Het uur der waarheid* Weekblad Algemene Vergadering Voor ex* door de Load bouwers Arbeid adelt Verslag over de van de Sam. Mij. Redt U Zeiven. AALST 10 APRIL 1965. Verschijnt iederp zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2174 Beheer Zeebergkaai 5, Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Standsverdediging van de Landbouwers Uit Lanc 1 gegeven door de lbouwersvereniging &EDT U ZELVEN Nr 14.25.93. O. CAUDRON. (Zie vervolg 4' bladzijde 1kolom) (Zie vervolg 2e bladz. !e kolom) De Koornbloem Abonnementsprijs 120 fr. jaar» Men kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcbeckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BESTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Wij gebruiken met opzet deze titel voor ons artikel en ontlenen hem aan soortgelijke benamingen op militair en ook wel wetenschappelijk terrein waar er herhaaldelijk spraak is van het uur H, het uur Y of het uur Z. Ons dunkt dat, nu we schier met on ze neus tegen de verkiezingen voor Kamer en Senaat staan, de belangheb bende kandidaten zich gaan bezinnen zijn over hun vierjaars beleid ook in zake landbouw en nu, tegen Pasen, hun geweten gaan onderzoeken. Hun belijdenis werd dan in hoofd zaak gedaan bij gelegenheid van de bespreking van de begroting van landbouw. We menen daarom dat het zijn nut heeft, zoals dit trouwens ook door andere strijdende landbouw bladen gedaan wordt; een bloemle zing te geven van de al of niet rouw moedige bekentenissen van voor noemde heren. Er zijn daar inderdaad merkwaardige zaken gezegd gewor den, die niet aan de vergetelheid mo gen prijs worden gegeven. Luisteren we dan even naar een uit treksel van een verklaring afgelegd door Senator Beauduin In hun geheel belopen de begro tingen voor de landbouw, het land bouwfonds en de maatschappelijke begroting ten behoeve van de land bouw 2,8% van onze nationale begro ting. Op grond van het cijfer van de landbouwbevolking zou Nederland 3,1% van zijn nationale begroting die nen te besteden aan landbouw, ter wijl het in werkelijkheid 9,5 be steedt. In Frankrijk zou dit 6,5% die nen te zijn maar in werkelijkheid is het 9,2 Duitsland zou 4,2 moe ten besteden maar besteedt in wer kelijkheid 7,7% aan de landbouw Ook over het Landbouwfonds ge bruikt senator Beauduin bewoordin gen die niet mals zijn, vooral dan wan neer hij weer gaat vergelijken met andere landen in de EEG. We laten hem weer aan het woord Uit een vergelijking van de ter beschikking van het landbouwbeleid onzer partners van de Gemeenschap pelijke Markt gestelde middelen met de onze, blijkt dat, zo ons Landbouw fonds in 1962 beschikte over 2,2 mil jard vlottend geld, zijnde 4% van de waarde van de landbouwopbrengst deze cijfers voor Nederland meer dan 14 miljard belopen of 16,6% en voor Frankrijk 7,3% van de waarde der ge steunde produktie. Als verder reke ning wordt gehouden met het respec tievelijk bedrag van het vlottend geld voor het economisch en maatschap pelijk beleid ten gunste van de land bouw, moet daaruit wel besloten wor den, dat er een wanverhouding be staat, ten nadele van de Belgische landbouw.... De aandacht dient te worden geves tigd op de povere middelen die ter beschikking worden gesteld van onze minister van landbouw. Er dient een einde gemaakt aan de uitgaven van het Landbouwfonds die buiten het ka der vallen van de wet van 29 juli 1955, met name in de vorm van toela gen. Dit fonds moet de middelen krijgen, die het de mogelijkheid moe ten verschaffen zijn werkelijke oor spronkelijke zending te vervullen En ziehier wat de heer d'Aspremont Lynden aan de minister gezegd heeft: Bij alle EEG-partners hangen de voedingsnijverheid, de verdelings- en verwerkingssektoren af van het mi nisterie van landbouw. In België zijn wij de enigen, die hierop een uitzon dering maken. Meent u dat het u in zulke omstandigheden nog langer zal mogelijk zijn in de schoot van de Ge meenschappelijke Markt doeltreffend te kunnen onderhandelen? Uw minis terie moet worden voorbereid om zich niet enkel aan 's lands behoeften aan te passen, doch ook aan de nieu we Europese bestuursvormen. Over enkele jaren zullen onze rijksland bouwinstellingen eenvoudige uitvoe ringsorganen zijn van de in de EEG getroffen beslissingen Elders zegt dezelfde heer Hoe wel onze technische uitrusting ver is doorgedreven, toch blijven wij in een toestand van kennelijke minderwaar digheid op sommige gebieden. Op de eerste plaats wat onze infrastructuur, de regeling van de grondwaterreser ves en de landelijke wegen betreft. De verwerking en de afzet van onze produktie laat veelal ten wensen over. Nederland geeft vier keer meer uit voor investeringskredieten voor het in de handel brengen van de produk tie De vergadering wordt geopend te 3 uur door de voorzitter René MOENS die de leden bedankt voor hun opkomst. Hij dankt ook de leden van den beheerraad voor hun vertrouwen door hem als voorzitter te benoemen en geeft vervolgens het woord aan de heer Victor VAN DEN HAUTE, lid van de beheerraad, die lezing geeft van het verslag van den beheerraad. Vervolgens neemt de heer Gaston BAETEN, voorzitter van de toezichts- raad, het woord om lezing te geven van het verslag van den toezichtsraad en van de balansrekeningen afgesloten op 31 december 1964. Na een uiteenzetting van de heer CAUDRON, bestuurder, worden de verslagen van de beheer- en toezichtsraad, evenals de balansrekeningen, de winst- en verliesrekeningen en de verdeling der winsten met algemene stemmen goedgekeurd. Met algemene stemmen wordt ontlasting gegeven aan beheerders en toezieners voor hun mandaat. Vervolgens wordt overgegaan tot de statutaire benoemingen De heer Florent GOEMAN wordt als beheerder verkozen in vervan ging van de heer Robert DHONDT, ontslagnemer. In vervanging van de heer GOEMAN, die overgaat naar de beheer raad wordt de heer Willy WIJNANT tot toeziener verkozen. De heer O. CAUDRON die op rust gaat als bestuurder wordt tot lid van den beheerraad verkozen. Het officieel gedeelte afgelopen zijnde wordt zoals naar gewoonte het woord gevoerd door de bestuurder CAUDRON, die verklaart in de loop van deze zomer op rust te gaan, maar er toch aan houdt verder mede te werken aan de vereniging als lid van de beheerraad. De heer Caudron geeft een bondig overzicht van de strijd door onze vereniging gevoerd in het belang van de landbouwers. Hij onderlijnde bijzonder de geest van samenhorigheid die de stichting in 1919 mogelijk maakte en doet een oproep tot de huidige leden, waar onder reeds talrijke opvolgers van de stichters, om in dezelfde geest met de vereniging mee te leven en haar in goede verstandhouding en samen werking verder te steunen. De leden zullen trouwens in de toekomst, even goed als vroeger, op hulp in hun moeilijkheden en verdediging van hun belangen kunnen rekenen vanwege de vereniging. De heer O. Caudron verklaart ten slotte dat Redt U Zeiven een zekere verjonging en aanpassing aan de snel veranderende tijden nodig heeft. Een stap in deze richting wordt nu gezet door de benoeming van een nieuwe bestuurder, waarvoor hij vanwege de algemene vergadering en alle leden een beste medewerking en vertrouwen vraagt. Hierna neemt ook de heer VAN DE SOMPELE, die op de vergadering was uitgenodigd, even het woord. Hij spreekt er zijn vreugde over uit dat hij zich ten dienste kan stellen van een onafhankelijke landbouwersvereniging. Hij beklemtoont dat, zelfs in deze tijd van versmeltingen en blokvorming, het bestaan van een on afhankelijke boerenvereniging nuttig en wenselijk blijft. De plotse stilte, die b.v. na de onvoldoende verhoging van de melkprijs is ingevallen bij sommige grote landbouworganisaties vindt hij hoogst bedenkelijk en een bewijs te meer voor de noodzaak van het bestaan van een landbouwers vereniging zoals Redt U Zeiven die vrij en vrank de gerechtvaardigde verlangens van de boerenstand blijft verdedigen.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1