De vaststelling van het indexcijfer Grote varkensbedrijven. Weekblad der kleinhandelsprijzen. Rechtskundige Dienst Voor en door d© Landbouwers Arbeid adelt KANTOREN AALST 22 MEI 1965. Verschijnt iedere zaterdag 44ste JAARGANG Nr 2180 Bfeheer Zeebergkaai 5. Aalst Tel. (053) 242.67 Voor de Ontwikkeling en de Stadsverdediging van de Landbouwers Uitgegeven door de Landbouwersvereniging REDT U ZELVEN Nr H.25.93 O. CAUDRON. Onze rechtskundige houdt zijn zitdag zondag 30 mei tussen 9 en 11 uur. Deze zitdag wordt gehouden in onze aan de Zeebergkaai 5, te Aalst. OPMERKING Wij moeten er hier uitdrukke lijk op wijzen dat deze rechts kundige dienst slechts koste loos is voor onze leden. Ieder lid dient dus voorzien te zijn van zijn abonnementskwijting op «De Koornbioem», zoniet zal hij, zo als de niet-leden, het bedrag van een jaarabonnement op De Koornbioem zijnde 120 fr., per raadpleging dienen te betalen. Wanneer een lid zijn bewijs van lidmaatschap zou vergeten zijn zal hem eveneens dit bedrag worden aangerekend Dit zal hem echter op onze bure len worden terugbetaald op zijn aanvraag en mits voorlegging van zijn bewijs van lidmaatschap. Iedereen wordt verwittigd dat hierop geen uitzonderingen kun nen gemaakt worden. J Zie vervolg 2' bladzijde I' kolom) 'AV'/V'-TV'-rX'^-vOtvV Koornbioem Abonnementsprijs 120 fr, jaars Men Kan zich abonneren op de postkantoren en bij de briefdragers. Postcheckr. S. M. Redt U Zeiven Handelsregister Aalst Nr 145. STICHTER EN BBSTUURDER De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun bijdragen Het overnemen vau artikelen zonder aanduiding der bron is verboden Het is niet de eerste maal dat wij voor onze lezers dit onderwerp aan snijden en wijzen op het gemis aan rechtvaardigheidszin bij het opmaken van het indexcijfer, door willekeurig het perhonderd van de bestanddelen op te voeren of te verminderen, naar gelang het te pas komt in het politiek kraam van sommige heren, die er mee begaan zijn sommige standen van on ze maatschappij, in dit geval, de loon trekkenden, te bevoordeligen, dit met achteruitstelling van de landbouwers en van de zelfstandigen. Bij gesprekken met landbouwers hebben we zelfs met genoegen kun nen vaststellen dat deze gedachten reeds vrij diep tot hun besef doorge drongen zijn en dat ze de indexpol itiek van onze Regering aanzien als een van de strijdmiddelen die tegen hen wor den gebruikt en waardoor de andere standen tegen hen kunstmatig wor den opgejaagd. We zijn gedwongen dit reeds oude paard nogmaals van stal te halen naar aanleiding van een publicatie op pe perduur luxe-papier uitgaande van het Ministerie van Economische Zaken en Energie betreffende de periode 1961- 1965. De publicatie draagt de ronken de titel Sociale vooruitgang door economische expansie. Wij weten dat het indexcijfer ge bruikt wordt voor het berekenen van de kosten van het levensonderhoud van de loontrekkenden. Welnu, het is tegen alle werkelijkheidszin in gro tendeels gegrondvest op de prijzen van de eetwaren, alhoewel deze voor een zeer klein deel tussenkomen voor het levensonderhoud der loontrekken den. Nochtans blijkt uit de officiële cij fers, die door de diensten van het Mi nisterie van Economische Zaken en Energie in dit boekje worden bekend gemaakt dus van wel zeer onver dachte zijde dat de prijzen van de eetwaren in steeds kleiner mate een rol spelen bij de kosten van het le vensonderhoud van het volk. Grafiek nr. 10 houdt zich bezig met: de evolutie van de uitgaven voor sommige belangrijke verbruiksgoede- ren Als vergelijkingsperiode neemt men de jaren tussen 1953 en 1963 of een tijdperk van tien jaar. Welnu wij stellen hier vast dat het verbruik van eetwaren, in de veron derstelling dat het 100 bedroeg in 1953 in 1963 140 bedroeg. Let wel, we spreken hier niet van de prijs maar van het verbruik. Voor wat men noemt de duurzame huishoudartikelen, steeg het verbruik van 100 tot 230, wat dus, in vergelij king met de eetwaren veel aanzien lijker is. De gezondheidszorgen stegen van 100 tot ongeveer 190, wat niet te ver wonderen is, rekening houdend met de voorzieningen voor maatschappe lijke zekerheid van de loontrekkenden ook in deze sector. Zeer gestegen is het verbruik van vervoermiddelen. Grafiek nr. 11 zegt ons iets over de aankoop van tele visietoestellen In 1960 nog (hier gaat het dus niet meer over een vergelij- (Zie vervet la 2e bladzijde 4' kolom Uitbreiding en specialisatie zijn aan de orde van de dag. Fokbedrijven met 20, 30 60 zeugen Mestbedrijven met 100, 200 500 mestvarkens. Meer en meer ontmoet men links en rechts dergelijke eenheden. De reden van deze ontwikkeling is hoofdzakelijk de volgende voor gro te aantallen loont het de moeite de stallen doelmatig te maken en aan te passen aan de huidige kennissen. Dit betreft vooral de inrichting, zodat arbeid voor voederen, uitmesten en verzorgen tot een minimum beperkt wordt de isolatie, ventilatie en even tueel verwarming, zodat onder uiteen lopende omstandigheden toch 'n kon- stant klimaat bewaard blijft het gebruik van goedkope mo derne materialen, zodat de afschrij ving op korte tijd kan gebeuren. Dit zijn voordelen van de grote een heden, maar er zijn ook nadelen aan verbonden. Een gespecialiseerd be drijf is economisch meer kwetsbaar dan een bedrijf met van alles wat. Die kwetsbaarheid bestaat hoofd zakelijk uit 1. wisselende marktprijzen 2. besmettelijke ziekten. Die veranderlijke marktprijzen spe en slechts een rol over de korte pe riode gezien. Over de lange periode öekeken ontmoet men steeds een tijd van hoge prijzen en een van lage prij zen. Een GOED-gespecialiseerd be drijf werkt steeds aan de lage kost prijs en dan geeft het op de lange duur een beter inkomen dan een bedrijf dat te veelzijdig is om elke tak uit te die pen en voor elke bedrijvigheid de laat ste frank er uit te halen. Een gespecialiseerd bedrijf moet echter zorgen voor voldoende reserve om de laagte te overbruggen. Er bestaat een psychologisch ge vaar om na een gunstige periode te optimistisch te worden en zoveel te investeren dat men geen buffer meer heeft. Besmettelijke ziekten zijn de twee de kwetsbare plek in de grote var kensbedrijven. Is het gevaar voor ziek te groter op grote varkensbedrijven? Men zou volgende eenvoudige redene ring kunnen maken 10-maal meer varkens is 10-maal meer kans dat men ergens een ziekte opraapt. Anderen beweren dat het ziektegevaar nog sneller stijgt dan het aantal varkens, zoiets als 10-maal meer varkens is 30-maal meer kans op ziekte. Wat is daar van waar Indien spe cialisatie alleen wil zeggen rneer varkens, minder werk en goedkoper materialen, dan kan het bovenstaande wel eens waar zijn. Maar goede spe cialisatie sluit tevens in betere ver zorging per varken, betere klimaats omstandigheden, betere hygiëne en. betere kontrole. Een groot aantal var kens mag nooit het toezicht verhinde ren, integendeel, de inrichting moet zo zijn dat de kontrole er door ver scherpt wordt. De inrichting moet ook zodanig zijn dat, bij het eerste teken van moeilijkheden, men direkt en doelmatig kan ingrijpen. Wie 10 varkens heeft, riskeert bij iedere aankoop de gezondheid van zijn 10 varkens. Wie 200 varkens heeft, riskeert telkens zijn 2Ö0 varkens. Vol gende punten zijn daarom het over wegen waard voor grotere bedrijven. Stelselmatig gebruik maken van voorbehoedende enting, vooral tegen varkenspest, maar ook tegen andere ziekten van zodra ze zich in het land voordoen. Het gebruik van een quarantai ne-stal. Dat wil zeggen: er wordt geen varken gekocht of het wordt geduren de een maand volledig afgezonderd gehouden. Slechts nadat het gebleken is dat het na 1 maand geen enkel be smettelijke ziekte bezat, wordt het bij de andere varkens toegestaan. Wordt er ondertussen een ander dier ook in de quarantaine-stal geplaatst, dan moeten beide dieren wachten tot ook voor het laatste varken de afzonde- ringstijd verstreken is. Is een dier niet volkomen in orde dan wordt het verkocht en de quarantaine-stal gron dig ontsmet. Indien de quarantaine stal niet zo gebruikt wordt dan heeft hij geen zin van bestaan. Het «gesloten bedrijf» bestaat ar in dat fokken en mesten op 1 be drijf geschieden en dus geen vreemde dieren moeten aangekocht worden. Afspraken tussen mester en fok ker, zodanig dat op de mesterij slechts varkens van 1 fokker te vin den zijn.

De Koornbloem | 1965 | | pagina 1