van Stopa gedragen. Als slot van deze uiteenzetting kun nen wij toevoegen dat Stopa een machtig wapen is in de handen van de Hollandse verbouwers van poot- aardappelen. Het geeft niet enkel een verzeke ring dat de moeite en onkosten van de Hollandse telers worden vergoed, maar is daarenboven een regelaar voor de prijzen van de poters. Het gebeurt dat in ons land af en toe overschotten van planters aan spotprijzen moeten afgezet worden, maar dat komt voor rekening en als zuiver verlies voor de invoerders. In Nederland is men tegen dit ver lies beveiligd en het ware te wensen dat ook in ons land dergelijke instel ling meer zekerheid zou brengen in de speculatieve handel van de poot- aardappelen. Ook moet worden overwogen of hetzelfde stelsel niet kan passen voor vele land- en tuinbouwprodukten in ons land die soms aan spotprijzen moeten worden verkocht. Een kleine bijdrage vanwege de voortbrengers en wat steun vanwege de regering kunnen een instelling scheppen die voor alle landbouwers en tuiniers een heilzame verzekering zou betekenen. Wij gaven verleden week de gedach ten weer vooruitgezet door de organi satie voor de samenwerking en eco nomische ontwikkeling O.C.D.E. Thans laten we hier de opvattingen volgen van eigen landgenoten, uiteen gezet op een studiedag van de Stich ting Lodewijk de Raet. Het is een gans andere klok met een zeer verschillende toon. Op 6 en 7 maart had te Temse een studieweekeinde plaats, ingericht door de thans vrijwel alom bekende Stichting-Lodewijk de Raet, een instel ling van openbaar nut, die bij ons de rol wil vervullen van wat in Neder land verstaan wordt onder het begrip: volkshogescholen. Het onderwerp van de studiedagen was ditmaal Nieuwe bedrijfsvor men in de Landbouw Er werden een vijftal uiterst belangrijke lezingen ge houden, zoals over de begripsbepalin gen concentratie, industrialisatie, specialisatie, integratie, coöperatie, over de nieuwe bedrijfsvormen in bin nen- en buitenland, over regionale as pecten en reconversieproblemen en tenslotte als laatste maar zeker niet de minste over de De kansen van het familiale landbouwbedrijf Deze laatste voordracht, of zeggen we liever zeer onderhoudende cause rie of gekeuvel werd gehouden door de in landbouwmiddens zeer gekende en uiterst gewaardeerde heer L. van Hove, oud-leraar, lid van het Presi dium van de hiervoren genoemde. Stichting. Hij had een onderwerp gekozen dat ons dierbaar is, namelijk, het fami liale landbouwbedrijf, waarvan hij de kansen zou verdedigen en dit op steekhoudende gronden. Na de uiteenzetting over de nieuwe bedrijfsvormen in binnen- en buiten land door de heer J. de Brabandere, landbouwkundig ingenieur van De Pin- te, hielden we nochtans ons hart vast. Na al die cijfers en het geredekavel over integratie, zowel op horizontaal als op verticaal plan, als over de be drijvigheid van de integratoren, die beginnen met het kapitaal te bezor- j gen voor de aankoop van kunstmest stoffen, een hele gamma activiteiten voortzetten langs de voortbrengings- ladder om ten slotte hun beslissend woord te spreken bij de afzet van de landbouwproducten, waarbij de eer tijds zelfstandige landbouwer verlaagd wordt tot de rol van een slecht be taalde arbeider zonder maatschappe lijke zekerheid; gaven we de heer van Hove niet veel kans zijn stelling nog met succes te kunnen verdedigen. Toch is hij daarin volkomen geslaagd. In de loop van zijn uiteenzetting heeft hij die grote bedrijven de sovkhozen en de kholkozen in Rusland, de half verstaatste bedrijven in Joegoslavië maar ook de zogezegde Amerikaanse modelbedrijven duchtig afgetakeld en hun zwakke zijden in het licht gesteld. Laat ons zeggen dat dit de uitersten zijn, maar de proefnemingen die men in België (onder meer door een groep landbouwers te Gembloux), in Duits land en in Frankrijk heeft ondernomen ontsnapten niet aan zijn indringende, vlijmscherpe kritiek. Het is inderdaad gebleken dat het voortbrengstvermogen van deze kolos sen er niet toe komt de vergelijking te doorstaan voor wat de produktie- kosten betreft met wat er op een fa miliaal bedrijf kan verwezenlijkt wor den. Wat Frankrijk aangaat had onlangs Professor Bastin van de Rijksland- bouwhogeschool te Gent aan deze 1 grote coöperaties gevraagd inzage te mogen krijgen van hun boekhoudkun- dige documenten over een bepaald jaar, om een vergelijkingspunt te heb- I ben met een gewoon familiaal bedrijf. Hij wacht er nog altijd op. Bij dergelijke reuzebedrijven is er een volkomen gemis aan persoonlijk initiatief en waar dit er in gelukt zich door te zetten in een vereniging van, i laat ons zeggen 500 boeren, die in gemeenschap werken, houdt het stel sel zelf op van te bestaan. 1 In Rusland besteden ze wel zorg aan het lapje grond, de koe en het varken dat ze voor hun eigen kunnen en mogen verzorgen, maar het grote bedrijf zelf, waar ze eenvoudige ar beiders zijn, laat ze volkomen koud en wordt gewoon verwaarloosd. (Zie vervolg 2e blaiz. Ie kolorn\

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1